Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-08, 22:02   #16
alexRS

Stage 2
 
alexRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 55
Default Re: manuala sau automata:D

Manuala))))))))))))))))))))))
alexRS is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 22:11   #17
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: manuala sau automata:D

Dak iti iei o masina de lux si ai bani de automata e mult mai confortabila si mai utila. Daca vrei masina sport sa o simti iei manuala desi cum spunea cineva mai sus noile cutii automate de pe masinile sport sunt dak nu mai buna la fel de bune ca cele automate.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 20:32   #18
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: manuala sau automata:D

daca vrei sa stai comod, sa "plutesti" iti iei automata, poti vb la tel si fuma in acelasi timp, iar daca vrei sa simti din plin placerea de a conduce iti iei manuala.

personal prefer semi-automata!

votat manuala!
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 19:10   #19
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: manuala sau automata:D

Cutiile Tiptronic pot fi actionate si manual, mai usor decat automatele clasice cu vitezele 3->2->1, dar nici actionate manual nu fac mare branza. De fapt cea mai eficienta metoda sa-ti convingi cutia automata sa dea tot ce poate e sa folosesti kick-down-ul si combinatia frana/acceleratie cat poti de mult, cel putin la mine altceva nu da rezultate

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 19:17   #20
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: manuala sau automata:D

kick-down vrea sa inemne "pedala la podea?"
apache is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 19:34   #21
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: manuala sau automata:D

Votez manuala ... vb la cineva iei masina sa te plimbi ca alea electrice din parc sau sa simti cu adevarat sa conduci ..
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 21:39   #22
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: manuala sau automata:D

Kick-down (care mai degraba e un kitsch-down ) e un comutator aflat pe tija pedalei de acceleratie, cam pe la 3/4 din cursa, care comanda cutiei schimbarea treptei inferioare, pentru demaraj mai bun. A fost inventat cu ceva decenii in urma, cand niste ingineri destepti au realizat ca o cutie care schimba vitezele in functie de turatie (echipata cu un convertor de cuplu care isi modifica raportul de transmisie tot in functie de turatie) s-ar fi dus in vitezele superioare exact cand nu vrei asta, spre exemplu cand calci puternic acceleratia intr-o depasire

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 14:43   #23
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: manuala sau automata:D

manuala, sicer nu vad dc sa dai bani in plus pt o automata, plm daca vrei masina sport manuala daca vrei limuzina automata, eu unu nu as lua automata in niciun caz
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 21:06   #24
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: manuala sau automata:D

Pentru confort evident automat, in ulimile zile am avut satisfactia ca sa incerc in oras si nu numai, alta fiata, mult mia relaxat eram pana ce nu intram la benzinarie

Pentru fun, placere prefer manual eventual secventail (numai cel pa care se pune pe masini de curse).

Ca fiabilitate cele automate tin mult mia mult decat cele manuale, mai ales motorul.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 21:14   #25
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: manuala sau automata:D

http://www.seqshift.com/main.phtml?page=video

as vota secventiala(automata) dar are niste dezavantaje cam mari cum ar fii:
De exemplu daca vrei sa schimbi de la 5 la 2, cu o cutie manuala o poti face direct (5->2), pe cand o secventiala va schimba 5->4->3->2.


Consideratii generale:
- La cutia secventiala nu se poate sari o viteza, obligatoriu se trece prin toate pana ajungeti la viteza dorita;
- Se elimina greselile de selectie mai ales in cazul unei curse;
- Viteza de selectie a unui nou "raport" s-a imbunatatit substantial, de aici rezulta si performanta pe circuit;
- Cutia de viteze are o constructie noua si mai compacta, si toate vitezele sunt sincronizate intre ele, practic daca aveti motor destul de puternic ambreiajul nu mai are rost;
- Tot timpul motorul este in tractiune, nu are lag-ul specific de tras in gol ca la cutiile clasice;
- Cutia secventiala este o cutie manuala, la care doar schimbarea vitezelor se face cu ajutorul unor mecanisme electrice sau pneumatice, astfel decizia de a schimba o viteza revine numai si numai pilotului;
- A nu se confunda cutia secventiala cu cutiile gen TipTronic sau EasyTronic de la BMW sau Porche, acelea fiind cutii automate care dau si posibilitatea schimbarii la cerere a vitezelor.
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 21:27   #26
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: manuala sau automata:D

Confort si lene automata
Fun manuala
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 21:45   #27
rl_lucian

Stage 2
 
rl_lucian's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 55
Talking Re: manuala sau automata:D

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Pai automata e mai scumpa, mai putin fiabila, consuma mai mult, e mai scumpa de intretinut si iti da si performante dinamice mai proaste. Asadar fara nicio ezitare prefer manuala.
Nu chiar! Exista cutie automata cu dublu ambreiaj care este mai fiabila si scoate un consum mai redus decat cea manuala.
Sa nu mai vorbim de diferenta de confort. Daca circuli mult prin oras
cutia automata e mult mai indicata. Singura problema e ca, pana te obijnuiesti cu ea, ajungi sa pui de cateva ori frana cu stangul...
__________________
audifan.ro
rl_lucian is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 00:15   #28
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: manuala sau automata:D

lasa-maaaa ca ma condus si eu automata..si sa vezi cum faceam cu stangul parca eram handicapat...il apasam in gol sa schimb ))

daca iei masina sh cu cutie automata stii sigur ca vitezele au fost schimbate corect chiar daca la volan s-a aflat o femeie
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 15:40   #29
ovytt
Audi Driver

Stage 3
 
ovytt's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 109
Member of:
[AUDI]
Default Re: manuala sau automata:D

Eu cred k totul depinde de sofer, pentru ce fel de masina alege, de stilul lui de condus shi dc nu si de lenea lui. La masinile sport ai putea opta pentru o cutie cu dublu ambreaj gen dsg sau un ambreaj uscat gen R-tronic de pe R8 pentru performante mai bune dar cum am zis poate unora le face placere sa schimbe manual decat sa obtina performante mai bune. Depinde mult si modul in care foloseshti mashina si unde o foloseshti. nu s-ar merita o cutie R-tronic in Romania sau nu numai in romania ci in toate orasele aglomerate deoarece ambreajul este mai sensibil. Eu unul prefer manuala in fata automatei poate chiar datorita varstei, de placerea de a schimba vitezele.
ovytt is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 19:59   #30
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: manuala sau automata:D

eu am pe un e36 318i o automata...hidramata..nush ce e..poate ma lamuriti voi..pe langa P R N D are si 3 2 1(si sport,manual,economic)...am vazut la un audi cand pleca tare de pe loc urca foarte mult in ture...a mea mai mult de 2500 nu urca..(ma refer la plecare de pe loc blana, in primele 2 secunde)...se poate modifica ceva la ea sa urce in 4000-5000 ca sa obtin un demaraj mai bun?
wolverine is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -