Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: egr off sau on?
egr on 0 0%
egr off 14 100.00%
Voters: 14. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-14, 18:13   #1
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default egr on vs egr anulat?

cum este mai bine pentru masina, cu egr-ul functionabil sau cu tablita sudata>egr-of?

daca egr-ul este off(sudata tablita) motorul o sa se incalzeasca mai greu si in oras la turatii mai mici consuma mai putin, asta ar fii dezavantajul.

avantajul este ca nu mai baga mizerie in admisie si este un avantaj foarte mare.

am inteles ca la masinile euro 5 nu prea ar fii indicat sa faci egr-ul nefunctionabil, la cele vechi este chiar foarte bine sa-l anulam.
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 10:56   #2
ZAUBER

Stage 4
 
ZAUBER's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 255
Default Re: egr on vs egr anulat?

sunt curios daca cineva a facut asa ceva:

"Am tot cautat sa inlocuiesc egr electronic la y20 dth de la masina mea defect.Cum bunii nostri comercianti se dau rotunzi care mai decare in adaosuri de te sperii,am hotarat cu orice risc sa desfac supapa chiar daca o fi sa o stric.I urma acestei operatiuni veti ramane uimiti cat de ieftina este operatia de reconditionare.iti trebuie : 2 "mansoane etansare hidraulica rezistente la temperatura"
1 "strungar bun"
1 "polizor unghiular sau biax mic"
f.f multa rabdare si atentie







La montaj se vor monta in felul urmator :
- se monteaza mansonul dinspre secere
- se introduce axul cu grija in corp(se polizeaza marginea sa nu aiba bavura sau muchii taietoare care sa distruga mansonul
-se centreaza si sudeaza in mediu protezat(c02 argon) secerea pe axul motorasului(alinierea trebuie sa fie ok si fara frecari fata de ax)
-se sudeaza ciuperca la supapa in asa fel incat etansarea sa fie ok.
CU RABDARE SI PRICEPERE NU O SA MAI DATI 15 MILIOANE PE O SUPAPA CARE SE REPARA CU 10 RON!"

mansone: www. ecoseal . ro/contact


este luat de pe opel forum
__________________
S 600 tunat cu toporul= S 400,4 matic
maybach S62 tunat cu toporul=S 600

Last edited by ZAUBER; 18-02-14 at 11:02.
ZAUBER is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -