Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Oldschool sau mainstream?
Oldschool 62 77.50%
Mainstream 18 22.50%
Voters: 80. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-09, 13:29   #16
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Sa zicem ca te lasa o masina veche in drum. Sa zicem Golfu meu, sau fiatu lui denver. Scoti trusa de scule din portbagaj si o repari, bineinteles daca ai ceva treaba cu mecanica si cu masina aia. La o masina noua, face figuri, se opreste motoru, stai si te uiti la ea ca mielu la poarta noua. Sa nu mai vobim de costurile de achizitie si de intretinere.
amandoua se repara la fel de usor ( Daca ar fi treaba doar de mecanica), dar ce te faci cand ai probleme la partea electrica /electronica , la ECU , la calculatoare si senzori ? De-aia e mai buna una oldschool fara electronica pe ea
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 12:14   #17
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

cum se zicea si in nota din primul post, daca deja ai o masina de zi cu zi,
actunci iti alegi un oldscool. poti ulbla la ea mai ushir, mai modifici una, mai incerci alta si tot asa.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 12:36   #18
Armandot

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,637
Member of:
[Oltcit]
[VW]
[Fiat]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Quote:
Originally Posted by spiner View Post
Eu aleg Mainstream.

La o masina veche se poate intampla absolut orice ,chiar daca e intretinuta.Am patit sa fiu la peste 100 km distanta de casa si mi sa rupt cablul de acceleratie la un nissan.am stat si m-am gandit ..daca eu eram in urcare la vreo serpentina?Ramaneam blocat si mai si incurcam circulatia.Chetia asta ma facut sa urasc masinile vechi.si vorba aia daca ai maina de weekend mai tragi o tura la munte la mare..
dar daca iti cadea vreun senzor la aia noua cum am patit eu la un citroen ( cele mai proaste masini ) sa vezi atunci distractie, cheamai pe aia de la service cu calculatorul , stai sa caute ala mufa ca era afon si nu stia unde sa bage ca sa vada ce are si pana la urma cheama platforma ca nu ii daduse de cap la masina... prosti rau au fost oamenii care au gandit ca calculatoarele o sa faca mai bine motorului, trebuiau sa ramana la etapa ca , calculatoarele sunt bune doar pt ac,geamuri electrice si alte prostii minore si nu sa incarce motorul cu 10000 de senzori , ca pt un senzor sa stai si sa te uiti la masina 3h si sa nu stii ce are, macar la alea clasice deschizi capota si nu vezi 20 km de cabluri si fire te uiti oleaca si ii dai pana la urma de cap la problema, dar cand deschizi capota la una noua stai si te uiti ca oare ce sa fie...
Armandot is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 14:09   #19
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Sunt de acord cu Armandot, si in plus cred ca ar trebui sa trecem iar la caleasca cu cai, sa bombardam toate centralele electrice, sa revenim la iluminarea pe gaz, sa reducem medicina la lipitori si amputari, mai pe scurt sa ne intoarcem toti in evul mediu ca nu suntem pregatiti pentru progres.
Doar pentru ca noi nu evoluam odata cu tehnologia nu inseamna ca e mai bine fara ea. Masinile nu sunt conduse de mecanici, si oricare ar fi situatia in romania trebuie sa apreciem ca nu reprezentam o majoritate pe mapamond. Daca iti place sa mesteresti la o masina o poti face fie ca e noua fie ca e veche, trebuie sa ai cunostintele si sculele potrivite.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 23:13   #20
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

parerea mea este ca :
pasionatii de masini cu bani putini aleg oldschool si il reconditioneaza dupa bunul plac si buzunar
pasionatii de masini cu bani aleg Mainstream,,,,,,,,
oamenii "normali" aleg o masina noua fara griji fara reparatii .......
nu se intampla tot timpul asa dar asa cam am observat asta daca vb de pasionati!
(rag sa fie corectat daca gresesc )
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 23:27   #21
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Pe mine cuvantu Old School ma duce cu mintea la masini de genul AC Cobra, Doge Charger, Mustangul vechi, Renault Alpine, Porsche Carrera SC sau prinul 911 turbo ( care este o adevarata torpila), BMW E30 cupe ( Ursuletul care este o masina iconica) mi se pare prima masina cu muschi europeana, Ford falcon. Acestea mi se par masini old school si oricare dintre aceastea daca sunt in minitile lor si aduse putin la zi dpdv tehnic sunt comparabile cu masinile mainstream de astazi. Acuma ce alege fiecare este o chestiune de gust si caracter.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 23:52   #22
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Quote:
Originally Posted by Racer_e30 View Post
parerea mea este ca :
pasionatii de masini cu bani putini aleg oldschool si il reconditioneaza dupa bunul plac si buzunar
pasionatii de masini cu bani aleg Mainstream,,,,,,,,
oamenii "normali" aleg o masina noua fara griji fara reparatii .......
nu se intampla tot timpul asa dar asa cam am observat asta daca vb de pasionati!
(rag sa fie corectat daca gresesc )
vreau sa iti spun ca o masina oldschool in adevaratul sens al cuvantului, nu ca golfu meu , cere foarte multi bani pentru intretinere in stare originala. De multe ori depaseste costul de intretinere a unei masini noi.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 14:51   #23
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Oldschool pana la capat.
Am 10 si nu mege niciuna, dar daca am timp(iarna prefer sa hibernez ) in 3 ore sigur pun una la punct sa ma plimb cu ea.
A doua zi, la fel, mai pun una la cheie.
Dar farmecul e sa tot mesteresti, le faci, le strici, terapie antistres, mai tare ma doare capul cand ma "lovesc" de o problema casnica/de invatat/etc, decat sa dau cu el(capul) de o capota
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 17:42   #24
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

am votat oldschool...asta implicand sa ai si o masina pe care te poti baza oricand..
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 15:35   #25
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Nu chiar oricand : https://www.youtube.com/watch?v=joMK1...layer_embedded
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 20:39   #26
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Am votat "old school" şi am în minte o maşină care a fost "mainstream" cu generaţii în urmă, adică Broscuţa mea. Bineînţeles, îşi va demonstra abilităţile când se va termina restaurarea.

"Old school" nu înseamnă neapărat epoca Ursuleţului, a lui Saab 900 original sau a lui Mercedes-Benz W124, ar mai putea însemna multe pentru cine are ambiţie, pasiune şi ceva bani (şi nu trebuie să fii miliardar). Când un adevărat automobilist aude de o Alfa Romeo "Seria 105" sau de un Ferrari/Dino 246GT îi sclipesc ochii ca unui personaj de desene animate, cam aşa cum face şi un pasionat al armelor când îl întrebi ce ar prefera, o sculă modernă contra unui Mauser K98 sau Mannlicher-Schoenauer

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 20:41   #27
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Mainstream pt drumuri lungi/ naveta.
Oldschool pt duminica / copilul din noi.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 11:20   #28
MarioCrT

Stage 5
 
MarioCrT's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1,234
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Pentru cine are o maşină oldschool şi ştie ce să facă atunci când il lasă maşina , vorbind de partea mecanică , e foarte bine . Bineinteles la o maşină nouă nu intalnesti neapărat numai plastic. Dar ca un exemplu contra - schimbarea unui simplu bec poate dura foarte mult la una nouă . https://www.youtube.com/watch?v=nXCZ2v-nIF4

@Racer .La ce ai spus te contrazic , nu cred ca numai oamenii cu bani putini aleg oldschool , cat si oamenii cu bani care le reconditioneaza intr`un mod unic ( custom ) .
__________________
http://originals.ro/101590org
MarioCrT is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 16:10   #29
15lda

Stage 4
 
15lda's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 246
Member of:
[DACIA]
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Oldschool.De ce sa ai o masina "universala" cand poti sa ai o una unica plus ca unde mai e satisfactia sa repari toata ziua la ea sa te chinui...bine nu toata lumea intelege chestiile astea.
15lda is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 20:40   #30
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Oldschool vs. Mainstream

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
sau prinul 911 turbo ( care este o adevarata torpila)
https://www.youtube.com/watch?v=Q2Inb...eature=related
nu stiu daca te referi la anul 1975 sau generatia a doua din 78
lord_wader is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -