Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-10-09, 09:44   #976
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Care e diferenta intre un C220cdi cu pachet AMG si un C63AMG cand vezi masina din autobuzul 300???
Pe tot topicul asta daca sunt 2 sau 3 persoane care stiu diferentele intre M,RS,AMG si le-au si simtit.
Restul : poze,fastestlaps.com,topgear,cartile de istorie etc.
Si am si eu o nelamurire.
Brabus de ce nu e bagat in schema?
Daca AMG este pentru Mercedes cum este M pentru BMW si RS pentru Audi nu ar trebui sa existe si un AMG Brabus?
E o chestie de marketing cred dar nu prea o inteleg.
Stie cineva exact raspunsul?
AMG este tuner de casa sau este divizie sport?
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 11:17   #977
mircea600sel

Stage 2
 
mircea600sel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 41
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Care e diferenta intre un C220cdi cu pachet AMG si un C63AMG cand vezi masina din autobuzul 300???
Pe tot topicul asta daca sunt 2 sau 3 persoane care stiu diferentele intre M,RS,AMG si le-au si simtit.
Restul : poze,fastestlaps.com,topgear,cartile de istorie etc.
Si am si eu o nelamurire.
Brabus de ce nu e bagat in schema?
Daca AMG este pentru Mercedes cum este M pentru BMW si RS pentru Audi nu ar trebui sa existe si un AMG Brabus?
E o chestie de marketing cred dar nu prea o inteleg.
Stie cineva exact raspunsul?
AMG este tuner de casa sau este divizie sport?
C220cdi cu pachet AMG ii ofera ''C''-ului mai multa sportivitate{garda la sol mai mica,jante mai mari,discuri de frana perforate}la exterior...iar la interior{scaune sport,volan in trei spite..etc.}
La C63AMG este altceva,in primul rand motorul V8,jante mai mari pe 19'',alt design al capotei,doua tevi de esapament{prin care iese sunetul celor 457cp}sigur ii vei auzi din autobuz...
Cat despre tuneri din cate stiu eu AMG este tunerul ''de casa'' al Mercedes si BRABUS ''tuneaza'' si Maybach si Smart.{tot un tuner de-al casei dar nu oficial cred}
mircea600sel is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 11:33   #978
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

AMG was founded as a racing engine forge in 1967 under the name AMG Motorenbau und Entwicklungsgesellschaft mbH (AMG Engine Production and Development, Ltd.), by former Mercedes engineers Hans Werner Aufrecht and Erhard Melcher in Burgstall an der Murr, near Stuttgart. The letters "AMG" stand for Aufrecht, Melcher and Großaspach, Aufrecht's birthplace (but at no time an AMG location). In 1976 most of AMG moved to Affalterbach, with the racing engine development remaining at the old location in Burgstall. At this time Erhard Melcher ceased to be a partner, but continued to be an employee at the Burgstall location.

In 1990, with AMG having become a high-profile purveyor of modified Mercedes cars, Daimler-Benz AG and AMG signed a contract of cooperation, allowing AMG to leverage Daimler-Benz's extensive dealer network and leading to commonly developed vehicles (the first one being the Mercedes-Benz C 36 AMG, in 1993). On 1 January 1999 DaimlerChrysler, as it was called between 1998 and 2007, acquired 51 percent of AMG shares, and AMG was renamed to Mercedes-AMG GmbH.[2] Racing engine development was divested and continues to exist in Burgstall under the name HWA (Aufrecht's initals). On 1 January 2005 Aufrecht sold his remaining shares to DaimlerChrysler, and since then it has been a wholly-owned subsidiary.

AMG a fost la inceput un fel de partener si preparator de motoare pentru curse la fel cum era si mai este AC Schnitzer pentru Bmw si ABT pentru Audi
AMG este divizie sport la fel ca si Quattro si M Gmbh iar Brabus este tuner la fel ca si Hamann si MTM.Singurul tuner de casa mi se pare a fi Alpina pentru Bmw..
C63 AMG are 4 evacuari cate 2 evacuari pe fiecare parte a masinii la fel ca si RS4 si M3
__________________

Last edited by adrian78bmw; 19-10-09 at 11:35.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 11:35   #979
mircea600sel

Stage 2
 
mircea600sel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 41
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
prin aceasta afirmatie arati mai mult a om frustrat..argumenteaza cu motive mai relevante nu cu un motiv asa pueril doar din punct de vedere estetic..
SEBASTIAN ai dreptate dar totusi Porsche ramane o referinta in masini sport
Am condus cateva modele bmw si am simtit ca nu mi se potrivesc...{asta nu inseamna ca nu sunt masini deosebite}Ptr. mine un Mercedes mi se pare ca are de toate si sportivitate{numai e ca pe timpuri cand ''ursuletul'' batea cobra la demaraj}si Eleganta{pe care dupa parerea mea nu o va avea bmw niciodata...in comparatie cu Mercedes}
Mercedes nu mai este o masina ''de mosi'' cum se zicea pe timpuri,ba din contra au reusit sa construiasca niste modele foarte sportive{unele chiar mai sportive decat renumitele bmw-uri}.
Cat despre afirmatia referitoare la Porsche...ai perfecta dreptate...putin cunosc ce performante are un Porsche{care din cilindree mica scot o ''groaza de cai''}...dar la aparitia unui Ferrari sau Lamborghini unii uita de Porsche.
mircea600sel is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 16:11   #980
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by mircea600sel View Post
Am condus cateva modele bmw si am simtit ca nu mi se potrivesc...{asta nu inseamna ca nu sunt masini deosebite}Ptr. mine un Mercedes mi se pare ca are de toate si sportivitate{numai e ca pe timpuri cand ''ursuletul'' batea cobra la demaraj}si Eleganta{pe care dupa parerea mea nu o va avea bmw niciodata...in comparatie cu Mercedes}
Mercedes nu mai este o masina ''de mosi'' cum se zicea pe timpuri,ba din contra au reusit sa construiasca niste modele foarte sportive{unele chiar mai sportive decat renumitele bmw-uri}.
Cat despre afirmatia referitoare la Porsche...ai perfecta dreptate...putin cunosc ce performante are un Porsche{care din cilindree mica scot o ''groaza de cai''}...dar la aparitia unui Ferrari sau Lamborghini unii uita de Porsche.
Adevarul e ca Mercedes A Klasse si B - Klasse sunt niste etaloane de eleganta! R-Kllase si CLC alte podoabe ... Arunca si tu mai multe argumente cand afirmi ceva (de genul; cate M-uri, RS-uri si AMG-uri ai condus si ce le-a departajat) si/sau spune-ne macar ce masinja conduci la momentul asta...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 16:38   #981
mircea600sel

Stage 2
 
mircea600sel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 41
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Adevarul e ca Mercedes A Klasse si B - Klasse sunt niste etaloane de eleganta! R-Kllase si CLC alte podoabe ... Arunca si tu mai multe argumente cand afirmi ceva (de genul; cate M-uri, RS-uri si AMG-uri ai condus si ce le-a departajat) si/sau spune-ne macar ce masinja conduci la momentul asta...
Daca tu interiorul de la R-class nu il consideri elegant e parerea ta!Poate doar interiorul de calibra este mai frumos in rest nu s-a construit masina sa aibe interior mai frumos.Crede-ma in cei 27 de ani am condus masini cu care tu iti faci poze si acum pe strada.{asta nu inseamna ca toate au fost proprietate personala}Momentan conduc o masina{nu masinja}..si anume un biet E-class diesel.
Cat despre eleganta la modelele Mercedes ma refeream la modelele gen{E,S,CL,SL,CLS..etc.}
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2007-mercedes-r63-amg-4ma_800x0w.jpg
Views:	88
Size:	71.7 KB
ID:	1135704  
mircea600sel is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 16:44   #982
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

R-Klasse e o masina extraordinara! Nu vorbiti aiurea, va rog eu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 17:16   #983
mircea600sel

Stage 2
 
mircea600sel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 41
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
R-Klasse e o masina extraordinara! Nu vorbiti aiurea, va rog eu.
R-classe este o masina foarte frumoasa..asta am spus si eu...nu mi se pare deloc ''o alta podoaba''
mircea600sel is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 17:27   #984
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

dupa parerea mea Rklasse e un produs inovativ de nisa (la fel ca si X6) dar un esec din punct de vedere comercial..nu cred ca va exista un viitor R-klasse pentru mine face concurenta interna pentru M si GL modelul R320CDI 4mattic
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 19:43   #985
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by mircea600sel View Post
Daca tu interiorul de la R-class nu il consideri elegant e parerea ta!Poate doar interiorul de calibra este mai frumos in rest nu s-a construit masina sa aibe interior mai frumos.Crede-ma in cei 27 de ani am condus masini cu care tu iti faci poze si acum pe strada.{asta nu inseamna ca toate au fost proprietate personala}Momentan conduc o masina{nu masinja}..si anume un biet E-class diesel.
Cat despre eleganta la modelele Mercedes ma refeream la modelele gen{E,S,CL,SL,CLS..etc.}
Interiorul masinii postate de tine este absolut banal (Este destul de plasticos si tern)! Ce este asa deosebit la el ? Vrei sa iti mai spun ceva ? Mercedes au dat-o in bara la interioare si la calitatea materialelor de ceva timp... Daca vrei calitate la interior iti iei Audi eventual...

Si intradevar, mi-am dat seama ca ai condus multe masini pt ca nu mi-am facut niciodata poze (cu masini) si mai ales pt faptul ca ai spus "crede-ma" ... si ai fost plin de argumente ca si pana acuma!
P.s. Nu esti primul care o incearca cu placa "Calibra" dar vezi tu ... nu tot ce zboara se mananca!

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
dupa parerea mea Rklasse e un produs inovativ de nisa (la fel ca si X6) dar un esec din punct de vedere comercial..nu cred ca va exista un viitor R-klasse pentru mine face concurenta interna pentru M si GL modelul R320CDI 4mattic
Si seria 5 Gt e de nisa si are interiorul asa: http://www.carbodydesign.com/archive...erior-5-lg.jpg

P.s. mircea600sel, ti se pare mai aratoas, elegant si mai calitativ bordul postat de tine?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW-5-Series-GT-Interior-5-lg.jpg
Views:	84
Size:	144.2 KB
ID:	1136069  

Last edited by UNLORD; 19-10-09 at 19:47.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 19:57   #986
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Interiorul de R-Klasse e OK dar nu te da pe spate, se putea mult mai bine. Desi Seria 5 GT nu o inghit de nicio culoare ca design exterior are un interior foarte reusit, printre cele mai reusite de la BMW (poate cel mai reusit). Din punctul meu de vedere e mult peste ala de la R.

In ultimul timp (ultimele generatii de C Klasse si E Klasse de exemplu) MB a luat-o pe un drum nu tocmai fericit cand vine vorba de aspectul interioarelor (ma refer mai mult la design, desi nici la calitate nu par etalon).

LE: Si aspectul volanului de multe ori se potriveste ca nuca in perete.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 22:36   #987
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Interiorul de R-Klasse e OK dar nu te da pe spate, se putea mult mai bine. Desi Seria 5 GT nu o inghit de nicio culoare ca design exterior are un interior foarte reusit, printre cele mai reusite de la BMW (poate cel mai reusit). Din punctul meu de vedere e mult peste ala de la R.

In ultimul timp (ultimele generatii de C Klasse si E Klasse de exemplu) MB a luat-o pe un drum nu tocmai fericit cand vine vorba de aspectul interioarelor (ma refer mai mult la design, desi nici la calitate nu par etalon).

LE: Si aspectul volanului de multe ori se potriveste ca nuca in perete.
Unul din putinele posturi in care suntem pe aceasi lungime de unda ... La C-Klasse, plasticul de pe consola si lipsa de imaginatie a designului consolei centrale (parca ma gandesc la Astra H) nu imi dau chiar cel mai premium feeling. Iar eleganta ... nu prea se distinge!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2008_Mercedes_C-Class_3.jpg
Views:	75
Size:	121.1 KB
ID:	1136377  
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 22:39   #988
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Va rog sa veniti la Tulcea cu RS si AMG sa ne dam duminica legal pe aeroport sa vedem ce spune duelul.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 23:59   #989
mircea600sel

Stage 2
 
mircea600sel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 41
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Trebuie sa recunosc ca bordul postat de tine de seria 5Gt{exteriorul e super urat} este mai frumos decat cel de R-class...si un pic de dreptate ai cand afirmi ca pe la ultimele modele Mercedesul nu prea face interioare deosebite{lucru pe care nu poti sa le spui cand vezi un interior de S}
Si inca ceva imi cer scuze ca ''m-am luat de Calibra'' masina care o respect foarte mult si care cred eu va ramane frumoasa si peste 50 de ani{ce mi-as fii dorit si un Opel Calibra 2.0i 16v 4x4 pe la vreo 18 ani...chiar si acuma}
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	0301_14zoom+2003_Mercedes_Benz_S_Class+Interior_View_Dashboard.jpg
Views:	76
Size:	40.5 KB
ID:	1136487   Click image for larger version

Name:	2005_Mercedes-Benz_S-class__interior.jpg
Views:	64
Size:	40.9 KB
ID:	1136488   Click image for larger version

Name:	mercedes-e-class-2009-leaked-autobild-interior-img_4.jpg
Views:	71
Size:	85.5 KB
ID:	1136489  

Click image for larger version

Name:	s-class-interior1.jpg
Views:	71
Size:	204.8 KB
ID:	1136490  
mircea600sel is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 01:45   #990
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

mdap...ce pot sa zic...misto interiorul de mercedes...mai ales i-driveul ciordit miseleste de la bmw...
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -