Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Peugeot 308 70 43.21%
Golf V 92 56.79%
Voters: 162. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-08, 23:23   #121
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

uitandu-ma la gsptv, si enervandu-ma moderatorul iti raspuns simplu, eu : cele autohtone, dat fiind numarul lor majoritar daewoo tico,matiz,cielo,nubira
dacia logan, NU???
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 30-08-08, 23:30   #122
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

[QUOTE=robertinho;1724253]
Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post

omule crede-ma ca sunt foarte calm,chiar linistit si am un zambet discret pe fata(stau intins ,ma uit la sport.ro si mananc fructe)...nicidecum nu am trecut de la dacie la alta masina(asta pt ca n-am avut niciodata dacie),nu am passat(nici macar nu-mi place dar asta e alta poveste),nu sunt fanatic,nu sunt disperat ,nu nimic...nu cred ca m-ai vazut tu pe mine cu chestii de genul"VAG RULLLZ" sau mai stiu eu ce alte chestii de genul sau sa fi zis ca masina mea e cea mai cea sau ca tdi e cel mai bun sau mai stiu eu ce alte nebunii...din contra,niciodata nu i-am ridicat in slavi si asta poti vedea din primul post cand am spus ca e "o masina corecta"(ma refer la golf 5 ca fac pariu ca o sa intelegeti altceva din dorinta de a mai posta si prelungii polemica)...accept ca exista multe alte marci si masini,nici macar nu sunt fan VW,si asta am spus-o de foarte multe ori peste tot pe unde au fost versusuri dinastea...dar exista 2 categorii de oamenii,cei pasionati si fanatici de grupul VAG ,pentru care nu exista alta marca si CEI ANTI-VAG CARE SUNT MULT MAI NUMEROSI SI MAI FANATICI SI MAI INFUMURATI CA SA RECUNOASCA CA EXISTA SI VAG SI CHIAR FAC MASINI BUNE...vrei sa-ti enumar ce masini am avut si pe care le-am condus (asta ca sa iti dai seama ca nu stiu numai VAG si nici nu vorbesc in necunostinta de cauza
pai sa incep de la cele mai slabe si sa termin cu varfurile
daewoo tico,matiz,cielo,nubira
dacia logan
fiat punto
kia ceed
renault clio,megane
toyota aygo,avensis,corolla
peugeot 206 sw,308
ford fiesta (modelul vechi si cel nou),mondeo '98,focus 08
vw golf,golf plus,gt sport,passat,eos
skoda octavia 1,2
volvo s60
mercedes c200 '07
bmw x5 2003 si 2007

cam astea ar fi,sper sa nu fii uitat nimic,deci sper sa-ti dai si tu seama ca nu sunt nici incuiat ,nici fanatic ,nici anormal,nici in nici un fel...si daca vrei te las sa ghicesti fanul caror masini sunt
mai lamurit esti fan daewoo ) glumesc, da ma stiam ca nu esti incuiat am si zis nu cred dupa ce am formulat intrebarea, acum am inteles ca nu esti nici fan vag, gata ne-am lamurit, cele mai bune masini sunt cele care le avem si punct .
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 01:06   #123
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
dolb stii despre bmw, in momentul de fata pot sa faca masini si mai proaste ca geely, dar pana nu o sa am unu nu o sa cred, asa am patit cu peugeot-u, 99% mi-au spus sa nu-mi cumpar, iar acum nu regret, iar pentru mine bmw ramane bmw pana o sa-l am io zi de zi sa ma conving, iar daca ce spui tu se adevereste, o sa te caut si o sa recunosc ca m-am pacalit, pana atunci. Referindu-ma strict la motoare, cele diesel de la bmw, nu stiu de ce dar prima parere e ca sunt pe dinafara, despre benzinare, inca nici un test.


205 seamana cu 306 ca au aceasi sigla.
motoarele diesel sunt praf,,pulbere! nici cele benzinare nu sunt mai presus dar parca mai salveaza din onoarea bamveului! singurele bmw-uri care inca mai ruleaza pe strazi si le poti gasi in stare buna, intretinerea fiind mica, ele fiind ieftine : sunt : pisicile si ursii! in rest.. de la pisica incolo au decazut total!

iar la comparatia aia .. eu ma referam ca 205 seamana cu 206 si implicit cu 207, iar 306 seamana cu 307 si f f putin si cu 308
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 09:37   #124
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

singura masina noua pe care mi-as mai luao acum, sau aproximativ noua va fi rs4 avant, si aia cand oi avea bani destui. in rest jucarii de bagat banii, cum altii baga bani si joaca in cazinouri, asa imi place mie sa bag in masina.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 09:38   #125
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

mie mi-ar placea sl 65 amg dar ce sa faci ... gusturile nu se discuta
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 10:51   #126
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

astia de la peugeot nu is fraieri..putem fi siguri de asta... eu aleg golfu ca ii mai ieftin de intretinut si cred ca e mai durabil si poate nici nu se devalorizeaza mai tare ca 308...oricum golf 5 e vechi deja..a aparut de mult si are tehnologie mai veche ca pejou da vad ca se mentine din moment ce se compara cu masini mai noi .
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 12:09   #127
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
uitandu-ma la gsptv, si enervandu-ma moderatorul iti raspuns simplu, eu : cele autohtone, dat fiind numarul lor majoritar daewoo tico,matiz,cielo,nubira
dacia logan, NU???
daca te rog sa imi explici mai pe intelesul meu ce ai vrut sa zici,te superi?))
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 12:38   #128
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
astia de la peugeot nu is fraieri..putem fi siguri de asta... eu aleg golfu ca ii mai ieftin de intretinut si cred ca e mai durabil si poate nici nu se devalorizeaza mai tare ca 308...oricum golf 5 e vechi deja..a aparut de mult si are tehnologie mai veche ca pejou da vad ca se mentine din moment ce se compara cu masini mai noi .
mor eu pe astia cu intretinere mai ieftina

la mine o revizie ( ulei , filtre, manopera )e in jur de 600 ron . La un 308 poate fi si 1000 ron , poate fi si 500 ron dar nu inteleg unde e problema? adica iti iei masina de 30 de ori mai scumpa ca vai domle e intretinerea ieftina! frate noi vorbim de masini de zi cu zi.. nu de ferrari , lambo etc.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 17:35   #129
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
mor eu pe astia cu intretinere mai ieftina

la mine o revizie ( ulei , filtre, manopera )e in jur de 600 ron . La un 308 poate fi si 1000 ron , poate fi si 500 ron dar nu inteleg unde e problema? adica iti iei masina de 30 de ori mai scumpa ca vai domle e intretinerea ieftina! frate noi vorbim de masini de zi cu zi.. nu de ferrari , lambo etc.

de bucseraie ...directie ..si altele ai uitat...
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 18:52   #130
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
daca te rog sa imi explici mai pe intelesul meu ce ai vrut sa zici,te superi?))
ziceam ca iti plac marcile autohtone. glumeam bineinteles.




lrazvani: pentru tine, la revizie la matiz dau in jur de 400 ron, apoi 6 cat oi da la 308 sau cat o fi , mie nu mi se pare deloc mult. La logan cat crezi ca dai, numai e 1310 sa o faci in fata blocului.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 19:24   #131
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

lasa-i sindroame.. au trecut si ei de la 1310 si au auzit ca e intretinerea mare

Asa cum am mai spus: nu e ferrari sa dai 2000 euro din 2 in 2 luni !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 15:43   #132
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
motoarele diesel sunt praf,,pulbere! nici cele benzinare nu sunt mai presus dar parca mai salveaza din onoarea bamveului! singurele bmw-uri care inca mai ruleaza pe strazi si le poti gasi in stare buna, intretinerea fiind mica, ele fiind ieftine : sunt : pisicile si ursii! in rest.. de la pisica incolo au decazut total!

iar la comparatia aia .. eu ma referam ca 205 seamana cu 206 si implicit cu 207, iar 306 seamana cu 307 si f f putin si cu 308
Dolb, doar de curiozitate intreb...de ce crezi ca motoarele bmw sunt praf...sau am inteles gresit la ceea ce te refereai?.S-a discutat si pe un topic alaturat de niste modele din seria 1, care pe langa putere cat incape si performante la fel, au si un consum aproape mocca.Ei au dealtfel cel mai puternic (de departe) motor diesel (123d-ul) care consuma de asemenea cat un 1.5dci.Iar ca si capacitate de tuning ma uit numai aici http://www.racechip.de/racechip-chip...3d-2862-r.html

Bineinteles am vb de putere/cilindree, nu are rost sa comparam cu motoare de 3 litri sau mai mari *cred ca primul care il depaseste ca putere (ca cifra) e 3.0tdi, care insa e cu 50% mai mare (ca si motor de la concurenta si pe alt sistem).Dar sa nu uitam ca un 535d are 286cp (fata de 240 ai lui 3.0tdi).Oricum...poti explica mai pe larg?Sau te-ai referit la motoare mai vechi?desi....

Last edited by carutasu; 01-09-08 at 15:50.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 18:29   #133
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

nu neaparat doar motoarele.. ci masinile in sine! parte de electronica... nu stiu.. am ramas cu un gust amar rau! si nu sunt singurul... mi-au mai spus si prieteni-posesori ca au probleme si ca nu sunt multumiti!

eu cand mi-am luat prima oara un bmw ( cu gandul ca "fuge" ) am ramas socat cat e puturoasa e! adica mai aveam o astra 1.7 dti si cu 320 d ma tineam bine bine .. sincer..nu ma asteptam! in orice caz merc rullz
dolb is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 17:50   #134
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post

pai sa incep de la cele mai slabe si sa termin cu varfurile
daewoo tico,matiz,cielo,nubira
dacia logan
fiat punto
kia ceed
renault clio,megane
toyota aygo,avensis,corolla
peugeot 206 sw,308
ford fiesta (modelul vechi si cel nou),mondeo '98,focus 08
vw golf,golf plus,gt sport,passat,eos
skoda octavia 1,2
volvo s60
mercedes c200 '07
bmw x5 2003 si 2007

sper sa-ti dai si tu seama ca nu sunt nici incuiat ,nici fanatic ,nici anormal,
Frate daca in topul tau Toyota Avensis apare 2 clase sub Ford Fiesta, si 3 clase sub Skoda, da-mi voie sa cred ca esti anormal rau. Pai Avensis cam bate la poponet tot VAG-ul (fara Phaeton bineinteles).

AAAAh!!! si apropo, stiai ca Volvo S60 are motor de Renault?

P.S.: Reveniti va rog la discutia 308 1.6 Hdi vs Golf 1.9 Tdi. Nu diesel BMW si alte balarii.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 03-09-08, 18:16   #135
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Peugeot 308 vs Golf V

Quote:
Originally Posted by nos2techno View Post
Frate daca in topul tau Toyota Avensis apare 2 clase sub Ford Fiesta, si 3 clase sub Skoda, da-mi voie sa cred ca esti anormal rau. Pai Avensis cam bate la poponet tot VAG-ul (fara Phaeton bineinteles).

AAAAh!!! si apropo, stiai ca Volvo S60 are motor de Renault?

P.S.: Reveniti va rog la discutia 308 1.6 Hdi vs Golf 1.9 Tdi. Nu diesel BMW si alte balarii.
vezi ca nu am postat eu asta.....ca ai sters si ai lasat doar posted by EWN, data viitoare sterge corect, nu ma baga pe mine aiurea.....
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -