Forum 4Tuning

Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce combustibil este mai bun pentru tine si masina ta?
Benzina 625 55.56%
GPL 500 44.44%
Voters: 1125. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old 20-01-11, 23:35   #361
Tzzantaru

Stage 5

Tzzantaru's Avatar

Oras: Brasov
Default Re: GPL vs. benzina - avantaje si dezavantaje

Quote:
Originally Posted by Dj.Klaus View Post
Un clujean si-a pus instalatie de gaz pe Porsche: "Economisesc 2.000 de euro pe an"
Masini de fite si cheltuieli cat mai mici. Asta a vrut si a obtinut un clujean care si-a montat o instalatie cu gaz petrolier lichefiat (GPL) pe un Porsche Cayenne.

Raul Pop, proprietarul masinii de 60.000 de euro, sustine ca limuzina sa consuma peste 20 de litri de benzina la suta de kilometri in oras. "Fac peste o suta de kilometri zilnic, merg si in Germania. Cu instalatia GPL economisesc cam 2.000 de euro intr-un an", ne-a spus Raul. El este si pilot de raliu la un club sportiv si spune ca instalatia GPL nu scade performantele masinii, deoarece softul acesteia preia datele de la softul masinii, astfel ca motorul functioneaza la aceiasi parametri ca si pe benzina. Instalatia, montata in urma cu un an, l-a costat 7.000 de lei, insa soferul spune ca in jumatate de an si-a amortizat investitia si ca acum il costa cu 40% mai putin sa circule cu masina.

Deci,de ce nu?
da , ne luam masini de fite gen cayenne , x5 , q7 si le trecem pe gpl ca e scumpa benzina sau vezi doamne facem economie.dupa capu astora ar trebui sa scoata SUV-uri de 2 tone cu motoare de 4.0 si consum de 1.7cdti.etica la romani cam lipseste cu desavarsire...

Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 20-01-11, 23:38   #362
skype09

Stage 5

skype09's Avatar

Oras: Bacau
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]

sa sti ca ai dreptate, 2000 euro pentru o persoana care isi permite cayenne e ceva asa , o cafea pentru noi
skype09 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 01:40   #363
dreaq

Stage 5

dreaq's Avatar

Oras: Constanta

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
da , ne luam masini de fite gen cayenne , x5 , q7 si le trecem pe gpl ca e scumpa benzina sau vezi doamne facem economie.dupa capu astora ar trebui sa scoata SUV-uri de 2 tone cu motoare de 4.0 si consum de 1.7cdti.etica la romani cam lipseste cu desavarsire...

Ce etica prietene , se numeste economie , ai ce invata de la omul ala . In alte tari mai dezvoltate ( a se citi cu populatie inteligenta ) sunt pline strazile de asa ceva . Romanica insa e plina de frustrati gen : uite ma are bani de jiip dar n-are de benzina HA HA. Aia 2000 de euro sunt bani ramasi nu dati .

Pe viitor am sa-mi iau si eu o masina puternica pe benzina si o sa-i montez instalatie gpl secventiala ,astfel o sa am si putere si consum decent. Ps: o sa ma doara`n cot de gura lui Gigi care comenteaza si sparge seminte la colt.
Old 21-01-11, 09:59   #364
Radovan_eu

Stage 5

Radovan_eu's Avatar

Oras: Iasi

Quote:
Originally Posted by sqmpykwl View Post
Ma apuca rasul cand vad unele aberatii de pe aici, de exemplu:
Sa consumi un plin de Benzina la 3-4 de GPL, total ABSURD!
Sa nu mai zic de : Se schimba uleiul la 8000km, nu la 15.000 ca si pe benzina . . . alta aberatie!
ok, tu ti-ai bate joc la fel de masina ta asa cum facea acea cunostinta a ta? aia era masina de scos bani si o facea la risc adica totul sau nimic. Noi vorbim aici de variante rezonabile de intretinere si functionare a motoarelor pe gpl. Da, eu schimb uleiul la cel mult 8000km si nu ptr ca asa mi-a zis cineva ci ptr ca asa am vazut ca motorul de dacia 1310 m-a tinut 100 mii km cu uleiuri bune si schimburi mai dese iar motorul functiona foarte bine chiar si la momentul vanzarii masinii.

Poate te referi la uleiurile ce sunt garantate 25000km, nu spun ca nu sunt uleiuri ce se schimba la 15000km dar eu stiam de cele ce se schimba la 10000km ptr ca asa este scris pe bidonul de ambalaj.
Radovan_eu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 10:25   #365
Vladf

Stage 3

Vladf's Avatar

Oras: Mures

Quote:
Etica? Ce treaba are etica? Sterge putin praful de pe DEX.

Nu-mi vine sa cred sincer cat de ingust esti, vorbesti ca ti-ai lua 2.5 dar nu-ti permiti, semnezi prezent la boicotul benzinariilor, folosesti un 1.7cdti pentru economie evident dar totusi consideri ca e absurd sa faci economie pe o masina scumpa.

Fortand putin exemplul: Daca pe Astra H este 2.0 turbo, de ce nu l-ai luat? Iti lipseste "etica"? Ai masina care avea un anumit potential cu acea motorizare si ai omorat-o cu un 1.7cdti?

Romanasului nostru, ii lipseste discernamantul, economie nu vrea dar de bani se plange.
Vladf is offline   Reply With Quote
Old 21-01-11, 10:38   #366
wi7ardro

Stage 3

wi7ardro's Avatar

Oras: Pitesti

de aproximativ 1 an de zile am hotarat sa imi pun gaz pe dacia supernova 1.4(actual motor dupa logan)..in conditiile in care fac multi km ..benzina nu prea mai era rentabila CEl putin in orash !

de atunci si pana la ora actuala am aproximativ 40.000km pe gaz ! folosind o rampa de injectie in loc de injectoare tin sa spun ca am castigat cuplu la turatie mai mica ..pe GAZ !! motorul la relantiu merge mai rotund ...de ce ?gazul este mai curat , nu risc sa il iau cu APA !!!
pana in momentu de fata nu am absolut nici o problema cu masina !
consumul imi sta pe undeva pe la 8.5% in orash si vreu 7% in afara localitatii

in momentul de fata am nevoie de 120 de lei ca sa faca 500 de km in orash ! pe cand cu benzina as avea nevoie pe undeva la 230 de lei ! deci o economie considerabila pe prafurile astea !cei la care am montat intstalatia de gaz mi-au recomandat ca de acum incolo uleiul pot sa il schimb la 15.000 (ulei castrol 10w 40 ).

asa ca degeaba zic unii..care vorbesc din auzit " nu trage masina , se duce dracu motoru , se arde garnitura de chiulasa si mai stiu eu ce " pana in momentul de fata sunt doar MITURI !!
Old 21-01-11, 14:16   #367
Tzzantaru

Stage 5

Tzzantaru's Avatar

Quote:
Originally Posted by Vladf View Post
Etica? Ce treaba are etica? Sterge putin praful de pe DEX.

Nu-mi vine sa cred sincer cat de ingust esti, vorbesti ca ti-ai lua 2.5 dar nu-ti permiti, semnezi prezent la boicotul benzinariilor, folosesti un 1.7cdti pentru economie evident dar totusi consideri ca e absurd sa faci economie pe o masina scumpa.

Fortand putin exemplul: Daca pe Astra H este 2.0 turbo, de ce nu l-ai luat? Iti lipseste "etica"? Ai masina care avea un anumit potential cu acea motorizare si ai omorat-o cu un 1.7cdti?

Romanasului nostru, ii lipseste discernamantul, economie nu vrea dar de bani se plange.
cred ca tu ar trebui sa verifici putin dexu sa vezi ce insemna etica.si ce inseamna sa-ti iei Q7 doar sa pari tu cu 3 oo dar dupa aia sa-l treci pe gpl sa faci economie.si tu ca si aia cu X5 de stau la garsoniera si n-au o chifla-n burta.

cat despre cat de ingust sunt eu.aia ramane la aprecierea mea.da tu esti mai ingust ca mine.si pt informatia ta nu am 1.7cdti am 1.8i(M10 de pe urs) si semnez prezenta la protest nu ca ma deranjeaza ca-mi mananca 10 la suta.ci ca pretu la benzina este dublu fata de cel care ar trebui sa fie.

tu nici macar nu stii cu ce se mananca economia si ce se intampla in juru tau in tara asta da comentezi aiurea.
Old 22-01-11, 00:08   #368
aleks

General Supervisor

Stage 5

aleks's Avatar

Oras: Bacău
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]

Quote:
Dacă şi-a luat maşină de 100.000 de eur dar nu-şi permite întreţinerea şi consumul ei, e român frustrat.
Dacă şi-a luat maşină de 100.000 de eur, îşi permite şi întreţinerea şi consumul ei, dar decide să nu arunce pe geam 2.000 de eur/an, iar noi îl înjurăm că nu e dispus să-şi arunce banii pe geam în condiţiile în care ştie ce face, pilot fiind, noi suntem români frustraţi.
Ne doare capul de capra vecinului, maxim.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 00:41   #369
maff_77
Audi Driver

Stage 5

maff_77's Avatar

Oras: Constanta
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[MERCEDES]

din tot sufletul imi doresc ca pretul carburantilor sa ajunga la 10lei inclusiv gpl...
maff_77 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 01:17   #370
Tzzantaru

Stage 5

Tzzantaru's Avatar

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Dacă şi-a luat maşină de 100.000 de eur dar nu-şi permite întreţinerea şi consumul ei, e român frustrat.
Dacă şi-a luat maşină de 100.000 de eur, îşi permite şi întreţinerea şi consumul ei, dar decide să nu arunce pe geam 2.000 de eur/an, iar noi îl înjurăm că nu e dispus să-şi arunce banii pe geam în condiţiile în care ştie ce face, pilot fiind, noi suntem români frustraţi.
Ne doare capul de capra vecinului, maxim.
nu ca ma doare capu de capra vecinului.nu am nimic impotriva gpl-ului(chiar daca eu personal nu mi-as pune pe masina nici daca mi-ar da cineva bani)dar in momentu in care iti cumperi o masina de 60.000 de euro si la care platesti inca 1000 euro/an impozit si inca 500/an RCA si presupun ca inca vreo 1000/an casco nu ti se pare putin ciudat sa vrei sa faci economie??sau cum spui tu "sa nu vrei sa arunci banii pe geam"

daca isi lua ca tot omu C classe sau un A4 sau un seria 3 cu motor de 2.5 sau daca chiar vroia SUV sa-si ia ceva mai "prietenos" un nissan , sau un forester tot de 2.5 ii picau oo-le?

pe bune , chiar nu inteleg cum vine asta cu : imi cumpar masina care valoreaza cat o casa modesta si la care platesc anual taxe mai mari decat pe casa mai sus mentionata da cand vine vorba de combustibil vreau sa fac economie.mie unu ceva mi se pare in neregula din punct de vedere moral
Old 22-01-11, 01:48   #371
Cristy65

Stage 5

Cristy65's Avatar

Oras: Cehu Silvaniei
Member of:
[RENAULT]

Quote:
nu ca ma doare capu de capra vecinului.nu am nimic impotriva gpl-ului(chiar daca eu personal nu mi-as pune pe masina nici daca mi-ar da cineva bani)dar in momentu in care iti cumperi o masina de 60.000 de euro si la care platesti inca 1000 euro/an impozit si inca 500/an RCA si presupun ca inca vreo 1000/an casco nu ti se pare putin ciudat sa vrei sa faci economie??sau cum spui tu "sa nu vrei sa arunci banii pe geam"

daca isi lua ca tot omu C classe sau un A4 sau un seria 3 cu motor de 2.5 sau daca chiar vroia SUV sa-si ia ceva mai "prietenos" un nissan , sau un forester tot de 2.5 ii picau oo-le?

pe bune , chiar nu inteleg cum vine asta cu : imi cumpar masina care valoreaza cat o casa modesta si la care platesc anual taxe mai mari decat pe casa mai sus mentionata da cand vine vorba de combustibil vreau sa fac economie.mie unu ceva mi se pare in neregula din punct de vedere moral
Sa fiu sincer, eu sunt de acord cu tine. Nu sunt de acord cu exemplele ca afara sunt sute de masini cu GPL, si aia sunt oameni, si aia pot fi ingusti la minte.

Iar chestiile astea cum ca dai 60.000 pe o masina dar te uiti la 2000 eur pe an dupa ce platesti 3-4000 service, impozite, asigurari, dupa parerea mea se cam bat cap in cap. Sunt de acord ca un proprietar de o masina decenta de familie sa opteze pentru o asemenea instalatie, dar nu persoane precum Raul.

In alta ordine de idei, tatal meu a spus ca poate face rost de o instalatie de GPL gratis, care se monteaza in locul rotii de rezerva. La inceput nu am vrut in nici un fel, dar dupa cate am citit si pe un alt forum, am ramas cu urmatoarele concluzii: GPL mareste durata de viata a motorului, consumul e cu 1 2 L mai mare, e mai sigur ca si benzina in caz de accident, se poate configura astfel incat sa aiba aceleasi performante ca si benzina. Sa ma corecteza cineva daca am gresit. Masina e un Renault Laguna 1, 1999, 1.6 16v, 248.000 km.S-ar merita investitia?
Old 22-01-11, 01:54   #372
TBonu

Stage 4

Oras: Bucuresti/Pitesti

Quote:
Originally Posted by Cristy65 View Post
tatal meu a spus ca poate face rost de o instalatie de GPL gratis .....S-ar merita investitia?
Daca e gratis practic ce investesti?
Altii dau pe instalatii 1000 de euro si tot zic ca merita investitia. Totusi ai grija ce instalatie e ca daca e gratis.... Cele mai mune sunt cele cu injectie secventiala.
TBonu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 01:56   #373
Cristy65

Stage 5

Cristy65's Avatar

Member of:
[RENAULT]

Quote:
Originally Posted by TBonu View Post
Daca e gratis practic ce investesti?
Altii dau pe instalatii 1000 de euro si tot zic ca merita investitia. Totusi ai grija ce instalatie e ca daca e gratis.... Cele mai mune sunt cele cu injectie secventiala.
Nu am vazut-o inca, e de pe o masina adusa din Italia, iar investitia costa in instalarea ei pe masina. Nu investitia ar fi problema, ci daca o sa am probleme cu motorul.
Si la ce ar trebui sa ma uit? Ce marci ar fi recomandate?
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 02:02   #374
TBonu

Stage 4

Oras: Bucuresti/Pitesti

Problema ar fi ca nu o mai poti omologa instalatia.
TBonu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 02:04   #375
Cristy65

Stage 5

Cristy65's Avatar

Member of:
[RENAULT]

Quote:
Originally Posted by TBonu View Post
Problema ar fi ca nu o mai poti omologa instalatia.
Adica?
Cristy65 is offline   Reply With Quote
Old 2010  

Stage 5