Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-12, 19:08   #1
bamaboy

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 5
Angry probleme e39 525 D

Am o mare problema la un e 39 525 D imi baga apa in ulei am fost cu ea la un service si mia u zis ca e termoflotul,am schimbat termoflotul cu garnituri cu tot am mai mers circa 1000 de kilometri fara sa imi bage picatura de apa apoi brusc din nou aceeasi problema cei de la service au zis ca au facut test la chiuloasa la blocul motor (cum nu stiu ca presiune pe chiuloasa nu poti sa bagi daca nu o dai jos asa stiu)si au zis ca nu e de la chiuloasa ca e din alta parte unde nu e sub presiune cica pe acolo baga apa apoi am mers la alt mecanic ala mia zis ca e de la garnitura nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac ma ajuns pana acuma 17 milioane fara sa rezolv absolut nimic daca stiti in mare despre ce este vorba va rog putin ajutor. A inca ceva am schimbat uleiul de 3 ori si tot asa imi face merg 1000 de km iar baga apa!si care ar fi sansele sa fie garnitura nu chiuloasa dusa dupa cum mia zis ultimul mecanic

Last edited by bamaboy; 07-12-12 at 19:14.
bamaboy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 21:29   #2
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: probleme e39 525 D

Mai mult ca sigur e garnitura de chiulasa. Alte incercari nu mai ai cum sa faci decat sa dai chiulasa jos si sa schimbi garnitura.

Le: e 525tds sau 525d?
__________________
Chevrolet V210

Last edited by nt98adu; 11-12-12 at 21:31.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 11:47   #3
dragomir_tibi

Stage 5
 
dragomir_tibi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 483
Default Re: probleme e39 525 D

pana nu demontezi nu stii ce e acolo nu iti poate spune nimeni in conditiile astea exact ce e stricat....ca nu sunt mecanicii aia dumnezeu sa stie ei daca e chiulasa bulita sau doar garnitura sau poate sa bulit termoflotu ala nou
__________________
e34 Rullzzzz
dezmembrez e34 https://forum.4tuning.ro/461-dezmembr...ng/page-3.html
dragomir_tibi is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 10:20   #4
bamaboy

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 5
Default Re: probleme e39 525 D

Am dat chiuloasa jos nu era crapata nu avea nici urma ca ar fi de la garnitura insa la chiuloasa mi a iesit 0,5 planeitatea curios e ca nu imi baga apa pe partea cu presune ci prin alta parte este posibil din cate am inteles sa fie crapat cumva cilindru si pe acolo sa imi bage apa dar asta foarte rar dar nu imposibil am schimbat tot ce era de schimbat acum sa vad daca nu e de la chiuloasa ultima varianta e sigura si cea mai naspa
bamaboy is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 23:19   #5
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: probleme e39 525 D

nu sunt de meserie,dar din cate stiu eu in cazut tau trebuie sa duci chiuloasa la rectificat.
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 13:13   #6
dragomir_tibi

Stage 5
 
dragomir_tibi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 483
Default Re: probleme e39 525 D

daca are fisura nu o poti vedea cu ochiul liber
dragomir_tibi is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 14:52   #7
bamaboy

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 5
Default Re: probleme e39 525 D

Pai am verificato si la ultrasunete e in regula chiuloasa o sa vad le montez la loc si sper asta sa fi fost problema
bamaboy is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 20:10   #8
za_kristake

Stage 5
 
za_kristake's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 307
Default Re: probleme e39 525 D

Zici ca nu iti baga apa in ulei imediat, ai facut un drum mai lung inainte sa inceapa iara sa bage? a crescut temperatura la apa?
Daca ai pus garnitura de chiuloasa noua atunci ai exclus garnitura.
Se poate sa fie o fisura "por" nu se vede cu ochiul liber undeva in chiuloasa sau in bloc, si ma gandesc ca atunci cand se incalzeste apa mai tare si iti face presiune pe circuit arunca apa in ulei,
Nu stiu cum e la bmw dar daca cilindri nu sunt turnati in bloc schimba garniturile.
Ai cumva radiator de racire la ulei sau cutia de viteze?
O varianta ar mai fi sa incerci cu alta chiuloasa
za_kristake is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 21:20   #9
bamaboy

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 5
Default Re: probleme e39 525 D

Da am schimbat si termoflotul si garnitura am verificat si chiuloasa de pori la ultrasunete e ok acum astept sa vedem ce se intampla cert e ca apa nu creste sta fix la 80 de garade sau cat e nu trece pe rosu deloc!varianta cu porul in motor la cilindru am auzito si eu si e cea mai nasoala ca tre sa schimb tot blocul si nu cred ca asa o sa fac o sa o vamd daca o sa imi mai bage apa in continuare dar nu cred ca am mers vreo 500 de km cu ea dupa ce am schimbat garnitura si am rectificat si chiuloasa si nu mi a mai bagat apa
bamaboy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -