Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-07, 16:05   #16
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: speedster vs elise

Aveti idee cat cantareste un speedster??? 1050kg masina asta are 200cp si prinde 100 in 4,9 sec. Cea din poza a batut de la evo 9 subaru viper aston masrtin etc. Asa k speedsteru e clar peste elise
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 16:21   #17
crissti_d

Stage 3
 
crissti_d's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 165
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
ca sa ajungi sa compari un opel cu un lotus.. tre sa ai ceva lipsa... Inteleg ca Speedsterul fuge.. nimeni nu contesta asta.. dar aici e vb de altceva .. e vb de istorie, de modul in care e facut lotusul, de sasiu de dinamica de ce vreti voi.. sunt curios cum s-ar descurca un speedster cu un elise pe circuit )...
Oare de ce este Elise-ul etalonul in ceea ce priveste manevrabilitatea.. ? La ..o liniuta oarecare presupun ca sunt apropiate..dar cand cineva cumpara o masina nu se gandeste numai la asta.. si da cateodata dai bani in plus si pe emblema. Pt ca emblema spune totul despre masina respectiva.
aceeasi comparatie a fost facut si de Top Gear, Gente Motori, Auto Bild, Sport Auto si multe alte publicatii si emisiuni tv.
toti acestia au ceva lipsa? hmm.. eu cred ca asta ar trebui sa te puna putin pe ganduri.
crissti_d is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 16:30   #18
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: speedster vs elise

nu ma pricep la performantele masinilor dar as alege elise pentru design
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 16:46   #19
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by cristian_seven View Post
De aia ziceam de aia care citesc.....
Sasiul e acelasi prietene.... Si sa te apuci sa compari Lotus cu General Motors (Opel in Europa) chiar ca e hilar macar ca dimensiune. Istoria Lotus poate ar conta ceva daca n-ar fi facut ditamai pauza pana a fost achizitionat de un nene. Deci e firma unui nene contra primului producator mondial GM. Ce a facut Lotus si a facut bine a fost sasiul din aluminiu lipit in loc de sudat care e vandut lui GM pt. Speedster. In rest n-are comparatie ca GM n-a vrut sa le dea motoare lui Lotus asa ca au pus si ei ce au considerat ca e mai bun.
http://www.eds-motorsport.de/
Vezi acolo ca Spreedster se tuneaza la 300cp, moment in care se incheie orice poveste.
ma bucur cand vad oameni cunoscatori!ai perfecta dreptate omu!
speedster e mult mai bun,MULT...!

aici nu comparam istorii..ci 2 masini,mai mut sau mai putin asemanatoare!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 16:49   #20
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
ca sa ajungi sa compari un opel cu un lotus.. tre sa ai ceva lipsa... Inteleg ca Speedsterul fuge.. nimeni nu contesta asta.. dar aici e vb de altceva .. e vb de istorie, de modul in care e facut lotusul, de sasiu de dinamica de ce vreti voi.. sunt curios cum s-ar descurca un speedster cu un elise pe circuit )...
Oare de ce este Elise-ul etalonul in ceea ce priveste manevrabilitatea.. ? La ..o liniuta oarecare presupun ca sunt apropiate..dar cand cineva cumpara o masina nu se gandeste numai la asta.. si da cateodata dai bani in plus si pe emblema. Pt ca emblema spune totul despre masina respectiva.
vad ca te dai mare cunoscator...si nu imi dau seama dc!?
scuze de offtopic dar cand vad "cunoscatori"dinastea...
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 16:59   #21
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
ca sa ajungi sa compari un opel cu un lotus.. tre sa ai ceva lipsa... Inteleg ca Speedsterul fuge.. nimeni nu contesta asta.. dar aici e vb de altceva .. e vb de istorie, de modul in care e facut lotusul, de sasiu de dinamica de ce vreti voi.. sunt curios cum s-ar descurca un speedster cu un elise pe circuit )...
Oare de ce este Elise-ul etalonul in ceea ce priveste manevrabilitatea.. ? La ..o liniuta oarecare presupun ca sunt apropiate..dar cand cineva cumpara o masina nu se gandeste numai la asta.. si da cateodata dai bani in plus si pe emblema. Pt ca emblema spune totul despre masina respectiva.
ai 18 ani si te dai mare cunoscator si spui de restul ca au lipsuri,desi eu cred ca tu ai...

on topic

speederul e cu 2 clase peste elise!mot se tuneaza pana la 300 cp...multe...nici nu are rost comparatia...
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 17:42   #22
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Aveti idee cat cantareste un speedster??? 1050kg masina asta are 200cp si prinde 100 in 4,9 sec. Cea din poza a batut de la evo 9 subaru viper aston masrtin etc. Asa k speedsteru e clar peste elise
Greutate: Speedster 1050 kg, Elise 731-800 kg in functie de motor. Versiunea pt. SUA (Federal Elise) are 900 kg
Putere: Speedster 200 CP, Elise 120/145/160/190 CP in functie de motor
Acceleratia 0-100: Speedster 4.9 sec, Elise 111R (190 CP) 4.7-4.9 sec.

Sasiul de aluminiu e cam acelasi, difera motorul, cutia si trenul de rulare (suspensiile de Elise sunt gandite mai mult pentru circuit decat sosea). Speedsterul se poate compara mai degraba cu versiunea mai masiva Lotus Europa S decat cu Elise.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 18:10   #23
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
ai 18 ani si te dai mare cunoscator si spui de restul ca au lipsuri,desi eu cred ca tu ai...

on topic

speederul e cu 2 clase peste elise!mot se tuneaza pana la 300 cp...multe...nici nu are rost comparatia...
auzi stii care e faza... am mai zis-o nu ma cunosti nu stii ce masini am condus si cate am eu habar despre ele... asa ca am sa te rog si pe tine si pe ceilalti sa va abtineti. acum on topic .. luati exemplul asta: cu circa 180000 euro iti cumperi un Ferrari F430. Cu ceva mai putini bani iti cumperi o japoneza gen supra, skyline etc. Si o tunezi de-i sar capacele.. Acum multi vor fi cei care vor prefera japoneza pt ca probabil va fi mai performanta , mai ales in linie dreapta si vor zice ca e rational sa cumpere japoneza pt ca e si mai ieftina. Cam asta se petrece si aici.. voi alegeti toti(aproape) Speedsterul pt ca e mai ieftin si se aseamana f mult la performante cu lotusul..Eu unul as lua Ferrari-ul.. sau in cazul asta Lotus-ul..
Uitati-va si peste datele lui Nautilus poate va schimbati un pic parerea totusi..
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 18:42   #24
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: speedster vs elise

Pai performantele sunt cam la fel deci totul depinde de design. Eu unu as lua speedsteru e mai frumos cred.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 18:57   #25
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: speedster vs elise

Nautilus are perfecta dreptate. Toate datele prezentate sunt corecte dar se uita unele mici detalii.
Motorul lui Speedster se tuneaza flash adica se apasa ENTER si se ajunge la 237cp asta fiind Stage1
Stage2 costa 1500euro si cu un simplu intercooler si ENTER ajunge la 255cp.
Stage3 costa 2700euro implica alta turbina si se ajunge la 300cp.

Speedster e un succes imens, Elise a ramas un fel de "curiozitate", foarte performanta dar foarte simpla si strict pentru circuit. Este comparabila dar numai in configuratia stock a lui Speedster, altfel n-are sens. Cine da galeata de bani pe Speedster face macar un Stage2 de 1500 euro.
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:03   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: speedster vs elise

e cam 25000 sh deci nu se poate spune ca o galeata de bani pentru ce placere la condus iti ofera... enumera masini la fel de aratoase si performante ca speedsterul care le iei in banii astia... si nu vreau modele de acu 20 ani care normal ca sunt ieftine
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:04   #27
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: speedster vs elise

Acum vad ca Nautilus n-a nimerit-o cu greutatea la Speedster.
Are 930kg nu 1050.
http://media.gm.com/intl/opel/en/new...lease_1492.htm
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:15   #28
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: speedster vs elise

Depinde de optionale, celebrul Speedster albastru are oficial 1005 kg conform talonului, dar chiar si dezbracat la maxim tot e cu 20% mai greu ca un Elise european (si cu cateva mii de EUR mai ieftin). Daca tii sa ai Lotus poti lua Europa S si te-ai ales si cu brandul de Lotus la un pret asemanator.

Avantajele Opelului stau in:

-acces la dealerii Opel. Lotus n-are dealer la noi
-acces la componente/consumabile mai ieftine, fabricate in serie mare si la care livrarea nu dureaza multe luni
-CASCO ceva mai mic datorita diferentei de pret

Eu unul n-as lua nici Speedster nici Europa nici Elise, ci Exige cu compresor, care egaleaza un Ferrari F50 la acceleratii, dar costa 65 000 EUR. La un asemenea pret, e preferabil un Porsche sau Mercedes SL ceva-ceva mai putin performant dar mai usor utilizabil in traficul normal.

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 23-04-07 at 19:19.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 19:53   #29
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
auzi stii care e faza... am mai zis-o nu ma cunosti nu stii ce masini am condus si cate am eu habar despre ele... asa ca am sa te rog si pe tine si pe ceilalti sa va abtineti. acum on topic .. luati exemplul asta: cu circa 180000 euro iti cumperi un Ferrari F430. Cu ceva mai putini bani iti cumperi o japoneza gen supra, skyline etc. Si o tunezi de-i sar capacele.. Acum multi vor fi cei care vor prefera japoneza pt ca probabil va fi mai performanta , mai ales in linie dreapta si vor zice ca e rational sa cumpere japoneza pt ca e si mai ieftina. Cam asta se petrece si aici.. voi alegeti toti(aproape) Speedsterul pt ca e mai ieftin si se aseamana f mult la performante cu lotusul..Eu unul as lua Ferrari-ul.. sau in cazul asta Lotus-ul..
Uitati-va si peste datele lui Nautilus poate va schimbati un pic parerea totusi..
nu are nici o legatura ce masini ai condus(si eu am condus masini de iti sta minte-n loc...dar nu conteaza asta) ci ca ai vb cu un aer de superioritate,parca ai fii fost doctor in motoare,masini si ne-ai jignit cand ai spus ca "tre sa aveti lipsuri..."!ai vb asa de sus!tonul era de superioritate!nu prea suport copii care sa imi vb asa!fiecare isi da cu parerea,nu tre sa impui un pct de vedere!ce ai vrea sa fie toti de acord cu tine!?pai...nu sunt si au dc!

on topic speedster e mai performant,mai tunabil ,mai ieftin si mult aratos!
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 23-04-07, 23:14   #30
cristi_x

Stage 1
 
cristi_x's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 23
Default Re: speedster vs elise

Quote:
Originally Posted by cristi_x View Post
lotusul are un motor de honda...de turatie...
Ma scuzati baietzi...am gresit...nush unde mi-o fost capu' ...lotus are motor de toyota celica...
cristi_x is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -