Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-14, 20:33   #4921
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
aici am sa inchei discutia despre situatia actuala si am sa continui cu TG 86,care era in mare gata pentru probe
echipata era masina pentru probe
-set vechi slickuri Barum
-motor Lada 1300 cum este descris mai sus,trebuia inca un pic rodat si reglat
-cutie 5 trepte rapoarte ptr.coasta,dar nu secventiala
-carena era completa,dar inca nevopsita
-lipseau stabilizatoarele fata spate
voiam sa fac la Doman citeva urcari ca sa am o imagina generala despre masina tinuta de drum,frine, si cema interesa in mod deosebit motorul cu modificarile facute si ideal reglat trebuia sa aiba 125-130CP la 8500 ture(dupa spusele prietenilor mei din DDR) nu am fost pe stand de proba
am ales o zi cind lucram dupa amiaza,mai putini spectatori si circulatia pe Valea Domanului era aproape inexistenta
dupa 2 urcari am constatat urmatoarele
-tinuta de drum masina era prea joasa pentru asfaltul de atunci,gropi,denivelari si fata mult prea tare
-schimbatorul de viteze mai ales la schimbat inapoi lasa mult de dorit
-frine raportul fata spate nu corespundea,atunci nu am avut inca posibilitatea de reglaj din interiorul masini
- in schimb cu motorul am fost foarte multumit,facea usor 8000,mai mult nu am incercat,presiune ulei super,nu ca la Dacia in schimb a aparut vechea mea problema cu temperatura de apa,motorul era mult prea rece,fara termostat si cu doua radiatoare
DECI MULT DE LUCRU
nu inteleg de ce era nevoie de schimbator inapoi
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 14-08-14, 22:22   #4922
Vioar

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,150
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
ACR a avut acum ani buni o cupa Logan la coasta, acum fras are una la raliuri.
Am avut placerea si norocul ca impreuna cu pilotul Valentin Stoica sa participam la aceea cupa doi ani la rand castigand foarte multe etape si chiar campioni in 2008 dar din pacate sponsorul ASCO Properties sa retras dupa cei doi ani si nu a mai continuat nimeni.Iar pe cont propriu sa gasim sponsori desi vedeau ca suntem campioni tot nu au vrut sa bage bani.
Asco oferea si premi in bani lucru care nu l-am vazut in alta parte.
Locul 1-300 euro
Locul 2-200 euro
Locul 3-100 euro

http://www.acr.ro/cupa-asco-properti...cia-logan.html
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	55323_logan.jpg
Views:	85
Size:	45.0 KB
ID:	3017896   Click image for larger version

Name:	index.jpg
Views:	74
Size:	10.0 KB
ID:	3017897  
Attached Images
 
Vioar is offline   Reply With Quote
Old 14-08-14, 22:34   #4923
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Road,se pare ca mam exprimat gresit,cind spun schimbare inapoi,inseamna de exemplu di vit.5 in 4,3 samd,daca schimbi in sus era mai simplu,1,2,34 si 5,dar inapoi era citeodata necesar din 5 in2 si aici apareau problemele,deci nu este vorba de marcharrier,cu exprimarea in limba romana am probleme
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-14, 09:46   #4924
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Gata, lamurit ! Multumesc
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 15-08-14, 16:04   #4925
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ma bucur ca ai inteles,la valea Domanului existau 2 viraje unde trebuia sa schimbi din ultima treapta in viteza 2 si asta numi reusea de cele mai multe ori,pierdeam timp si viteza.am incercat tot felul de variante dar 100% multumit nu am fost si astfel sa nascut ideea cu schimbator secvential
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-14, 18:18   #4926
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

dar,dinpacate pe linga problema cu schimbatorul mai existau si altele,mai urgente suspensia fata am confectionat 2 arcuri telescoape mai moi pentru fata,am marit garda la sol,nu mai tin minte exaxct dar cred ca de la 100mm la 120mm,cu push road de fapt nici o problema
frine am construit sistemul de reglaj frine din interior,am folosit un cablu de biax si restul de piese au fost repede confectionate si a functionat foarte bine
pentru inceput am confectionat 2 bare stabilizatoare fata spate ,ideea era ca mai tirziu sa construiesc un sistem,cel putin pentru fata,reglabil din interior,dar din lipsa de timp am renuntat pentru inceput
mai era deschisa problema cu racirea motorului si aici trebuie sa recunosc ca nu mia fost tot una am montat un termostat Lada,dar probabil calitatea lasa de dorit,urmatorul pas,am modificat sistemul de racire pentru un singur radiator,eu voiam neaparat o temperatura motor 90-95 grade,cu un singur radiator pentru coasta era in ordine,dar ce se intampla la circuit?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-14, 21:58   #4927
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Cat de mult influentau carenele si elementele aerodinamice comportamentul masinii? Banuiesc ca in mult mai mica masura decat cele de astazi care "apasa" cu sute de kg, fara ele masinile fiind de necontrolat.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 20-08-14, 09:08   #4928
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

foarte greu de spus,tema este foarte complexa si din pacate rezultatele sint numai pe baza de popometru
idea a fost realizarea unei masini in forma de aripa carena si pontoanele,inspirata dupa Lotus 78,carenatrebuia sa inchida sasiul sisa fie forma ascutita,,pana
sasiul sa fie cit mai ingust,astfel ca pontoanela sa fie cit mai largi
spatele masini cit mai ingust posibil si motorul complet carenat asta a fost idea,am incercat sa realizez cit de bine am putut,dar ce efect a avut nu stiu
elementele aerodinamice spoiler fata si aripa deportanta au fost realizate dupa profilul unor aripi de avion si montate pe masina intoarse si bineinteles adaptate ca masuri regulamentului
singura incecare,dar foarte interesanta am facuto cu spoilerul din fata am intors spoilerul,asa ca sa decoleze,cele doua jumatati dreapta stinga schimbate intre ele,unghiul a fost cca.12 grade si am facutprima proba,nu stiu exact viteza dar la ceva mai mult de 120kmh am simtit ca se ridica fata si volanul putea fi actionat foarte usor,bineinteles ca prima data am fost ud de transpiratie,si poate nu numai pina am priceput ce se intimpla,pe urma am mai facut ceva probe cu diverse unghiuri,am montat spoilerul in pozitie normala,cu 12 grade inclinatie si asa a ramas
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-14, 20:01   #4929
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Tibi,
Scuze că răspund tārziu la īntrebarea ta: cānd a fost ultimul circuit organizat de FRAK (ACR) pentru piloții romāni?
A fost īn 1994 pe aeroportul Băneasa
sursa: Mihai DUMITRU - rallyracing
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1994_VCi_BANEASA.jpg
Views:	73
Size:	247.5 KB
ID:	3020711  
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 24-08-14, 10:33   #4930
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Mitica
multumesc mult pentru informatie,nu am stiut ca sa mai tinut un circuit dupa anul 1991
pe mine mar fi interesat daca in 1990 sau 1991 sa mai tinut ceva eu imi amintesc foarte vag ca a mai fost ceva,cred ca am participat si eu Resita?,dar sar putea sa ma si insel a trecut multa vreme de atunci
inca o data,multumesc
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-14, 13:28   #4931
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Macar am aflat, in cadrul topicului numit "cand au inceput circuitele in Romania, cand s-au terminat
Poate dupa 20 ani, cum suna si titlul unui roman celebru, sa renasca!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-14, 18:09   #4932
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dupa 20 de ani batranul Alexander Dumas,dar acolo in roman au reluat fii,batranii au ajutat doar,dar cu inima si dragoste,poate se repeta iastoria si cea ce priveste circuitele lasam gluma la o parte,eu stiu ca un circuit este foarte greu de organizat,mai ales stradal si in timpul actual dar totusi este pacat nu stiu cum sa ma exprim,dar eu personal nu am vazut pina acuma o coasta live la televizor,ci numai circuite,lupta roata la roata este totusi mai interesanta decit lupta contra cronometru
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-14, 18:05   #4933
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

am citit un pic regulamentul pentru circuitul din 94 Baneasa si am observat ca a fost un numar limitat 30 si numai invitati de ce oare?
al doilea punct deja atunci au predominat masini "de afara",numai citiva piloti care erau si mecanici si isi preparau masinile singuri erau cu Dacia Necula,Nicoara,Obrejan,Aur,Stefan Vasile,deci tendinta era clara deja atunci,pentru multi cea mai buna solutie,fac rost de o masina si concurez atita timp cit merge fara sa ma murdaresc pe maini,dar din pacate este un privelegiu pentru cei care au bani si ceilalti raman cu buzele umflate
se pare ca topicul este citit de multi,ne apropiemi de 400.000 dar nu inteleg de ce sint foarte putini care scriu ceva
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-14, 19:50   #4934
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Īmi pare rău să vă spun că acum cāteva zile (duminică 24 august) ne-a părăsit Florin ȚIGANU (profesor de educație fizică, fost director ACR NEAMȚ, organizator al Raliului CEAHLĂUL, consilier īn Ministerul Sportului). Conduleanțe familiei. Dumnezeu să-l odihnească-n pace!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	foto-old.jpg
Views:	58
Size:	33.4 KB
ID:	3021755  
Attached Images
 
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-14, 10:29   #4935
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

odihneascase in pace
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -