Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-12, 11:45   #766
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu are de ce sa nu rezista 24 de ani ca vw nu rugineste fara motiv, motoarele ajung lejer la 1 milion de km fara mari probleme, in rest numai bani de consumabile si carburant sa fie.asta daca macar la 5 ani nu sunt bani de o alta masina noua.
Te referi la Golfurile 1 si 2, ca alea au 24 de ani. Si zici ca nu rugineste ? Unde mai vezi tu astfel de masini ? Ca toate-s facute praf, mai ales sub, is putrezite de mai nu-ti iese picioarele din masina, ca la masina flinstone. De ex mecanicu meu are un Ford de vreo 30 de ani, inafara de set motor, totul e original, fara pic de rugina. Totul e original intr-o stare foarte buna. Am vazut in Ungaria la ceva ciuflungari un Golf 1, original stoc, fara modificari, daaa bordu era crapat in toate partile, probabil avea 100 de crapaturi la bord, plus ca caroseria a fost sudata de o suta de ori, si bineinteles vopsita, ca sa fie frumoasa. Mama ciuflungarilor astora, imi era prietena, care avea un Pasat diesel, si copii toti aveau Golfuri. Tatal lor era mecanic. Astia sint obsedati de marca asta. Astia nu vad alta masina decit VW. Cine stie, poate chiar sint bune masinile astea nemtesti. Si eu am avut Vw-uri, si Bmw, da nu eram impresionat de ele, toate face-au figuri, ba una ba alta trebuiau schimbate la ele.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 14:07   #767
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu are de ce sa nu rezista 24 de ani ca vw nu rugineste fara motiv, motoarele ajung lejer la 1 milion de km fara mari probleme, in rest numai bani de consumabile si carburant sa fie.asta daca macar la 5 ani nu sunt bani de o alta masina noua.
nu te-ai prins .... eu vreau sa-l vad pe al tau ...eu vorbesc din experienta ! da, am o japoneza buna de dus la REMAT(dupa tine), tu ce omolog ai in versus-ul asta ?
__________________
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 14:32   #768
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
toate topurile sunt subiective, apare un model nou toti isi dau cu parerea si pro si contra, fiecare cu ce il doare, iar in timp daca o cumpara si ii intreaba cineva despre modelul ala, tot asa sunt parerile, unul se plange de una altul de altceva si in functie de astea se face un asa zic top al fiabilitatii care numai obiectiv nu este. cel mai bun top este cel personal, mergi cu 10 masini actuale cel putin 12 luni si vezi exact care de ce sufera la capitolele design, ergonomie, functionalitate, rezistenta, calitate materiale, etc.
Bine, tu nu auzisei de Warranty Direct si ne ti noua predici de topuri subiective. Mai bine citeste cum realizeaza fiecare topul si comenteaza dupa, pentru ca majoritatea topurilor sunt mai mult decat obiective si unele din ele se bazaeaza fix pe ce spui tu, parerile clientului, problemele avute si costurile aferente, etc..
Spune-ne si noua cum face DEKRA testele de fiabilitate, ca un mare informat ce esti, sau spune-ne cum fac topurile J.D. Power si Consumer Reports.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 16:43   #769
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

CarMD.com Corporation is a leading provider of automotive information and products, today released the second annual CarMD® Vehicle Health Index™ Manufacturer & Vehicle Rankings and Lists, providing the industry and consumers with the first year-over-year comparison of makes and models with the lowest combined "check engine" repair incidents and costs. Based on more than 163,000 specific repairs performed from Sept. 1, 2011 to Sept. 1, 2012, the Index encompasses approximately 136 million model year 2002 to 2012 vehicles. The CarMD Index ranks the top 10 manufacturers, top 100 vehicles, top three vehicles by category and most prevalent repairs by make. Current and archived indices are available at http://corp.carmd.com.

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:06   #770
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Cu 500$ piesele si mana de lucru...nu prea m as apleca spre germane sincer...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 07:23   #771
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Daca n-am avea tabelul asta in fata as intelege sa zici asa, dar iei ce-a mai scumpa masina germana de exemplu lasand la o parte ca honda si toyota sunt foarte aproape si mai scumpe ca GM si ford.

Ma roade si pe mine o intrebare grupul Nissan -Renault la ce categorie intra? europeanca sau asiatica ?
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 08:47   #772
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Toyboy View Post
nu te-ai prins .... eu vreau sa-l vad pe al tau ...eu vorbesc din experienta ! da, am o japoneza buna de dus la REMAT(dupa tine), tu ce omolog ai in versus-ul asta ?
eu am dus acum ceva timp germana cea clasica (opel kadett c city din '77) la remat pentru ca o masina veche nu prea mai face fata astazi la regimul de circulatie nebun din Romania. acum am una tot germana cu mult mai noua pe care nu o dau pe nici o mie de japoneze
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة

Last edited by ondin; 29-11-12 at 08:50.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 09:14   #773
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Asta da pasiune
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 09:43   #774
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
eu am dus acum ceva timp germana cea clasica (opel kadett c city din '77) la remat pentru ca o masina veche nu prea mai face fata astazi la regimul de circulatie nebun din Romania. acum am una tot germana cu mult mai noua pe care nu o dau pe nici o mie de japoneze
Corect. Fiecare cu ce-i place. Multora le plac femeile grase, altora cele urate. Fiecare cu ce poate avea. Nu toti putem avea fotomodele, chiar daca ravnim cu jind la ele. Si tipic romanesc, femeia noastra e cea mai buna. Si vulpea tot asa zicea...
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 10:06   #775
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Asa zicea si vulpea catre arici ........ )))
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 13:12   #776
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
acum am una tot germana cu mult mai noua pe care nu o dau pe nici o mie de japoneze
are you sure ?!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	670x377Image.jpg
Views:	58
Size:	201.7 KB
ID:	2625001  
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 13:59   #777
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
are you sure ?!
foarte sigur, ca nu vreau sa platesc impozit la stat pentru 1000 de masini care nici macar nu imi plac.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 14:05   #778
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
are you sure ?!
da' voi japonezi va simtiti chiar ofensati cand cineva spune ca nu le plac masinile voastre))asa cum voua va plac japonezele noua ne plac masinine germane....e parerea fiecaruia, e chiar asa de greu de inteles ca omu nu ar da 1000 de tigai pe una ca a lui?)

a da ..si o intrebare am si eu : de ce aveti orgasme multiple atunci cand vedeti un nsx in poze?
o zi buna
__________________
office@freaktuning.ro
myky99 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 14:23   #779
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

am impresia ca ori ai probleme cu cititul ori pur si simplu esti greu de cap
De cand Fiat-ul e masina japoneza ?! Doar pentru ca-mi place NSX-ul nu inseamna ca sunt adeptul masinilor japoneze, si nu, n-am "multiple orgasme"cand vad un NSX, sau doar ai vrut sa pari mai interesant spunand asta ?!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 14:29   #780
myky99

Stage 5
 
myky99's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,553
Member of:
[Opel]
[BMW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
am impresia ca ori ai probleme cu cititul ori pur si simplu esti greu de cap
De cand Fiat-ul e masina japoneza ?! Doar pentru ca-mi place NSX-ul nu inseamna ca sunt adeptul masinilor japoneze, si nu, n-am "multiple orgasme"cand vad un NSX, sau doar ai vrut sa pari mai interesant spunand asta ?!
nu am nimic,,doar imi place sa vad cum va atacati) )
myky99 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -