Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-10, 21:27   #226
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Intr-un BMW M3 pari mai "om serios" decat intr-o supra. Dupa o anumita varsta vine vremea sa te lasi de NFS iar M3-ul ramane o masina clasica indiferent de generatie.
Trebuie sa recunosc ca acum 10 ani supra era masina mea preferata.
De la a juca NFS pana la avea o Supra e cale lunga.. Este normal ca la un om trecut de prima tinerete sa se preteze o masina sobra, germana, banala. Daca o luam asa putine japoneze s-ar potrivi la acea categorie de varsta. Asteapta-te sa platesti mai mult pe o Supra Twin Turbo din 93' cu foarte putini km decat pe un M3 E46 nou nout. Cresterea valorii pe piata a unei masini odata cu trecerea timpului inseamna apreciere, raritate, exclusivism in nici un caz "NFS". Multe masini vin si pleaca fara sa lase nimic in urma insa Supra MKIV, la aproape 10 ani de la scoaterea din productie fascineaza, impresioneaza si este inca visul a multor oameni.
__________________
BBC : Of the cars you've owned, which was your favourite?

The Stig : My Toyota Supra [Mk IV, 1992-2002, with three-litre, straight-six twin-turbo engine]. It was berserk fast, with hardened suspension and all the bells and whistles. I think in a track test with a Ferrari it would win. It was incredibly quick and it kept my attention the whole time.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 21:27   #227
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by road_runner View Post
Deci... sa ne intelegem!
Care e mai tare???
Eu zic 0 - 0 si thread inchis
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 04-06-10, 21:33   #228
road_runner

Stage 5
 
road_runner's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 889
Member of:
[Speed Daemons]
[VW]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

eu nu cred, sigur se mai gasesc argumente pro si contra, hai sa mai stam un pic... ai sa vezi...
road_runner is offline   Reply With Quote
Old 05-06-10, 21:25   #229
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
De la a juca NFS pana la avea o Supra e cale lunga.. Este normal ca la un om trecut de prima tinerete sa se preteze o masina sobra, germana, banala. Daca o luam asa putine japoneze s-ar potrivi la acea categorie de varsta. Asteapta-te sa platesti mai mult pe o Supra Twin Turbo din 93' cu foarte putini km decat pe un M3 E46 nou nout. Cresterea valorii pe piata a unei masini odata cu trecerea timpului inseamna apreciere, raritate, exclusivism in nici un caz "NFS". Multe masini vin si pleaca fara sa lase nimic in urma insa Supra MKIV, la aproape 10 ani de la scoaterea din productie fascineaza, impresioneaza si este inca visul a multor oameni.
perfect adevarat...hai sa vedem valoarea masinilor acum pe piata din germania.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 01:43   #230
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
perfect adevarat...hai sa vedem valoarea masinilor acum pe piata din germania.
sau pe piata din japonia..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 17:31   #231
alex156

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 47
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

https://www.youtube.com/watch?v=fKdp78K0Gjk
Asta ca sa vedeti ce poate M3 in fata la o supra.Multi nici nu au vazut o supra in realitate si mai ziceti k e praf pe langa un M3.La ce e mai bun m3(la mers cu spatele).Am avut o supra si un amic de al meu aveam un m3 de asta.Si la stabilitate si de pe loc il rupeam+suprele cam au o varsta inaintata de acuma si nu sunt multe masini sa tina pasu cu ele!!
alex156 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-12, 17:53   #232
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by alex156 View Post
https://www.youtube.com/watch?v=fKdp78K0Gjk
Asta ca sa vedeti ce poate M3 in fata la o supra.Multi nici nu au vazut o supra in realitate si mai ziceti k e praf pe langa un M3.La ce e mai bun m3(la mers cu spatele).Am avut o supra si un amic de al meu aveam un m3 de asta.Si la stabilitate si de pe loc il rupeam+suprele cam au o varsta inaintata de acuma si nu sunt multe masini sa tina pasu cu ele!!

Nu cred ca cineva crede cu adevarat ca o Supra e praf pe langa un M3, nici macar in Romania. A fost o discutie mai mult preferata mea contra preferatei tale.
Stock vs stock nu cred ca una dintre ele este mult mai "tare" decat cealalta. Ma refer la modele din perioade apropiate. Dar modificata vs modificata, M3 din orice an, este din alt film.

Am fost surprins pe Supraforums, sa vad cati proprietari de M3 E46, M3 E90 trecusera la Supra, pentru niste capabilitati extreme.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 01-10-12, 19:58   #233
alex156

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 47
Default Re: ...M 3 vs. Supra...!!!

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Nu cred ca cineva crede cu adevarat ca o Supra e praf pe langa un M3, nici macar in Romania. A fost o discutie mai mult preferata mea contra preferatei tale.
Stock vs stock nu cred ca una dintre ele este mult mai "tare" decat cealalta. Ma refer la modele din perioade apropiate. Dar modificata vs modificata, M3 din orice an, este din alt film.

Am fost surprins pe Supraforums, sa vad cati proprietari de M3 E46, M3 E90 trecusera la Supra, pentru niste capabilitati extreme.
Intradevar nici bmw nu trebuie aruncat la gunoi.Dar parerea mea este asta urcativa intr-o supra mergeti cu ea macar stati langa ea si mai vorbim.
alex156 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 00:48   #234
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: M3 versus Supra

Din punctul meu de vedere...Supra este "regina" neincoronata a japoniei alaturi de "regele" Skyline...deci as merge pe Asia fara indoiala.
Ideea este ca...Supra, in viziunea mea este o masina de fuga si de turatii inalte...si cam atat, pe cand bmw-ul....desi anosta ca dracu....ofera cam acelasi lucru ca si supra numai ca iti mai da si o portie de relaxare...nu stiu cum sa o pun prea bine in cuvinte.
Sa o pun altfel...Supra este masina perfecta pentru cei ce vor distractie...iar bmw-ul pentru cei ce vor distractie dar sa si duca copiii la scoala cu ea.
Deci...cum nu am copii...Japan pawah!!!
JDV is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 21:06   #235
Supra_Guy
Toyota Driver

Stage 5
 
Supra_Guy's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 669
Member of:
[Toyota]
Default Re: M3 versus Supra

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Din punctul meu de vedere...Supra este "regina" neincoronata a japoniei alaturi de "regele" Skyline...deci as merge pe Asia fara indoiala.
Ideea este ca...Supra, in viziunea mea este o masina de fuga si de turatii inalte...si cam atat, pe cand bmw-ul....desi anosta ca dracu....ofera cam acelasi lucru ca si supra numai ca iti mai da si o portie de relaxare...nu stiu cum sa o pun prea bine in cuvinte.
Sa o pun altfel...Supra este masina perfecta pentru cei ce vor distractie...iar bmw-ul pentru cei ce vor distractie dar sa si duca copiii la scoala cu ea.
Deci...cum nu am copii...Japan pawah!!!
Paradoxal sau nu, o Supra MKIV complet stock este o masina destul de rafinata si silentioasa, putand fi orice iti doresti, chiar si masina pentru femei )

La partea modificata, cred ca ambele masini isi pastreaza potentialul de uz zilnic din cauza calitatii constructiei. Supra este o masina supraconstruita din anii 90', cand nu exista mentalitatea, hai sa mai taiem din costuri, iar BMW....este BMW la urma zilei, fie ca ne place sau nu.

Diferenta dintre ele este modul in care masinile pot asimila cresterile de putere serioase. Supra foarte usor, trenul de rulare, motorul, transmisia, aerodinamica parca sunt facute pentru asta. La BMW mai dificil, calitatea masinii este extraordinara dar componentele ei nu sunt atat de dornice de puteri mari si necesita mult mai multa munca, iar in final nu va fi niciodata mai rapid decat o Supra, daca se merge spre extrem.

Daca Nissan GT-R este incontestabil regina masinilor japoneze stock, Supra este de mult timp regina masinilor japoneze modificate.
Supra_Guy is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 22:43   #236
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: M3 versus Supra

Quote:
Originally Posted by Supra_Guy View Post
Daca Nissan GT-R este incontestabil regina masinilor japoneze stock, Supra este de mult timp regina masinilor japoneze modificate.
Si o sa fie muuuult timp de acum inainte...
O chestie...cautati pe YT...Supra versus x masina...si apoi cautati M3 versus x masina....si sa imi spuneti diferenta dintre senzatiile traite la fiecare masina....Mie unul, Supra imi pune acel mic zambet in coltul gurii cand o vad cum accelereaza...pe cand la bmw...well...it`a just another big fat bmw.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-08-19, 15:10   #237
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Talking Re: M3 versus Supra

Quote:
Originally Posted by SHOGUN-A8 View Post
Care zicetzi ca rupe soseaua mai bine?
si cu M3 cam aceeasi poveste
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	7ed88203-ef36-4c51-a3e2-6450633908ed.jpg
Views:	89
Size:	122.9 KB
ID:	3213458  
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 07-02-20, 10:17   #238
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Talking Re: M3 versus Supra

Supra de acum are motor de BMW, cum au ajuns japonezii sa facă o asa blasfemie, nu ca ar fii un motor prost, doar ca nu mai înseamnă ce trebuia sa fie.. Asa ca supra vs M3, a devenit BMW vs BMW, globalizarea asa..
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 22-06-20, 13:22   #239
robeertvv

Stock
 
Join Date: May 2019
Posts: 6
Default Re: M3 versus Supra

Super combinatie motor puternic in masina usoara, merita condusa o data o supra.
robeertvv is offline   Reply With Quote
Old 07-04-21, 14:42   #240
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: M3 versus Supra

Quote:
Originally Posted by robeertvv View Post
Super combinatie motor puternic in masina usoara, merita condusa o data o supra.
La fel si m3-ul cu care e comparata
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -