Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-08, 14:04   #31
al3x82

Stage 5
 
al3x82's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 939
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

eu cand ii vad le fac loc sincer fiindca nu ma intereseaza ca merg, cu 200 e viata lui in fond si in buc cand stau la semafor le las loc sa poata sa treaca pe langa mine si multi mi-au multumit.
Dar veneam pe 4 mai de la CT mergeam cu 180 Km/h cand in spatele meu apare un motocilist si imi da flasuri, m-am dat la o parte si a trecut, dar l-am prins dupa 10 km ca incepuse sa ploua, el nu s-a dat nici de al draqu, l-am claxonat, i-am dat flashuri si nimik,si anul trecut cand mergeam la CT era un grup care depasea pe cei de pe prima banda si pe dreapta si pe stanga si faceau misto de ei, norocul soferilor a fost ca motociclisti circulau cu viteza foarte mare si i-a oprit politia.
Ii respect pe motociclisti care ii respecta pe ceilalti participantii la trafic dar pe motociclisti kamikaze care se iau la intreceri in buc ca sa fie ei cei mai tari nu are cum sa ii respecte nimeni.
al3x82 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-08, 17:57   #32
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

La multi ani motociclistiilor ..... Azi este ziua noastra .
Bogdan_ozzy is offline   Reply With Quote
Old 11-05-08, 10:14   #33
L4uR

Stage 5
 
L4uR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,445
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

am vazut aseara la stiri vreo 3 accidente in care erau implicati si motociclisti...toate trei era u din cauza soferilor neatenti in trafic .
L4uR is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 01:02   #34
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

mda... campania a reusit ceva atat de impresionabil incat chiar ieri un prieten a intrat intr-o biciclista... proasta a intrat in regie dintr-o strada fara prioritate direct in mijlocul drumului in fata prietenului meu... culmea... el era pe motocicleta mea.... si dupa ce tot un motociclist a carat-o in brate pe trotuar (avea mana luxata dar na... dupa impact era atat de speriata incat nu mai se putea misca) si dupa ce si-a revenit a inceput sa urle ca motociclistii fac, dreg, viteza.. plm... cei din jur la fel... halal campanii... lumea tot proasta e... soferii si participantii la trafic tot inapti au ramas....

p.s.:@al3x82: poate nu te-a vazut... pe ploaie e destul de greu sa vezi/auzi de pe motor... sau poate chiar a fost nesimtit...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 03:58   #35
al3x82

Stage 5
 
al3x82's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 939
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by fuzzy View Post
mda... campania a reusit ceva atat de impresionabil incat chiar ieri un prieten a intrat intr-o biciclista... proasta a intrat in regie dintr-o strada fara prioritate direct in mijlocul drumului in fata prietenului meu... culmea... el era pe motocicleta mea.... si dupa ce tot un motociclist a carat-o in brate pe trotuar (avea mana luxata dar na... dupa impact era atat de speriata incat nu mai se putea misca) si dupa ce si-a revenit a inceput sa urle ca motociclistii fac, dreg, viteza.. plm... cei din jur la fel... halal campanii... lumea tot proasta e... soferii si participantii la trafic tot inapti au ramas....

p.s.:@al3x82: poate nu te-a vazut... pe ploaie e destul de greu sa vezi/auzi de pe motor... sau poate chiar a fost nesimtit...
Va respect sincer ca e greu sa conduci o motocicleta dar sunt unii atat de dementi incat cateodata degeaba incerci sa te uiti in stanga si in dreapta ca el vine super tare si iti apare dintr-o data, dar padure fara uscaturi nu exista asa cum a mai zis cineva, oricum eu o sa incerc sa ii ajut cum pot (adika sa ma dau la o parte cand stau la semafor ca sa poata sa treaca pe langa mine si etc) dar pacat ca exista nebunii pe motoare care nu fac diferenta dintr-o o masina care merge cu 200 si o motocicleta ca e diferenta
al3x82 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 11:37   #36
blondu_mm

Stage 2
 
blondu_mm's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

important e ca actiunea a fost remarcata,
in presa, tv, internet s-a vorbit destul de mult despre ea.

ale3x82, am intalnit si eu motociclisti pe ploaie dar mergeau pe prima banda incet, cred ca nu te-a auzit, de regula se dau din calea ta daca te vad ca vi cu viteza.
blondu_mm is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 12:04   #37
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

S-a vorbit, nu zic... dar rezultate "alup"....
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 13:13   #38
keane

Stage 1
 
keane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 18
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Ieri am vazut un accident , dar din cauza vitezei excesive a motociclistului , saracul cum era atarnat de masina nu mi-a venit sa cred ! R.I.P.
keane is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 13:17   #39
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

azi de dimineata imi duceam nevasta la servici .. si intr-un sens giratoriu vine un motociclist cu viteza am luat curba mai larg pentru a-i permite sa intre, mi-a taiat calea si apoi am ajuns amandoi la semafor si nu a avut rabdare sa stea a semnalizat stanga si a virat dreapta si era sa intre o masina in el, si la 50 de metri dupa viraj il vad oprit! la ce se grabea atata?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 16:54   #40
Alfa 164

Stage 3
 
Alfa 164's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 117
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Nu inteleg deloc aceste discutii...

Ganditi-va putin fiecare dintre voi....DE CE IMI IAU MOTOR ? Daca imi iau motor renunt la multe chestii : confort , n-am unde sa-mi pun bagajele , nu voi mai face sex in masina , trebuie sa fiu atent unde il las etc. DAR TOTUSI DE CE IMI IAU ? Pentru VITEZA , SENZATIE , ADRENALINA ! Merita sa renunt la toate astea pentru ADRENALINA !

Motoarele sunt foarte scumpe , nimeni nu isi ia motor fiindca se strecoara mai usor , fiindca are consumul mai mic sau mai stiu eu ce... toti isi iau pentru VITEZA + ADRENALINA !!!

VITEZA + ADRENALINA = PERICOL indiferent de modul in care beneficiezi de ele ! Si eu merg cu rabla mea din 1990 cu 200 - 210 Km / ora ! De ce ? Este misto senzatia ! Stiu ca pot sa mor foarte usor , dar ESTE MARFA SENZATIA !

Deci lasati-le naibii de campanii si de discutii deoarece daca iti cumperi motor esti constient de riscuri , dar asta e... merita pentru ADRENALINA !


PS: Exista cineva cu motor care respecta regulile de viteza ??? Sa scrie aici si sa ne explice de ce si-a mai cumparat !
__________________
Alfa 164 2.0 TS - 150 CP
Alfa 155 2.0 TS - 150 CP
Renault Laguna 2.0 - de vanzare

Last edited by Alfa 164; 12-05-08 at 16:57.
Alfa 164 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 18:32   #41
blondu_mm

Stage 2
 
blondu_mm's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

mai alfa,
tu bati campii rau cu afirmatiile astea:
- un motor e mai ieftin ca o masina (cu 10k euro iti iei motor super bun, dar cu aceeasi bani nu-ti iei o masina super buna, noua)
- la motor ai unde sa-ti pui bagajele...(dar nu stii tu ca au locuri pt bagaje si sunt persoane care fac turul europei pe motor)
- exista mult mai multe masini furate (in procente)decat motoare... asa ca trebuie sa ai mai multa grija unde iti lasi masina

viteza si adrenalia poti sa ai si intr-un matiz...depinde cat de inconstient esti

iti iei motor ca-ti place sa te dai cu el, si da, si pt ca ajungi la birou in 10 min in loc de 30.

"toti isi iau pentru viteza+adrenalina" ,,, lasa sondajele in seama altora ca esti departe
blondu_mm is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 18:44   #42
Alfa 164

Stage 3
 
Alfa 164's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 117
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Imi place faptul ca analizezi ce spun altii fara sa aduci vreun argument !
Spune tu atunci motivul pentru care cineva isi cumpara motor ! Pentru ca e mai ieftin decat masina ? Cea mai mare prostie pe care am auzit-o . Faza cu bagajele n-ai inteles-o deloc , iar cu furtul .... as vrea sa te vad cum lasi motorul in parcarea din fata blocului fara nici o grija "fiindca se fura mai multe masini" - NU ESTE VORBA NUMAI DE FURAT !

Quote:
"toti isi iau pentru viteza+adrenalina" ,,, lasa sondajele in seama altora ca esti departe
Atunci care este motivul ? Daca nu este pasiunea pentru viteza si adrenalina ce este ? Spune tu fiindca te crezi mai destept ... Eu mi-am spus parerea si atat , macar atat ai putea sa respecti.
Alfa 164 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 19:08   #43
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by Alfa 164 View Post
DE CE IMI IAU MOTOR ? --> Pentru VITEZA , SENZATIE , ADRENALINA ! Merita sa renunt la toate astea pentru ADRENALINA !
Stiu ca pot sa mor foarte usor , dar ESTE MARFA SENZATIA !

PS: Exista cineva cu motor care respecta regulile de viteza ??? Sa scrie aici si sa ne explice de ce si-a mai cumparat !
Mi l-am luat din dorinta de a simte ceva mai mult decat o usoara emotie la curbele de pe DN Stiu pericolul, il constientizez, insa atata timp cat nu este inconstienta, accept riscul...

Despre viteza, hai sa fim seriosi, cei cu turismele trec lejer de suta in oras si ai pretentia ca o herghelie pe doua roti sa nu faca la fel? Se chinuie cei cu berlinele sa fuga prin oras cu suta si peste si tu vrei ca eu sa merg usurel cu 50?

Nu vorbesc despre ceilalti, vorbesc despre mine: atata timp cat cei din jurul meu sunt ok si eu nu reprezint un pericol pentru ceilalti, mi se pare foarte ok sa fac cam ceea ce ma bate capu'... repet: atata timp cat nu deranjez pe ceilalti din jur si nu incalc legile (prea rau...), dar oricum in Bucuresti se incalca regulile de circulatie in fiecare zi... si mai consider ca daca toti participantii la trafic (dar absolut toti, inclusiv pietonii!!) ar fi mai atenti si mai intelegatori (cu toti ceilalti, nu numai cu cei cu motoare), ar fi mai bine... dar pana atunci, vad prea multi inapti la volan sau la ghidon...
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 19:14   #44
Alfa 164

Stage 3
 
Alfa 164's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 117
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

CORECT !
N-am spus nimic despre inconstienta , decat ca este mult mai riscant decat cu masina , insa cum ai spus tu probabil ca merita senzatia...deci este alegerea fiecaruia cat de mult se risca si pentru ce !

Quote:
Despre viteza, hai sa fim seriosi, cei cu turismele trec lejer de suta in oras si ai pretentia ca o herghelie pe doua roti sa nu faca la fel?
-Insa riscul este mai mare pe motor , dar si senzatia mai placuta , despre asta vorbeam...
Alfa 164 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 20:48   #45
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by blondu_mm View Post
mai alfa,
tu bati campii rau cu afirmatiile astea:

- la motor ai unde sa-ti pui bagajele...(dar nu stii tu ca au locuri pt bagaje si sunt persoane care fac turul europei pe motor)
asa e ! adevaru e ca intr-un motor, iti pui grataru, un suc, un subwoofer si toate cele! daa daa.. vazui io maica ! ce va place sa va dati cu parerea!
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -