Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-05, 07:38   #61
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default .

avand in vedere ca masini tari cu tractiune fata nu prea exista nu ne ramane de ales decat intre rwd si awd ... am avut o singura masina awd .. delta integrale si este fun .. dar in alte conditii ca tractiunea spate ...

oricum daca nu ar fi iarna pe la noi as vota pentru tractiune spate cred ca am ramas de 10 ori cu clk-u in parcare ca nu puteam sa trec un mic damb de zapada si aveam cauciucuri de iarna noi ... in rest dupa ce ieseam din parcare incepea distractia

in concluzie .. ramane rwd (cu awd nu poti sa dai burnout )
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 18-04-05, 08:21   #62
mmc

Stock
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3
Default

Privitor la zapada. Orice masina daca este pusa \"pe burta\" va ramane pe loc. Faptul ca i se invarteau toate cele 4 roti arata faptul ca sistemul 4x4 era de calitate. Asta iarna am vazut eu una(nu zic care) care statea pe gheata si invartea numai 2 roti. Ala era un sistem AWD de toata jena.
mmc is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 14:51   #63
eEnzo0

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default fiecare alege...ce vrea..

Tractiunea Fwd..cea mai rapida e un Eclipse...680 Hp si 10 sec/sfert....tractiunea AWD sa nu o confundam cu 4x4..awd..inseamna ca trag toate rotile..dar...fiecare roata primeste un anumit raport de putere..La skyline Gtr 34 o roata poate primi pana la 70% din puterea motorului.Daca vrem liniute nu ne ramanem sa optam decat pt rwd...cautati va rog pe www.racingflix.com jun nissan skyline...din masina awd au facut masina rwd...si au echilibrat'o..toatul pt a scoate 2.4 sec suta... Jerremy clarkson a scos 2.8 sec/100 si el e moderator.Awd e foarte bun pe circuite...iesi cu viteza foarte mare din curba..nu apare efect de supravirare sau subvirare...ca si la celelalte 2 categoriide transmisii..dar...costul e mai ridicat....Eu aleg... RWD mai periculoasa...mai rapida.... la plecare centrul de greutate apasa pe puntea tractoare...timpi morti mai mici.. uf...tough choice
eEnzo0 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-05, 12:43   #64
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Corectez: cea mai rapida masina FWD este Honda Civic 2.2 Vtec turbo de peste 700 cp. Dragster cu FWD, de la NIRA.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 02:31   #65
eEnzo0

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default uf

vorbeam de masini normale..nu dragstere....daca ar fi sa iti arat o celica de 180 de cai...ce face sub 7 sec suta ai mai zice ceva?am condus'o...rupe asfaltul...are motor 2zz ce echipeaza si toyota MR2 gt...este de doar 2000 cm3 si e din 1988 dar....senzatie ca in ea...nu am avut niciodata...sa vezi o masina la 7-8000 de rpm...e altceva...tractiunea fatza....e foarte greu sa faci viraje la viteze mari...doar cu frana de mana....in schimb spatele....sau awd ...daca bagi pedala in podea...te redresezi mai usor...in curbe serpuite sau la evitarea unui obstacol...asta se poate demonstra usor de tot..
eEnzo0 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 03:44   #66
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default

Quote:
Awd e foarte bun pe circuite...iesi cu viteza foarte mare din curba..
bun pe circuite?eu as merge pe rwd totusi..


Quote:
nu apare efect de supravirare sau subvirare
ce vorbesti? din contra.. ca apar ambele.. cel putin la mine asa e.. in prima faza se comporta ca o masina cu tractiune fata(subvirare) si apoi daca o calc apre supravirarea.. Doar ca e mai controlabila decat una rwd sau fwd.
__________________
E36 325i
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 07:45   #67
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: uf

Quote:
Originally Posted by \"eEnzo0\"
....in schimb spatele....sau awd ...daca bagi pedala in podea...te redresezi mai usor...in curbe serpuite sau la evitarea unui obstacol...asta se poate demonstra usor de tot..
asta asa e cu siguranta, iti spun eu din proprie experienta, ca merg cu tractiune spate de 5 ani...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 12:17   #68
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Quote:
Tractiunea Fwd..cea mai rapida e un Eclipse...680 Hp si 10 sec/sfert....
Asta nu e dragster omule ?? Cum pui tu pe asfalt 600 de cp daca nu prin niste roti imense cu care nu poti merge pe drum normal ?? In fine...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 13:43   #69
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

SPATE... pana la mazda am crezut ca tractiunea pe fatza e cea mai buna... ce sa-i faci... se mai schimba omul..
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 14:06   #70
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
Cum pui tu pe asfalt 600 de cp daca nu prin niste roti imense cu care nu poti merge pe drum normal ??
Pai si Enzo tot dragster este?!
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 16:51   #71
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Vorbeam de tractiunea fata omule, sau tu nu ai observat ??? Sa ai 600 de cp pe puntea fata, mai greu sa pleci cu niste 205-uri... Si pana la urma, si Enzo are capacitatile unui dragster, nu ? Hop sa se bage si VLD...

ps: eu la acesta ma refer, ca poate va imaginati cine stie ce racheta...

Si asta scoate 9 s, deci tot cam pe acolo. Deci acel Eclipse cu 600 cum scoate el 10 s daca nu e tot de acest gen, facut pt pista ? Suntem off-topic.

Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 17:22   #72
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
Si pana la urma, si Enzo are capacitatile unui dragster, nu ? Hop sa se bage si VLD... Twisted Evil
Pai este o diferenta notabila. Si ce daca m-am bagat?!
B 68 VLD is offline   Reply With Quote
Old 23-05-05, 18:09   #73
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default

prefer tractiune fata... mi se pare mai stabila cu tractiune fata ... si integrala este buna dar costa mai mult ...
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 24-05-05, 05:48   #74
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default

Quote:
mi se pare mai stabila cu tractiune fata
din ce vad eu ai 17 ani. ca sa vezi diferenta intre tipurile de tractiuni trebuie sa le duci la limita. ai facut tu asta?
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-05, 04:38   #75
eEnzo0

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default am facut ceva mici greseli...

La cat de obosit eram cand am scris reply am scris in loc de rwd...fwd si invers..eclipse'ul ala nu e dragster..am clip cu el...e masina de strada..si apropo...daca vreti sa vedeti ce si cum e cu tractiunile...incercati sa vizionati showurile Togue Showdown..in care o Toyota Corrola face un Nissan Skyline pe traseul de coborare..Corrola are 170 de cai si Skyline are 270.Nu e vorba de motor in fine si la urma urmei...ci de cum e masina echilibrata..o masina Fwd e cam greu de controlat..mai ales in curbe stranse...Cea mai completa masina de curse e Subaru Impreza STI.Credeti'ma ca asta am vazut'o cu ochii mei.Va dau linkuri daca aveti cu ce da jos clipurile ...ca sa va convigeti
eEnzo0 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -