Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-13, 21:05   #6106
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Stiu ca nu am venit de pe luna . Batea la ce ? Sa vedem : are un unchi un ford galaxy 1.9d aspirat care produce 68 cp , un 1.9i ar trebui sa produca vreo 100 sau mai mult . Ii consuma 6-7 mixt zice el . 1.9i nu ar trebui sa sara de 8 hai 9 mixt . Tu pe care l-ai alege in acest moment ? Nu cred ca vrei sa sti cat de greu trage masina unchiului , o tureaza pana la 4000rpm ca sa plece de pe loc incarcata .
__________________
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:11   #6107
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai e naspa treaba . Opelul are cutie calculata pt consum , conteaza soferul etc.ma rog... Uitate la fiecare pe hartie si vezi ce poate fiecare . I-a exemplu de la logan 1.4 aspirat 75cp benzina si 1.5 turbo 85cp diesel . Ambele au pe hartie suta in 13 secunde , consum 1.4 6-7 iar dci 4l . Eu zic ca merita diferenta de consum pt ca are putere mai mica si tot se tine dupa dci , fara turbo , revizie ieftina , masina in sine mai ieftina si fiabila + posibilitatea de a pune gpl . Ma rog fiecare cu aia ma-si , fiecare face cum crede .

Last edited by iulica097; 27-05-13 at 21:17.
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:19   #6108
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Stiu ca nu am venit de pe luna . Batea la ce ? Sa vedem : are un unchi un ford galaxy 1.9d aspirat care produce 68 cp , un 1.9i ar trebui sa produca vreo 100 sau mai mult . Ii consuma 6-7 mixt zice el . 1.9i nu ar trebui sa sara de 8 hai 9 mixt . Tu pe care l-ai alege in acest moment ? Nu cred ca vrei sa sti cat de greu trage masina unchiului , o tureaza pana la 4000rpm ca sa plece de pe loc incarcata .
iti aratam cu totul altceva,nu vorbeam de masini incarcate si nici de *microbuze*....dar vorbim degeaba acum.....pana in momentul in care o sa mergi si tu cu mai multe masini,4,5,10 si diesel si benzina si turbo si aspirate....atunci o sa iti dai seama despre ce e vorba si de diferente....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:20   #6109
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Faceti niste comparatii de te doare capu`.
Iulica097 are si el dreptatea lui, benzina e mai sprintena ca motorina, dar nu e mai comoda de condus. Si cand zic ca e mai sprintena, ma refer la forja, schimbat cand intra pe rosu, etc.
Da, dieselul e mai comod de condus ca are puterea la turatii mai accesibile, majoritatea au cuplul maxim intre 2000-2500 de ture, unde sta acul mai mereu.
Si nu va mai bateti cu pumnu` in piept ca voi folositi jdemii de cai in oras, ca nici 50 de cai nu poti sa ii folosesti la maxim fara sa te doara gatu`, capu`, sa faci pasagerii sa vomite.

Alex Panciu, era ceva in neregula cu Astra de luai bataie de la C4? Ca am vazut A4 1.9 tdi 115 cai cum si-a luat`o de la Astra G 1.6 si de la Hyundai Coupe 1.6 de cateva ori la rand si cu soferi diferiti.
Si din ce spun hartiile, e mai sprinten A4 decat C4 1.6hdi 110 ponei.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:21   #6110
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Flacau tu compari masina unchiului care e o rabla de acum 25 de ani cu masini contemporane.
exemplu de 2.1 diesel biturbo de cca 220 de cai care consuma in oras 9 maxim. Afara la 200 consuma 8 sa zicem. Arata-mi cat consuma o benzina aspirata sau turbo de aceeasi putere in aceleasi conditii. Iti zic eu ca e diferenta de minim 4 litri ca popa. Cat tine de senzatii eu zic ca e suficienta putere si cuplu la un consum modic fata de una pe benzina.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:23   #6111
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Pai e naspa treaba . Opelul are cutie calculata pt consum , conteaza soferul etc.ma rog... Uitate la fiecare pe hartie si vezi ce poate fiecare . I-a exemplu de la logan 1.4 aspirat 75cp benzina si 1.5 turbo 85cp diesel . Ambele au pe hartie suta in 13 secunde , consum 1.4 6-7 iar dci 4l . Eu zic ca merita diferenta de consum pt ca are putere mai mica si tot se tine dupa dci , fara turbo , revizie ieftina , masina in sine mai ieftina si fiabila + posibilitatea de a pune gpl . Ma rog fiecare cu aia ma-si , fiecare face cum crede .
1.4 ala are consum in oras de 10 ca se tina dupa 1.5 dci care are consum de 6-6.5...
tata are 1.5 dci de 89 cai...stiu cum trage masina.....
am incercat sa vad diferenta cu un prieten care are 1.6 mpi si nu are nici o legatura,nu se tine dupa mine......nici in oras,nici in afara.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:27   #6112
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Faceti niste comparatii de te doare capu`.
Iulica097 are si el dreptatea lui, benzina e mai sprintena ca motorina, dar nu e mai comoda de condus. Si cand zic ca e mai sprintena, ma refer la forja, schimbat cand intra pe rosu, etc.
Da, dieselul e mai comod de condus ca are puterea la turatii mai accesibile, majoritatea au cuplul maxim intre 2000-2500 de ture, unde sta acul mai mereu.
Si nu va mai bateti cu pumnu` in piept ca voi folositi jdemii de cai in oras, ca nici 50 de cai nu poti sa ii folosesti la maxim fara sa te doara gatu`, capu`, sa faci pasagerii sa vomite.

Alex Panciu, era ceva in neregula cu Astra de luai bataie de la C4? Ca am vazut A4 1.9 tdi 115 cai cum si-a luat`o de la Astra G 1.6 si de la Hyundai Coupe 1.6 de cateva ori la rand si cu soferi diferiti.
Si din ce spun hartiile, e mai sprinten A4 decat C4 1.6hdi 110 ponei.
eu iti spun doar ce am facut eu,nu stiu despre alte comparatii,deci nu ma bag....
dar iti spun sigur ca astra g de 1.6,bate din orice pozitie astra h de 1.6, si hyundai la 1.6 are 125 cai deci este normal sa il bata....
iar A4 este mult mai greu decat astra g....
sunt niste lucruri logice,nu e nimic iesit din comun....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:34   #6113
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Benzina sau motorina ?

Of frate trebuie sa ne intalnim undeva sa vorbim ca oamenii ca ma dor degetele de la tastatura abc . 0.9tce este un exemplu foarte bun , are cuplul maxim la 2500 si consuma 5 , daca vrei forja scoate suta cu 2 sec mai repede dar consuma 10l . Revin cand sunt la pc cu niste date tehnice si niste calcule demne de mate-info sa vedem pana la urma care e mai ieftina . Oricum se va ajunge la urmatoarele : daca vrei sprint i-ati benzina , i-ar sa vedem daca iese din calcule benzina mai ieftina , daca vrei ceva ieftin , fiabil i-ati benzina turbo , cu cmc mici .
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 21:46   #6114
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
eu iti spun doar ce am facut eu,nu stiu despre alte comparatii,deci nu ma bag....
dar iti spun sigur ca astra g de 1.6,bate din orice pozitie astra h de 1.6, si hyundai la 1.6 are 125 cai deci este normal sa il bata....
iar A4 este mult mai greu decat astra g....
sunt niste lucruri logice,nu e nimic iesit din comun....
Hyundai Coupe 2003 1.6 77kw, greutate parca 1350 in talon. Si pe 400m facea Astra G cam cu o lungime de masina.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 22:17   #6115
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Comparati performantele unor masini care merg toata ziua pe drumuri ca si cum ar intra in ecuatie fix datele de la producator. Intra de fapt in ecuatie diferente de calitate intre: soferi, benzina, filtre, cauciucuri, ambreiaj, probleme de motor ce aparent nu se manifesta etc.
Daca vreti o comparatie concludenta intre 2 masini, acele masini trebuie sa fie ambele noi, ambele echipate cu cauciucuri de calitate asemanatoare si ambele cu combustibil de la aceeasi sursa (nu stiu daca aveti idee cati oameni conduc masini puturoase din cauza combustibilului prost si nici nu-si dau seama).
Hai sa luam acum, spre exemplu, acel Coupe si acea Astra G si sa le punem pe amandoua pe dyno. Daca ele scot macar pe aproape puterea din talon eu le cumpar cu pretul lor de noi.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 22:21   #6116
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Evident ca e diferenta intre ele. Chiar si intre 2 astra g identice, 1.6, acelasi an, castiga mereu aceeasi masina. Niciodata cealalta. Ca o fi fost soferu`... nu stiu.

Nu stiu cum sunt alte masini, dar a mea (1.4 16v 75 armasari negri, salbatici si vanjosi) lesina cand e foarte cald afara. Seara pe racoare trage bine mititica.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 22:21   #6117
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Comparati performantele unor masini care merg toata ziua pe drumuri ca si cum ar intra in ecuatie fix datele de la producator. Intra de fapt in ecuatie diferente de calitate intre: soferi, benzina, filtre, cauciucuri, ambreiaj, probleme de motor ce aparent nu se manifesta etc.
Daca vreti o comparatie concludenta intre 2 masini, acele masini trebuie sa fie ambele noi, ambele echipate cu cauciucuri de calitate asemanatoare si ambele cu combustibil de la aceeasi sursa (nu stiu daca aveti idee cati oameni conduc masini puturoase din cauza combustibilului prost si nici nu-si dau seama).
Hai sa luam acum, spre exemplu, acel Coupe si acea Astra G si sa le punem pe amandoua pe dyno. Daca ele scot macar pe aproape puterea din talon eu le cumpar cu pretul lor de noi.
ai dreptate in ceea ce spui,nici o masina nu mai are puterea din talon si intr-adevar sunt multi factori care pot interveni de-a lungul timpului.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 22:25   #6118
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Evident ca e diferenta intre ele. Chiar si intre 2 astra g identice, 1.6, acelasi an, castiga mereu aceeasi masina. Niciodata cealalta. Ca o fi fost soferu`... nu stiu.

Nu stiu cum sunt alte masini, dar a mea (1.4 16v 75 armasari negri, salbatici si vanjosi) lesina cand e foarte cald afara. Seara pe racoare trage bine mititica.
cam toate sunt la fel la caldura....e si normal acest lucru....
tin minte acum vreo 3-4 ani cand faceam curse pe autostrada,erau la orele 22-23.....36-37 grade....ne opream la benzinarie,cumparam pungi cu gheata,puneam pe motor,debitmetru.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 23:16   #6119
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Evident ca e diferenta intre ele. Chiar si intre 2 astra g identice, 1.6, acelasi an, castiga mereu aceeasi masina. Niciodata cealalta. Ca o fi fost soferu`... nu stiu.

Nu stiu cum sunt alte masini, dar a mea (1.4 16v 75 armasari negri, salbatici si vanjosi) lesina cand e foarte cald afara. Seara pe racoare trage bine mititica.
problema se rezolva foarte usor,faceti schimb de masini,mergi tu cu a lui si o sa aflati raspunsul.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 23:37   #6120
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
Of frate trebuie sa ne intalnim undeva sa vorbim ca oamenii ca ma dor degetele de la tastatura abc . 0.9tce este un exemplu foarte bun , are cuplul maxim la 2500 si consuma 5 , daca vrei forja scoate suta cu 2 sec mai repede dar consuma 10l . Revin cand sunt la pc cu niste date tehnice si niste calcule demne de mate-info sa vedem pana la urma care e mai ieftina . Oricum se va ajunge la urmatoarele : daca vrei sprint i-ati benzina , i-ar sa vedem daca iese din calcule benzina mai ieftina , daca vrei ceva ieftin , fiabil i-ati benzina turbo , cu cmc mici .
1 la mana... =))))
2 la mana... =))))


acum sa devenim seriosi.
am facut test drive la un clio 0.9tce si crede`ma ca nu scoate consum de 5 orice i`ai face.
la un diesel daca`i dai in gura iti consuma cat iti consuma un benzinar la mers normal. daca mergi normal, scoate un consum foarte mic, indiferent de cilindree.
tu o tii intr`una cu sprintul care il face benzinarul, dar tu nu realizezi ca tu intr`o masina nu faci plecari de pe loc pana la 100km/h si apoi frana. ce faci in masina sunt depasiri de la 80/90km/h pana la 120km/h si aici diesel bate benzina din orice pozitie.
daca mergi cu benzinar la 90/100km/h ai un consum de 6, pe cand la diesel ai 4.5. dar benzinar la 160km/h=9-10 pe cand diesel mai mult de 7 nu ia.
tu la 15 ai ai tai vorbesti din carti si youtube+google. pe aici sunt persoane si de doua ori mai mari decat tine, care vorbesc din experienta. in loc sa asculti la ei cand au ceva de zis si sa bagi la cap, tu te certi cu ei si le explici tu lor ca ai vazut tu nu stiu ce sau ca scrie in cartea tehnica. tu pe forum ar trebui sa pui intrebari, sa intelegi cum functioneaza tot ansamblul numit masina, de la motor pana la pneu, nu sa ne inveti pe noi ca benzina consuma cu max 2L in plus fata de un diesel.
baga la cap ca sunt masini diesel care iti consuma in oras mai putin decat consuma un benzinar la drum intins.
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -