Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-12, 19:25   #4681
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Merge si dieselul pe GPL fara nici o jena
bluey is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 20:28   #4682
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
e foarte tare, super economia, insa cu ce viteza medie si de varf, cate persoane in masina si cu ce riscuri?
Ce naiba de riscuri ca mergi pe GPL ?

Benzina + GPL > diesel, ai toate avantajele benzinei (plus ca poti oricand sa mergi pe benzina) la pret mai mic decat diesel-ul.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 20:41   #4683
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

https://www.4tuning.ro/masini-noi/tri...sel-15398.html
bluey is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 21:04   #4684
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
e foarte tare, super economia, insa cu ce viteza medie si de varf, cate persoane in masina si cu ce riscuri?
a fost un prieten,nu stiu cati oameni si ce viteza dar la ce circulatie e la noi sa fim seriosi,cu cat poate ajunge mai repede unu grabit si unu care circula ok fara sa dea pe linii duble si in sate/comunte sa fie tot pe 120-130 , cu 60-90 minute ? cu ce riscuri merge unu care merge mai tare cu 50-60 km mai mult ca unu ce merge normal ? din cate am observat eu la drum lung,masina nu prea simte greutatea adica 100-150 kg,de fapt la drum lung in mare parte mergi constant,usor o inferioara la o depasire dar nu faci NFS pe soarelui cand mergi la mare si tu ai de facut 5-600km intr-o zi de 39-40 grade.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 21:53   #4685
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Asta daa. Diesel cu 430 de cai la viteza de 113 km pe ora consuma 4,1 litrii. Intrebarea e : care benzinar cu 430 de cai consuma asa putin ? Nici una. Mai sinteti tari in gura astia cu benzinarele ? Si producatoru masinii, in loc sa-i puna un motor pe benzina, i-a pus un motor diesel. Si eu am avut benzinare mai multe, si am trecut pe diesel. Pt ca : consuma putin, motorina nu pute si nu e uscata ca si benzina, cuplu mare, forta, nu schimbi bujiile la fiecare sezon ca si la un benzinar. E tare dieselu nuu ? Masinile pe benzina sint facute pt competitii, raliuri, liniute, etc. Acolo nu mai conteaza consumul. Da-i sa pape 20 de litrii numa sa fuga tare.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 21:57   #4686
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Asta daa. Diesel cu 430 de cai la viteza de 113 km pe ora consuma 4,1 litrii. Intrebarea e : care benzinar cu 430 de cai consuma asa putin ? Nici una. Mai sinteti tari in gura astia cu benzinarele ? Si producatoru masinii, in loc sa-i puna un motor pe benzina, i-a pus un motor diesel. Si eu am avut benzinare mai multe, si am trecut pe diesel. Pt ca : consuma putin, motorina nu pute si nu e uscata ca si benzina, cuplu mare, forta, nu schimbi bujiile la fiecare sezon ca si la un benzinar. E tare dieselu nuu ? Masinile pe benzina sint facute pt competitii, raliuri, liniute, etc. Acolo nu mai conteaza consumul. Da-i sa pape 20 de litrii numa sa fuga tare.
Tu nu ai avut o copilarie prea fericita ....nu i asa?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 22:06   #4687
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Tu nu ai avut o copilarie prea fericita ....nu i asa?
Paaaii ..... nu prea.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 22:09   #4688
AndreiKMK

Stage 3
 
AndreiKMK's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 131
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am citit cel putin 60 de pagini in seara asta pe topicul asta si cand am ajuns la fraza cu "motorina nu pute" s-a terminat tot... asta e prea de tot, imi vreau timpul inapoi
AndreiKMK is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 22:26   #4689
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by AndreiKMK View Post
Am citit cel putin 60 de pagini in seara asta pe topicul asta si cand am ajuns la fraza cu "motorina nu pute" s-a terminat tot... asta e prea de tot, imi vreau timpul inapoi
Nu m-am exprimat eu bine cumva ? Fa un experiment. Un flacon de motorina si una de benzina. Antai desfaci capacul de la flaconu de motorina si vei vedea ca nu se prea simte nimica. Cind o sa desfaci capacul de la flaconu de benzina, vei vedea ce tare se simte benzina. Eu am zis ca benzina pute. Sau nu m-am exprimat eu bine.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 22:43   #4690
AndreiKMK

Stage 3
 
AndreiKMK's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 131
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu m-am referit nicio clipa la asta, ma refer la faptu ca daca si asta e un motiv de luat in calcul in versusul asta... nu te supara dar e chiar aberant.
AndreiKMK is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 23:08   #4691
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

In gandirea ta, de ce conteaza cum miroase combustibilul? E asa dezastru in minutul ala in care alimentezi la pompa sa simti miros de combustibil?
In masinile decente sa stii ca nu intra miros din rezervor.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 23:26   #4692
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Benzina sau motorina ?

Mr. franz, esti invitatul meu sa platesti taxele la motorul ala de 6.6l. Si nu in Ro, ci in tarile vestice, sa vedem atunci cum inclina balanta.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 10:57   #4693
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Nu m-am exprimat eu bine cumva ? Fa un experiment. Un flacon de motorina si una de benzina. Antai desfaci capacul de la flaconu de motorina si vei vedea ca nu se prea simte nimica. Cind o sa desfaci capacul de la flaconu de benzina, vei vedea ce tare se simte benzina. Eu am zis ca benzina pute. Sau nu m-am exprimat eu bine.
da, dar benzina te desfunda pe nas daca esti racit si e si mai ieftina decat bixtonim-ul in aceeasi cantitate
fasso is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:06   #4694
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Mr. franz, esti invitatul meu sa platesti taxele la motorul ala de 6.6l. Si nu in Ro, ci in tarile vestice, sa vedem atunci cum inclina balanta.
Ce vrei sa zici cu asta ? Ca n-am inteles. Ce-i cu balanta ? Din ce ai scris aici, a-mi dai de inteles ca tu ai o masina cu motor de 6,6 l si esti smecher ca tu a-ti permiti sa platesti taxele si eu nu. Cam asta am inteles din ce ai scris. Ce conteaza ca ai motor de 1,5 l sau de 6,6 l. In oras viteza maxima e 50 la ora, indiferent ce masina bengoasa ai. Pe autoban e 130 maxim, mai sint unde numai cu 80 sau 100 poti merge. Ce sa poti face cu un asa motor mare de 6,6 l ? Asta o poti folosii la raliuri sau concursuri de viteza. Ca pe strada mai greu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:19   #4695
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
In gandirea ta, de ce conteaza cum miroase combustibilul? E asa dezastru in minutul ala in care alimentezi la pompa sa simti miros de combustibil?
In masinile decente sa stii ca nu intra miros din rezervor.
Eu n-am zis ca conteaza sau ca e dezastru cum miroase combustibilul. Era doar o afirmare. Motorina nu pute ca si benzina. Cind mergeam cu nevastamea la peco sa fac plinu, statea cu usa deschisa ca era foarte cald afara, si din cauza ca benzina mirosea tare, a inchis usa ca nu suporta mirosu de benzina. Acuma am diesel. Si cind merg cu dieselu la peco, am observat ca nevastamea nu mai inchide usa de la masina. Cind am intrebato . Cei ? Acuma nu mai inchizi usa ? Raspunsul ei a fost : pai asta ( motorina ) nu miroase. Deci mirosu de motorina n-o mai deranja. Si asta e ceva nuu ? De aia nu trebuie sa facem mare TAM TAM din asta.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -