Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Piese BMW de vanzare

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-14, 20:38   #16
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by ct22cop View Post
Au 18.4 lbs ( ~ 8.4 kg ), pot face pariu si plec si cu banii acasa

ET-ul influenteaza greutatea jantei, cu cat ET-ul este mai mare cu atat se foloseste mai mult material sa aduca butucul spre centrul jantei, cu cat ET-ul este mai mic automat se face economie de material, asta influenteaza greutatea finala a jantei. Simplu ca buna ziua.

Nu ma contrazic cu voi, va impartasesc cunostiintele acumulate pe tema acestui model de jante.
Nu m-am gandit la asta, nu stiam ca et-ul poate influenta greutatea jantei nu vad cum, chiar daca butucul vine spre exterior se compenseaza din spate si invers, j-ul da, 100% influenteaza!

Eu nu am de ce sa ma contrazin, imi plac foarte mult jantele si incerc sa acumulez cat mai multe informatii despre ele, chiar ma bucur cand aflu cate ceva nou.

Din ce zici rezulta ca jantele de 8,5 j cu et 13 sunt mai usoare decat jantele de 8j cu et 35, mie imi convine de minune, chiar ma gandeam ca ar fi trbeuit sa caut unele cu et 35 crezand ca sunt mai usoare, maine o sa le cantaresc din nou.
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 21:01   #17
ct22cop

Stage 4
 
ct22cop's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 266
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
Nu m-am gandit la asta, nu stiam ca et-ul poate influenta greutatea jantei nu vad cum, chiar daca butucul vine spre exterior se compenseaza din spate si invers, j-ul da, 100% influenteaza!

Eu nu am de ce sa ma contrazin, imi plac foarte mult jantele si incerc sa acumulez cat mai multe informatii despre ele, chiar ma bucur cand aflu cate ceva nou.

Din ce zici rezulta ca jantele de 8,5 j cu et 13 sunt mai usoare decat jantele de 8j cu et 35, mie imi convine de minune, chiar ma gandeam ca ar fi trbeuit sa caut unele cu et 35 crezand ca sunt mai usoare, maine o sa le cantaresc din nou.
Incearca minim 2 cantare, preferabil electronice si cu o fabricatie cat mai recenta, iti zic de acum, daca au vopseaua originala pe ele si daca le cantaresti fara capacele centrale rezultatul va fi ca la catalog, 18 lbs ( 8.163 kg )

Revin iar la ET-uri, la jantele tale buza este mai mare si asta deoarece spitele sunt mai in interiorul jantei, rezultatul fiind ET-ul mic si cel mai important pentru greutate, butucul/mijlocul jantei unde vin prezoanele este mai subtire. La jantele mele, buza este mai mica, spitele sunt mai la fata jantei iar butucul este mai gros ca sa compenseze distanta mai mare de la spite pana la partea de contact a butucului cu discul de frana, diferenta de material rezulta intr-o greutate mai mare a jantei. Desi a ta este mai lata este mai usoara cu 0.3 grame decat a mea, stiu ca suna ciudat dar are o mare logica.

Astept maine noi rezultate
__________________
'96 BMW M3 Coupe
ct22cop is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 21:35   #18
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by ct22cop View Post
Incearca minim 2 cantare, preferabil electronice si cu o fabricatie cat mai recenta, iti zic de acum, daca au vopseaua originala pe ele si daca le cantaresti fara capacele centrale rezultatul va fi ca la catalog, 18 lbs ( 8.163 kg )

Revin iar la ET-uri, la jantele tale buza este mai mare si asta deoarece spitele sunt mai in interiorul jantei, rezultatul fiind ET-ul mic si cel mai important pentru greutate, butucul/mijlocul jantei unde vin prezoanele este mai subtire. La jantele mele, buza este mai mica, spitele sunt mai la fata jantei iar butucul este mai gros ca sa compenseze distanta mai mare de la spite pana la partea de contact a butucului cu discul de frana, diferenta de material rezulta intr-o greutate mai mare a jantei. Desi a ta este mai lata este mai usoara cu 0.3 grame decat a mea, stiu ca suna ciudat dar are o mare logica.

Astept maine noi rezultate
Revin maine cu o poza, cum am zis si in primul post, greutatea e de 8kg, pe cantar electronic probabil o sa dea 8,163 cum ai spus tu !

Treaba cu et-urile acum imi e clara, nu am luat in calcul grosimea butucului, doar pozitia acestuia gandinduma ca e la fel de gros si compenseaza buza, mersi de lamuriri !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 29-10-14, 23:11   #19
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

obligatoriu maine imi dau jos o janta si o cantaresc,voi merge la mai multe cantare
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 30-10-14, 08:00   #20
ct22cop

Stage 4
 
ct22cop's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 266
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Sa curga cu valori zic, up up up
ct22cop is offline   Reply With Quote
Old 30-10-14, 16:23   #21
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

eu mi-am facut treaba , faceti si voi un efort sa vedem gramajul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0114.JPG
Views:	32
Size:	2.05 MB
ID:	3043953   Click image for larger version

Name:	DSC_0115.JPG
Views:	35
Size:	2.39 MB
ID:	3043954   Click image for larger version

Name:	DSC_0116.JPG
Views:	32
Size:	1.89 MB
ID:	3043955  

BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 30-10-14, 17:43   #22
ct22cop

Stage 4
 
ct22cop's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 266
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
eu mi-am facut treaba , faceti si voi un efort sa vedem gramajul
Doamne Dumnezeule, cantaresc 7,7 si cu valva si cu capacul central pe janta? Eu nu mai inteleg nimic fratilor. Ciudat este ca aceasta greutate nu este pe nici un catalog BBS, aici e marea problema iar la catalog da exact 8.4 kg, valoare pe care o au si jantele mele ( cu valva si fara capacul central ).

Sunt curios crysty.bobok cu ce valoare o sa vina
ct22cop is offline   Reply With Quote
Old 30-10-14, 19:22   #23
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

1 singur cantar am avut, am facut proba cu o sticla de cola de 2l, probabil cantarul fura vre-o 100 grame, nu cred ca o sticla goala sa cantareasca 140gr.


p.s, : roata avea si plumb pe ea, nu m-am uitat exact cat.

Bmnwa, ai cantarit cu tot cu plumbi, in ultima poza apar cel putin 14 placuțe ?!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10751980_861038800603481_1775276421_n.jpg
Views:	25
Size:	52.8 KB
ID:	3043994   Click image for larger version

Name:	10754761_861038787270149_1016497270_n.jpg
Views:	30
Size:	69.3 KB
ID:	3043995  

Last edited by crysty.bobok; 30-10-14 at 19:26.
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 30-10-14, 20:46   #24
ct22cop

Stage 4
 
ct22cop's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 266
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
1 singur cantar am avut, am facut proba cu o sticla de cola de 2l, probabil cantarul fura vre-o 100 grame, nu cred ca o sticla goala sa cantareasca 140gr.


p.s, : roata avea si plumb pe ea, nu m-am uitat exact cat.

Bmnwa, ai cantarit cu tot cu plumbi, in ultima poza apar cel putin 14 placuțe ?!
Valoarea ta s-a apropiat enorm de ce ti-am zis eu aseara, cu siguranta cantarul n-a fost cel mai precis si nici cel din pozele lui BMnWA nu pare a fi unul profi si tind sa cred ca la el eroarea a fost si mai mare, ciudat ca l-a furat in minus si cel mai ciudat este ca desi le-a cantarit de 2 ori valorile au fost aproape identice. O sa fac un efort si o sa postez si eu valorile jantelor mele, nu stiu cand dar sigur o voi face
ct22cop is offline   Reply With Quote
Old 30-10-14, 23:43   #25
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Ma uit maine sa vad cati plumbi am dar nu stiu de unde 8,4 kg ca in configuratia asta eu stiu ca au 7,5 si daca scot valva capacul si plumbii cred ca m-as apropiat eu de greutatea respectiva. In prima poza cand era sub 7.7 cred ca nu erau plumbii pe ea..
Mai bine zi in care catalog te-ai uitat ca eu tot dupa asta m-am orientat..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10585483_799921133380675_153295156_n.jpg
Views:	19
Size:	106.7 KB
ID:	3044054  
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 20:07   #26
geolex

Stage 5
 
geolex's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 506
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by ct22cop View Post
Incearca minim 2 cantare, preferabil electronice si cu o fabricatie cat mai recenta, iti zic de acum, daca au vopseaua originala pe ele si daca le cantaresti fara capacele centrale rezultatul va fi ca la catalog, 18 lbs ( 8.163 kg )

Revin iar la ET-uri, la jantele tale buza este mai mare si asta deoarece spitele sunt mai in interiorul jantei, rezultatul fiind ET-ul mic si cel mai important pentru greutate, butucul/mijlocul jantei unde vin prezoanele este mai subtire. La jantele mele, buza este mai mica, spitele sunt mai la fata jantei iar butucul este mai gros ca sa compenseze distanta mai mare de la spite pana la partea de contact a butucului cu discul de frana, diferenta de material rezulta intr-o greutate mai mare a jantei. Desi a ta este mai lata este mai usoara cu 0.3 grame decat a mea, stiu ca suna ciudat dar are o mare logica.

Astept maine noi rezultate


Salut,

Et`ul poate fi modificat si din butuc nu neaparat doar din buza jantei.

Ceea ce ar insemna ca la un et mai mic sa intre mai mult material iar janta sa fie mai grea.

Cu cat et`ul e mai mic butucul devine mai mare sa impinga jannta spre exterior, exact cum ai pune un distantier la roata sa scoti janta mai in exterior.
geolex is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 07:58   #27
ct22cop

Stage 4
 
ct22cop's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 266
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by geolex View Post
Salut,

Et`ul poate fi modificat si din butuc nu neaparat doar din buza jantei.

Ceea ce ar insemna ca la un et mai mic sa intre mai mult material iar janta sa fie mai grea.

Cu cat et`ul e mai mic butucul devine mai mare sa impinga jannta spre exterior, exact cum ai pune un distantier la roata sa scoti janta mai in exterior.
Discutiile de mai sus nu sunt generale, sunt strict pentru modelul de jante BBS RK care isi face ET-ul conform explicatiei mele. Ce zici tu e corect dar este pentru alte jante si ele nu fac obiectul acestui topic.
ct22cop is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 19:00   #28
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Cantar profi.. ideea e ca am fost la sediu Urgent curier si le-am ''trantit'' janta pe cantar iar celalalt este de la Aloref (centru colectare fier vechi etc) foarte mare nu o curte 2 negrii care ard 5 kg de cupru si..daca ar arata mai mult atunci inseamna ca la fiecare tranzactie ar pierde bani ca ar arata cantarul mai mult. Nu iti trebuie profi nimica sa cantaresti 7 kg
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 02-11-14, 22:36   #29
ct22cop

Stage 4
 
ct22cop's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 266
Default Re: BBS RK - 8J ET35 - 8.4 kg/buc

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Cantar profi.. ideea e ca am fost la sediu Urgent curier si le-am ''trantit'' janta pe cantar iar celalalt este de la Aloref (centru colectare fier vechi etc) foarte mare nu o curte 2 negrii care ard 5 kg de cupru si..daca ar arata mai mult atunci inseamna ca la fiecare tranzactie ar pierde bani ca ar arata cantarul mai mult. Nu iti trebuie profi nimica sa cantaresti 7 kg
Revin cu poze in viitorul apropiat, de vorbe suntem cu totii satui
ct22cop is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -