Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Intr-o situatie periculoasa in care ai prioritate si celalalt nu ce faci?
Lasi de la tine daca poti sa eviti accidentul. 81 96.43%
Treci cu orice pret ca ai prioritate. 3 3.57%
Voters: 84. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-10, 17:05   #1
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Ieri dimineata venind pe centura am intalnit o situatie destul de des intalnita la noi care ma facut sa deschid threadul asta.

In fata mea mergea o masina cu aprox.80 km/h . Din fata venea un tir cu masini multe in spatele lui. Un microbuz aflat in spatele tirului intra in depasire . Se vedea clar ca nu avea cum sa treaca in conditii normale deoarece distanta pana la masina din fata mea era mult prea mica . Vazand ce se intampla am redus mult viteza pana aproape sa ma opresc pe loc.Deja im-i imaginam cum zboara bucati din masini si sunetul ala de accident...
Masina din fata mea mergea in continuare cu acceasi viteza ca si cum n-ar fi nimeni pe drum. In ultimul moment a frantat si a pierdut directia reusind totusi sa o tina pe drum la limita . Microbuzul a incaput fortat dupa ce si soferul tirului a tras spre sant oprindu-se pe loc.
De soferul microbuzului nu zic nimic . E clar ca a fost vinovat in toata situatia asta .
Ce ma uimeste pe mine e reactia soferului din fata mea . Nu a franat decat in ultimul moment si atunci ar fi fost prea tarziu daca nu se oprea si tirul in loc.

De aici m-am dus cu gandul la multi cunoscuti de -ai mei care merg dupa aceeasi idee.. " de ce sa franez daca am prioritate?! "
Daca mori intr-un accident de asta.. cui te plangi ca ai avut prioritate?!
La fel sunt situatii in trafic in care ai prioritate de dreapta sau drumul pe care mergi e cu prioritate si vine cate unul care nu se opreste .Altii schimba banda fara sa se asigure si te forteaza sa franezi . Am vazut pietoni care trec pe trecere fara sa se uite stanga si dreapta pt. ca ei sant pe trecere si au prioritate!
Mie mi-a zis instructorul la scoala de soferi candva despre conduita preventiva. Majoritatea sar peste ea. e prea putin importanta pt. ei.
Mai intreb o data ... Daca te faci praf sau mori ce mai conteaza ca ai avut prioritate ?! Daca lovesti masina si scapi relativ usor trebuie sa mergi la asigurari sa le dovedesti la aia care n-au fost acolo ca nu esti de vina si POATE mai primesti banii daca ai noroc.


Merita sa te pui in situatii de astea sau mai bine faci ce poti sa le eviti chiar daca lasi de la tine? Voi ce ziceti?

Last edited by !41!; 07-10-10 at 17:11.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 17:26   #2
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Conduita preventiva day`n`nite.... din pacate cat mai putini soferi sunt de acord cu mine
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 20:30   #3
PuFuL3T3
4Tuning International Member

 
PuFuL3T3's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 214
Member of:
[VW]
[4Tuning International]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Mai bine las de la mine decat sa mai stau cateva zile pana imi repar masina daca e destul de serios....
Nu merita...
PuFuL3T3 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 21:56   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Evident ca lasi de la tine, orice incident care se poate lasa cu victime trebuie evitat pe cat se poate.
Am vazut si pe forum ca multi gandesc "am prioritate, da-l dracu' sa se-nvete minte". Dar ei nu reusesc sa gandeasca ce se poate intampla si cu ei.
Vazusem si intr-o discutie legata de circulatia pe autostrada cum zicea un user ca daca ai viteza mare pe banda 2 si iti iese unul in fata fara sa se asigure de pe banda 1 dai direct in el, de ce sa franezi. Adica dau cu 160km/h in el sa se-nvete minte, 160 nici macar nu-i o viteza la care pot sa mor si eu si cel din fata.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 18:59   #5
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Este de evitat orice accident indiferent de masina,sau starea psihica. Sunt multi care stiuau ca au prioritate dar puteau evita accidentul si au iesit ulterior vinovati pentru producerea respectivului accident.
STOP ACCIDENTELOR RUTIERE VIATA SI FIARELE AU PRIORITATE!
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 09:57   #6
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

mai bine pierd 15 secunde dupa el, si alte 10 cu nervii de rigoare si imi vad de drum
decat ore, zile, saptamani, cu politie, asigurari, facut de masina, drumuri timp si bani pierduti aiurea.
deci nu-mi complic viata inutil.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 23:24   #7
m_power87


Stage 5
 
m_power87's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,346
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[MERCEDES]
[Street Zone]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Se intampla si in alte parti, de exemplu Germania. De multe ori am fost nevoit sa franez din cauza altora pentru a evita un accident. Chiar azi eram pe un drum principal intr-un sat, aveam vreo 30 km/h, cand la 3-4 m in fata ma trezesc ca iese direct in fata mea de pe o strada laturalnica un mos cu un Caddy. Am oprit, el si-a vazut de drum in continuare ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, insa l-am claxonat si i-am pomenit tot neamul si deja ma gandeam ce bataie ar fi meritat.
Aproximativ acum o luna eram in oras pe o sosea principala si ma apropiam de o intersectie cu un drum fara prioritate unde culmea au si semnul STOP, cand ma trezesc cu o cretina in mijlocul drumului pana pe contrasens , nu numai ca nu a oprit la stop dar nici macar nu s-a asigurat si a iesit cu viteza dorind sa vireze stanga si sa imi taie calea, din nou a trebuit sa opresc pentru a evita accidentul.
Se opreste in mijlocul drumului, se uita ca o idioata la mine, eu ii fac semn sa treaca insa ea da cu spatele si imi face loc.
Deci padure fara uscaciuni nu exista, de multe ori ma mir cati tampiti sunt la volan si in Germania, in special femei si persoane in varsta.
__________________
LIVE FOR SPEED
m_power87 is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 21:14   #8
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

E bine sa fii putin precaut.(a nu se confunda cu Melc sau 'timid')
Cel putin la intersectiile cu sens giratoriu cu mai multe benzi...mereu vad cate unu care face la stanga de pe banda 1...sau dreapta de pe 3.
Daca nu esti atent te sifoneaza imediat
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 01:27   #9
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

e bine sa fii precaut in orice situatie , chiar daca ai prioritate sau nu.in ziua de azi cand esti la volan trebuie sa fii cu ochii in toate directiile si sa-i feresti pe toti de langa tine , ca ei in nici un caz n-o sa te fereasca pe tine.

de exemplu mergeam din brasov spre adjud si dupa targu secuiesc pe o portiune de drum mai intinsa e o curba la stanga de vreo 40grade si cu cate o singura banda pe sens.imi vad de drum , pe sensu celalalt venea un tir.cand ajung pe la jumatea curbei il vad pe un destept cu o dubita ca intra in depasire din spatele tirului.m-a vazut da nici un moment n-a avut intentia de a frana si a intra inapoi in banda.normal cand l-am vazut ca iese am pus frana+frana de motor si m-am tras cat am putut de marginea drumului.a intrat la limita in fata tirului.si daca nu punea frana nici ala cu tiru sa-l ajute putin se urca peste mine la 100+ sau cat avea.in fractiunea aia de secunda l-am vazut pe asta cu duba cum se opreste pe undeva pe bancheta mea din spate...

si n-a fost singuru caz de genu.multi idioti pe strazi , si cu prioritate sau fara , daca nu lasi de la tine ca sa te feresti...o sa ai parte de foarte multe belele..doamne fereste
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 09:41   #10
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Stiti cum e cu asta?
Poti sa ai tu dreptate(dead right) dar s-ar putea sa mori pe loc (right dead).
cangri is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 10:05   #11
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Quote:
Originally Posted by PSD-ul View Post
Este de evitat orice accident indiferent de masina,sau starea psihica. Sunt multi care stiuau ca au prioritate dar puteau evita accidentul si au iesit ulterior vinovati pentru producerea respectivului accident.
STOP ACCIDENTELOR RUTIERE VIATA SI FIARELE AU PRIORITATE!
Corect! asta voiam sa spun si eu......pe langa ce s-a spus mai sus cu mai bine 10 sec mai tarziu decat nervi cu asiguratorii, te mai poti trezi si cu paguba, in sensul ca sa te scoata pe tine vinovat sau culpa comuna.... sunt multi d-astia ce au vrut sa scoata de la asigurari bani pe masina si si-au cam muscat-o.....plus ca daca ala nu are asigurare asa-i ca te judeci cu el?!
Accidentele trebuie evitate cu aproape orice pret! Adica totusi mai bine intrii in el decat in parapetul de beton sau santz, pt ca el cedeaza, dar santu sau parapetul NU!
Prioritatea e mai importanta decat absolut orice....daca ar fi sa aleg sa merg 100 km beat(5 beri sa zicem) si cu 100kmph viteza medie da sa acord prioritate, sau sa nu acord prioritatea deloc numai in 10 intersectii una dupa alta, la intamplare, aleg garantat prima situatie fiind muuuuult mai safe! Dar totodata sunt unele situatii cand tre sa lasi de la tine ca sa fie bine; ganditiva ce bine e cand te mai iarta si altcineva pe tine sau iti face semn cu farurile ca te lasa sa treci. Eu am patit 3-4 situatii cand am trecut printr-o intersectie si mi-a facut figuri motorul de a trebuit sa incetineasca bine cel de pe prioritate ca sa nu intre in mine, si daca va ganditi ca eram si cu motocicleta, atunci va dati seama cat de important a fost pt mine asta!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 10:30   #12
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

De acord cu PSD si Gixer. Apropo Gixer, ce-mi plac comparatiile tale cu berile si cu vitejiile de diverse forme Ai mai scris si pe alte topicuri chestii de genu, dar atat timp cat nu faci vreo prostie, poti sa scrii ce vrei Adevaru e ca prinzi vreun d-asta de n-are asigurare... si te judeci cu el... si tot tu pierzi, ca stai fara masina! Si daca ai ceva de castigat, de exemplu ca-ti schimba aripa care vroiai tu sa o schimbi de mult, sau stiu eu ce altceva... chiar se merita sa te lipseasca aia din service de UTILITATEA masinii timp de 1 luna?? Eu nu cred... mai bine o tin incuiata in fata portii cu gandul ca e stricata decat sa intru in unu ca deh.. "s-a ivit ocazia" si dupaia sa pierd mult mai mult cu procese, sau spagi pe la service ca sa imi dea masina repede..... Mi-a placut cum a pus problema initiatorul topicului: daca esti mort, ce rost are ca aveai prioritate?? (asa m-a invatat si pe mine instructorul, si bine a facut!). Inca ceva... cand mi-am luat permisul, am primit un sfat care nu o sa-l uit niciodata... "fii atent in stanga-dreapta la restu, ca poate ei nu sunt, si nu stii ce se poate intampla..."!!!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 20-10-10, 17:52   #13
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Stiti chestia aia cu: cel destept cedeaza primul?
Asa si eu: pot sa am mama prioritatii - daca tampitul care se crede cu 4 oua vrea sa riste, sa se bage.

Oricum, instinctiv, majoritatea dintre noi face pe 4 in patru sa evite impactul.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 00:56   #14
Bondellu

Stage 3
 
Bondellu's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 169
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

vad la poll
Lasi de la tine daca poti sa eviti accidentul. 68 98.55%
Treci cu orice pret ca ai prioritate. 1 0.45%
Tind sa cred ca acel singur vot a fost pus la misto.Sper sa am dreptate
__________________
TRANSPORT PERSOANE SI BAGAJE IASI(ROMANIA)-ALBA(ITALIA) 0756903102 SAPTAMANAL PLECARE DIN IASI JOIA SI SAMBATA DIN ALBA !
FOLIE AUTO OMOLOGATA R.A.R. PENTRU MASINA TA! detalii la ID bondellu sau 0756903102
Bondellu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 11:55   #15
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: conduita preventiva vs prioritate cu orice pret

Da . Thread-ul asta nu mai are rost . Daca a votat lumea pe bune e bine.
Rog moderatorul sa-l inchida
!41! is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -