Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-09, 07:27   #991
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Toate sunt misto in felul lor si depinde ce gust si ceea ce ceri de la o masina.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 11:46   #992
KarFanatik

Stage 4
 
KarFanatik's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 185
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Depinde de cati bani esti dispus sa cheltui depinde de ce vrei sa faci cu masina...daca vrei fite iti iei AMG sau M daca vrei practicalitate iti iei RS6...si tot asa...oricum nu cred ca putem sa ajungem la vreun compromis in legatura cu aceste divizii :P
__________________
http://www.2shared.com/photo/qhQNcvuq/images.html



"The least likely is the most dangerous"
KarFanatik is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 12:11   #993
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

eu zic ca la aceste masini practibilitatea trece pe locul 2..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 21:48   #994
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Asa zisa practicabilitate a RS-ului e valabila numai pe coclaurii mioritici unde oricum nu cumpara aproape nimeni asa ceva. Eu am mers o saptamana prin Germania iarna, prin orasel de munte gen Sinaia unde ninsese 40 de cm de strat de zapada, drumurile si autobahnul erau IMPECABILE fara strop de gheata/zapada. Deci tarile pentru care au fost concepute masinile astea au si infrastructura, acolo iarna nu ia pe nimeni pe nepregatite si acolo poti sa mergi linistit cu M sau RS sau AMG in orice anotimp fara sa iti faci probleme. De acord cu ce a zis Adrian, masinile sport "practice" sunt o blasfemie.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 22:30   #995
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

va rog sa-mi scuzati impertinenta.....marea majoritate vorbiti ca si cum aveti multa experienta in domeniu.....puteti va rog sa ne spuneti si noua care este aceasta? nu de alta dar foarte multe pareri avizate vad
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 10:36   #996
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

si tacerea este un raspuns
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 10:48   #997
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

deci asta ar insemna ca 3-4 oameni sa posteze aici restul sa mearga la pescuit..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 11:54   #998
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Smile Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
deci asta ar insemna ca 3-4 oameni sa posteze aici restul sa mearga la pescuit..
restul se documenteaza de pe Google. apoi dau copy/paste si sa vezi raspunsuri specializate atunci.
sageata is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 12:47   #999
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by sageata View Post
restul se documenteaza de pe Google. apoi dau copy/paste si sa vezi raspunsuri specializate atunci.
nu e chiar asa cand te documentezi din mai multe surse ( reviste internet tv)poti sa iti creezi o imagine mai larga si sa tragi o concluzie cu toate ca vei fii departe de o concluzie obiectiva ca si cand te-ai afla la bordul masinii..Pot sa aduc si niste argumente referitor la latura practica: De ce Bmw pana la M5 e60 nu a facut nici un M break ?pentru ca i-a interesat mai mult tinuta de drum ,performantele lasand pe ultimul loc interesul pentru rostul practic al masinii de aici si zicala ca Bmw fac masinii numai pentru sofer..Era normal la Quattro sa aiba un succes mai mare cu avanturile deoarece in multe studii s-au observat ca la audi mai ales la gama A4 mai mult de jumatate din clienti se indreapta spre Avant si pana la RS6 C5 toate modele din gama RS au fost numai break-uri ..ma intreb cati din clientii unui RS6 isi cumpara masina pentru portbagaj sau pentru motorul V10 si performante cand asa poti sa iti iei linistit un A6 2.0 TDI fara sa mai arunci vreo 70000 de euro in plus..
blazeyblaze de ce nu ti-ai cumparat un RS4 avant atunci?
Tot respectul pentru userii care detin sau au condus masini din acest thread dar nu cred ca am luat la misto vre-o data afirmatile lor sau nu le-am luat in considerare dar nici nu vreau sa ajunga in postura de idoli ignorandu-i pe cei din jur asa cum se pare ca au ajuns altii ..
__________________

Last edited by adrian78bmw; 24-10-09 at 13:14.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 12:59   #1000
CLM_Audi
Audi Driver

Stage 5
 
CLM_Audi's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 302
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Era normal la Quattro sa aiba un succes mai mare cu avanturile deoarece in multe studii s-au observat ca la audi mai ales la gama A4 mai mult de jumatate din clienti se indreapta spre Avant si pana la RS4 C7 toate modele din gama RS au fost numai break-uri..
nu te supara ca te corectez:
RS4 e pe platforma B, deci RS4-B7
RS6 e pe platforma C si s-a introdus RS6 [primul] pe modelul C5 si sedan si avant, adica incepand cu primul RS6 este si sedan.

AVANT ONLY au fost RS2 si RS4-B5

Chestia asta cred ca tine de satisfacerea cerintelor clientilor. Au avut succes RS-urile Avant, dar atunci oare de ce Audi a trecut si la sedan? Cred ca motivul a fost ca RS a inceput sa devina o masina tare si sa puna probleme concurentei

Last edited by CLM_Audi; 24-10-09 at 13:02.
CLM_Audi is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 13:06   #1001
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by CLM_Audi View Post
nu te supara ca te corectez:
RS4 e pe platforma B, deci RS4-B7
RS6 e pe platforma C si s-a introdus RS6 [primul] pe modelul C5 si sedan si avant, adica incepand cu primul RS6 este si sedan.

AVANT ONLY au fost RS2 si RS4-B5

Chestia asta cred ca tine de satisfacerea cerintelor clientilor. Au avut succes RS-urile Avant, dar atunci oare de ce Audi a trecut si la sedan? Cred ca motivul a fost ca RS a inceput sa devina o masina tare si sa puna probleme concurentei
nu ma supar chiar ma gandeam la amandoua modele si le-am incurcat..au trecut la sedan pentru a castiga si din potentialii clienti de AMG sau M dar care nu isi doreau "Break".sunt multi oameni care nu gasesc rostul unei masini break
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 13:25   #1002
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
De ce Bmw pana la M5 e60 nu a facut nici un M break ?
"The E34 M5 was introduced at the end of 1989. It was available as 4 door sedan. It had a six cylinder engine wich had 315 HP and a top speed of 250 km/h. In 1992 the M5 received a new engine with 340 HP. In 1993 the M5 touring came available. This was the first M touring BMW ever made."
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 13:41   #1003
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
: De ce Bmw pana la M5 e60 nu a facut nici un M break ?

exact cum spuneam
numai pareri "avizate"
ti-a raspuns colegu mai sus de m5 e34 touring
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 14:09   #1004
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

M5 e34 touring a fost produs intr-o serie mica poate la fel ca si editiile speciale "The Cecotto, Winkelhock and 20 Jahre editions "Icare sunt minuscule in vanzari.Ideea era alta dar am observat ca fiecare citeste numai ce vrea si da raspunsurile numai la ce vrea el..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 14:43   #1005
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
M5 e34 touring a fost produs intr-o serie mica poate la fel ca si editiile speciale "The Cecotto, Winkelhock and 20 Jahre editions "Icare sunt minuscule in vanzari.Ideea era alta dar am observat ca fiecare citeste numai ce vrea si da raspunsurile numai la ce vrea el..
1) decide-te te rog. te intreb ca pe un connaisseur : aveai habar ca a existat si e34 touring? sunt convins ca nu
2) tocmai din cauza acestor mici "lacune" in vastele voastre cunostinte de experti ma iau de parerile nu tocmai obiective si in cauza pe care le expuneti
3) vreau date concrete , nu ce am citit in diverse reviste sau market survey-uri s.a.m.d.

Prefer M/AMG/RS pentru ca : (iar aici vreau sa fiti cat mai corecti, in sensul ca daca voua va place ca nu stiu care dintre ele e mai frumoasa ca cealalta dar nu ati avut nici un fel de experienta cu nici una din masini, sa nu va implicati in polemici si discutii interminabile incercand voi sa demonstrati ce si cum.....cunosc o gramada de persoane pe forum care au avut chiar si toate trei marcile si s-au multumit sa citeasca si sa se amuze, fara sa se implice in discutie, caz in care ar fi fost justificat sa isi expuna parerea AVIZATA

4) si tu observ ca raspunzi fix la ce vrei tu....deci a fost sau nu e34 touring? si nu stiu de unde ai dedus tu ca a fost editie limitata?

s-a produs din 91 pana in 95 ( http://www.bmwdrives.com/mcars/bmw-e34-m5-touring.php ) , iar daca doresti, http://www.bmwmregistry.com/models.php?id=25 aici poti vedea listingul celor care inca le mai conduc....a naibii editie limitata



ca sa concluzionez : PEOPLE, parerile personale sunt binevenite, dar cele in necunostinta directa de cauza nu sunt acceptate ca si atac la parerile altora care chiar au avut de a face cu modelele respective


peace
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -