Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Scuterul meu

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-12, 13:30   #46
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Cu toate ca rs-ul sta pe dreapta.. aseara nu aveam ce face si mi'a venit o idee.
Am cautat prin casa o bucata de piele [ECO] si am tapitat saua de la pasager,momentan. In urmatoarele zile o sa o tapitez si pe cealalta.

PS: Astept raspun pt intrebare.- Daca nu imi este zgariat cilindrul merita sa cumpar alt set, tinand cont ca stau la tara si sunt multe dealuri.. sau cumpar doar piston cu segmenti noi?

si pozele ---
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0124.jpg
Views:	155
Size:	1.37 MB
ID:	2438661   Click image for larger version

Name:	Fotografie0126.jpg
Views:	72
Size:	1.06 MB
ID:	2438662   Click image for larger version

Name:	Fotografie0130.jpg
Views:	76
Size:	1.39 MB
ID:	2438663  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0133.jpg
Views:	70
Size:	1.27 MB
ID:	2438664   Click image for larger version

Name:	Fotografie0129.jpg
Views:	113
Size:	1.50 MB
ID:	2438665  
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-12, 19:46   #47
AdamRs50

Stage 5
 
AdamRs50's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 344
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

si daca nu e ar fi bine mers cu ea la aliezat...asa pentru tine sa sti sigur ca nu e nici cea mai mica zgarietura.... si sa iei in functie de aia segmentii
cu luminile in bord is undeva la 1 leu becu si se schimba usor...daca e portocaliu eu as pune rosu in bord...la mine de ex a fost verde...din fabrica si mi sa asortat cu scuterul. toba nush ce rost are daca ti buna asta...nu exista toba sport pentru astea eventual ca is din inox...dar nush dc i se zice sport?ca oricum is de scuter. daca zici ca e pentru sat...at mare tuning mai ales dac anu esti pasionat nu are rost...iar la partea cu vopsitu si eu si rs dey am vopsit carenele cu policolor email superlucios....si la boosteru ce lucru acuma tot cu asta vopsesc si jantele si carenele. deci iti trebuie pistol de vopsit si un compresor...sau daca nu ai compresor si nu vrei sa platesti sa ti se faca ataseaza la o butelie de gaz...numa ca e mai periculos. dar eu am mai vopsit si asa chesti mai mici!
AdamRs50 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-12, 20:18   #48
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

multumesc pentru ajutor.. deci nu e obligatoriu sa cumpar alt set si am fost si la mecanic si a spus ca cilindrul nu are nici cea mai mica zgarietura, deci e OK.. acum sa fac rost de bani si cumpar un piston cu segmenti Meteor - e buna firma?
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-12, 20:54   #49
AdamRs50

Stage 5
 
AdamRs50's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 344
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

sincer nu am auzit de ei...dar daca iti este recomandat de cineva at ar trebui sa fie...eu am luat set rms si era pistonul cu set...si am fos multumit.
AdamRs50 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 13:17   #50
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

astazi am masurat diametrul cilindrului si este 40.3, eu acum dau comanda de piston cu diametrul de 40.3?
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 16:27   #51
rs-dey

Stage 5
 
rs-dey's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 918
Member of:
[2 Roti]
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Da,sper sa fi masurat corect.
Firma meteor e buna.
rs-dey is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 20:40   #52
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Quote:
Originally Posted by rs-dey View Post
Da,sper sa fi masurat corect.
Firma meteor e buna.
da.. am masurat corect dar.. ieri m-am uitat mai bine si am vazut ca e cam dus setul.. adica:
1:s-a rupt cam 1 cm din primul segment [ cel de sus ]
2:s-a rupt cam 3-4 mm din al doilea segment
3:e zgariat cilindrul

si m-am gandit ca, cu banii cu care il duc la alezat si cu banii pe piston si segmenti.. mai bine cumpar un set nou si gata. Acum eu m-am gandit la un set RMS de 49 dar nu stiu de unde sa cumpar, am gasit pe net doar ca nu avea chiuloasa, si eu vreau sa cumpar cu tot cu chiuloasa sa fie tot nou..
Astept niste link-uri cu niste set-uri de 49 cmc nu neaparat RMS dar sa fie pana in 400 lei
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 01:01   #53
SST 06

Stage 5
 
SST 06's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 314
Member of:
[2 Roti]
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Quote:
Originally Posted by Teodor148 View Post
da.. am masurat corect dar.. ieri m-am uitat mai bine si am vazut ca e cam dus setul.. adica:
1:s-a rupt cam 1 cm din primul segment [ cel de sus ]
2:s-a rupt cam 3-4 mm din al doilea segment
3:e zgariat cilindrul

si m-am gandit ca, cu banii cu care il duc la alezat si cu banii pe piston si segmenti.. mai bine cumpar un set nou si gata. Acum eu m-am gandit la un set RMS de 49 dar nu stiu de unde sa cumpar, am gasit pe net doar ca nu avea chiuloasa, si eu vreau sa cumpar cu tot cu chiuloasa sa fie tot nou..
Astept niste link-uri cu niste set-uri de 49 cmc nu neaparat RMS dar sa fie pana in 400 lei
dai o perie de serama sau un smilgher pe chiuloasa si sa vezi ce noua este ! Trebuie sa scapi doar de calamina !
SST 06 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 08:36   #54
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Quote:
Originally Posted by SST 06 View Post
dai o perie de serama sau un smilgher pe chiuloasa si sa vezi ce noua este ! Trebuie sa scapi doar de calamina !
Dar are cateva zgarieturi mai adanci.. ca s-a rupt segmentul din mers..
Acum eu caut un set.. dar nu chinezesc!


Inca o problema.. eu de cand l-am cumparat, vanzatorul a spus sa pun apa in radiator in fiecare zi.. si eu cum atunci nu stiam, am crezut ca asa trebuie.. dar acum cand fac distante MICI adica 1-2 km incepea sa imi fiarba apa si nici nu mai aveam apa in furtunul ala de la radiator!
Pe sub el nu curge nimic, nici o picatura de apa. Oare sa fie stricata pompa de apa? Si daca e stricata [nu se invarte] trebuie sa cumpar alta? sau se poate repara?... Astept raspuns
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 15:23   #55
costindinu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 6
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Salutare
Am terminat de curand de reconditionat de la o aprilia rs 50 din 94 si am cateva probleme
Imi atinge lantul de cadru destul de rau...atinge in zona pinionului de pe motor
Ambreajul uneori parca nu debraiaza complet indiferent de cursa adica atunci cand bag in viteza se simte cum trage usor sa plece
Senzorul de temperatura de la apa indica decat vreo 50 de grade...este unul cumparat sh ca al meu nu indica nimica,ceasul este bun ca daca pun firul la masa se ridica la maxim
Motorul a fost refacut complet semeringuri noi,rulmenti noi set nou dr racing de 49..prinde 105 testat dupa un bmw ca nu am melcul de la km
Deocamdata cam astea ar fii problemele,sper ca cineva sa ma ajute si pe mine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0008.jpg
Views:	114
Size:	718.1 KB
ID:	2457739  
costindinu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 18:51   #56
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Quote:
Originally Posted by costindinu View Post
Salutare
Am terminat de curand de reconditionat de la o aprilia rs 50 din 94 si am cateva probleme
Imi atinge lantul de cadru destul de rau...atinge in zona pinionului de pe motor
Ambreajul uneori parca nu debraiaza complet indiferent de cursa adica atunci cand bag in viteza se simte cum trage usor sa plece
Senzorul de temperatura de la apa indica decat vreo 50 de grade...este unul cumparat sh ca al meu nu indica nimica,ceasul este bun ca daca pun firul la masa se ridica la maxim
Motorul a fost refacut complet semeringuri noi,rulmenti noi set nou dr racing de 49..prinde 105 testat dupa un bmw ca nu am melcul de la km
Deocamdata cam astea ar fii problemele,sper ca cineva sa ma ajute si pe mine
Salut, ti-a iesit frumos, lantul poate iti atinge ca e prea lat lantul, adica daca tu ai lant de ex pentru motociclete de 125 cc ala e mai lat decat ala de 49 cc [nu sunt sigur, dar e o posibilitate]
Ambreajul cand il strang sa schimb viteza nici la mine nu "decupleaza" de tot si eu simt ca ma "trage". Ca sa rezolvi problema trebuie sa desfaci carena stanga si sa strangi sufa aia de la ambreaj pana cand se "decupleaza" cum trebuie, la mine cateodata schimba cum trebuie, iar cateodata nu.
La senzorul de temperatura vezi si tu daca atunci cand arata ca motorul e la 50 de grade sa nu fie prea fierbinte motorul, daca e foarte fierbinte si nu poti sa pui mana acolo la setul motor, inseamna ca nu indica cum trebuie.
Succes!
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 19:13   #57
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Salut, cu ajutorul lui Varga Adam [ii multumes frumos pe aceasta cale] am descoperit ca imi fierbea apa in motor pentru ca e stricat un semering, adica eu cand bagam apa, ea se pierdea [adica intra] toata in motor, si am descoperit asta cand am schimbat uleiul la cutia de viteze si cand am desfacut surubul ala hexagonal au curs cam 3-4 litri de apa :O acum urmeaza sa imi cumpar semeringuri, alea de la ambielaj si de la pompa de apa, si sa cumpar un set de garnituri pentru motor, sa le schimb si am gasit pe net un set RMS "blue line" la 312 lei de pe motobikeshop si urmeaza sa comand tot ce imi trebuie si sa il fac sa mearga cum trebuie

PS: semeringuri de unde sa cumpar? sau ce marimi imi trebuie? si semeringul de la pompa de apa se gaseste de cumparat separat sau trebuie sa cumpar si pompa de apa
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 21:24   #58
costindinu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 6
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Quote:
Originally Posted by Teodor148 View Post
Salut, cu ajutorul lui Varga Adam [ii multumes frumos pe aceasta cale] am descoperit ca imi fierbea apa in motor pentru ca e stricat un semering, adica eu cand bagam apa, ea se pierdea [adica intra] toata in motor, si am descoperit asta cand am schimbat uleiul la cutia de viteze si cand am desfacut surubul ala hexagonal au curs cam 3-4 litri de apa :O acum urmeaza sa imi cumpar semeringuri, alea de la ambielaj si de la pompa de apa, si sa cumpar un set de garnituri pentru motor, sa le schimb si am gasit pe net un set RMS "blue line" la 312 lei de pe motobikeshop si urmeaza sa comand tot ce imi trebuie si sa il fac sa mearga cum trebuie

PS: semeringuri de unde sa cumpar? sau ce marimi imi trebuie? si semeringul de la pompa de apa se gaseste de cumparat separat sau trebuie sa cumpar si pompa de apa
pt pompa de apa se gasesc kituri cu turbine si semering...semeringuri pt ambielaj pe partea cu aprinderea si pe partea cu pinionul eu am gasit la magazine cu piese de tractoare,marimea scrie pe ele 00x00x00
costindinu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-12, 21:31   #59
Teodor148

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 167
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Quote:
Originally Posted by costindinu View Post
pt pompa de apa se gasesc kituri cu turbine si semering...semeringuri pt ambielaj pe partea cu aprinderea si pe partea cu pinionul eu am gasit la magazine cu piese de tractoare,marimea scrie pe ele 00x00x00
multumesc frumos ca mi-ai spus
Teodor148 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-12, 10:02   #60
rs-dey

Stage 5
 
rs-dey's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 918
Member of:
[2 Roti]
Default Re: [my scoot] APRILIA RS 50

Cand ti'am zis de pompa de apa,nu mai ascultat.
rs-dey is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -