Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-10, 14:23   #1
aganon_2002

Stage 3
 
aganon_2002's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Buna tuturor impatimitilor de masini. Fac acest topic deoarece in luna care urmeaza vreau sa-mi iau o masina si sunt in ceata completa.
Amandoua masini imi plac la nebunie. Motorizarea pe care o vreau la Alfa 1.9 JTDM iar la Opel m-am decis la varianta in 2 usi 1.9 CDTI, amandoua avand 150 Cp. Stiu ca alfa aveau probleme de electrica si fiabilitate, dar nu stiu la modele 159. Mentionez ca masina va fi SH din 2006-2007.
Va rog sa va dati cu parerea si mai ales doresc sa stiu de la profesionisti care din cele doua masini e mai reusita.
Astept de la masina sa fie fiabila, sa fuga si un look sportiv.
aganon_2002 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-10, 21:33   #2
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Alfa Romeo este o marca superba pentru mine prin simplul fap ca sunt mai unicate ca celelalte masini si sunt destul de sportive... meru o Alfa arata altfel cand sta parcata langa alte masini... am observat ca faci comparatie intre gtc si 159 si nu prea pare normal... daca vrei iti recomand altceva in locul modelului 159 si anume modelul GT editione sportiva tot 1.9 jtd... pentru mine gt este un coupe impresionabil
pe de alta parte as alege Astra GTC pentru ca si ea e destul de faina si are motorizari destul de ok, nu are aceeasi unicitate, dar ai avantajul unei game largi de piese si accesorii mai ieftine... adica in caz ca cineva iti bolteste portbagajul si ca sa nu il mai indrepti vrei sa il schimbi total, pentru gtc ai sanse sa gasesti la dezmembrari, dar pentru alfa nu prea cred ca ai sa gasesti asa usor; (exceptand piesele noi care nu le punem in practica pentru ca sunt foarte scumpe)... si inca un avantaj al opelului este simplul fapt ca este mai trainica decat o alfa asta e clar... la alfa ar putea sa apara mici probleme... lumea vorbeste prost de alfa dar nu e chiar asa sunt masini foarte bune cu mult peste multe marci
parerea mea as alege o alfa gt editione sportiva 1.9 jtd pentru forma, unicitate, sportivitate si altele (daca ai un buget destul de stabil nu poti sa te plangi in caz ca se intampla ceva) taicamiu a avut octavia 2 noua si la 18 mii km aparuse o problema ... deci nici nemtoaicele nu sunt neaparat stralucite mai depinde si de "noroc" si de cum ai girja de masina
__________________
Mitsubishi Colt 1.1
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 00:18   #3
aganon_2002

Stage 3
 
aganon_2002's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Tot timpul am avut grija de masinile mele si nu m-au dezamagit. Amandoua imi plac foarte mult si nu ma pot hotara. mai astept pareri. Va multumesc
aganon_2002 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 20:54   #4
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Salut
Si Alfa Romeo e o masina f frumoasa, dar sfatul meu e sa-ti iei Opel, din mai multe motive:
-piese destul de ieftine si pe toate drumurile
-motorizarea asta 1.9 cdti 150cp e mai putin mai sprintena decat alfa(sursa carfolio)
opel 0-100 8.9s
alfa 0-100 10s
Un coleg de pe forumul opel sustinea ca a scos cu masina stock 0-100 8.6s (masuratoare facuta cu accelerometru).
-masina chiar are un look agresiv si poate fi dusa usor la 200cp (colegul de mai sus a scos ~7s pe 0-100 dupa remap)
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 22:07   #5
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Quote:
Originally Posted by marius1981 View Post
Salut
Si Alfa Romeo e o masina f frumoasa, dar sfatul meu e sa-ti iei Opel, din mai multe motive:
-piese destul de ieftine si pe toate drumurile
-motorizarea asta 1.9 cdti 150cp e mai putin mai sprintena decat alfa(sursa carfolio)
opel 0-100 8.9s
alfa 0-100 10s
Un coleg de pe forumul opel sustinea ca a scos cu masina stock 0-100 8.6s (masuratoare facuta cu accelerometru).
-masina chiar are un look agresiv si poate fi dusa usor la 200cp (colegul de mai sus a scos ~7s pe 0-100 dupa remap)
Hai sa-ti spun un secret,geniule.Ambele masini au acelasi motor JTD-ul la Alfa si CDTI-ul la Opel sunt rezultatul unui joint-venture intre GM si FIAT.Alfa e mai lenesa pentru ca are cu 130 kg mai mult decat Opel-ul.
Acuma ajungem la preturi.Pretul consumabilelor pentru motor sunt aceleasi ca,dooh,e acelasi motor.Dupa 5 minute de rasfoit un site cu preturi auto nu prea am vazut piese ieftine ,nici la Opel nici la Alfa.In mare ,la brate,bucsi,placute frana,senzori de tot felul,amortizoare,etc.preturile sunt cam la fel.
In fond omul isi ia ce vrea ,dar pe mine afirmatiile de genul:''ia-ti marca X ca marca Y are preturile mai mari" ma cam seaca.
P.S Parerea mea,ia-ti 159 ,neaparat rosie si nu cred ca vei regreta niciodata alegera facuta.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 22:29   #6
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Hai sa-ti spun un secret,geniule.Ambele masini au acelasi motor JTD-ul la Alfa si CDTI-ul la Opel sunt rezultatul unui joint-venture intre GM si FIAT.Alfa e mai lenesa pentru ca are cu 130 kg mai mult decat Opel-ul.
Acuma ajungem la preturi.Pretul consumabilelor pentru motor sunt aceleasi ca,dooh,e acelasi motor.Dupa 5 minute de rasfoit un site cu preturi auto nu prea am vazut piese ieftine ,nici la Opel nici la Alfa.In mare ,la brate,bucsi,placute frana,senzori de tot felul,amortizoare,etc.preturile sunt cam la fel.
In fond omul isi ia ce vrea ,dar pe mine afirmatiile de genul:''ia-ti marca X ca marca Y are preturile mai mari" ma cam seaca.
P.S Parerea mea,ia-ti 159 ,neaparat rosie si nu cred ca vei regreta niciodata alegera facuta.
Nu am zis ca nu au acelasi motor...doar am subliniat faptul ca astra e mai sprintena...iar despre preturi iti spun eu ca nu ai cautat destul de mult, preturile nu sunt deloc "cam la fel"....pana la urma colegu a deschis topicul sa afle cat mai multe pareri despre cele 2 modele, si in timpurile noastre cred ca e foarte indicat sa afli costurile de intretinere
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 22:52   #7
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Quote:
Originally Posted by marius1981 View Post
Nu am zis ca nu au acelasi motor...doar am subliniat faptul ca astra e mai sprintena...iar despre preturi iti spun eu ca nu ai cautat destul de mult, preturile nu sunt deloc "cam la fel"....pana la urma colegu a deschis topicul sa afle cat mai multe pareri despre cele 2 modele, si in timpurile noastre cred ca e foarte indicat sa afli costurile de intretinere
Da-mi niste exemple concrete.Eu pe un site am gasit kit-ul de ambreiaj,aceeasi firma 1100 ron pt 159 si 1453 pt Astra,dar pe acelasi site filtrul de aer era mai ieftin cu 8 ron la Opel decat la 159.In rest repet,preturile sunt cam pe acolo,pentru ca exista o groaza de producatori si oferta este generoasa.Placutele frana sunt pe alt site intre 120 si 1106 ron pt astra si 122 si 892ron pt 159.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 09:20   #8
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Da, dar omiti un amanunt, sa zicem ca se strica ceva la masina, chiar ambreiajul sau un senzor sau servodirectia etc Ce te faci in cazul in care ai alfa? Opel gasesti peste tot si reprezentante si oameni(de la service-uri gen Bosch, Valiauto etc) care stiu sa repare dar alfa...tre sa o iei pe rampa pana la ...Bucuresti?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 09:59   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Da, dar omiti un amanunt, sa zicem ca se strica ceva la masina, chiar ambreiajul sau un senzor sau servodirectia etc Ce te faci in cazul in care ai alfa? Opel gasesti peste tot si reprezentante si oameni(de la service-uri gen Bosch, Valiauto etc) care stiu sa repare dar alfa...tre sa o iei pe rampa pana la ...Bucuresti?
O iei pe rampa pana la Fiat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 17:37   #10
aganon_2002

Stage 3
 
aganon_2002's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Reprezentantele Fiat majoritatea au service Fiat, Lancia, Alfa.
Ideea e ca nu stiu care e mai ok dintre masini. Nu am de gand sa o tin 2 ani si sa o vand. Iar ca frumusete..... amandoua au ceva al lor si asta ma omoara!!!
aganon_2002 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 22:46   #11
marius1981

Stage 2
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Quote:
Originally Posted by aganon_2002 View Post
Reprezentantele Fiat majoritatea au service Fiat, Lancia, Alfa.
Ideea e ca nu stiu care e mai ok dintre masini. Nu am de gand sa o tin 2 ani si sa o vand. Iar ca frumusete..... amandoua au ceva al lor si asta ma omoara!!!
Intra pe forum la alfa si afla-i problemele si intra si pe forum la opel pt acelasi lucru, mai poti sa faci si acolo un versus ca sa mai afli niste pareri.Pana la urma tu decizi.
marius1981 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 12:38   #12
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Cati bani vrei sa dai pe masina?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 12:10   #13
aganon_2002

Stage 3
 
aganon_2002's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Pana in 10.000 E
aganon_2002 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:16   #14
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

De banii aia m-as uita la altceva, alta marca/model. De ex un C klass din 2005-2006 diesel, un e46 de 2000 diesel din 2004-2005, macar iti iei masina.

Intre alea 2 strict daca ai pitici pe creier, Alfa 159, par mai ok decat restu' generatiilor dar nu m-as baza prea tare pe asta . Daca o sa ajungi cu masina la Auto Italia o sa ai impresia ca ti-ai luat Bentley.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 15-10-10 at 13:25.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:39   #15
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Alfa Romeo 159 vs. Opel Astra GTC

Pai da macar sa miroasa a Germania , atunci e masina clar ! mie imi place Opel in general datorita faptului ca se diferentiaza de multe alte marci prin stabilitate , cutiile de viteze reusite etc. unele puncte poate minore dar care fac o placere din condus , insa probabil la Alfa ai sa observi aceste puncte ceva mai accentuate , nu te lua dupa acei ignoranti ce cred in mituri din spusele altora... din pacate n-am condus 159 nici macar de proba , dar e o masina foarte stabila si placuta , sa numai vorbim de aspect .
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -