Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-09, 14:04   #1
sandrin

Stage 5
 
sandrin's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,303
Member of:
[SEAT]
Default General : SEAT vs RENAULT

Intrucat am niste "contraziceri" cu cativa prieteni care sustin dinadins ca renault bate la fundulet la orice capitol marca vag-ului seat-ul, vreau sa aflu si parerea voastra. E un thread general in care vreau sa dezbatem toate capitolele : design, confort, fiabilitate, motorizari, performante, puncte forte si puncte slabe, vanzari, cu argumente va rog. Nu neaparat numai pe varfurile de gama (cupra, rs) are celor 2 producatori.

edit : aici ma refer doar la renault-urile fabricate in Franta.
__________________

Old : Cordoba 6l Cupra look
New project soon

Last edited by sandrin; 27-09-09 at 14:20.
sandrin is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 14:45   #2
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Salutare Eu sunt posesor al unui Renault Megane II din 2003, dar in acelasi timp am stat pe langa multe seat`uri, fiind si membru al ,,clubseat.eu". Eu sunt una dintre persoanele cu care s`a contrazis Sandrin. Nu mi-a placut cum s-a exprimat la partea cu ,,cativa prieteni care sustin dinadins ca renault bate la fundulet la orice capitol marca vag-ului seat-ul". Niciodata nu as putea sa zic una ca asta.
Firma Renault s-a infiintat in 1898( http://ro.wikipedia.org/wiki/Renault ), la inceputurile secolului XX participand deja la curse, pe cand firma Seat s-a infiintat in 1953, fiind ajutata de catre FIAT( http://ro.wikipedia.org/wiki/SEAT ). Atat cu lectia de istorie.
Renault nu este preluat de niciun grup pentru a nu da faliment. Firma cumpara Dacia pentru a o salva.
Calitatea de pe Reno(nu cele facute in turcia) este una destul de ridicata. Asta o pot confirma cei care au mers cu un exemplar. Nu vreau sa imi sara in cap posesorii de seat. Toata calitatea de pe ,,S" se datoreaza firmei VW, pe cand interiorul nu este atat de finisat in detaliu. Asta o pot confirma posesorii de seat.
Firma Renault a produs mult mai multe modele vandute in mai multe exemplare. Adevarul este ca piesele sunt foarte scumpe la frantuzesti, dar nu te poti indoi de calitatea lor. Masina mea a parcurs 215mii km in cele mai grele conditii (scoala de soferi) si singurele piese pe care le-am schimbat au fost consumabile, ca la orice alta masina. Astept contraziceri

PS: vand reno!! cumpar seat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CarsRenaultWide2.jpg
Views:	123
Size:	56.8 KB
ID:	1103673  
__________________
Renault Megane 1.5@dci
Opel Calibra 2.0 8v / 2.0 16v
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo @
Daewoo Cielo 1.5 16v
Ford Mondeo 2.0 TDDI @
Mercedes C200 Kompressor
Testere de diagnoza pentru toate tipurile de masini, mecanica tinichigerie-vopsitorie: http://iulius-service.ro/

Last edited by fe_billy92; 27-09-09 at 14:49.
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 21:17   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Seat s-a compromis total in ochii mei dupa lansarea mizeriei numite exeo. Pur si simplu a luat drept niste prosti o intreaga categorie de clienti.
Nu stiu care-i mai bun, dar in ochii mei Renault e deasupra.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 21:20   #4
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Si eu zic ca Renault e peste Seat ...de ceva timp mi-am luat un seat ibiza si zic ca e cea mai orbila masina care am condus-o , revin in curand cu ceva poze care sa dovedeasca calitatea seatului
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 21:26   #5
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Eu nu vreau sa numesc exeo o mizerie, doar o replica mai proasta dupa a4. S`au ,,gafat" cu producerea acestui model, dar erau destul de presati de timp, ca firma seat nu avea o limuzina care sa concureze cu cele de renume.
JunKer_hP, cunosc si eu calitatea in interiorul unui seat. De motor nu pot sa zic nimic de rau, pentru ca este facut de VW. In schimb in interior, se poate observa linia de la airbag(la pasager), torpedoul si locasul de acte din stanga volanului nu vin la linie si....multe altele
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-09, 21:39   #6
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

nu la asta ma refeream de ex: cand m-am uitat la roada de rezerva langa ea , locul acela e vopsit doar pe jumatate deci jumatate e gri jumatate rosu(fiind masina rosie) da si calitatea din interior e de nota mica (poate si din cauza ca masina am luat-o cu putine dotari) , da poate modelele mai scumpe or fi mai frumoase...nu stiu ...eu mi-am dat cu parerea numai despre ibiza , restu nu le comentez ca nu am apucat sa te testez/vad mai indeaproape

P.S - Acum cateva zile am dat cu mana in capota de la ibiza si dupaia in capota de la golf , sincer suna a gol la ibiza, e foarte subtire si din cauza asta banuiesc ca e si nesigura si mai sunt multe "defecte"...da acuma la 10.500 de euro n-am ce sa comentez la mai mult (ce e ieftin e de cacao)

Last edited by JunKer_hP; 27-09-09 at 21:42.
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 01:21   #7
sandrin

Stage 5
 
sandrin's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,303
Member of:
[SEAT]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

@ ionut_cluj : te rog sa argumentezi de ce e o mizerie noul exeo. Faptul ca "a luat drept niste prosti o intreaga categorie de clienti" nu argumenteaza nimic. Cum am scris si in titlul thread-ului ma refer mai mult la general (design, confort, fiabilitate, motorizari, performante, puncte forte si puncte slabe) , nu neaparat anumite modele ale celor 2 marci.
@junker : iti dau dreptate cu interiorul, e cea mai mare buba pe care o aclama toata lumea la seat, si eu sunt posesor de cordoba si ma plang de calitatea si imbinarile interiorului, dar sa nu uitam ca seat-urile din spania sunt mult mai bine inchegate atat la interior (plansa de bord e dintr-un material mult mai moale, nu ca la noi tare ca piatra) cat si la exterior. Oricum cu noua ibiza si exeo eu zic ca au facut un pas inainte cu interiorul, care e de mai buna calitate, nu degeaba noua ibiza a fost declara cea mai frumoasa masina de la Frankfurt in 2008 daca nu ma insel.
sandrin is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 02:04   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by sandrin View Post
@ ionut_cluj : te rog sa argumentezi de ce e o mizerie noul exeo. Faptul ca "a luat drept niste prosti o intreaga categorie de clienti" nu argumenteaza nimic. Cum am scris si in titlul thread-ului ma refer mai mult la general (design, confort, fiabilitate, motorizari, performante, puncte forte si puncte slabe) , nu neaparat anumite modele ale celor 2 marci.
Nu argumenteaza nimic, decat ca e ok sa luam un model mai vechi al ALTEI MARCI, ii troznim faruri si stopuri noi, niste embleme pe ici, pe colo, si gata, avem masina noua! Nu argumenteaza nimic? Nimic, inafara de filosofia marcii, de interesul vis-a-vis de imagine, etc.

Deci:
Design - Renault, am spus mai sus de ce.
Confort - Renault (Nu cred ca Seat a construit vreodata ceva ce sa se apropie din punctul asta de vedere de Vel Satis, Laguna sau Grand Espace)
Fiabilitate - nu stiu
Motorizari - niciuna nu exceleaza, dar Seat nu are motorizari proprii, decat cele care apar si pe audi, skoda, vw si care mai e pe acolo, deci tot Renault castiga.
Performante - n-am idee, dar Renault e in Formula 1, Seat/VAG nu, deci...

Puncte forte Renault:
-indrazneala designului. Uneori le reuseste, alteori nu, dar au starnit controverse mereu, ceea ce e bine pentru popularitate. Imi place f mult Laguna 3 Coupe, Avantime, Grand Espace, noul Twingo etc.
-versiunile performante pot fi deosebite foarte usor dpdv estetic de cele clasice.
-faptul ca au o istorie extraordinara in sporturile cu motor
-Dacia. Daca nu era Renault 12, cine-stie ce versiune faggy de Lada am fi fabricat acum.
-confort. De la Clio in sus sunt niste masini foarte confortabile, cu tinute de drum extrem de ok.

Puncte slabe Renault:
-la unele modele, calitatea materialelor lasa mult de dorit. Nu neaparat faptul ca cedeaza usor, ci materialul in sine nu e atragator. Vezi tot ce are Logan in interior, plasticele din Clio, etc.
-se spune ca service-ul e scump. Nu stiu, n-am avut decat 1 singur Renault si n-am fost cu el la service.
-imagine de marca oarecum compromisa de calitatea indoielnica din ultima vreme.

Puncte forte Seat:
- Leon
- volanele actuale sunt foarte misto

Puncte slabe Sear:
- Exeo, de departe.
- interioare nu tocmai atragatoare, dar aici tine de gusturi.
- la fel ca la Renault, plastice foarte ieftine la unele modele.
- imagine slaba de marca. Nu vad Seat ca o marca de top si e pacat pentru o marca cu istorie de peste 50 de ani sa aiba nava amiral un audi cu alta emblema, mai ales ca nici Audi nu e cine-stie ce.
- in sporturi cu motor sunt zero
- nu are niciun cabrio in oferta, si niciun SUV.

Nu prea e mult de comparat intre ele. Tot ce am scris mai sus reprezinta parerea mea. Nu va certati cu mine, ca nu-s foarte destept si ma iau la tranta cu oricine. Verbal, evident.

Last edited by ionut_cluj; 28-09-09 at 02:06.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 02:18   #9
sandrin

Stage 5
 
sandrin's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,303
Member of:
[SEAT]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

iti multumesc pentru post, sunt de acord cu tine mai putin un singur aspect : in sporturile cu motor nu sunt tocmai zero, leon a obtinut victorii succesive si cel mai bun rezultat pentru seat la WTCC.
sandrin is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 05:34   #10
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Iti multumesc si eu, ionutz_cluj. Este cineva de alta parere? Va rog sa argumentatiti afirmatiile
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 13:41   #11
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

@ Ionut Cluj - Motoarele Renault > VAG ? Poate la 1.2 / 1.4 / 1.6 pe ici pe colo. Overall mananca bataie de nu stie ce se intampla. VAG are motorizari la care Renault nu o sa apeleze niciodata, nu are pe ce sa puna asa monstri. Nu o da in balarii din start, poti mai mult de atat. Cand VAG avea 1.9 TDI 150CP Renault nici nu visa la asa ceva. Seat are si motoare foarte ok de la VAG, incepand cu 2.0 TFSI nu doar de alea mediocre.

Audi nu e cine stie ce ? Felicitari, ai facut gluma zilei. Unul din cele mai titrate branduri worldwide nu e cine stie ce...

VAG nu e in F1 dar e in alte motorsport-uri, WTTC (Seat TDI care nu e 0) / LeMans / DTM / etc unde presteaza bine nu face figuratie.

La Exeo nu vad nimic asa mizerie. Ce ti se pare rau intr-un A4 (chiar daca nu este ultima generatie) la un pret bun ? Un om normal nu s-ar supara sa cumpere un Sedan premium la un pret bun de nou. Ideea in sine nu e tocmai roz dar departe de a fi asa idiotic. In plus Seat, la fel ca Skoda folosesc platforme VAG, nu e nimic asa deosebit. Daca ar fi fost pe cont propriu...

================================================== ========================

Parerea mea ? As alege Renault. Din prisma design-ului (interior/exterior) la Seat nu prea ma atrage nimic, dar asta e chestie subiectiva. Leon modelul anterior imi place, asta nou arata 50-50% la exterior dar a dubita la interior. La Renault sunt mai multe modele interesante.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 28-09-09 at 13:45.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:03   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ Ionut Cluj - Motoarele Renault > VAG ? Poate la 1.2 / 1.4 / 1.6 pe ici pe colo. Overall mananca bataie de nu stie ce se intampla. VAG are motorizari la care Renault nu o sa apeleze niciodata, nu are pe ce sa puna asa monstri. Nu o da in balarii din start, poti mai mult de atat. Cand VAG avea 1.9 TDI 150CP Renault nici nu visa la asa ceva. Seat are si motoare foarte ok de la VAG, incepand cu 2.0 TFSI nu doar de alea mediocre.

Audi nu e cine stie ce ? Felicitari, ai facut gluma zilei. Unul din cele mai titrate branduri worldwide nu e cine stie ce...

VAG nu e in F1 dar e in alte motorsport-uri, WTTC (Seat TDI care nu e 0) / LeMans / DTM / etc unde presteaza bine nu face figuratie.

La Exeo nu vad nimic asa mizerie. Ce ti se pare rau intr-un A4 (chiar daca nu este ultima generatie) la un pret bun ? Un om normal nu s-ar supara sa cumpere un Sedan premium la un pret bun de nou. Ideea in sine nu e tocmai roz dar departe de a fi asa idiotic. In plus Seat, la fel ca Skoda folosesc platforme VAG, nu e nimic asa deosebit. Daca ar fi fost pe cont propriu...
Eu ce m***ii mei tot povestesc aici? Motoare VAG, nu de conceptie SEAT. SEAT NU ARE MOTOARE DE CONCEPTIE PROPRIE, punct.
Este o comparatie Renault vs. Seat, nu Renault vs. vag.

Audi brand titrat worldwide exact)

Nici nu ma mira ca nu vezi exeo o mizerie, la fel cum nu m-ar mira sa te bucuri nespus daca maine vw ar lansa golf 3 drept golf 7. Doar Golf 3 a fost o masina buna, ce dracu... hai c-o mai lansam o data.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:13   #13
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ Ionut Cluj - Motoarele Renault > VAG ? Poate la 1.2 / 1.4 / 1.6 pe ici pe colo. Overall mananca bataie de nu stie ce se intampla. VAG are motorizari la care Renault nu o sa apeleze niciodata, nu are pe ce sa puna asa monstri. Nu o da in balarii din start, poti mai mult de atat. Cand VAG avea 1.9 TDI 150CP Renault nici nu visa la asa ceva. Seat are si motoare foarte ok de la VAG, incepand cu 2.0 TFSI nu doar de alea mediocre.

Audi nu e cine stie ce ? Felicitari, ai facut gluma zilei. Unul din cele mai titrate branduri worldwide nu e cine stie ce...

VAG nu e in F1 dar e in alte motorsport-uri, WTTC (Seat TDI care nu e 0) / LeMans / DTM / etc unde presteaza bine nu face figuratie.

La Exeo nu vad nimic asa mizerie. Ce ti se pare rau intr-un A4 (chiar daca nu este ultima generatie) la un pret bun ? Un om normal nu s-ar supara sa cumpere un Sedan premium la un pret bun de nou. Ideea in sine nu e tocmai roz dar departe de a fi asa idiotic. In plus Seat, la fel ca Skoda folosesc platforme VAG, nu e nimic asa deosebit. Daca ar fi fost pe cont propriu...

================================================== ========================

Parerea mea ? As alege Renault. Din prisma design-ului (interior/exterior) la Seat nu prea ma atrage nimic, dar asta e chestie subiectiva. Leon modelul anterior imi place, asta nou arata 50-50% la exterior dar a dubita la interior. La Renault sunt mai multe modele interesante.
Iti multumesc si tie. Ai punctat foarte bine unele aspecte. Sa o luam cu inceputu: Ai zis de motorul 1.9 tdi 150 de cp....ca reno nici nu visa la asa cv. Renault a facut de mult motoare bune si puternice, `87 `88 `89..si inca face(2.0T 180cp un exemplu de pe r21). Seat`u nu a facut niciun motor al lui de curand sa se mandreasca. Toata calitatea si tot meritul se datoreaza inginerilor de la VW&AUDI. La acest capitol, Seatul este=0. Din acest motiv niciodata nu o sa se compare cu un reno.
Ai zis de ,,VAG nu e in F1 dar e in alte motorsport-uri, WTTC (Seat TDI care nu e 0) / LeMans / DTM / etc unde presteaza bine nu face figuratie." Noi aici nu comparam RENAULT vs Grupu VAG!!. Comparam firma reno fatza de seat.
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:15   #14
fe_billy92
Opel Driver

Stage 5
 
fe_billy92's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 458
Member of:
[Fanatik MotorSport]
[Opel]
[SEAT]
[RENAULT]
[VW]
[FORD]
[MERCEDES]
[DAEWOO]
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Eu ce m***ii mei tot povestesc aici? Motoare VAG, nu de conceptie SEAT. SEAT NU ARE MOTOARE DE CONCEPTIE PROPRIE, punct.
Este o comparatie Renault vs. Seat, nu Renault vs. vag.

Audi brand titrat worldwide exact)

Nici nu ma mira ca nu vezi exeo o mizerie, la fel cum nu m-ar mira sa te bucuri nespus daca maine vw ar lansa golf 3 drept golf 7. Doar Golf 3 a fost o masina buna, ce dracu... hai c-o mai lansam o data.
Cand i-am dat reply....tu nu aveai textu asta. Al meu l-am facut doar din ce am citit de la anaconda. Cam acelasi lucru am zis am2
fe_billy92 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 14:33   #15
MariuSs_AGP

Stage 1
 
MariuSs_AGP's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 24
Default Re: General : SEAT vs RENAULT

Hai sa imi spun si eu parerea cat se paote de obiectiv. Seat are cateva puncte peste Reno la design. Acuma daca are motorizari bune si interioare facute de vw nu mai conteaza pentru ca e o marca si asta e reprezentarea ei. Renault au masini f usoare si sincer destul de spatioase. Ieftine la cumparare dar fiabile zic eu...Am auzit de mai multe bube la seat decat la renault. Nici mie personal nu imi place exeo(dar devin subiectiv).
La renault la interior mi se par cam ieftine materialele si imbinarile usor imperfecte. Pozitia la volan iar e inferioara la majoritatea modelelor in comparatie cu seat. Laguna cel nou iese din categoria de renault de care am povestit pana acum intrucat designu lasa de dorit dar la interior este mult peste fratii ei mai mici.
La seat din tot grupu vw exista un mare minus la cutia de viteze. Compara o skoda octavia 2.0 170 diesel.(skoda avand cutii bune) si un leon aceeasi motorizare si iti garantez ca de 10 ori la rand seatul va pierde si nu o jumatate de lungime de masina...chiar detasat. Am vazut exemplu un leon cu cip vs o octavia aceeasi motorizare de care am spus mai sus, noua fara cip fara nimic. diferenta clara.Deci marca seat in afara de design....nu are nimic care sa ma incante.
Concluzia dupa toata vorbaraia asta....renault e peste seat ca brand...adica respect lor. Dar subiectiv fiind nu sunt sigur ,daca as avea de ales sa imi cumpar intre un renault si un seat...nu stiu ce as alege...probabil renault. Dar dupa multe nopti de gandire
MariuSs_AGP is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -