Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars

Old School Cars Old School Cars - Masini Retro

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-13, 18:05   #1
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Angry Ce masini sunt "old school"?

Constat ca apar diverse topicuri, in special anunturi, cu masini din anii '80 spre '90 care, dupa mintea mea mica si putina, numai "old school" nu s-ar putea numi! Hai ca un Ford Sierra sa zicem, chiar daca modelul s-a fabricat pana in '92, sau Opel Manta B a carui productie a incetat in '88 se incadreaza, dar "agregate" cu motoare transversale nascute dupa '80-85 - nu dau exemple -, majoritatea doar niste coji fara alta valoare decat a fierului continut, zau nu au ce cauta!
Bine, s-ar mai putea adauga ca nu orice masina veche are valoare de colectie, exista modele batrane care nu valoreaza mare lucru, dar asta e deja alta discutie.
Concluzie: exista ceva criterii sau imi pot inscrie toate masinile din flota personala, mai ales ca nu am niciuna mai tanara de 10 ani? Si macar sunt 100% originale, fara nici un fel de "tziuning"!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 16:02   #2
Robotzel88

Stage 5
 
Robotzel88's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 368
Default Re: Ce masini sunt "old school"?

Sa inscri o masina istorica fara taxa sau ce doresti sa faci ? . Daca vrei sa scapi de taxa si masina are peste 30 de ani (istorica) trebuie sa dovedesti acest lucru printr-un document de la ACR "ca masina x este istorica" atuncea ai taxa de inmatriculare 0 impozit 0 doar asigurare mai platesti parca.
Robotzel88 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 15:31   #3
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce masini sunt "old school"?

Quote:
Originally Posted by Robotzel88 View Post
Sa inscri o masina istorica fara taxa sau ce doresti sa faci ? . Daca vrei sa scapi de taxa si masina are peste 30 de ani (istorica) trebuie sa dovedesti acest lucru printr-un document de la ACR "ca masina x este istorica" atuncea ai taxa de inmatriculare 0 impozit 0 doar asigurare mai platesti parca.
Nu ai inteles mesajul Robotzel.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 21:22   #4
Robotzel88

Stage 5
 
Robotzel88's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 368
Default Re: Ce masini sunt "old school"?

Scuze , am inteles gresit
Robotzel88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -