Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-09, 16:43   #916
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu ştiu cum procedează alţii, dar eu unul cumpăr împotriva oricărei logici, după ce îmi place mie, chit ca pe testele comparative şi la discuţiile băietilor din parcare masina aia nu-i şmecheră cum visează unii.
suntem multi asemenea tie, deoarece multe reviste/tv sunt influentate de $,pe care-i primeste de la unele branduri,cel putin asa am auzit.
makess is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 16:51   #917
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ai dreptate şi e evident. Ia orice revistă sau emisiune auto, la întâmplare, şi asculta sau citeşte ce spun despre o maşină când o "testează". Numără defectele şi neregulile pe care le constată. Sunt aproape sigur că nu ai să găseşti niciunul, sau dacă găseşti e scris/spus la forma "într-adevăr, scaunele faţă sunt uşor incomode la drumuri foarte lungi, DAAAAR asta numai pentru cei foarte înalţi, cu lombosciatică şi care au fobie de drumuri întinse".
E evident ca articolele sunt reclame mascate de la un cap la altul. Citind forumurile (de afară sau din Româina) ti se pare că proprietarii vorbesc despre alte maşini, nu despre aceleaşi ca şi în articole.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 16:53   #918
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ai dreptate şi e evident. Ia orice revistă sau emisiune auto, la întâmplare, şi asculta sau citeşte ce spun despre o maşină când o "testează". Numără defectele şi neregulile pe care le constată. Sunt aproape sigur că nu ai să găseşti niciunul, sau dacă găseşti e scris/spus la forma "într-adevăr, scaunele faţă sunt uşor incomode la drumuri foarte lungi, DAAAAR asta numai pentru cei foarte înalţi, cu lombosciatică şi care au fobie de drumuri întinse".
E evident ca articolele sunt reclame mascate de la un cap la altul. Citind forumurile (de afară sau din Româina) ti se pare că proprietarii vorbesc despre alte maşini, nu despre aceleaşi ca şi în articole.
foarte bine punctat la ultima fraza.
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 17:55   #919
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Inainte de masina pe care o am acum am avut un Mercedes CLK 320, l-am distrus intr-un accident si ma gandeam ce masina sa imi cumpar in limita a 5000 de euro pe care ii mai aveam disponibili. Locuind in Craiova, oras plin de cocleti si de wannabes aveam foarte mari prejudecati vis a vis de E36, e plin orasul de asa ceva, majoritatea rable de la bulgari cu tobe sport si hartanite, facute praf cu proprietari manelisti si figuranti care isi pun dvd in cazan dar iau cauciucuri second hand.

Deci chiar nu ma gandeam sa imi iau asa ceva, masina avea o imagine extrem de proasta pentru mine pana cand un prieten nu mi-a dat masina lui sa ma plimb putin, avea motor de 1.8 facut praf care nu se tura mai mult de 2000 de rpm dar nu stiu cum sa va zic, m-a cucerit desi nu am mers mai repede de 60 la ora cu ea. Pozitia la volan, directia, ambreiajul, cutia, ce sa mai, dupa o luna si ceva m-am dus in Germania si mi-am luat e 36,primul BMW dupa 2 mercedesuri, o alfa 166 si un golf 4 si nu am regretat nici un moment alegerea.

De asta zic, test driveul este SFANT.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 18:00   #920
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by AppleOfAutoIndustry View Post
Sa spun ca atunci cand aveam DTC-ul si plecam cu 4500 de ture nu derapa masina?Dar cand il decuplam simteam tractiunea cum se chinuie in volan?Si asta la jante de 16" cu 235 anvelope. Dar iarasi vorbesc degeaba ca eu "sunt omul invizibil" care nu stie, n-a condus, nu a "simtit un bmw adevarat ca baietii smecheri".
235 pe cat R16?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 18:05   #921
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

amg vs m vs rs

hmmm....e cumva diferential neutru vs diferential activ vs puii mei?
s-a transformat intr-o bataie a bembeistilor cu audistii....scopul threadului , dupa parerea mea, este sa dea necesarul de informatii restului de eventuali clienti de M RS sau AMG prin prisma celor care au detinut una din masinile astea

MOMENTAN , sebastian detine M, eu am detinut si M si RS, iar in rest sunt multi care vorbesc pe langa si din filme.....putem fii putin realisti va rog?

motivati-va optiunea prin argumente exacte care sa reflecte experientele voastre cu masinile astea


eu personal sunt pro RS pentru ca acolo m-am simtit eu cel mai bine....faptul ca e foarte gadgeturizata , super stabila si in plus cu un feel nemaipomenit in momentul in care vorbim de directie...spre deosebire de m-ul pe care l-am avut , rs-ul este foarte jucarie, respectiv il pui unde vrei cand vrei cum vrei....si mai e un aspect, pe mine personal ma atinge mult mai bine lookul overall al rs-ului....soundul lui mult mai agresiv si grav in bass...dar ma repet....IMO (in my opinion) RS e net superior celorlalte....sper ca am putut da macar un motiv real unui client care vizeaza zona asta de masini sport
__________________
sec
blazeyblaze is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 19:34   #922
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Imprumuta de la BMW 4x4 sistemul asistat special oentru astfel de cobarari.

https://www.youtube.com/watch?v=YUMi_O7Ojqk
https://www.youtube.com/watch?v=bqPwC0z35f4
defapt Land Rover e tata la HDC si Bmw l-au imprumutat de la ei.

BMW begins selling the new 5 Series globally in 2010 and the M5 should follow around a year later. It is thought that BMW's 4.4-litre twin turbo machine will also do duty for the bahnstomer but instead of 300kW (408hp) or 408kW (555hp) it will produce something close to 430kW (585hp).

Speculation is that an 8-speed sequential transmission will send all power to the rear wheels with the assistance of an electronic differential. To improve driving dynamics and fuel efficiency, weight will be kept as low as possible using sophisticated light body construction materials.
__________________

Last edited by adrian78bmw; 09-10-09 at 19:40.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 19:01   #923
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

https://www.youtube.com/watch?v=R6ecB...ture=rec-HM-rn
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 19:10   #924
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
si ce legatura are cu Rs M AMG ?
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 22:30   #925
makess
Banned

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 122
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
pai h1 are ~3t, se vede ca nu isi i-a avantul 80 Quattro!
makess is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 20:49   #926
AppleOfAutoIndustry

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 19
Default Re: AMG vs. M vs. RS

E mai "fun 2 drive" un BMW M decat acest RS?)
https://www.youtube.com/watch?v=1Fwx423iC5U
Foarte bine spus dl. Blazeyblaze, ai pus punctul pe "i" si era necesar. Siguranta in volan la viteze mari si manevrabilitatea e mult diferita la un RS decat un M. RS-urile te fac sa te simti mai in largul tau, dar ce sa stim noi, noi suntem "dusmanii" M-ului "scump si drag"....
AppleOfAutoIndustry is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 21:42   #927
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by AppleOfAutoIndustry View Post
E mai "fun 2 drive" un BMW M decat acest RS?)
https://www.youtube.com/watch?v=1Fwx423iC5U
Foarte bine spus dl. Blazeyblaze, ai pus punctul pe "i" si era necesar. Siguranta in volan la viteze mari si manevrabilitatea e mult diferita la un RS decat un M. RS-urile te fac sa te simti mai in largul tau, dar ce sa stim noi, noi suntem "dusmanii" M-ului "scump si drag"....
TU NU AI RS!
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-10-09, 23:56   #928
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by AppleOfAutoIndustry View Post
dar ce sa stim noi, noi suntem "dusmanii" M-ului "scump si drag"....
"Noi" cine, tu cu Blazey?
Te rog eu, opreşte-te. am înţeles deja: rs e neutru. restul sunt "a piece of shit" extrem de nesigure. Lasă şi pe alţii poate mai spun altceva.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 15:24   #929
AppleOfAutoIndustry

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 19
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Ideea e ca nu numai Mercedes, Lexus si mai ales Audi sunt mai sigure si mai stabile decat BMW-urile la viteze mari dar am constatat personal weekendul trecut cand am fost in vizita in Buc ala idiot de aglomerat ca intr-un Masserati Quattroporte S in care am stat in dreapta la noul dealer Autoitalia fata in fata cu Carrefour Colentina, fiind invitat la ceremonie bla bla, am avut ocazia sa stau in el iar soferul sa conduca exact pe un drum stiut de el cu nu mai putin de 247km/h...IN BUC! Defapt cred ca era vreo iesire, dar in fine...masina aia statea pe strada ca pe sine, tractiunea era incredibila, fara scarturi, porcarii, derapaje tampite, pur si simplu ireprosabil, dusa in rosu de sofer, o experienta de vis.
Tin sa mentionez ca ESP era off...si ca anvelopele spate erau de 285/35, da aderenta mare, dar faptul ca aia sunt in stare sa faca o masina cu motor de Ferrari si cu tractiune care nu te lasa la greu la un pic peste 100.000euro iar BMW M6 e zero la tractiune, ce poate insemna asta?!Si e Masserati Quattroporte S, o masina exclusivista, mult mai frumoasa ca BMW-ul, cu stil si prestanta, sa nu zic ca toti se dadeau din calea masinii, n-am vazut pana acum ca cineva sa se dea la o parte cand vine vreun BMW din urma, BMW n-are respect, n-are exclusivitate. Pe strada exista cazane de BMW-uri la orice colt de strada dar si masini noi, sunt prea multe...Apropo uite ce face un BMW cu spatele pe la munte...si ce comentariu "inteligent" da proprietarul
http://stirileprotv.ro/stiri/social/...de-toamna.html
Din intamplare ti-a trecut vreodata prin minte ca imaginea BMW e patata rau de tot in tara noastra si international si ca la ora actuala nu prea mai primeste respect?Cunosc fani care au preferat un Audi, Lexus, Mercedes, etc decat BMW din cauza "imaginii" cocalaresti ale BMW-urilor, inclusiv ale M-urilor... Iar M este mult mai ieftin decat un RS sau AMG, nu cumva spune ceva despre "calitatea lor"?
Si ce simti tu in BMW diferit in domeniul "senzatiilor" si "sigurantei"?Ca parca M3 e de mii de ori mai asistat ca un C63 sau un RS4, avand cel mai "productiv" procesor din industrie, demonstrand ca BMW-urile sunt ultra asistate acum si chiar nu simti nimic mai mult decat daca te mananca bibilica si tragi stanga de volan maxim si apesi in blana acceleratia ca sa faci derapaje pentru "privitori".
In orice caz si in domeniul stilului RS si AMG sunt mult peste M. M n-as iesit niciodata in vreun concurs de design sau in vreun test ca fiind cel mai frumos impotriva celor doua, iar imaginea atrage si vinde, mai mult decat orice altceva.

Last edited by AppleOfAutoIndustry; 14-10-09 at 15:35.
AppleOfAutoIndustry is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 15:47   #930
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: AMG vs. M vs. RS

oh, iara incepem cu aiureala aia cu imaginea "cocalareasca".Cocalari gasesti cati vrei si in "haudiuri" si in "mertane".
Iar despre stabilitate, inca o data, mi se pare exagerat ce spui.Toate testele de circuit pe care le-am vazut aratau mai bine pe parcursul facut de un bmw.Iar filmul ala care a mai circulat pe aici (al lui Top Gear) arata clar o diferenta uriasa de tinuta de pista.Chiar Clarkson spunea ca din exterior arata "booring" ...nu subvireaza (precum RS4), nu fuge aiurea de spate (precum AMG-ul) etc.Si iti dai seama ca testele de circuit sunt facute de catre piloti cu toate asistentele off.Nu mai vorbesc de cele 5 secunde diferenta pe un singur tur.
Partea cu designul e subiectiva, desi recunosc ca sunt modele de Audi ( gen A5) pe care castiga puncte la design in fata bmw-ului ( nu neaparat insa si in cazul RS4 vs M3), iar la capitolul interioare i-as credita pe ei mai aproape de Mercedes decat pe BMW.Iar daca vrei neaparat sa faci comparatie cu Quattroportele, ala oricum e peste toate 3 la un loc ca design.

Last edited by carutasu; 14-10-09 at 15:51.
carutasu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -