Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: GPL vs CNG
GPL 45 64.29%
CNG 25 35.71%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-10, 23:48   #1
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default GPL vs CNG

S-a tot discutat despre benzina vs gaz,motorina vs benzina si gaz vs motorina si is curios sa vad si eu opinia si parerile unor despre tehnologia asta,desi personal cred ca-i cu mult peste GPL,dar sta foarte prost la un capitol,popularitatea lui in Romania.
Pentru cei care nustiu ce-i CNG-ul,CNG-ul e gazul ala de la butelie sau reteaua de gaz a orasului dar comprimat in butelii pana la 200 de bari,de la asta ii vine si denumirea de Compressed Natural Gas.

Deci GPL vs CNG,care-i cel mai bun si mai ieftin,ca despre asta-i vorba
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 12:32   #2
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: GPL vs CNG

gazul natural nu cred ca poate ajunge la 200 de bari, se transforma in lichid la o presiune mica, sub 5 bar (cred) , cam ce presiune crezi ca tine o bricheta?

oricum , de unde se cumpara cng-ul ca eu nu am vazut nicaieri.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 09-04-10, 18:33   #3
74axd

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 37
Default Re: GPL vs CNG

din experienta, un calibra cu cng mergea 300km cu 8 euro iar pe benzina 25euro pt aceiasi distanta. cu cng se economiseste cu pana la 75% fata de benzina. sunt in schimb 2 probleme: buteliile ocupa prea mult spatiu datorita imposibilitatii de comprimare a cng la mai mult de 200 bar( buteliile ar deveni prea grele) si mai ales ca as dori sa imi aratati si mie macar o statie de cng in Ro.
74axd is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 17:42   #4
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by beck View Post
gazul natural nu cred ca poate ajunge la 200 de bari, se transforma in lichid la o presiune mica, sub 5 bar (cred) , cam ce presiune crezi ca tine o bricheta?

oricum , de unde se cumpara cng-ul ca eu nu am vazut nicaieri.
da se pare ca este altceva, buteliile chiar sunt de 200+ bar .

http://www.gasfill.com/index.php astia produc o statie de incarcare pentru acasa, incarcarea dureaza 10 ore !!!
beck is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 18:52   #5
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by 74axd View Post
din experienta, un calibra cu cng mergea 300km cu 8 euro iar pe benzina 25euro pt aceiasi distanta. cu cng se economiseste cu pana la 75% fata de benzina. sunt in schimb 2 probleme: buteliile ocupa prea mult spatiu datorita imposibilitatii de comprimare a cng la mai mult de 200 bar( buteliile ar deveni prea grele) si mai ales ca as dori sa imi aratati si mie macar o statie de cng in Ro.
Eu am pe zafira instalatie originala GM si ocupa destul loc,ca rezervorul de benzina e de doar 16 litri.
Eu auzisem ca astia de la RATP Iasi vor achizitiona niste autobuze ce au sisteme de CNG,dar vad ca astept degeaba.

Over 7 million vehicles worldwide currently use CNG as a fuel. The largest market worldwide is Argentina and Italy is the largest European market with 400,000 vehicles. Government support for CNG varies from country to country but many impose lower taxes on CNG and also supply grants for vehicle conversions.

La noi cand ?
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 11-04-10, 04:34   #6
Alexutzzz

Stage 5
 
Alexutzzz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,349
Default Re: GPL vs CNG

Am votat gpl.Daca o sa am masina pe benzina cu siguranta ii voi monta instalatie gpl.Desi prefer diesel pentru masina de zi cu zi
Despre cng nu stiu nimic si nici nu sunt statii de alimentare la noi
Alexutzzz is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 20:32   #7
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by Alexutzzz View Post
Am votat gpl.Daca o sa am masina pe benzina cu siguranta ii voi monta instalatie gpl.Desi prefer diesel pentru masina de zi cu zi
Despre cng nu stiu nimic si nici nu sunt statii de alimentare la noi
Am observat ca pana la urma totul se reduce la consum, indiferent ca avem masini de 60 sau de 120CP. Imi si imaginez in Bucuresti, cu traficul ala bara la bara, cati din cei 90-100-120-130Cp ai masinii ii folositi Deci parerea mea e ca matiz rullz de ce va mai stresati sa luati masini puternice la care sa montati GPL daca tot la consum se ajunge in final?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 11:02   #8
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: GPL vs CNG

http://www.**************/stiri/volk...cng-29814.html cng este folosit si in sportul cu motor
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 01-12-10, 22:44   #9
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: GPL vs CNG

intrebare merge bagat gpl intr-o instalatie cng? ca am inteles ca invers nu merge
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 01:22   #10
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: GPL vs CNG

cred ca multi voteaza gpl ca au ei pe masina si nestiind macar ce e cng. ei i-l confunda cu PDL, pntcd etc etc
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 01:49   #11
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: GPL vs CNG

Am votat CNG pt ca ala se obtine si din balegar....si la cat rahat este in tzara asta....glumesc putin, dar putin acid, pt ca nu e exploatat nici macar la o capacitate minima potentialul de resurse ale tarii acesteia, in sensul ca, vaca mananca iarba si produce pe langa lapte si carne si fertilizator, iar surplusul de fertilizator daca e lasat la "dospit" degaja mult gaz metan.
Totusi 200bari intr-un tub de 20-25L in porbagaj, pe langa probabil inca 30-40L de rezervor.....mai lipseste si un tub de oxigen si vo 5 saci cu azotat in portbagaj si pe bancheta din spate, si deja avem imaginea perfecta a masinii ideale pt BinLaden
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 12:09   #12
g3o.

Stage 3
 
g3o.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 90
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
intrebare merge bagat gpl intr-o instalatie cng? ca am inteles ca invers nu merge
trebuie schimbat plamanul si merge ... asta din cate stiu io
g3o. is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 22:27   #13
ablueeye

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: GPL vs CNG

nu merge deloc
lpg-ul e la presiune mica ~20bar
cng la peste 200 bar

nu sunt compatibile instalatiile
lpg e lichid
cng e gaz

Quote:
Originally Posted by g3o. View Post
trebuie schimbat plamanul si merge ... asta din cate stiu io
ablueeye is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 22:37   #14
ablueeye

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Am votat CNG pt ca ala se obtine si din balegar....si la cat rahat este in tzara asta....glumesc putin, dar putin acid, pt ca nu e exploatat nici macar la o capacitate minima potentialul de resurse ale tarii acesteia, in sensul ca, vaca mananca iarba si produce pe langa lapte si carne si fertilizator, iar surplusul de fertilizator daca e lasat la "dospit" degaja mult gaz metan.
Totusi 200bari intr-un tub de 20-25L in porbagaj, pe langa probabil inca 30-40L de rezervor.....mai lipseste si un tub de oxigen si vo 5 saci cu azotat in portbagaj si pe bancheta din spate, si deja avem imaginea perfecta a masinii ideale pt BinLaden
nu e nicio Bomba uite aici
https://www.youtube.com/watch?v=Z51Nx...eature=related
crezi ca GPL e la fel ???

Last edited by ablueeye; 10-01-12 at 22:42.
ablueeye is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 00:06   #15
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: GPL vs CNG

Quote:
Originally Posted by ablueeye View Post
nu e nicio Bomba uite aici
https://www.youtube.com/watch?v=Z51Nx...eature=related
crezi ca GPL e la fel ???
52 mph x 1.609,344 m=80.4672 km/h, o viteza de croaziera in oras, pe o banda pe o strada cu 2 sensuri!
cat mergi tu cu ~81 km/h in afara orasului?
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -