Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-11, 11:39   #1
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

care pe cine bate etc sper sa inteleaga toti despre ce e vorba.ar fi bine sa atasati si cate un filmulet pt a dovedi gen sfi vs k20.
Ideea topicului mi-a venit de la mica discutie de pe topicul lu Marutu vti in care cineva sustine ca un vr6 bate foarte lejer un sfi!
__________________
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 12:19   #2
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

eu am avut sfi pe cielo, evacuare dupa serpi pe 60, power cap cu toata admisia de inox, m2.8, si bateam golf 3 vr6... golful era gol, un singur scaun in el.
oricum parerea mea e ca, k20 e superior acestor motoare, e un motor nou, putere de fabrica mai mare... etc..
__________________

dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 13:36   #3
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Eu cu astra gsi c20xe ,am batut golf 3 vr6 cu 2 masini jumate pe 400m,si acum o sa imi sariti in cap ca sigur era praf golful ,nu masina chiar mergea,dar nu conteaza asta ,apoi la capitolul c20xe vs gti abf,iar sunt diferente enorme,dar la capitolul HONDA care sunt masini cu motoare minunate ,pot sa spun ca m-am dat la cursele de la Ianca cu un Prelude cred de 200cp nu stiu nu ma pricep la motorare honda ,si cu un civic portocaliu foarte nou care era un gen de civic coupe dar putin mai lungut ,avea 2 usi ...si sustinea ca are 200 cp de fabrica ,pe ambii i-am batut la macar 2 masini,...pentru prelude exista film pe canalul alinwrc de pe youtube.

Nu sustin ca ar fi c20xe cel mai bun motor pentru ca nu este ,dar toate sunt discutabile ,pentru ca depinde si de acest motor pe ce masina se afla ,pentru ca nu poti compara corsa cu prelude ,sau polo cu calibra si tot asa...

Cu stima ,Alin
__________________
Astra Gsi C20LET'93 / 6 speed manual /black
Omega Combi x20xev GPL
Golf MK5 GTI '08/ DSG /red - SOLD
X5 4.6IS V8 /2003/estorie blue
e46 Touring 320 d 150cp/2002/M pack/emolared 2
Vw MK6 R APR stage 2 + 2.0 TFSI 4 motion/ DSG/Silver
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 14:52   #4
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

K20 este de departe castigator in comparatie.
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 15:52   #5
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

O corsa sfi pun pariu pe ce vreti voi ca bate un ep3 k20 voi ce ziceti?
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 16:22   #6
daniwmk

Stage 5
 
daniwmk's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,787
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Parca comparam motoare ...
Ce relevanta are daca bate sau nu o Corsa cu motor SFI un EP3 ?
Si chiar daca ar bate (desi nu cred) asta face ca motorul sfi sa fie peste k20 ?

EP3 - 1250 kg si 200 cp = 6.25 raport kg/cp
Corsa sfi - 950 kg si 150 cp = 6.33 kg/cp

Sa mai vorbesc despre comportamentul pe sosea intre o corsa cu toata greutatea pe fata si EP3 o masina care a fost cativa ani in top ul hothatch urilor ... ???

Repet K20 este din alta generatie si din alta liga fata de restul motoarelor aliniate de tine.
daniwmk is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 16:22   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
O corsa sfi pun pariu pe ce vreti voi ca bate un ep3 k20 voi ce ziceti?
Buna gluma!

Luat ca motor B16A2 este probabil cel mai reusit, doar ca in comparatia de fata este penalizat de cilindree. Ca motoare asprate B16A2 si K20 au fost si sunt peste concurenta directa.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 16:42   #8
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Buna gluma!

Luat ca motor B16A2 este probabil cel mai reusit, doar ca in comparatia de fata este penalizat de cilindree. Ca motoare asprate B16A2 si K20 au fost si sunt peste concurenta directa.
B16B nu īl iei īn calcul? părerea mea e că la orice oră bate SFI stock pe mașini cu aceleași specificații (evident īn afară de motor). problema e că sunt destul de rare, și nu prea ieftine.
Nici B16A1 nu e de ici de colea. Cred că acesta ar fi un concurent bun pentru SFI, și ar fi mai egale. Deja de la A2 īn sus pleacă acasă opel-urile.
Aici am zis doar stock și īn mințile lor.

Cāt despre ce e īn titlu, părerea mea e că cel mai tare e K20, apoi B16A2 apoi C20XE, și īnaintea lor B16B (mie personal īmi plac mașinile mici cu motoare mici, maxim 2000 cmc, de aici și ordinea preferințelor)
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 17:33   #9
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by alinWRC View Post
Eu cu astra gsi c20xe ,am batut golf 3 vr6 cu 2 masini jumate pe 400m,si acum o sa imi sariti in cap ca sigur era praf golful ,nu masina chiar mergea,dar nu conteaza asta ,apoi la capitolul c20xe vs gti abf,iar sunt diferente enorme,dar la capitolul HONDA care sunt masini cu motoare minunate ,pot sa spun ca m-am dat la cursele de la Ianca cu un Prelude cred de 200cp nu stiu nu ma pricep la motorare honda ,si cu un civic portocaliu foarte nou care era un gen de civic coupe dar putin mai lungut ,avea 2 usi ...si sustinea ca are 200 cp de fabrica ,pe ambii i-am batut la macar 2 masini,...pentru prelude exista film pe canalul alinwrc de pe youtube.

Nu sustin ca ar fi c20xe cel mai bun motor pentru ca nu este ,dar toate sunt discutabile ,pentru ca depinde si de acest motor pe ce masina se afla ,pentru ca nu poti compara corsa cu prelude ,sau polo cu calibra si tot asa...

Cu stima ,Alin
c20xe pe calibra sau vectra ia bataie de la un prelude f20 .
in variante stock .am eu prieteni cu opeluri si stiu sigur .
cu h22 , k20 sau b16 nici nu se pune problema

Last edited by !41!; 22-05-11 at 17:39.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 19:33   #10
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Da nu te contrazic ,eu am vb de mine si atat eu am o astra f gsi c20xe ,nu vb de calibra sau vectra ...e putin aiurea comparatia asta pentru ca ar fi fost mai corect dupa parerea mea sa vb de masini care au iesit din fabrica cu motoarele astea ,nu ca am luat eu o corsa si i-am pus sfi sau stiu eu un polo cu vr6...sper ca intelegeti ce vreau sa zic ,haideti sa comparam masini echipate cu motoarele astea
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 20:55   #11
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

salutare...
voi va dati cu presupusul care e mai bun....dar nu am vazut pe unu sa scrie ca el a facut aceste comparatii pe strada
eu am facut aceste teste ca posesor de kadett c20xe , m-am, dat cu civic 95 1.6 160cp(nu stiu ce cod are), si kadetul este net mai rapid, si de pe loc si din mers, si asta cu 2 masini diferenta....si ca sa nu sariti toti sa spune-ti ...kadetul este mai usor, ambele au aceiasi greutate cantarite de acelasi cantar, 1050kg , martori sunt posesorul de honda tatuc si ovidiu
kadett c20xe vs k 20 civic tipe r modelul nou, kadetul este iara invingator
vs civic de 125 cp comparatia nu are rost....
daca faceti aceste comparatii va sugerez s ale faceti din mers, cva sa vedeti puterea masinii, d epe loc conteaza enorm de mult soferul gumele, etc

daca ati facut personal astfel de testari va rog sa le postati, nu sa vb k asa crederti voi k ala e mai rapid si ala nu

nu am apucat sa ma dau cu civic b18 dar cred k sunt foarte apropiate, dar totusi mizez pe kadett, o sa il scot sa fac si aceasta comparatie...

acum sa luam corsa c20xe , noua mea masina
este mai rapida decat prelud 2.2 200cp la baza si care estre departe de a fi stoc, ovidiu si altii pot confirma cele scrise mai sus

as vrea sa fac o comparatie cu civic k20 si cu alte modele honda, doar s ane gasim undeva unde sa ne fie la indemana
in curand o sa fac comparatia corsa c20xe vs honda s2000... si promit k o sa postez rezultatul sau poate chiar o filmare
__________________
Daca te dai, hai , daca nu da-te la o parte

DEZMEMBREZ KADETT GSi https://forum.4tuning.ro/500-anunturi...ml#post5039628
Corsa A GSi 2000 16v under construction https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...0-16v-bas.html
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 21:49   #12
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Auzi baiatu cu PH-88-BAS, nu stiu cine esti si de unde ai aparut dar visezi rau frate ,cum sa faca un sfi asa ceva ,eu cred ca tu il confunzi cu un let si cred ca baietii de i-ai facut tu te-au lasat sa castigi .
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 23:29   #13
marutzu_vti

Stage 5
 
marutzu_vti's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,499
Member of:
[Honda]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Ma vazui si eu acum ca ati deschis discutia de k20 si opelurile enumerate BASULE am vazut ca corsa ta merge dar gata ho ca nu este avion si nu o mai compara cu preludele sau ca pe tatuc al bate un opel de 150 de cai am avut si eu motoru lui si mam dat cu opel de 150 de cai si era goala troaca masina si lam batut dar ma batut si un cielo cu acelasi motor de 2000 150 de cai dar era magarita din ce am anteles deci daca u lai batut pe CATA nu anseamna ca asa sta treaba ca poate a obosito si el ce stiu eu sau u ai mai schimbat o axa ceva si nu spui nk ca asa sant toti zic ca masinile lor sant stok si cand colo au bagati ceva bani in motoare si sa revenim nu ai cum sa bati u un s2000 este greu zic eu nu stiu om mai vedea si o sa ne vedem si noi cand oi fi gata cum vreau eu o sa vin la tine special sa ma dau cu tine nu mai comparati motoarele voastre multi ca voi va dati 2 curse si gata mai faceti iar motoru si mai sare un furtun si mai si consuma 18 la suta si eu merg pe consum de 10 si am 70 000 de km si este facut de fabrica deci daca las face sami consume ca voua si sa mai schimb axele nu stiu cine mar mai bate ca multi nu stiu ce anseamna un K20 un motor desta costa an jur de 5 000 de euro nu ca multe din masinile voastre care toti pe aici cumpara o calibra cu 1 000 si gata vrea sa rupa nu stiu ce masini cate din leturile de pe forumuri din tara merg cum ar trebui vreau sa vad si eu unu si ca sa tunezi un k20 costa dar se vad si rezultatele o sa vedeti an timp ce anseamna k20 eu deocamdata nu am anvatat sa plec bn cu masina si recunosc si in al doilea rand imi patineaza rau ambreiaju dar se va schimba in cateva zile cred ca saptamana asta
marutzu_vti is offline   Reply With Quote
Old 23-05-11, 00:50   #14
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by alinWRC View Post
Auzi baiatu cu PH-88-BAS, nu stiu cine esti si de unde ai aparut dar visezi rau frate ,cum sa faca un sfi asa ceva ,eu cred ca tu il confunzi cu un let si cred ca baietii de i-ai facut tu te-au lasat sa castigi .
cred ca ar trebui sa incepi sa iti masori o parte din cuvinte....
nu cunosti nici kadetul si nici corsa lui bas-u.
si nu vorbesc din auzite ci din vazute.baietzii care vin de la bucuresti la ploiesti ptr ''gretare'' cunosc masinile si pot confirma.tot ce a spus bas-u este adevarat.
a omis totusi sa spuna ca masinile sale nu sunt chiar stok
__________________
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 23-05-11, 02:53   #15
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default re: C20XE vs. K20 vs. VR6 vs. GTI ABF vs. B16A2

Quote:
Originally Posted by T@zMania View Post
cred ca ar trebui sa incepi sa iti masori o parte din cuvinte....
nu cunosti nici kadetul si nici corsa lui bas-u.
si nu vorbesc din auzite ci din vazute.baietzii care vin de la bucuresti la ploiesti ptr ''gretare'' cunosc masinile si pot confirma.tot ce a spus bas-u este adevarat.
a omis totusi sa spuna ca masinile sale nu sunt chiar stok

frate nu stiu ce ai vazut tu ,nu stiu si chiar nu inteleg ce zici de ce gratare ...dar eu stiu ca nu are cum frate niciodata sfi sa bata honda de asemenea bmw-u.
alinWRC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -