Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-13, 17:23   #5746
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Sa-l aduca si pe ala in discutie, dar macar sa faca comparatie cu masina lui de 90CP pe benzina.
Pai de ce sa fac comparatie intre 140 cai diesel si 90 sau 100 cai benzina ? In fine ...
Foarte enervant cind stau in rampa cu picioru pe frina, si trebe repede sai dau gaz, ca altfel merge masina inapoi un metru, asta ma enerveaua. La diesel numa lasam ambreaju si pleca incet de pe loc. Mai bine luam cu schimbator automat, bag picioru ca mam grabit sa-mi iau masina. Sar putea ca urmatoarea masina o sa fie, diesel cu schimbator automat. Am ales benzina pt silentiozitate. Imi place cind deabia aud motoru. Da asta e, nu le poti avea pe toate.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 17:40   #5747
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

La scoala de soferi din SM nu v-au invatat si plecarea in rampa?

P.S.: Puteam sa pun pariu ca treci iar la masina pe pacura!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 17:47   #5748
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
El nu poate sa priceapa ca ne intereseaza masini de actualitate. El o sa dea mereu tigai drept exemplu. Daca am fi fost in mijlocu' Africii pricepeam, dar in zonele astea lumea isi cumpara in general masini mai noi de 2005.
tu traiesti intr-o bula de sapun?umbli prin tara?...e mai rau ca-n africa,suntem in lumea a 3-a el e-n viena si face comparatii cu tigai iar tu in romania vorbesti de tehnologie,masini mai noi de 2005,cand ar trebui sa compari armasarii de la carutele satenilor ce inca n-au iesit din evul mediu!
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 17:57   #5749
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
La scoala de soferi din SM nu v-au invatat si plecarea in rampa?

P.S.: Puteam sa pun pariu ca treci iar la masina pe pacura!
Nu e vorba ca nu te invata, ci cum e mai comod ? Sa stai in rampa cu picioru pe frina, si sa-i dai repede gaz, sau tragi frina de mina, si cam tot aceiasi chestie e. Saaau cu dieselu, lasi frumos ambreaju si nai nici un stres ? Cum e mai bine ? De automate nu mai vorbesc.
Am inteles ca dieselu e mult mai rentabil decit o benzinara, mai ales in cazul meu, pt ca fac cel putin 700 de km pe luna, si totusi am ales benzina, pt ca e mult mai silentios. La servici la mine, toti colegii mei au diesel. Poate si-au dat si ei seama, ca dieselu e mult mai rentabil. Si poaaatee ca si aici pe forum, toti au diesel, ca doara e mai rentabil, nu ? Dieselu e mai rentabil, da de aia fac pariu ca jumatate de aici, au benzinare. Corect ? Corect.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 08:16   #5750
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Acelasi lucru obtii si cu un V8 pe benzina sau folosesti o cutie automata.

Insa discutia nu e asta, iar a intra intr-o astfel de polemica fara sfarsit este doar de dragul discutiei.

Ambele au avantaje si dezavantaje stiute si arhistiute de toata lumea insa fiecare isi face propriul calcul incercand sa aleaga cat mai bine pentru el.

Parerea mea este sa puneti egal si sa alegeti ce va trebuie cu adevarat sau ce va place mai mult.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 13:59   #5751
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ratcatalin16 View Post
tu traiesti intr-o bula de sapun?umbli prin tara?...e mai rau ca-n africa,suntem in lumea a 3-a el e-n viena si face comparatii cu tigai iar tu in romania vorbesti de tehnologie,masini mai noi de 2005,cand ar trebui sa compari armasarii de la carutele satenilor ce inca n-au iesit din evul mediu!
https://www.4tuning.ro/alte-stiri-aut...nta-17575.html
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 15:20   #5752
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Nu e vorba ca nu te invata, ci cum e mai comod ? Sa stai in rampa cu picioru pe frina, si sa-i dai repede gaz, sau tragi frina de mina, si cam tot aceiasi chestie e. Saaau cu dieselu, lasi frumos ambreaju si nai nici un stres ? Cum e mai bine ? De automate nu mai vorbesc.
Am inteles ca dieselu e mult mai rentabil decit o benzinara, mai ales in cazul meu, pt ca fac cel putin 700 de km pe luna, si totusi am ales benzina, pt ca e mult mai silentios. La servici la mine, toti colegii mei au diesel. Poate si-au dat si ei seama, ca dieselu e mult mai rentabil. Si poaaatee ca si aici pe forum, toti au diesel, ca doara e mai rentabil, nu ? Dieselu e mai rentabil, da de aia fac pariu ca jumatate de aici, au benzinare. Corect ? Corect.
Masina mea sta fara probleme din ambreiaj pe marea majoritate a pantelor. Atat timp cat ai un ambreiaj ok nu e problema.
Am tinut si un Lupo 1.0 din ambreiaj pe o panta din oras destul de abrupta iar cu un Samurai 1.3 nici nu s-a pus problema de combinatii cu frana de mana.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 17:58   #5753
Dooffz

Stage 2
 
Dooffz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 29
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
In ultimii ani, aproape toti constructorii s-au concentrat pe obtinerea performantelor bune la motoarele diesel, si au cam neglijat motoarele otto.
La generatiile noi de bmw seria 3, unele dieseluri sunt mai rapide decat corespondentele lor pe benzina.

De exemplu 320d vs 320i, ambele automate

http://www.zeperfs.com/duel4183-4353.htm
Compara 320d cu 328i...nu cu 320i
Dooffz is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 20:02   #5754
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Dooffz View Post
Compara 320d cu 328i...nu cu 320i
?
Se compara 320i cu 320d cum a facut el.Aceeasi cilindree aproximativa , acelasi nr de cp , turbo amandoua.
328i e bi-turbo
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 20:39   #5755
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
?
Se compara 320i cu 320d cum a facut el.Aceeasi cilindree aproximativa , acelasi nr de cp , turbo amandoua.
328i e bi-turbo
Da,exact. Stai cuminte ca unii o iau de buna....si 330i e tri-turbo...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 20:46   #5756
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
?
Se compara 320i cu 320d cum a facut el.Aceeasi cilindree aproximativa , acelasi nr de cp , turbo amandoua.
328i e bi-turbo
Tu vorbesti serios?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 21:05   #5757
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Nu e vorba ca nu te invata, ci cum e mai comod ? Sa stai in rampa cu picioru pe frina, si sa-i dai repede gaz, sau tragi frina de mina, si cam tot aceiasi chestie e. Saaau cu dieselu, lasi frumos ambreaju si nai nici un stres ? Cum e mai bine ? De automate nu mai vorbesc.
Stii care e treaba? nissanul tau avea acceleratie pe cablu, la astea ceva mai noi nu prea mai e pe cablu deci raspunsul acceleratiei va fi cu delay ca sa zic asa. Tot cuplul ala mare nu face 2 bani cand o ia masina de spate la vale 1m (daca nu tragi frana si ai o rampa f inclinata). Trebuie sa ai deja piciorul pe acceleratie in situatia asta, dar cum naiba sa il ai daca unu e pe ambreiaj si unul pe frana? Tot cu metoda babeasca cu juma de picior pe frana si juma pe acceleratie?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 23:06   #5758
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Tu vorbesti serios?
Yep sry , my bad am crezut ca e biturbo
Quote:
Before we go any further, note that the TwinPower Turbo engines are not twin-turbo power units. Both rely on a single, dual-scroll compressor unit to drive induction flow into the combustion chamber. Just to avoid any confusion.
Si totusi corect mi se pare 320i vs 320d.

Last edited by run_forest; 01-03-13 at 23:08.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 01:08   #5759
Dooffz

Stage 2
 
Dooffz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 29
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Yep sry , my bad am crezut ca e biturbo

Si totusi corect mi se pare 320i vs 320d.
Bine zis, ti se pare.
Dooffz is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 01:43   #5760
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

De ce prezenta, absenta sau numarul de turbine e un punct de comparatie e peste puterea mea de intelegere...
In absolut orice cumpar compar ce dau cu ce primesc, la auto pentru mine, pentru acelasi model/dotari totul se reduce la performante si costuri, sub 2 litri nici cilindreea nu ma intereseaza ca impozitul si asigurarea nu pot sa zic ca sunt mari, a daca este intre sub 3.0 si peste 3.0 cam conteaza.
Dupa mine asa ar trebui sa fie pentru marea majoritate
De acord ca sunt oamenii la care o caracteristica primeaza peste toate celelalte, de ex am un prieten, sa zic coleg de bransa, care nu sufera tacanitul de diesel din cauza serviciului unde il aude tot timpul. Fiind mecanic cu urechea antrenata pentru asa ceva nu poti ascunzi tacanitul/vibratiile de el asa ca nu vrea sa auda diesel.
Pentru mine e pe dos, mie imi place la munca sa stau la jumate unui motor de 5-10 metri si sa ascult acel ritm sau sa ascult chiulasa unui cilindru.
Si la dieselurile noi imi place ritmul care se evidentiaza perfect dar mult mai discret decat la cele vechi, TOTUSI nu din cauza asta am ACUM diesel totul se reduce la performante/costuri, visul meu este ca in viata asta sa apuc o masina electric cu o autonomie decenta si un pret pe care sa mi-l pot permite.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -