Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Credeti ca voi reusi sa il bat ?
Da , posibil 7 24.14%
Nu , imposibil 22 75.86%
Voters: 29. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-08-13, 17:31   #31
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Da ala ultimu e , el mi-a zis ca are 150cp . Oricum stiti ca timpii de la chinatown nu au fost relevanti , cand m-am dus sa vad masina lui elspa imi vedeam reflexia in asfaltul ala loganu ala scoate suta in 7 sec si viteza maxima a fost 230 testat de el si cica se mai ducea . @lau : ce se mai aude de masina ? Ai facut cutia de viteze ?
__________________

Last edited by iulica097; 28-08-13 at 17:34.
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 17:49   #32
911lau

Stage 5
 
911lau's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 757
Member of:
[DACIA]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Poate sa scoata si 5 si sa mearga cu 250 ....
911lau is offline  
Old 28-08-13, 18:06   #33
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

5 ce ? Consum sau cp ? Sti vreun magazin in bucuresti de turbine ?
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 19:04   #34
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Nu cumperi turbina de la magazin.
phaeton is offline  
Old 28-08-13, 19:13   #35
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Pai spuneti-mi de unde , asta vreau sa stiu
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 19:26   #36
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

cauta in piata la obor
steffan is offline  
Old 28-08-13, 19:29   #37
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Primul pas ar fi sa te documentezi foarte bine, care e cel mai potrivit upgrade pt motorul tau.
Sa nu spui ca esti documentat, din moment ce tu intrebi de la ce magazin cumperi o turbina.
Nu te fixa pe supra alimentare.
Acum 1 an aproximativ m-a batut rau un logan ce avea motor de laguna zicea el, 2.0. Eu eram stock 105 cai tdi, m-ar fi batut si cu soft.
Deci se poate si altfel, poate cu costuri mai mici.
Cere parerea celor de la sectiunea Dacia, care au experienta cu motoarele de pe logan, dar la anii tai si la modul cum pui problema nu stiu daca are cineva rabdare sa te lamureasca.
Dupa asta discuta cu restul tunerilor, Racing Code, Exelixis, Powertech, etc, vezi ce solutii iti dau.
Turbina poti lua din nenumarate locuri, eu stiu 3 baieti in Bucuresti care-ti fac ce vrei tu, dar fiecare cu parerea lui, in functie de ce probleme a intampinat.
Oricum asta e ultima grija.

Iar in final ajungi la 18 ani si vezi ca ti-ai pierdut timpu degeaba la 16 ani, si noi odata cu tine, si n ai facut nimic din ce visai.
phaeton is offline  
Old 28-08-13, 20:07   #38
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Primul pas ar fi sa te documentezi foarte bine, care e cel mai potrivit upgrade pt motorul tau.
Sa nu spui ca esti documentat, din moment ce tu intrebi de la ce magazin cumperi o turbina.
Nu te fixa pe supra alimentare.
Acum 1 an aproximativ m-a batut rau un logan ce avea motor de laguna zicea el, 2.0. Eu eram stock 105 cai tdi, m-ar fi batut si cu soft.
Deci se poate si altfel, poate cu costuri mai mici.
Cere parerea celor de la sectiunea Dacia, care au experienta cu motoarele de pe logan, dar la anii tai si la modul cum pui problema nu stiu daca are cineva rabdare sa te lamureasca.
Dupa asta discuta cu restul tunerilor, Racing Code, Exelixis, Powertech, etc, vezi ce solutii iti dau.
Turbina poti lua din nenumarate locuri, eu stiu 3 baieti in Bucuresti care-ti fac ce vrei tu, dar fiecare cu parerea lui, in functie de ce probleme a intampinat.
Oricum asta e ultima grija.

Iar in final ajungi la 18 ani si vezi ca ti-ai pierdut timpu degeaba la 16 ani, si noi odata cu tine, si n ai facut nimic din ce visai.
cum adica ce tip de modificare ? Ma duc si ii cer turbina cu geometrie variabila pentru motoare pe benzina pana in 2000cmc sa suporte 1.5 bari si cred ca la racing code dar doar turbina o cumpar ca nu am 5000e sa imi faca ei conversia cand pot sa ma duc la unchimiu cu piesele toate si sa le regleze el . Era un logan albastru ala cu motor de laguna ? ala are 140cp si e la 2 sec in spatele unei s2000 la 402 .
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 20:20   #39
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Alb cred ca era loganul ala cu 2.0 de renault.
Ce tip de modificare, adica turbo/kompresor sau alt motor.
Si doar pe turbina cat dai ?
Crede-ma ca turbo e aproape cel mai putin costisitor lucru dintr-un astfel de proiect. Dai pe un soft custom aproape cat dai pe turbina, nu mai zic de FMIC, traseu, evacuare si o gramada de lucruri pe care nu le stiu.

Nu zice nimeni sa nu te preocupi de pasiunea ta, documenteaza-te, citeste, cere sfaturi, dar atat. Fii cu picioarele pe pamant (e greu), fii realist, iar daca reusesti asta e cel mai mare lucru pe care-l poti face la varsta ta.

Last edited by phaeton; 28-08-13 at 20:23.
phaeton is offline  
Old 28-08-13, 20:42   #40
gabi04

Stage 4
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 258
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

loganul albastru cu 2.0 de laguna parca e NZN-u,din cate stiu are si axa cu came sport,asa zicea proprietaru'.
gabi04 is offline  
Old 28-08-13, 20:55   #41
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

@gabi : si eu credeam ca e nzn deaia am intrebat . Turbo , evacuarea si softul sunt mai scumpe in rest ieftineli , intercooler , cutie viteze , admisie , corp clapeta , tubulatura , regulator de presiune , ceasuri de boost , pompa de benzina , injectoare , garnitura de chiuloasa . Nu e doar pasiune , e ce v-am zis mai sus , vreau sa il fac bine sa ma tina si pe mine daca tot ma apuc .
iulica097 is offline  
Old 28-08-13, 21:40   #42
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

https://www.youtube.com/user/NNoSSpeedLLimit/videos
Canalul de YT al lui NZN
JDV is offline  
Old 28-08-13, 22:46   #43
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Esti foarte pueril, chiar si pentru 16 ani.
rdy4ever is offline  
Old 29-08-13, 00:34   #44
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Doamne fereste ce a ajuns forum-ul asta La 16 ani eu pupam talpile vecinilor de bloc care ma luau si pe mine in spate sa vad liniute .Si el vrea sa cheltuie 1000 1500 de euro , care sunt banii lui taica-su si sa obtina 150 de cai din logan . Peste "inca 2 3 ani " cand isi ia permisul sigur va fi apt de liniute ca doar a si condus de 3 ori si stie ca volanul e rotund .
In principiu as da sfaturi si indrumari , dar in acest caz mi se pare hilar thread-ul. Maine poimaine apare vreunul de 12 ani care a vazut in nfs un patch
cu logan de 400 de cai si vrea si el. Cum adica a pus tata pariu?
Si cam cat de sanatos psihic trebuie sa fii sa pui "pariu " pe cateva sute de euro ca sa investesti 1500 de euro, doar ca sa arati vecinului ca e mai tare Logan-ul , o conserva deghizata in masina ,( no offense am si eu la firma vreo 3 , dar in afara de transport A B pt banii pe care ii dai pe ea nu o poti numi masina cu veleitati de curse), decat o limuzina premium de clasa medie, submotorizata ( 2.0 tdi pe a6 este lowcost cum s-ar zice).. Si in principiu ala cu 250 de euro pe un soft amesteca visele Golan-ului fie si cu investitia aia fabuloasa de 1500 de euro.
Si inca ceva, " Intercooler , tubulatura, corp clapeta, garnitura chiuloasa ( apropos corect este daca tot vrei sa te informezi ),injectoare, pompa benzina, cutie viteze sunt ieftineli". .... Pai daca astea sunt ieftineli zic sa isi puna toti cate 3 seturi de injectoare "reising", 2 3 intercoolere , 2 3 pompe de benzina de semanatoare si iese "suta" sub 7 secunde ( )si "baga " si "fro" 240 "la ora". Si iaca castigi pariul si tot palierul e multumit.
Cu asa mentalitati nu te miri de ce iti vine sa dai o mare flegma pe majoritatea populatiei acestei tari dealtfel foarte foarte frumoase.
cavaliere is offline  
Old 29-08-13, 01:41   #45
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: Logan 1.6MPI VS Audi A6 2.0TDI

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Doamne fereste ce a ajuns forum-ul asta La 16 ani eu pupam talpile vecinilor de bloc care ma luau si pe mine in spate sa vad liniute .Si el vrea sa cheltuie 1000 1500 de euro , care sunt banii lui taica-su si sa obtina 150 de cai din logan . Peste "inca 2 3 ani " cand isi ia permisul sigur va fi apt de liniute ca doar a si condus de 3 ori si stie ca volanul e rotund .
In principiu as da sfaturi si indrumari , dar in acest caz mi se pare hilar thread-ul. Maine poimaine apare vreunul de 12 ani care a vazut in nfs un patch
cu logan de 400 de cai si vrea si el. Cum adica a pus tata pariu?
Si cam cat de sanatos psihic trebuie sa fii sa pui "pariu " pe cateva sute de euro ca sa investesti 1500 de euro, doar ca sa arati vecinului ca e mai tare Logan-ul , o conserva deghizata in masina ,( no offense am si eu la firma vreo 3 , dar in afara de transport A B pt banii pe care ii dai pe ea nu o poti numi masina cu veleitati de curse), decat o limuzina premium de clasa medie, submotorizata ( 2.0 tdi pe a6 este lowcost cum s-ar zice).. Si in principiu ala cu 250 de euro pe un soft amesteca visele Golan-ului fie si cu investitia aia fabuloasa de 1500 de euro.
Si inca ceva, " Intercooler , tubulatura, corp clapeta, garnitura chiuloasa ( apropos corect este daca tot vrei sa te informezi ),injectoare, pompa benzina, cutie viteze sunt ieftineli". .... Pai daca astea sunt ieftineli zic sa isi puna toti cate 3 seturi de injectoare "reising", 2 3 intercoolere , 2 3 pompe de benzina de semanatoare si iese "suta" sub 7 secunde ( )si "baga " si "fro" 240 "la ora". Si iaca castigi pariul si tot palierul e multumit.
Cu asa mentalitati nu te miri de ce iti vine sa dai o mare flegma pe majoritatea populatiei acestei tari dealtfel foarte foarte frumoase.
Ai un BIG LIKE ! Eu inca astept ca porcaria asta de Thread sa se inchida/stearga... dar vad ca moderatorii dorm sau sunt in vacanta.O sa vedem topicuri cu biciclete tunate cu 4 pedale care bat Loganuri acush.Ar trebui facuta o interdictie pe forum pt deschis thread de copii sub 18,ce era forumul asta acu cativa ani si ce a ajuns acuma.
__________________
Armandot is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -