Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-09, 17:44   #61
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Foarte interesant faptul ca japonezii cand au vazut ca cererea a crescut simtitor dupa motoare diesel au si facut...si sunt cei mai buni acum.

Singura cheatie unde e buna vag e dsg
La motoare diesel nemtii sunt regii. japonezii au imprumutat tehnologie de la germani,dar nu pot ajunge la ceea ce fac astia de 120 de ani.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 17:48   #62
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
aveti un fix cu copiatul, normal ca la orice lucru, e cineva care il face primu, apoi mai apar altii, e normal. Nu sariti numai cu 'au copiat au copiat', asa cand faceau altii masini, japonezii inca se mai taiau cu arme albe. Parca FORD a facut prima masina, restu au copiat, deci ei sunt cei mai tari se poate inchide topicul nu ? Cand facea Mercedes limuzine, altii faceau motorete si masini intr-o usa, acum ridica pretentii, toate sunt bune, mai mult sau mai putin la diferite capitole, acum depinde ce prefera fiecare.
Daca luam asa simplu se poate uita la rezultatele adac...unde in primii 1ö nu sunt europene...de aici incolo despre fiabilitate nu avem ce discura, daca luam in calcul ca masinile in anii 9ö, japoneze erau si mai bune...nüavem despre ce discuta, nici nu se poate compara un civic model anterior sau un corolla lafel model anterior cu orice masina din europa...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 18:03   #63
nigger
Toyota Driver

Stage 5
 
nigger's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 308
Member of:
[Toyota]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by JohnnyX View Post
Pentru ca motoarele hibride reprezinta viitorul, iar japonezii au tot timpul "prostul" obicei de a fi in viitor inaintea celorlalti.
pai si nu in asta consta concurenta????????

tre sa fi cu un pas inaintea celorlalti,ca sa poti sta intre primi
nigger is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 18:46   #64
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Vad ca o luati rau pe aratura.Ne referim strict la FIABILITATE aici,iar,PER ANSAMBLU,japonezele sunt peste masinile nemtesti.Nu neg ca sunt modele de Mercedes sau BMW de o calitate extraordinara dar cu o floare nu se face primavara.
Vorbea aici cineva de VAG.Chiar si cei de la VAG au admis ca Toyota este cu mult inaintea lor.In plus de asta,masinile japoneze sunt extrem de bine cotate pe piata nord-americana,loc unde marcile nemtesti stau slabut.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 04-01-09, 19:16   #65
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by nigger View Post
pai si nu in asta consta concurenta????????

tre sa fi cu un pas inaintea celorlalti,ca sa poti sta intre primi
Eu am vorbit in general nu doar legat de productia de masini. In ceea ce priveste tehnologia nu prea exista concurenta intre japonezi si alte popoare, pentru ca mai tot timpul sunt cu cel putin cu un pas inaintea tuturor. Lucrul asta se aplica si la productia de masini. Folosesc tehnologii avansate si durabile care duc la masini foarte fiabile.
__________________
Cee`d
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 01:49   #66
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Esti tu sigur de asta? Acum ca ti-a dat boy_wonder raspunsul ca Dell nu este firma europeana o dai la intors. Nimeni din lumea asta nu ii va bate pe galbejiti in domeniul electronicii.

Revenind la topic,

Motor : Egalitate
Exterior : Japoneze
Interior : inclin spre japoneze parca au materiale mai bune ( aici fac referinta la masinile < 20.000 EUR )
nu dau la intors nimic.am recunoscut ca avea dreptate.cam in materie de electronica compaq, hp, dell, apple sunt in top. si japonezii canta dupa cum vor astia si nu invers..
si ce spui u ca exterior si interior japonezele sunt peste? sa fim seriosi...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 01:56   #67
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
daca ai face si alte lucruri in afara de a sta la calculator ai vedea ca nu e asa. ai desfacut vreodata un component electronic de la BMW sau Mercedes? spre cultura ta generala te informez ca marea maoritate a procesoarelor sunt japoneze......daca ar fi asa de tari in electronica... de ce o tot importa din japonia? sau tot ce e nou in elctronica apare in tara soarelui rasare? un simplu exemplu...uita-te in casa si vezi ce marca de TV ai....
tv itt nokia (produs in sua, NY mai exact) celalalt tv philips, monitor, lafel, sound, lafel, robot de buc lafel, cuptor electrolux (nuj unde e produs...)
pentru ca japonia si restul galbejitilor sunt mari consumatori de electronica nu inseamna ca sunt za best.sau ca se fabrica acolo dar firma fiind sub patronajul altor tari nu inseamna lafel ca sunt za best, simplu e mana de lucru mai ieftina acolo
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 02:16   #68
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Ca sa fim corecti putem spune ca un singur constructor a facut inovatii si calitate in europa, asta este BMW, rastul a stat si astapta dupa altii si idei.

Foarte interesant faptul ca japonezii cand au vazut ca cererea a crescut simtitor dupa motoare diesel au si facut...si sunt cei mai buni acum.

Singura cheatie unde e buna vag e dsg
Cat se poate de gresit si de arogant postul tau.
Daca ai avea catusi de putin interes sa afli, vei sti ca Fiat, Volvo, Saab sau Peugeot au adus cel putin la fel de mutle inovatii, in primul rand Saab si Fiat.

Volvo si Saab au adus cele mai importante inventii si tehnologii in domeniul sigurantei si al motorizarii Turbo, la fel cum Lancia a desavarsit tractiunea integrala, iar Citroen si Peugeot au creat cele mai performante suspensii din istorie. Nemtii doar au perfectat ceea ce altii au creat de multa vreme.
2 mici exemple: 1.ABS-ul, "bijuteria" lui Mercedes defapt a aparut prima data in serie pe Jensen Interceptor, desi nemtii se lauda sus si tare cu premiera asta. 2. Atat de mult iubita si mult laudata masina nationala (beetle) e copiata nesimtit dupa un model Tatra.
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 05-01-09 at 02:19.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 02:42   #69
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Cat se poate de gresit si de arogant postul tau.
Daca ai avea catusi de putin interes sa afli, vei sti ca Fiat, Volvo, Saab sau Peugeot au adus cel putin la fel de mutle inovatii, in primul rand Saab si Fiat.
As mai avea si eu ceva de adaugat la Peugeot

Primul motor Diesel cu filtru de particule si prima masina turbo-diesel din lume (Peugeot 604).
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 03:52   #70
Dominic
Skoda Driver

Stage 4
 
Dominic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 194
Member of:
[SKODA]
Default Re: JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
tv itt nokia (produs in sua, NY mai exact) celalalt tv philips, monitor, lafel, sound, lafel, robot de buc lafel, cuptor electrolux (nuj unde e produs...)
pentru ca japonia si restul galbejitilor sunt mari consumatori de electronica nu inseamna ca sunt za best.sau ca se fabrica acolo dar firma fiind sub patronajul altor tari nu inseamna lafel ca sunt za best, simplu e mana de lucru mai ieftina acolo
Vacaroz tu nu stii care e China si care e Japonia....Sunt 2 tari diferite....
In China e mana de lucru ieftina....Cauta si pe net sa vezi cat investesc japonezii in ELECTRONICA si apoi vino cu argumente...
Numai bine!
__________________
Imi traiesc viata in 400 de metri!Nimic altceva nu mai conteaza!Pentru acele 10 secunde sau mai putin,sunt liber!

Last edited by Dominic; 05-01-09 at 03:55.
Dominic is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 04:02   #71
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Dominic View Post
Vacaroz tu nu stii care e China si care e Japonia....Sunt 2 tari diferite....
In China e mana de lucru ieftina....Cauta si pe net sa vezi cat investesc japonezii in ELECTRONICA si apoi vino cu argumente...
Numai bine!
m`am exprimat gresit, ma refeream la asia in general si tarile mai putin dezvoltate din acest continent.
si toyota investeste sume fabuloase in f1 si rezultatele se lasa asteptate
eu pun punct la discutia asta aici...
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 07:15   #72
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

toyota s-a retras din F1 din cate stiu, au venit, au vazut, n-au castigat dar bani au bagat,si au plecat )
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 10:01   #73
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by Dominic View Post
Vacaroz tu nu stii care e China si care e Japonia....Sunt 2 tari diferite....
In China e mana de lucru ieftina....Cauta si pe net sa vezi cat investesc japonezii in ELECTRONICA si apoi vino cu argumente...
Numai bine!
pai el nu face diferenta dintra japonia si restul tarilor asiatice.....ce sa mai....

daca ar stii sa desfaca un aparat electronic, ar vedea ce fel de subansamble foloseste.....dar e peste putinta pt el ca conceapa ca japonezii sunt cei mai buni mai ales in electronice.....

panasonic se fabrica in germania nu? precum si dell?

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
eu pun punct la discutia asta aici...
cand vazi ca argumentele tale sunt nefondate intotdeauna te retragi...normal

Last edited by 300zxtt; 05-01-09 at 10:06.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 13:07   #74
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Cat se poate de gresit si de arogant postul tau.
Daca ai avea catusi de putin interes sa afli, vei sti ca Fiat, Volvo, Saab sau Peugeot au adus cel putin la fel de mutle inovatii, in primul rand Saab si Fiat.

Volvo si Saab au adus cele mai importante inventii si tehnologii in domeniul sigurantei si al motorizarii Turbo, la fel cum Lancia a desavarsit tractiunea integrala, iar Citroen si Peugeot au creat cele mai performante suspensii din istorie. Nemtii doar au perfectat ceea ce altii au creat de multa vreme.
2 mici exemple: 1.ABS-ul, "bijuteria" lui Mercedes defapt a aparut prima data in serie pe Jensen Interceptor, desi nemtii se lauda sus si tare cu premiera asta. 2. Atat de mult iubita si mult laudata masina nationala (beetle) e copiata nesimtit dupa un model Tatra.
Poate...dar la fel si adevarat.

Volvo si Saab...si turbo...cu electronica italiana ori carb...mai bine nu spun nimic
Cat despre siguranta, acolo da, putem spune ca erau considerate masini foarte sigure in america, unde masina ta, americana cu bordul si volanul te omoara la un "impact" de 30 km/h.
Citroen a facut niste "avansari" absolut irrelevante in constructia masinilor daca privim suspensia...inca nu am vazut suspensie hitraulic/pneumatic care sa fie buna...mai ales cum e facut la citroen, unde ca sa schimbi o curea de distributie tre sa scoti motorul... Nu neg faptul ca sunt masini cu un confort foarte ridicat, dar merg ca un vapor, virezi si rogi la dumnezeu sa iesi din curba.
Peugeot si filtrele de particule...fara de care vanzarile motoarelor HDI ar fi scazut in tarile occidentale mult. Daca vrei si VW pune la comanda.

Cat despre F1...alta mancare de pestem banii nu inseamna mult acolo, experienta da, din asta nu aveau multa nici honda nici toyota. Nu prea au nimic in comun aceste masini cu masinile de sprada, sau orive alte masini de copetitie.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 13:24   #75
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
pai el nu face diferenta dintra japonia si restul tarilor asiatice.....ce sa mai....

daca ar stii sa desfaca un aparat electronic, ar vedea ce fel de subansamble foloseste.....dar e peste putinta pt el ca conceapa ca japonezii sunt cei mai buni mai ales in electronice.....

panasonic se fabrica in germania nu? precum si dell?



cand vazi ca argumentele tale sunt nefondate intotdeauna te retragi...normal
daca ai reusi si tu sa treci peste chestia ca vai doamne daca as sti sa desfac un aparat electronic. ma doare la basca unde e fabricata, ca e in china sau corea, acolo se fac datorita ca e mana de lucru mai ieftina.si adidasii care ii porti tu se fac in taiwan, si dracu stie mai peunde bangladej sau vietnam.si astea inseamna pentru tine si ca cei din taiwan sunt asii in productia si comercializarea de adidasi?
daca esti chior si citesti printre randuri, treaba ta. acolo am vorbit la general dar e greu sa intelegi.si am zis ca pentru mine japonia sau china e totaia... atata timp cat am gresit, am recunoscut greseala. ce oi fi vrut sa fac? sa sustin o prostie ca sa fii tu miez ca i`mi dai peste nas in continuare?
zilnic folosim zeci de produse care sutn facute si prin rusia, moldova, ungaria, bulgaria, si mai stiu eu ce tari.hai sa le ridicam in slavi si pe alea.

si japonezii folosesc motoare nemtesti pe masinile lor, suspensii din sua si mai stiu eu ce diferite componente din alte tari/ continente. acum inseamna ca americanii sunt the best ca au imprumutat o tehnologie la altii?
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -