Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-09, 16:26   #1006
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by blazeyblaze View Post
1) decide-te te rog. te intreb ca pe un connaisseur : aveai habar ca a existat si e34 touring? sunt convins ca nu
2) tocmai din cauza acestor mici "lacune" in vastele voastre cunostinte de experti ma iau de parerile nu tocmai obiective si in cauza pe care le expuneti
3) vreau date concrete , nu ce am citit in diverse reviste sau market survey-uri s.a.m.d.



4) si tu observ ca raspunzi fix la ce vrei tu....deci a fost sau nu e34 touring? si nu stiu de unde ai dedus tu ca a fost editie limitata?

s-a produs din 91 pana in 95 ( http://www.bmwdrives.com/mcars/bmw-e34-m5-touring.php ) , iar daca doresti, http://www.bmwmregistry.com/models.php?id=25 aici poti vedea listingul celor care inca le mai conduc....a naibii editie limitata


peace
M5 (E34) s-a construit o serie mică de automobile cu caroseria tip break, numită „M5 Touring . M-am exprimat ca numarul e infim poate la fel asa am scris ca la editiile limitate care au fost construite in 20- 50 de exemplare..din seria E34 s-au produs 12500 de exemplare as fi curios cate au fost touring..in legatura daca stiam sincer de cate ori am citit de M5 e34 poate am omis sa ma uit si de varianta touring si ce am vazut o poza pe un forum de Bmw m-am gandit ca e transplant de pe M5 sedan mea culpa
in alta ordine de idei nu m-am exprimat niciodata ca as fi vre-un expert nu cred ca tu le stii pe toate sau nu ai gresit vreodata dar suntem intr-o tara democratica si avem dreptul la opinie in special ca suntem pe un forum auto
am fost in dreapta cu S2 de 260cp dar numai prin oras si cine l-a condus nu l-a dus la limita nici nu mi-am putut da seama de avantajul quattro singura senzatie a fost doar de putere nelimitata forta de accelerare si de aceea m-am abtinut sa spun aici ceva.Am condus 530d e39 si in treapta a 2 si a 3 mi s-a parut aceasi forta de accelerare ca si la S2 poate cu un mic avantaj pentru S2
Subiectul unde s-au impotmolit discutile tineau de latura practica a acestor modele si de aici si fiecare si-a exprimat o parere nu e neaparat nevoie sa le conducem..pana la urma nici ziaristi auto nu ar mai trebui sa vorbeasca de masini de la saloane auto pentru ca nu le-au condus !! asta e o parere prea radicala..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 16:51   #1007
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

E radicala sau nu parerea lui Blazey, e indreptatit sa o aiba mai ales ca e si fost owner de asemenea masini dar sunt si specimene care chiar abereaza de mai rar in necunostinta de cauza, e notoriu pdv trance ala bolnav de Audi, chiar era enervant, probabil la asta se refera si colegul de mai sus, genul ala de om fanatic din stiri de pe internet si fara nici o experienta practica cu respectivele masini.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 17:29   #1008
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

adrian, tu ai inteles total gresit problema
nu am fost punctual, am cautat sa fiu global cred ca ai observat
si ti-am spus ca nu ai cum sa ai o parere clara decat in momentul in care esti in spatele volanului....nu ma intereseaza ce scriu ziaristii, si daca ar fi sa respectam ce cere threadul asta, nici pe tine nu ar trebui sa te intereseze.....eu vreau parerea TA clara si cu referinte directe la lucruri reale....nu ce a scris x sau y sau z....iar in general, sa stii ca ziaristii / reporterii de factura celor care se ocupa cu auto/moto, au masinile pe care le descriu available pentru teste...si de obicei le folosesc
e corect sa va expuneti feelul vostru, si stick to the car you've driven, nu din auzite sau din ziare

ai condus M? ai zis ca nu....ai condus RS? ai zis ca nu...ai condus AMG? ai zis ca nu...atunci iarta-ma dar eu , ca si end-user, care vreau sa preiau o informatie utila de aici, in conditiile in care eu habar nu am nimic despre astea 3 modele, preiau o informatie gresita, cum ca bembeul e mai tare decat restul ca asa zice gura lumii si ca asa s-au obijnuit 90% din pasionatii de tuning sa creada....de ce?....o sa-ti spun realitatea, desi poate ti se pare cruda....un M va fii intotdeauna mai ieftin over time decat un RS sau un AMG....e simplu sa te uiti putin pe siturile de specialitate si o sa vezi ca am dreptate....de aici si toti "ken blockhead" si "dk san" care isi cumpara ursuleti, le fac transplant de motor de M , obtin senzatii nemaipomenite si nemaiintalnite de ei pana in momentul ala, plimba 2-3-4-5 pusti care se entuziasmeaza, si s-a creat fenomenul de latrai bembeu M....acum eu am generalizat, nu verau sa supar pe nimeni, dar nu putem sa traim prin experientele altora....si mi-as dori foarte tare ca lumea care isi doreste o parere sincera si care poate este viitoare posesoare de una din masini, sa gaseasca pareri obiective si de preferat nu din gura unora care au auzit ca si de aia sfatuiesc ei ca e mai bine sa iei marca aia
capisci?
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 17:44   #1009
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Blazey, chestia asta "un M va fii intotdeauna mai ieftin over time decat un RS sau un AMG.." e un lucru bun, nu o cruzime, nu stiu de ce gandesti asa.

Nu sunt toti milionari in euro, o masina nu e mai buna decat alta doar pentru ca e mai scumpa de cumparat sau de intretinut. De asta e si plin de BMW-uri vechi si nu de Audi sau Mercedes vechi, isi ia fiecare dupa buget si raport pret calitate. Si eu o sa imi iau M e 36, nu AMG pentru ca un motor de 6.2 este o exagerare pentru bugetul meu, un M este un vis la care pot sa aspir si pe care il pot intretine. Desi crede-ma, prefer un AMG in teorie, practica insa e ceva diferit.

Iar despre faza cu end userii, in afara de tine nu a mai scris aproape nimeni impresii first hand despre M sau RS sau AMG(ma refer la oameni seriosi nu deliranti), in lipsa de proprietari care sa scrie pe aici chestii cu judecata se duce o lupta intre pasiuni neimpartasite si top gear vs fifth gear. Asta e internetul la urma urmei.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 17:59   #1010
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Nu tre neaparat sa fii proprietar de M, AMG sau RS...dar nu`ti poti da cu parerea,sau da c/p de pe google la informatii pana nu ai condus/forjat/pizdalit/ vreuna dintre cele mentionate...

Am condus, s,rs...amg nu am avut ocazia..doar un 08 slk350 al unui membru de pe aici...dar nici una nu s`a comparat cu M3 E36 3.0...3.0!!!! nu 3.2 unde senzatiile se dubleaza/tripleaza...nu am luat`o de buna,gen bmw rupe MB si Audi, ci doar BMW are ce vreau eu personal de la o masina, feeling, cult stuff like that...respectul pt MB si ura pt Audi cred ca s`au nascut cu timpu fara vreun motiv anume

Cheers
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 18:07   #1011
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

iata o parere scurta si la obiect
acum fara sa te superi pe mine...3.0 vs 3.2....dubleaza? TRIPLEAZA? eu cred ca ai condus hotwheels
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 19:17   #1012
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Cunosc posesori de audi care doar dupa ce au citit pe net au realizat ca motorul lor e VW si au avut curajul sa sustina fel de fel de aberatii, asa ca nu toti posesorii pot sa-ti dea informatiile corecte.
As mai completa faptul ca fiecare dintre noi are un stil diferit de a conduce, nu toti suntem la fel, nu toti avem aceleasi asteptari de la masina. Unora li se pare Logan-ul cea mai tare masina altii sunt asa de pretentiosi ca duc personal lemnul pe care il vor in trim-urile din interior samd.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 19:25   #1013
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

am si eu ceva de completat: bineinteles ca un RS va fi mai scump pentru ca s-au produs mai putine si pot spun ca unele au fost mai performante decat M sau AMG...
Daca ar fi sa imi iau o masina sigur acest forum nu va fi un etalon sa il iau in considerare poate doar rol informativ cel mai bine incerci mai multe masini si unde te simti mai bine pe aia o iei si aici depinde fiecare ce vrea..tu ai zis ca te simti in siguranta intr-un RS la limita ca e mai polivalent si parerea mea e la fel dar altii sigur vor alege sa fie mai rebeli si vor alege M..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 20:14   #1014
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Cunosc posesori de audi care doar dupa ce au citit pe net au realizat ca motorul lor e VW si au avut curajul sa sustina fel de fel de aberatii, asa ca nu toti posesorii pot sa-ti dea informatiile corecte.
As mai completa faptul ca fiecare dintre noi are un stil diferit de a conduce, nu toti suntem la fel, nu toti avem aceleasi asteptari de la masina. Unora li se pare Logan-ul cea mai tare masina altii sunt asa de pretentiosi ca duc personal lemnul pe care il vor in trim-urile din interior samd.
Despre ce motoare e vorba ? Sunt motoare exclusiv pentru Audi, altele exclusiv pentru VW. Unele sunt facute in colaborare dar pana la a spune ca motorul lor e VW e cale lunga, asta ca tot vorbeai de informatii corecte. In plus poate motorul de VW e facut de Audi nu ala de Audi de VW . Motoarele care sunt folosite in comun sunt dezvoltate in colaborare, ceea ce este un lucru bun, unde sunt multi puterea creste.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 20:16   #1015
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

corect....unde e relevanta RS M AMG?
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 20:53   #1016
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by blazeyblaze View Post
iata o parere scurta si la obiect
acum fara sa te superi pe mine...3.0 vs 3.2....dubleaza? TRIPLEAZA? eu cred ca ai condus hotwheels
whatever...dubleaza,tripleaza...ma refeream ca e mai mare in orice conditii
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 22:54   #1017
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

nu foarte
am avut ocazia sa conduc aproape toata gama de m...singurul m pe care nu l-am condus a fost e30...si revenind la ce ziceam.....m3 3.0 nu e cu MULT mai slab decat m3 3.2, daca vorbim bineinteles de e36
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 23:05   #1018
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Imi permit sa spun ca am o alta opinie cel de 280cp e mult inferior celul de 321cp, iar e30M3 este comparabil cu Honda CTR modelul anterior de 200cp.
Eu am acum si un 325i sport e30 din 89 care se misca in zona de demaraj aproape ca si M3-ul e30.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 23:56   #1019
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

intre mult inferior si dubleaza/tripleaza senzatia e o diferenta maxima
si nu...nu e mult inferior....e doar mai slab
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 08:08   #1020
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Foaerte corect ceea ce spui, diferentele doar exista insa nu sunt astrologice.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -