Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-12-08, 20:34   #1
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Fiabilitate: japoneze vs. germane

Din punctul meu de vedere galbejitii au, nu de putin timp, un avantaj major in fiabilitate si multumirea clinetiilor si aici nu ma refer la romani, ma refer mai ales la piata EUROPEANA si cea din USA.

Astept pareri argumentate.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 21:30   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Si eu sunt de parere ca fiabilitatea japonezelor este superioara. Alt argument decat faptul ca am o Honda C-RV in familie care are peste 600.000 de km nu am.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 01:19   #3
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Nu sunt sigur daca e chiar obiectiv urmatorul meu argument,but here it goes: Un prieten a cumparat o Toyota Avensis 2.0 D4D din Italia...150k Km scria pe bord... mergea foarte bine masina...parca era noua.. Inainte sa o scoata la vanzare(pentru a trece la Honda,deh,cine a incercat Vtec stie) a fost cu Avensisu undeva pe la Brasov la un Test Center Toyota unde am inteles ca masina a scos 97/100 de puncte la starea motorului... Tipii de acolo au zis ca un Passat din acelasi an ar fi scos undeva la 80 de puncte.. Relevant sau nu ,voi decideti...
Si acum cateva argumente mai obiective as putea spune:
Japanese manufacturers have dominated a poll of the Top 100 most reliable used cars over the past decade.

The list, compiled by independent mechanical breakdown insurer, Warranty Direct, found that every car in the Top 10, and an amazing 16 out of the Top 20, were Japanese models. The Honda Accord was at number one.
(continuarea si lista cu most reliable cars o gasiti aici: http://www.reliabilityindex.co.uk/to...28339010848601 )

Va recomand sa cititi si aici : http://www.fivecentnickel.com/2006/1...reliable-cars/ Avem Honda, Honda, Toyota, Toyota, Lexus(deci tot toyota) lexus again etc.

NEW YORK (CNNMoney.com) -- The Ford Fusion midsized car and its Mercury Milan sibling scored big in Consumer Reports' annual new car reliability survey, just beating out the industry's quality standard-bearers, the Honda Accord V6 and Toyota Camry V6.
But, overall, Japanese brands are still the ones to beat. Of the 47 vehicles with the highest predicted reliability, 39 are Japanese. Of those, all but seven are made by Toyota or Honda.
--- cititi aici : http://www.cnn.com/2006/AUTOS/11/08/...ble/index.html

Si desi sunt fan japoneze, pot spune ca un prieten foarte apropiat de al meu a avut un Audi A4 model 98 cu peste 800K Km la bord! Si masina inca mergea! In timp ce fostul lui Astra G din 2002 intrase in moarte clinica undeva pe la 200k. De asemenea, Volkswagen Sharan si Opel Zafira, ambele foste taxiuri la nemti, inca mai functioneaza dupa 700k KM.... Fiabilitatea poate fi astfel interpretata,si analizata pe o perioada lunga de timp, in concordanta cu calitatea intretinerii respectivei masini cat si a calitatii materialelor folosite pentru realizarea acesteia. Asa ca atat fabricantii cat si proprietarii de autovehicule sunt determinanti de baza in discutia asupra fiabilitatii unui autoturism. Parerea mea
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 02:13   #4
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Daca tot vorbim de Toyota Avensis sa spun si eu cate ceva....unchiul meu a avut primul model 2.0 td 90 de cp, la inceput am zis eh´ toyota avensis doar 90 de cp... timp de 4 ani in afara de consumabile nu a schimbat nimica! A fost de 3 ori in Romania cu ea, si nu a avut nici o problema! A si inca ceva, masina la 90 de cp ai sai care asa... par putini asa a facut masini precum rover 75 2.0 cdti de pe loc, pe mine cu Vectra si din mers si de pe loc, vectra c 2.2 dti din mers.... astra g si din astea numai zic pe foaie masina scotea 12 s la 90 de cp DIESEL iar in realitate vreo 11 si jumate 11 si ceva... masina tragea foarte bine dupa parerea mea pentru doar 90 de cp si era un motor foarte silentios si flexibil (era flexibil ca un i-ctdi de la honda...ca sa va faceti o idee) asa masina la 90 de cp nu am mai vazut never never...din mers facea foarte multe masini de puterea ei sau +10-15 cp.....si inca ceva.... la deal sa moara motorul? niciodata! nici daca urcai cu 1600-1700 de rpm in a 5-a....pe cand Vectra mea....sau multe alte masini.....mor la deal....in a 5-a la acelasi deal....pe traseu montan cand eu ma chinuiam cu a 3-a cu turbo care intra la 2700 rpm....el urca lejer cu a 4-a....in fine, deabia atunci am inteles de ce toata lumea spunea ca masinile japoneze sunt asa de bune si fiabile....apoi pe parcurs am mers si cu alte masini japoneze si mi-am facut o parere definitiva si anume ca masinile japoneze sunt mult mai fiabile/silentioase etc. decat cele nemtesti! Chiar daca la piese sunt mai scumpe (un schimb de filtre il costa de 2 ori jumate decat ma costa pe mine cu Opel-ul) se merita va spun eu!

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 12:26   #5
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

subiectiv sau nu, consider ca lucrurile stau in felul urmator.
la capitolul fiabilitate japonezele sunt peste europene desi mai demult nu imi prea placeau japonezele.
si aici mai cred ca in romania nu prea exista aceasta cultura a japonezelor. toata lumea o da in germane (ca precizie germana si bla bla-uri din astea.)si poate 75% din lume o sa zica la germane prima data BMW, ca doar asta se stie aici.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 16:07   #6
cataboss

Stage 3
 
cataboss's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 162
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Intrebarea ar fi daca mai sunt japonezele astazi ce erau in urma cu vreo 3 ani, cand se fabricau acolo unde trebuie.
cataboss is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 16:53   #7
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

am condus si am avut nemtesti si japoneze . un ex scurt : la un passat 2.0 in stare f buna la 180 km /h pe bucuresti -pitesti incepea sa i urce temperatura la apa si sa se zdruncine din toate incheieturile. cu hondele am venit 1300 km pe zi cu 3 pauze de 10 minute pe caldura mare la viteza medie de 160 si de multe ori pe la 200. nici un fel de probleme!
romanul a ramas cu impresia proasta ca masina germana e cea mai fiabila. dupa revolutie a inceput lumea sa duca masini din germania si a ramas omul socat sa vada masina in alta clasa decat dacia . dar pana la urma nu e doar germania producator de masini , ar fi cazul sa evoluam si noi..

Last edited by !41!; 07-12-08 at 02:44.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 17:47   #8
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Din punctul meu de vedere galbejitii au, nu de putin timp, un avantaj major in fiabilitate si multumirea clinetiilor si aici nu ma refer la romani, ma refer mai ales la piata EUROPEANA si cea din USA.

Astept pareri argumentate.
Mi-au trecut prin maini multe masini europene de care am fost si un pic dezamagit (in principiu TDI-urile de la firma) dar si altele de care in principiu am fost f. multumit si chiar extaziat (BMW cu care am ramas si voi ramane si nu a dezamagit vreodata la fiabilitate). De asemenea am condus ceva timp o Mazda 3 de 2.0 L benzina care a fost ireprosabila. A fost in schimb o Toyota Camry (model pt americani, cotata f. bine acolo la fiabilitate) care a fost o mare dezamagire. Asta pt ca am spart de 3 ori motorul in decurs de 3 ani. In rest masina nu a avut nimic. In concluzie, zic ca masinile europene sunt cel putin la fel de fiabile (nu chiar toate cum si marcile japoneze au uscaturile lor) si in plus arata si un pic mai bine, sunt mai stilate, se conduc mai bine. De exemplu gama Toyota mi se pare un pic cam trista ca design, in schimb Mazda si Honda sunt mult mai misto la design si ar putea fi cumaparate si de unul ca mine care apreciaza in special masinile europene.

Last edited by UNLORD; 03-12-08 at 14:38.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 00:26   #9
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

am sters postarile fara argumente, as cum spune si initiatorul topicului si subtitlul sectiunii pe care postati: folositi argumente concrete sau abtineti-va din a contoriza posturi.
multumesc.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:17   #10
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Quote:
Originally Posted by cataboss View Post
Intrebarea ar fi daca mai sunt japonezele astazi ce erau in urma cu vreo 3 ani, cand se fabricau acolo unde trebuie.
Mazda si Subaru se fabrica inca in Japan
Votez japonezele de azi, si nemtoaicele de ieri.
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:29   #11
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Daca alegi o masina care arata bine si dupa care lumea va intoarce capul iti cumperi una germana. Daca alegi fiabilitatea alegi japonezele. E simplu
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 20:32   #12
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

esti foarte logic !
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:32   #13
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Germane:

- Passat 2.0 TDI din 2005, are 60.000km si nu am avut absolut nici o problema singurile piese schimbate fiind consumabilele. ( precizez ca acesti km au fost facuti numai pe oras )
- Polo 1.4 din 2007, are 30.000 km singura problema e cu suportul la motor ( acea oala din dreapta care se uzeaza dupa prima luna dupa ce o schimbi ) in rest absolut nici o problema.

Japoneze:

- Infinti G37 S din 2008, are 9000 mile nu ma pot pronunta insa pare o masina mult mai inchegata decat multe masini pe care le-am condus, si sa nu vorbim de calitatea finisarilor.

Quote:
Originally Posted by JohnnyX View Post
Daca alegi o masina care arata bine si dupa care lumea va intoarce capul iti cumperi una germana. Daca alegi fiabilitatea alegi japonezele. E simplu
Esti asa sigur de ceea ce spui ? Cata lume mai intoarce capu dupa E90 Coupe si cata lume intoarce capu dupa Infinti G37 ? Facem un test si vei ramane uimit.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:47   #14
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

vw nu mi se par un etalon in fiabilitate!

tata are vectra b din 2000, 16v 1.6 101 cp si in afara de consumabile nu a schimbat nimic.nu a fost segmentata....si are ~880.000 km!

diferentele de fiabilitate intre jap si euro nu cred ca sunt mari!
eu as pune un X>mare!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 17:56   #15
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Fiabilitate - JAPONEZE vs GERMANE

Bine ca dupa multi ani de masini nemtesti si romanul isi da seama ca nu acolo e meca masinilor, nu acele masini sunt cele mai fiabile si ieftine de intretinut...


E drept ca se gasesc masini germane, sau putem lua tot europa, care parcurg mult sute de mii de km fara orice problea, dar majoritatea au probleme...multe. Sunt mult mai fragile in privinta fiabilitatii.
Aici nu masinile pe care cunoastem trebue comparate, ci multe mii de masini, si cred ca nu tine de noi, pentur asta sunt statisticele.
Hexer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -