Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-11, 20:45   #1
Ms-02-TPI

Stage 5
 
Ms-02-TPI's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 846
Default Intrebare !!

As vrea sa mai pun vreo 20 30 de cai pe un e39 2.5d, 163 de cai, din 2001.
Cum procedez, si care sunt riscurile??? daca imi poate raspunde cineva.
Multumesc anticipat !
__________________
Ms-02-TPI is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 16:32   #2
yvan_yonut

Stage 4
 
yvan_yonut's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Intrebare !!

Quote:
Originally Posted by Ms-02-TPI View Post
As vrea sa mai pun vreo 20 30 de cai pe un e39 2.5d, 163 de cai, din 2001.
Cum procedez, si care sunt riscurile??? daca imi poate raspunde cineva.
Multumesc anticipat !
pai vezi ca daca , dai un sarch pe google te plictisesti de citit pe tema asta , si eu sunt in in dilema asta , si am ajuns la concluzia ca , daca faci o resoftare sa o faci la o firma cu renume care au ff multe resoftari facute si multi ani in spate
O resoftare buna e intre 300 e si 500e si ff multa grija ca nu e de joaca , te bucuri ca platesti putin si dupa schimi turbina abreiaj injectoare si nu mai zic de fumm
__________________
Viata nu se masoara in numarul de respiratii pe care le ai, ci in numarul de momente care iti taie rasuflarea.
yvan_yonut is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 21:03   #3
juice_2407

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 86
Default Re: Intrebare !!

Quote:
Originally Posted by Ms-02-TPI View Post
As vrea sa mai pun vreo 20 30 de cai pe un e39 2.5d, 163 de cai, din 2001.
Cum procedez, si care sunt riscurile??? daca imi poate raspunde cineva.
Multumesc anticipat !
Stiu o masina ca a ta, dar care a schimbat turbina, pus de pe motorul de 3000,apoi si soft...si are aprox. 180cai....

Riscuri oricum sunt, depinde si de exploatare.

Am gasit un site interesat www.reparatii-turbosuflante.ro/ acolo au si o sectiune upgrade turbina... Logic...ar trebui, cel putin verificata turbina,injectoare,pompa...sa vezi daca rezista....cel mult,cum e si recomandat pe site...turbina mai mare+soft...apoi daca vrei maxim din motor, injectoare marite,debitmetru,intercooler mai mare,evacuare inox...etc...lista ramane deschisa....
juice_2407 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 00:03   #4
yvan_yonut

Stage 4
 
yvan_yonut's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 186
Default Re: Intrebare !!

Quote:
Originally Posted by juice_2407 View Post
Stiu o masina ca a ta, dar care a schimbat turbina, pus de pe motorul de 3000,apoi si soft...si are aprox. 180cai....

Riscuri oricum sunt, depinde si de exploatare.

Am gasit un site interesat www.reparatii-turbosuflante.ro/ acolo au si o sectiune upgrade turbina... Logic...ar trebui, cel putin verificata turbina,injectoare,pompa...sa vezi daca rezista....cel mult,cum e si recomandat pe site...turbina mai mare+soft...apoi daca vrei maxim din motor, injectoare marite,debitmetru,intercooler mai mare,evacuare inox...etc...lista ramane deschisa....
adica sia schmbat turbina de 3000 plus soft si are doar 180 cp?
sigur nu esti prost informat?
yvan_yonut is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 01:00   #5
juice_2407

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 86
Default Re: Intrebare !!

Quote:
Originally Posted by yvan_yonut View Post
adica sia schmbat turbina de 3000 plus soft si are doar 180 cp?
sigur nu esti prost informat?
Eu asa stiu...turbina...si softul...cred ca e cel de 3000...nu e soft pt tuning. Asa a zis proprietarul...aprox. 180cai

Am si eu o parere...ca decat sa faci un motor...cu turbina,cu soft...sa scoti nush cate sute de cai din el.....si pe urma la fiecare 2 saptamani sa iti pice cate ceva.... Ori ceva mai usor...sau in anumite limite...cum am zis in celalalt post...sau daca ai bani si iti permiti...ori umbli serios in motor,in caz iei alta masina mai puternica

Eu la 190 cai..pot sa zic ca intr-un an nu m-am facut de rusine niciodata
juice_2407 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-11, 11:29   #6
Ms-02-TPI

Stage 5
 
Ms-02-TPI's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 846
Default Re: Intrebare !!

multumesc mult pt raspunsuri, dar m-am decis sa nu mai fac nimic, motorul e oricum in mintile lui nu da fum nu nimic. mai multa lume mi-a zis ca implica riscuri si nu merita
se poate inchide
numai bine !
Ms-02-TPI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -