Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-13, 10:58   #1
oliviancool

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 2
Default Schimbare cutie de viteze

Salut, am un BMW 520 din 2011, l-am cumparat cu cutie manuala, dar acum as dori sa o schimb, cu una semi-automata, stiu riscurile si stiu ca s-ar putea sa vi se para o prostie, idea e ca nu stiu cat m-ar putea costa, are cineva vreo idee?
oliviancool is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 17:35   #2
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: Schimbare cutie de viteze

Din ce stiu, mai complicat ar fi partea de software decat cea hardware . Trebuie legat calculatorul cutiei la instalatia electrica a masinii - calculatorul masinii. Piesele in sine nu sunt greu de achizitionat - legarea la partea electrica.
Ideal ar fi sa iei o parte electrica cu totul - in felul asta totul va fi plug'n'play !

Sper ca ai prins idea !


Succese !
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 11:02   #3
oliviancool

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 2
Default Re: Schimbare cutie de viteze

Si totuși la ce preț s-ar ridica?
oliviancool is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 20:04   #4
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Schimbare cutie de viteze

Foarte mult ! , ai nevoie de cutia in sine , de modulele care controleaza cutia de viteze , schimbatorul , consola , ECU , care ghinionul tau , este tri core si este foarte dificil de adaptat [ si trebuie sa ai si om pentru asa ceva ] , nu merge encodare "simpla"

Investitia ta se ridica la mult mai mult , decat daca ai vinde masina si ai cumpara o automata direct ! totul se rezuma la bani , iar ceea ce vrei sa faci tu , iti garantez ca singurul loc unde vei putea face asta , este in reprezentanta BMW [ si o sa te rupa de bani ]si atat ! o idee ar fi sa apelezi la o firma specializata in cutiile de viteze automate [ una din cluj sau de prin zona daca am inteles eu bine ] , sunt singurii care [ cred ] ca te pot ajuta cu conversia si ca absolut toate sistemele de pe masina sa functioneze corect
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -