Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-14, 20:03   #4801
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

oameni buni,noi putem discuta aici pina la adinci batranete,diferentza dintro masina de gaurit electrica si una manuala ramane,cu conditia sa fie aceiasi GAURA Lucian sa orientat atunci cind a achizitionat masina foarte bine cea ce priveste intretinerea si reparatzile,eu banuiesc ca intre timp a mai pierdut ceva cai,dar totusi ajunge plus si acest lucru trebuie spus,Lucian a invatat sa piloteze masina,si in fiecare cursa a invatat cite ceva si acuma cunoaste masina foarte bine si o stapaneste perfect BRAVO LUI fara pilot inca nu a cistigat vreo masina,poate vine si ziua asta
este logic ca restul sint suparati Ferrari,Mitsu,Subaru dar intrebarea este de ce vor toti limusine,chiar daca sint mai scumpe si mai greu de intrtinut si nici unul nu se incumeta la un monopost exceptie Dumitrescu poate totusi are ceva de lucru cu curentul din masina si DANTURA,sau ma insel?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-14, 20:21   #4802
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Norma intreaga mi-am luat la fras!
Uite si la F1 cum s-a intors roata, la coasta doar gumele Avon fata de slick rally (noi) => 4 sec pe urcare. Din mana scoti ceva, dar bugetul parca scoate mai mult. Din pacate. Si la Sinaia au terminat Mitsube dupa masini mult inferioare si acolo da, e din mana in mare masura! Si nu cred ca in primii 20 sunt 17 mitsu, Hora, Horatiu si Padurean, s-au mai infiltrat si altii! Dar sa ai 1 Logan si >20 Mitsu la start e nitel ciudat pt Romania... Finalul a fost ff strans, in afara de Radut care ne-a aratat 3 degete la cooborare, pana nu am vazut clasamentul oficial n-am stiut ce si cum, si aveam tabelul cu mansa 1 + timpii luati de mine la 1/2 traseului.
P.S. Cel mai rapid de la start accelereaza masina lui Paul, nu Lola!
PPS La PP antrenamentele se fac dis de dimineata si doar pe bucati din traseu, cursa a fost la pranz pe caldura f mare si masina a intrat in limp mode la un moment dat. Avea sanse sa faca record la diesel, n-a fost sa fie. Omul si-a realizat un vis, bravo lui! Ce am castigat cine? Noi, poporul iubitor de Mitsube? Nimic! Dar am investit ceva? Nu cred. Dar nici sa fi pierdut ceva nu cred. Pierdem incomparabil mai mult din cauza altora pt care platim toti zilnic...

Last edited by john17; 20-07-14 at 20:43.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-14, 21:23   #4803
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

[QUOTE=john17;
P.S. Cel mai rapid de la start accelereaza masina lui Paul, nu Lola!

Masina lui Paul accelereaza mai rapid pentru ca pune puterea jos pe 4 roti motrice si nu incearca sa incalzeasca cauciucurile , asa cum face Hora prin patinare pe primii 10 m si apoi ii da bice. Singura problema a Lolei la Sinaia au fost virajele stranse , iar latimea masinii este o problema, dar se pare , asa cum a zis si TG ca a invatat bine masina si nu are concurent , orice ar spune unii si altii , bravo lui . Ploaia ii mai poate strica joaca lui Hora , atat , . Dar eu presupun ca Horatiu si-a invatat lectia si din ce am vorbit si eu cu el , se pare ca se va orienta spre un monopost , in curand . Ma bucura asta , deoarece il vad ca singurul pilot capabil sa mearga la limita pe o tractiune spate , numai ca poate deveni periculos pentru el , este un pic cam .... exagerat in trase brutale cateodata .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 09:05   #4804
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Precizez de la inceput ca nu am nici un idol in motorsportul romanesc !!!
Eu personal cred ca Daniel Onoriu cu al lui mitshu in stare perfecta de functionare poate pune probleme Lolei pe un traseu ca cel de la Sinaia.. daca nici el nu are "mana" si nebunia necesara atunci cine !?
Am ramas placut impresionat de Horatiu (desi stiam ca "poate") dar si de Alex Mirea care a demonstrat de multe ori ca are "maini si cohones"... bravo lor, felicitarile mele !!!
Rebel_Boy is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 09:23   #4805
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rebel_Boy View Post
Precizez de la inceput ca nu am nici un idol in motorsportul romanesc !!!
Eu personal cred ca Daniel Onoriu cu al lui mitshu in stare perfecta de functionare poate pune probleme Lolei pe un traseu ca cel de la Sinaia.. daca nici el nu are "mana" si nebunia necesara atunci cine !?
Am ramas placut impresionat de Horatiu (desi stiam ca "poate") dar si de Alex Mirea care a demonstrat de multe ori ca are "maini si cohones"... bravo lor, felicitarile mele !!!
Daniel Onoriu a avut si va avea o masina mai slaba decat a lui Paul ( pentru ca trebuiesc multi multi bani, nu pentru alt motiv sa nu se inteleaga aiurea) si nu are cum sa faca fata competitiei cu Lola , de aia tot incearca sa schimbe regulamentul, sa scoata Lola la alta clasa . Mana are Daniel si .. OO de asemenea , dar masina nu este ce crede el ca este , arata frumos doar . Cutie secventiala cu padele , transmisie race si un motor ii mai trebuie . Nu inteleg de ce Paul nu il lasa sa se dea odata pe Daniel cu masina lui , sa vedem si noi ceva adevarat . Sau sa apara mai multe monoposturi in competitii si asa mai discutam. Un monopost competitiv este mult mai ieftin decat un Mitshu dus pe culmile puterii si care crapa dupa fiecare urcare , cand un turbo , cand complet engine explodeaza , cad rupe o biela , pentru ca nu ai cum sa duci un 2.3 litri , oricat turbo vei baga in el , in opt sute de cai fara riscuri mari. Aspiratul V8 turat la peste 10000 rpm , face legea , oricum .

Last edited by racerVTM; 21-07-14 at 09:25.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 10:12   #4806
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

In campionatul nostru nu cred ca e valabila treaba cu "caii multi"... daca era asa atunci de ce Mirea cu un 2.0 aspirat sau Serban cu megane`ul ca sa nu mai zic de Padurean bat EVO`uri sau Subaru cu ceva cai in plus si tractiune integrala !? sau sa ne aducem aminte de Mirea cu honda...
Ajungem iar la discutiile anterioare.. in romania daca ai bani esti pilot daca nu stai acasa deci.... se poate face performanta si cu cai mai putini..
Rebel_Boy is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 10:26   #4807
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

vremurile cind contau numai cai putere au trecut de mult,masina este un ansamblu care trebuie sa functioneze,cine nu a inteles acest lucru nu are nici o sansa,degeaba un motor bun daca mergi in limitator fiind cutia prea scurta vezi Onoriu Rasnov motor stricat
se pare ca Lucian a invatat multe de la Werner,nu stiu cite viteze are cutia lui,dar se pare ca vit.1 este foarte lunga,demarajul de pe loc nu este prea grozav,dar poate folosi vit.1 in viraje ac de par,cea ce la Sinaia este foarte important
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 11:14   #4808
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Rebel_Boy View Post
In campionatul nostru nu cred ca e valabila treaba cu "caii multi"... daca era asa atunci de ce Mirea cu un 2.0 aspirat sau Serban cu megane`ul ca sa nu mai zic de Padurean bat EVO`uri sau Subaru cu ceva cai in plus si tractiune integrala !? sau sa ne aducem aminte de Mirea cu honda... [...]
Sezonul 2012. Dupa un monopost, 6 EVO si o Impreza, urmeaza un Megane 2.0 aspirat, urmat de un EVO si un monopost

1 1 HORA Lucien D 0
2 2 ANDRONIC Paul H 5
3 6 RADUT Lucian H 5
4 58 ZABERCA Ovidiu H 5
5 3 CISMARU Catalin N 5
6 41 ONORIU Daniel H 5
7 94 NEGRU Traian A 5
8 177 MAGEANU Norris N 5
9 14 DUTESCU Mihnea Daniel H 3
10 88 CIOBOTARU Ciprian N 5
11 5 DUMITRESCU Andrei D 0
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 13:08   #4809
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Sezonul 2012. Dupa un monopost, 6 EVO si o Impreza, urmeaza un Megane 2.0 aspirat, urmat de un EVO si un monopost ...... 0
Megane 2.0 aspirat de care vorbesti ,din 2012 , era o caroserie de megane 1 coupe si un motor de 2.0 16v facut in Brasov . Urca in 12000 rpm si avea cam 240 cai pe stand . Pistoane forjate cu doi segmenti doar si Injectie dual stage cu 8 injectoare , axe si chiuloasa Wiliams F1 , originale . Si mai era o si o Nova neagra de 1.6 pe atunci cu un motor Dacia de Logan 1.4 ( Renault ) si aia s-a clasat pe locuri sus si mergea la fel dumnezeieste .
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 15:01   #4810
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

ce sa intimplat cu Andrei Dumitrescu,nu apare nici unde?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 19:10   #4811
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

La prima urcare de duminica iesea fum mult dupa masina si nu a mai continuat.
Daca @racer sustine si acum ca Hora (din partea mea tot respectul pt el) a avut caramida sub pedala inseamna ca tine cu ursu'! Oricum de multa vreme nu a mai fost atat de stransa lupta.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 19:27   #4812
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
La prima urcare de duminica iesea fum mult dupa masina si nu a mai continuat.
Daca @racer sustine si acum ca Hora (din partea mea tot respectul pt el) a avut caramida sub pedala inseamna ca tine cu ursu'! Oricum de multa vreme nu a mai fost atat de stransa lupta.
sincer eu tin cu Paul , ne stim de mult si merita podium , dar cu respect fata de ce a fost Horia , Paul este departe de Horia ( tatal ) si de aceea Hora+Lola acum merita admiratia , prin alegerea unei masini exact ce trebuia ca sa bata tot . Timpii la Sinaia , ai vazut si tu au fost stransi , dar si proba nu este pe placul Lolei , virajata rau si ingusta pe alocuri . In fine .... unde este continuarea la povestea TG ????? sau Cornel , ce este cu el de nu mai zice si el nimica , nimica ... forumul le simte lipsa
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 21-07-14, 22:06   #4813
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,in moment sint in faza de refacere dar nu am uitat,am sa continui ce este cu Cornel,nu stiu,se pare ca are probleme cu netzul
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-14, 18:44   #4814
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cu toate ca am pierdut un pic firul,datorita diverselor evenimente,am sa incerc sa povestesc mai departe TG 86 era aproape gata,fara carena .Pentru carena am gasit un meserias,bun prieten cu tata care sa oferit sa faca modelul si inclusiv sa modeleze carena,am acceptat cu bucurie maine mai mult
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-14, 11:55   #4815
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

deci faza urmatoare prima proba cu TG 86 pe Valea Domanului,fara carena dar voiam neaparat o prima impresie zis si facut am hotarat sa fac proba dimineatza,mai putina lume,proiectul era inca secret,multi au stiut ca am facut ceva,dar foarte putini stiau ce,am transportat masina pe remorca,am facut citeva urcari,si repede inapoi si am tras citeva concluzii
masina in general se lasa bine de condus,cu geometria axelor preluate de la masina precedenta niste valori total neobisnuite,dar care se pare functionau
a aparut din nou vechea problema cu temperatura apei in motor prea rece
am hotarat sa astept carena
motorul pe care lam avut montat Lada 1200 cu modificari minore functiona foarte bine si sigur,dar ceva cai lipseau cel special 1300 inca nu era gata,imi lipsea timpul
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -