Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 31-10-14, 12:30   #5221
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

se pare ca cititori savt multi,dar de scris nu prea,nu stie nimeni de ce nu a concurar Horatiu,caci a fost acolo,sau de ce sa dat Godzilla la fund, pe mine mar fi interesat caci masina,cel putin asa sa spus a fost pregatita ptr. Time Attack si atunci nu participaNu stie nimeni nimic?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-14, 19:30   #5222
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
se pare ca cititori savt multi,dar de scris nu prea,nu stie nimeni de ce nu a concurar Horatiu,caci a fost acolo,sau de ce sa dat Godzilla la fund, pe mine mar fi interesat caci masina,cel putin asa sa spus a fost pregatita ptr. Time Attack si atunci nu participaNu stie nimeni nimic?
Se pare ca sunt putini interesati de acest fenomen ... Eu nu am inteles de ce multi piloti (de duminica, ca asta sunt in realitate) acum cand au avut si au ocazia sa se dea pe un circuit adevarat nu se dau, imi este greu sa cred ca doar din motivul sa nu-si atinga masinile, mai multi sunt cei amatori decat cei licentiati, ok este o placere sa te dai la raliu, la coasta, dar esti pilot cu adevarat (din punctul meu de vedere) atunci cand il depasesti pe cel din dreapta ta (sau stanga), cand te lupti roata la roata (aici nu a fost cazul la Time Attack)
Daca as avea acum un "cotet" m-as duce sa ma dau la urmatorul Track Day, chiar daca e taxa mare, de cate ori ai ocazia sa te dai pe un circuit?! Mai ales daca iti spui Pasionat!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 31-10-14, 20:00   #5223
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pai cu Godzilla am spus, a fost inchiriata pt coasta de la Rasnov si atat.
In teorie e f usor, dar, dupa ce faci cum-necum un sezon de coasta crezi ca raman asa multi bani pt o astfel de aroganta? 200€ + drum, benzina, gume, mecanic, generator - circuitul nu are bransament la reteaua de curent - etc. Ca sa nu mai zic ca o masina DE COASTA are transmisia prea scurta si nu se potriveste pe circuit, Alex Mirea facea 1/2 din linia dreapta in limitare. Si or mai fi si alte motive...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-14, 22:40   #5224
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Pai cu Godzilla am spus, a fost inchiriata pt coasta de la Rasnov si atat.
In teorie e f usor, dar, dupa ce faci cum-necum un sezon de coasta crezi ca raman asa multi bani pt o astfel de aroganta? 200€ + drum, benzina, gume, mecanic, generator - circuitul nu are bransament la reteaua de curent - etc. Ca sa nu mai zic ca o masina DE COASTA are transmisia prea scurta si nu se potriveste pe circuit, Alex Mirea facea 1/2 din linia dreapta in limitare. Si or mai fi si alte motive...
Eu n-o consider aroganta. Cand bagi zeci de mii de euro intr-un evo, sa cheltui aprox 1000€ nu mi se pare mult, chiar deloc. O parte din amatorii care s-au dat la Time Atack cred ca sunt mai saraci decat top 10 de la coasta, parerea mea ... In fine, fiecare face ce vrea pe banii lui.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 00:18   #5225
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Tocmai, cand bagi atatia bani intr-o masina DE COASTA performanta nu ai ce face cu ea pe circuit!
Si nu-ti inchipui ca toti cei de pe primele locuri de la coasta se scalda in bani, majoritatea fac eforturi mari pt cele 8 etape, asta daca le fac pe toate. Si crezi ca e mare distractia sa mergi in limitare cu trnsmisia scurta? Sa vedem cine isi va pregati masini de circuit, Ferrari sunt in elementul lor acolodar cam atat, nici macar formulele nu ar merge in configuratia in care sunt acum, trebuie alte rapoarte in c.v. si alte elemente aerodinamice, trage linie si vezi ca mai vine un 0 la suma de care ziceai...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 00:46   #5226
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Tocmai, cand bagi atatia bani intr-o masina DE COASTA performanta nu ai ce face cu ea pe circuit!
Si nu-ti inchipui ca toti cei de pe primele locuri de la coasta se scalda in bani, majoritatea fac eforturi mari pt cele 8 etape, asta daca le fac pe toate. Si crezi ca e mare distractia sa mergi in limitare cu trnsmisia scurta? Sa vedem cine isi va pregati masini de circuit, Ferrari sunt in elementul lor acolodar cam atat, nici macar formulele nu ar merge in configuratia in care sunt acum, trebuie alte rapoarte in c.v. si alte elemente aerodinamice, trage linie si vezi ca mai vine un 0 la suma de care ziceai...
Aici tin sa te contrazic, nu cred ca isi ia nimeni de la gura din primii 10 ca sa-i bage in masina si sa se dea la coasta, si imi este la fel de greu sa cred ca exista cineva atat de prost incat sa bage an de an zeci de mii de euro si sa iasa pe pierdere!
Daca o faci pentru fun iti iei un "cotet" de 2-3 mii si te dai, dar cand bagi zeci de mii de euro sa te plangi ca n-ai bani ... Este exact ca si cu patronii de la fotbal, au bagat zeci de milioane de euro si n-au scos nimic, hai sa fim seriosi!
Legat de formule, tocmai acum cand a aparut un circuit adevarat sa nu faci ceva ca sa te dai pe circuitul ala?! Pentru circuit au fost proiectate formulele.
Dar cum am mai spus, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui.

P.s. n-am zis nicaieri ca e distractiv sa mergi in limitare.
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 01:27   #5227
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Aici tin sa te contrazic, nu cred ca isi ia nimeni de la gura din primii 10 ca sa-i bage in masina si sa se dea la coasta, si imi este la fel de greu sa cred ca exista cineva atat de prost incat sa bage an de an zeci de mii de euro si sa iasa pe pierdere!

ai uitat ca-l cunosti pe Radut?
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 07:36   #5228
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Se pare ca unii inca mai cred in Mos Craciun si in sponsorii care dau bani cu carul, dar realitatea e cu totul alta... Ai fi surprins cat de repede ajungi de la un "cotet de 2-3k €" la zeci de mii.investiti! OK, a aparut un circuit, dar tu ai baga niste mii ca sa modifici o masina special pt acel circuit (pt ca altundeva nu o poti folosi) fara sa stii ce competitii se vor organiza, dupa ce regulamente, cu cine te-ai bate etc.? Daca in primavara pista va arata ca dupa bombardament? Unele lucruri se fac in timp, iar vremurile pe care le traim nu sunt cele mai favorabile motorsportului. Si crede-ma ca unii dintre cei cu masini ieftine s-au pregatit pt time attack dar au renuntat vazand taxa de 200€, cand au asternut pe hartie tot a iesit cat o etapa de coasta, si ar fi fost doar de fun + acumulat km.cu masina, asa ca au renuntat. Pacat, dar asta e realitatea!
Uita-te putin la raliuri, unde sunt clar mai multi bani, nici macar pt Badiu nu au mai fost bani la ESD dupa ce a stricat masina, Delecour nu s-a mai dat cu S2000, de la Napoca unii au stat pe bara etc. Tu chiar crezi ca iese cineva pe +?!? Hora crezi ca urca numai 3-4 manse intr-un weekend pt ca e figurant?

Last edited by john17; 01-11-14 at 07:39.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 09:45   #5229
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

dupa cate citesc aici se pare ca putem ingropa circuitul inainte de a fi inceput cu adevarat
un lucru este clar,pentru circuit trebuie masina pregatita altfel decat pentru coasta,eu stiu asta destul de bine caci am facuto cativa ani,dar este posibil,dar trebuie inceput cu masini mai ieftine si mai simple,noi vorbim tot timpul de Mitsu,Ferrari,Lola sigur scumpe,de ce nu vorbim de Dacia sau masini de foemula monomarca,adevarat cai mai putzini dar si mult mai ieftin ramane pe drum orgoliul si nu mai pot sa ma laud ca sant pilot pe o masina de 1000 CP,dar macar pot sami fac damblaua
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 11:48   #5230
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Pai 1. pt ca in Ro daca n-ai Mitsu nu existi (in motorsport), daca te dai cu un cazan "te rade cunoscutii" si 2. pt ca la monomarca trebuie sa se implice un producator/importator/dealer, iar astia la ora asta nici lumina in showroom nu o mai tin aprinsa!
Nu l-am ingropat, dar de aici si pana la a pune la zid pilotii de coasta care nu s-au "deranjat" sa participe la time attack e cale lunga! Si pt cine sa fi mers?!? Ca spectatori jur ca nu erau la Adancata weekendul trecut! Drept ca nici nu ar fi avut unde sa stea pt ca nu exista tribuna, iar la ce vant batea si ce frig a fost abia puteai sta in garaj... Dar poate aveau vreo datorie morala sa participe. Apropo, nici comisia de circuit n-am vazut-o pe acolo, si i-ar fi costat <10l combustibil deplasarea din Buc., ba puteau sa se urce si 4 (nu ca ar fi 4 in comisie, in afara de presedinte nu stiu daca o mai avea vreun membru) intr-o masina la <2.5l/caciula!

Last edited by john17; 01-11-14 at 11:50.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 11:55   #5231
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by 26WRC View Post
ai uitat ca-l cunosti pe Radut?
Nu n-am uitat, dar tu vrei sa-mi spui ca Radut ia din farfuria copiilor lui ca sa se dea la Coasta an de an?!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 11:59   #5232
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
dupa cate citesc aici se pare ca putem ingropa circuitul inainte de a fi inceput cu adevarat
un lucru este clar,pentru circuit trebuie masina pregatita altfel decat pentru coasta,eu stiu asta destul de bine caci am facuto cativa ani,dar este posibil,dar trebuie inceput cu masini mai ieftine si mai simple,noi vorbim tot timpul de Mitsu,Ferrari,Lola sigur scumpe,de ce nu vorbim de Dacia sau masini de foemula monomarca,adevarat cai mai putzini dar si mult mai ieftin ramane pe drum orgoliul si nu mai pot sa ma laud ca sant pilot pe o masina de 1000 CP,dar macar pot sami fac damblaua
Probabil il ingroapa Licentiatii! Cei amatori sunt prezenti la circuit azi 1 Noiembrie! Exelixis Motorsport este prezenta la "datorie" am atasat o poza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10351068_956564541024166_7843205213516517455_n.jpg
Views:	56
Size:	34.9 KB
ID:	3044366  
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 12:00   #5233
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Nu n-am uitat, dar tu vrei sa-mi spui ca Radut ia din farfuria copiilor lui ca sa se dea la Coasta an de an?!
N-o lua din farfurie, dar ar trebui sa stii ca nu sta deloc pe roze cu bugetul!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 12:02   #5234
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Se pare ca unii inca mai cred in Mos Craciun si in sponsorii care dau bani cu carul, dar realitatea e cu totul alta... Ai fi surprins cat de repede ajungi de la un "cotet de 2-3k €" la zeci de mii.investiti! OK, a aparut un circuit, dar tu ai baga niste mii ca sa modifici o masina special pt acel circuit (pt ca altundeva nu o poti folosi) fara sa stii ce competitii se vor organiza, dupa ce regulamente, cu cine te-ai bate etc.? Daca in primavara pista va arata ca dupa bombardament? Unele lucruri se fac in timp, iar vremurile pe care le traim nu sunt cele mai favorabile motorsportului. Si crede-ma ca unii dintre cei cu masini ieftine s-au pregatit pt time attack dar au renuntat vazand taxa de 200€, cand au asternut pe hartie tot a iesit cat o etapa de coasta, si ar fi fost doar de fun + acumulat km.cu masina, asa ca au renuntat. Pacat, dar asta e realitatea!
Uita-te putin la raliuri, unde sunt clar mai multi bani, nici macar pt Badiu nu au mai fost bani la ESD dupa ce a stricat masina, Delecour nu s-a mai dat cu S2000, de la Napoca unii au stat pe bara etc. Tu chiar crezi ca iese cineva pe +?!? Hora crezi ca urca numai 3-4 manse intr-un weekend pt ca e figurant?
Nu cred ca mai crede nimeni in Mos Craciun! N-am zis ca cineva a facut profit din motorsport, cu toate ca s-au dat niste tepe mari de tot, de asta nu se mai inghesuie sponsorii, in caz ca nu stiai Dar nu poti sa vi tu sa-mi spui acum, si te dau pe tine exemplu, ca ai renuntat sa-ti platesti facturile intr-o luna ca sa te dai o etapa la Coasta! Hai sa zic ca ai facut asta o data, cu toate ca nu cred, dar a doua oara 100% n-ai mai facut-o!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 01-11-14, 12:05   #5235
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Pai 1. pt ca in Ro daca n-ai Mitsu nu existi (in motorsport), daca te dai cu un cazan "te rade cunoscutii" si 2. pt ca la monomarca trebuie sa se implice un producator/importator/dealer, iar astia la ora asta nici lumina in showroom nu o mai tin aprinsa!
Nu l-am ingropat, dar de aici si pana la a pune la zid pilotii de coasta care nu s-au "deranjat" sa participe la time attack e cale lunga! Si pt cine sa fi mers?!? Ca spectatori jur ca nu erau la Adancata weekendul trecut! Drept ca nici nu ar fi avut unde sa stea pt ca nu exista tribuna, iar la ce vant batea si ce frig a fost abia puteai sta in garaj... Dar poate aveau vreo datorie morala sa participe. Apropo, nici comisia de circuit n-am vazut-o pe acolo, si i-ar fi costat <10l combustibil deplasarea din Buc., ba puteau sa se urce si 4 (nu ca ar fi 4 in comisie, in afara de presedinte nu stiu daca o mai avea vreun membru) intr-o masina la <2.5l/caciula!
Matei Mihaescu, cel care s-a dat cu M3-ul Kompressor, s-a dat si cu Loganul de cupa si abia asteapta sa se stranga mai multe loganuri la start. De ce este o rusine sa te dai cu un "cazan"?

Atasez o poza cu Matei Mihaescu la Formula Masters.

P.s. El de ce se poate da si cu un Logan de cupa?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	533652_10151254238644201_5946295_n.jpg
Views:	39
Size:	59.2 KB
ID:	3044367  
DanSGH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -