Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-08, 11:18   #16
MephistoBM

Stage 5
 
MephistoBM's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 878
Member of:
[FORD]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
E destul de complicata chestia cu "drepturile motociclistilor". Tind sa le dau si motociclistilor dreptate in unele privinte, dar cum ramane cand isi accelereaza motoarele de la un semafor la altul pentru show off de ajung si la 100 de km in 100 de m, si ii vezi cum se baga in fiecare locusor de iti fura mana semafor daca in caz o ai scoasa pe geam. Putem asemana treaba asta cu "drepturile motocilistilor" cu cealalta dilema, " femeile conduc mai prost decat barbatii?" - raspuns Nu, unele le dau clasa dar exista si "uscaciuni" in "padure", exact asa se intampla si cu motociclistii, unii fac numai show-off si se rup in figuri iar altii merg cat se poate de normal; pentru aceia ar trebui mai multa grija, iar pentru ceilalti da-ti peste ei dar nu ii omorati.
hai sa nu fim rai... ca sunt destui si cu masini care fac la fel... deci tot acolo e... trebuie avut grija si din partea motociclistiilor si din partea conducatoriilor auto
__________________
Rule 1: Always win.
Rule 2: Never lose.
Rule 3: Never back down.


“On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high.” (Ayrton Senna)
MephistoBM is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 12:22   #17
ICE-M

Stage 1
 
Join Date: May 2004
Posts: 22
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

unii dintre voi vorbesc de parca cu masina nu face nimeni slalom de pe o banda pe alta si pana la motociclisti nu a mai facut nimeni asta. nu vad care e diferenta ca vine paralel cu mine unu cu motorul sau unu cu un smart sau tico. deschide ochii ca de aia conduci. io evit 50 de masini minim pe zi care nu ma vad cu masina ce sa mai zic daca aveam motocicleta.
ICE-M is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 12:44   #18
Flo Cata

Stage 3
 
Flo Cata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 115
Member of:
[SEAT]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by MephistoBM View Post
hai sa nu fim rai... ca sunt destui si cu masini care fac la fel... deci tot acolo e... trebuie avut grija si din partea motociclistiilor si din partea conducatoriilor auto
Asta zicea si andi....ca peste aia cu figuri poti da .. dar sa nu ii omori ... si viceversa poti sa ii bati si pe aia cu masinile care sunt praf dar continua sa o faca ... ma rog! sper sa ne adaptam toti la traficul din bucuresti...in rest, toate bune din partea mea!
Flo Cata is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 13:11   #19
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Motor/masina,2/4 roti,atv/tir - Tot soferi sunt si ei,trebuiesc si ei sa fie feriti ca ei sunt in bataia vantului,astia cu masinile macar mai au o sansa daca da un prost peste ei.... Si sa nu uitam ca si ei sunt niste suflete !
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 13:34   #20
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by ICE-M View Post
unii dintre voi vorbesc de parca cu masina nu face nimeni slalom de pe o banda pe alta si pana la motociclisti nu a mai facut nimeni asta. nu vad care e diferenta ca vine paralel cu mine unu cu motorul sau unu cu un smart sau tico. deschide ochii ca de aia conduci. io evit 50 de masini minim pe zi care nu ma vad cu masina ce sa mai zic daca aveam motocicleta.
da ma dar unu cu un smart vine incet si il vezi, pe cand cu un scuter si motor te trezesti dintr-o data si te pierzi ! si nu ai timp sa il eviti!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 13:52   #21
blondu_mm

Stage 2
 
blondu_mm's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Thumbs up Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

bravo pentru campanie,
motocicletele si masinile tunate sunt doua nise mai speciale in trafic,
- raport greutate/cai f bun
- fiecare se baga printre alti participanti la trafic si din cand in cand mai da gaz...
ce-i drept ca motociclistii nu prea stau in coloana, mai merg si intre benzi... dar daca le permite gabaritul, de ce sa nu-i lasi

important e sa-i vezi si sa semnalizezi ,,, f important cu semnalizatul, daca un motociclist vede ca semnalizezi nu-i da gaz, daca nu trece cu 100 pe langa tine si ... daca virezi ... e nasol pt el.
blondu_mm is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 14:11   #22
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

blondu de acord cu tine ! dar uite mie mi s-a intamplat sa semnalizez ca fac stanga, am redus radical viteza ( dar nu dintr-o data ) si exact cand sa fac manevra un furgon sa ma depaseasca si aproape era sa intru in el! .. pe urma zicandu-mi ca din cauza ca mergeam incet el credea ca nu sunt din oras ! dar i-am aratat placutele de inmatriculare ca sa ii demonstrez ca e bou! crezi ca treaba asta nu se intampla si la motoare?
tu semnalizezi stanga, dar pana semnalizezi tu motoru face imediat 100-200 de metri si nu te poate vedea! iar regula semnalizarii spune ca trebuie sa o faci cu 100 de m inainte de manevra! deci practic nu ai nici o vina
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 15:25   #23
ICE-M

Stage 1
 
Join Date: May 2004
Posts: 22
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da ma dar unu cu un smart vine incet si il vezi, pe cand cu un scuter si motor te trezesti dintr-o data si te pierzi ! si nu ai timp sa il eviti!
dar daca vine cu viteza? te pierzi si nu mai stii ce sa faci ? si ce sa eviti daca ala trece pe langa tine. daca ai tentinte sa tragi de volan e grav.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
tu semnalizezi stanga, dar pana semnalizezi tu motoru face imediat 100-200 de metri si nu te poate vedea! iar regula semnalizarii spune ca trebuie sa o faci cu 100 de m inainte de manevra! deci practic nu ai nici o vina
sunt 50 de metri nu 100 si esti de vina cu parere de rau, ca nu te-ai asigurat cand ai schimbat banda si mai grav daca faci viraj neacordare de prioritate.

dar sa mai lasam legea nimeni o respecta sau nu o cunoaste. viteza neviteza ala daca dai in el e pa. daca nu evitam toti pietonii care trec aiurea numai era nimeni pe strada. asa ca mai bine in bordura sau cu ochii in patru decat sa omori pe unu degeaba.
ICE-M is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 15:27   #24
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

ice-m tu sigur ai permis?? adica daca eu vreau sa virez stanga , semnalizez cu 100 de metri inainte.. e obligatia mea sa ma asigur?? sincer nu ma intereseaza cine vine din spate, cu ce viteza vine, am prioritate sa virez stanga ( pe alta strada .. nu sa schimb banda )

si acu sincer, tu daca te trezesti cu unu dintr-o data gata sa intre in tine nu faci nici o manevra nu ?? ramai calm
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 15:58   #25
ToLedO_bOy

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 6
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

tot respectu pt ei dar sunt prea indrazneti se baga prea mult in fata altora fara sa se asigure! si merg k nebunii........ ar fii bine sa se faca o campanie "Exista masini si pietoni in trafic" ) )
ToLedO_bOy is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 19:29   #26
L4uR

Stage 5
 
L4uR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,445
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

io zic ca nu sunt motociclistii de vina...defapt din 10 accidente 1 este din cauza motociclistului sunt atatea dovezi care sa arate faptul ca soferii trebuie sa fie si ei mai atenti in trafic , doar deaia au atatea oglinzii pe si in masina
L4uR is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 19:43   #27
blondu_mm

Stage 2
 
blondu_mm's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 29
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

laur, adevarul nu e chiar asta,
cam 55% din accidente sunt din cauza soferilor neatenti.

celalalt procent este din cauza motociclistilor (45%).
doar ca trebuie mentionat ca foarte multe accidente (din cele 45%) provocate de motociclisti nu implica si alti participanti la trafic:
- un motor la 200 care se pregateste sa intre in curba si franeaza prea tarziu se face varza (si asta se intampla in afara buc de cele mai multe ori)
- se goneste seara cand e mai frig si cauciucul nu e incalzit si derapezi...
- din cauza gropilor (daca cu masin la 100 km/h lovesti o gropa de 1o cm adancime in cel mai rau caz iti spargi baia de ulei...la moto risti sa dai cu nasu de asfalt)
....
blondu_mm is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 19:54   #28
WILD_CAT

Stage 5
 
WILD_CAT's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 369
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Hyundai]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

eu zic ca mai intai este sa invatati regulile de circulatie........si dupa aceea si faceti galagie ca nimeni nu va respecta(valabil pentru cine se simte).Nu sa traiti cu impresia ca strada este numai a voastra.
Nu vreau sa critic pe nimeni ci doar pe cei care nu stiu sau nu vor sa respecte regurile de circulatie....care din "pacate" sunt valabile pentru toti.eu nu pot sta numai cu ochii pe oglinda retrovizoare (altfel nu as mai conduce nici macar un metru)acum te uiti in oglinda si nui nimeni acum iti apare unul in viteza si trece pe linga tine.....de te mai si speri ca nu sti ce a trecut pe linga tine.
peace all si sper ca nu am suparat pe nimeni ci doar mi-am spus si eu punctul de vedere.
WILD_CAT is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 20:26   #29
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

Quote:
Originally Posted by ICE-M View Post
dar daca vine cu viteza? te pierzi si nu mai stii ce sa faci ? si ce sa eviti daca ala trece pe langa tine. daca ai tentinte sa tragi de volan e grav.



sunt 50 de metri nu 100 si esti de vina cu parere de rau, ca nu te-ai asigurat cand ai schimbat banda si mai grav daca faci viraj neacordare de prioritate.
Quote:
Originally Posted by WILD_CAT View Post
eu zic ca mai intai este sa invatati regulile de circulatie........si dupa aceea si faceti galagie ca nimeni nu va respecta(valabil pentru cine se simte).Nu sa traiti cu impresia ca strada este numai a voastra.
Nu vreau sa critic pe nimeni ci doar pe cei care nu stiu sau nu vor sa respecte regurile de circulatie....care din "pacate" sunt valabile pentru toti.eu nu pot sta numai cu ochii pe oglinda retrovizoare (altfel nu as mai conduce nici macar un metru)acum te uiti in oglinda si nui nimeni acum iti apare unul in viteza si trece pe linga tine.....de te mai si speri ca nu sti ce a trecut pe linga tine.
peace all si sper ca nu am suparat pe nimeni ci doar mi-am spus si eu punctul de vedere.
wild_cat, bun punct de vedere !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-05-08, 00:03   #30
golidix

Stage 5
 
golidix's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 674
Default Re: Continua campania "Motociclistii exista in trafic"

astia cu motocicletele cred ca le merge mai bine in trafic si se baga pe unde nu te astepti si cand vrei sa faci si u o manevra mai periculoasa ca sa mai scapi de vre-o 2-3 minute de asteptat dai peste unu dinasta care cik era regulamentar......... se se mai astampere si eu si sa dea un clacson cand stiu ca stau intr-o pozitie mai nefavorabila pt ei
golidix is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -