Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-13, 09:40   #1
freefly

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 84
Exclamation vA ROG SA MA AJUTATI CU UNELE INFORMATII

Va salut,

Vreau sa achizitionez un Bmw 520 E34.Eu nu am mai avut Bmw si as dori sa imi spuneti daca se poate unde anume gasesc seria motor si seria sasiu la aceasta masina.Ar fi ideal daca ati putea pune niste poze.
A doua intrebare ar fi la ce anume ar trebui sa ma uit la achizitionarea acestui model. Mentionez ca am mai citit pe forum despre acest model si care sunt problemele intalnite, insa o parere in plus nu strica.

Astept cu interes raspunsul vostru.
Va multumesc anticipat.
freefly is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 10:27   #2
Cosmin-SNR

Stage 5
 
Cosmin-SNR's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2,090
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: vA ROG SA MA AJUTATI CU UNELE INFORMATII

Quote:
Originally Posted by freefly View Post
Va salut,

Vreau sa achizitionez un Bmw 520 E34.Eu nu am mai avut Bmw si as dori sa imi spuneti daca se poate unde anume gasesc seria motor si seria sasiu la aceasta masina.Ar fi ideal daca ati putea pune niste poze.
A doua intrebare ar fi la ce anume ar trebui sa ma uit la achizitionarea acestui model. Mentionez ca am mai citit pe forum despre acest model si care sunt problemele intalnite, insa o parere in plus nu strica.

Astept cu interes raspunsul vostru.
Va multumesc anticipat.
Nu stiu nici eu foarte multe despre 520i, cu toate ca asta as fi vrut sa-mi achizitionez, daca vroiai sa-ti iei tds iti spuneam mult mai multe.

Ai spus de serisa la sasiu, la bmw e34 seria la sasiu, este langa stergator, sub parbriz, sub plasticul ala, este pansonata acolo, si pe contraaripa de pe dreapta mai este o serie cu greutatea masinii, prinsa in nituri.
Probleme intalnite, ar fi debitmetrul, care se strica, si masina are un ralanti de 500 rpm, si o balbaiala stresanta Poate gresesc, dar am vrut sa achiztionez si eu un 520 si asta m-a dat inapoi, pentru ca nu cunosteam. Si din ce am mai inteles eu, cele cu vanos se strica mai repede, dar ce anume nu stiu recomandat ar fi sa-ti iei fara vanos(daca este mai bun cel cu, atunci imi cer scuze pentru greseala) sunt mai rezistente.

Cam atat am stiut sa-ti explic.. Bafta !
__________________

Bmw e34 525 TDS - P 2885 BB
My First Car: Dacia 1310 L DB 07 VNF back in business !
New Project Dacia 1310 AG-83-WRC
Cosmin-SNR is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 13:58   #3
liviu91

Stage 5
 
liviu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 393
Default Re: vA ROG SA MA AJUTATI CU UNELE INFORMATII

Quote:
Originally Posted by freefly View Post
Va salut,

Vreau sa achizitionez un Bmw 520 E34.Eu nu am mai avut Bmw si as dori sa imi spuneti daca se poate unde anume gasesc seria motor si seria sasiu la aceasta masina.Ar fi ideal daca ati putea pune niste poze.
A doua intrebare ar fi la ce anume ar trebui sa ma uit la achizitionarea acestui model. Mentionez ca am mai citit pe forum despre acest model si care sunt problemele intalnite, insa o parere in plus nu strica.

Astept cu interes raspunsul vostru.
Va multumesc anticipat.
Salut, eu ti-as recomanda sa ii faci un test de compresie la motor inainte sa il cumperi, e foarte important ala, iti va spune ce viata are, si ai putea sa te mai uiti la bujii sa fie maronii la varf semn ca supapele inchid si lucreaza bine, daca sunt afumate(negre) inseamna ca ceva nu e in regula ! Cel mai bine ar fi sa mergi cu un mecanic, de obicei motoarele astea nu au moarte daca stii sa le intretii! Intradevar Cosmin ti-a raspuns la serii cautale acolo, iar despre vanos i-a fara o sa ai probleme dese cu vanosu-l, cauta-ti nonvanos! Sa fii atent la rugina, daca vezi la praguri rugina nu ti-as recomanda sa iei pentru ca poate sa aiba probleme cu contra-pragul sau chiar si cu podeau masinii si e mult de munca! Multa bafta in achizitionarea masinii!!!
liviu91 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-13, 18:29   #4
dragomir_tibi

Stage 5
 
dragomir_tibi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 483
Default Re: vA ROG SA MA AJUTATI CU UNELE INFORMATII

bafta multa daca vrei sa gasesti o masina din 90-95 fara rugina si fara probleme
dragomir_tibi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -