Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-08, 17:25   #361
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

S`ul ... arata mai bine decat Seria 7 ... sa vedem cum se va arata "new 7`series" ...
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 02-03-08, 22:25   #362
Mercedesfan

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 70
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Sa fim seriosi in ceea ce priveste liderul acestei comparatii.....Audi si BMW sint masini excelente dar nu se pot masura cu port-drapulul industriei auto mondiale, inventatorul automobilului........S-ul e trecut si viitor nr.1
Cateva motive : http://www.a-to-s.co.uk/home.php
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S65_v2_1280x1024.jpg
Views:	60
Size:	99.9 KB
ID:	470088   Click image for larger version

Name:	787ny.jpg
Views:	79
Size:	26.8 KB
ID:	470089   Click image for larger version

Name:	S65_v1_1280x1024.jpg
Views:	60
Size:	147.1 KB
ID:	470090  

Mercedesfan is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 04:47   #363
iMAGiNE

Stage 5
 
iMAGiNE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,101
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Mda. La design interior/exterior Mertzul arata mai bine decat BMW! Parere personala. Despre motoare nu pot sa zic nimic...
iMAGiNE is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 13:12   #364
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

daca ar fi sa analizam strict dupa nodelele care sunt acum pe piata.....S-UL clar!!!!apoi ar fi A8 si abia apoi ar fi 7-ru.asta a fost o masina tare URATA!!!dar nu se stie cum va fi noul 7ar.sincer nu cred ca va fi peste S-ul actual.
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 14:17   #365
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Quote:
Originally Posted by gigi galagie View Post
daca ar fi sa analizam strict dupa nodelele care sunt acum pe piata.....S-UL clar!!!!apoi ar fi A8 si abia apoi ar fi 7-ru.asta a fost o masina tare URATA!!!dar nu se stie cum va fi noul 7ar.sincer nu cred ca va fi peste S-ul actual.
din exterior va fii putin diferit avand aceasi platforma etc..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-03-08, 19:36   #366
°SFC°

Stage 4
 
°SFC°'s Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 179
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Mie imi place A8-ul foarte mult la interior cat si la exterior. S-Klasse e peste el ca design,etc... dar schimbatorul e langa volan (precum au masinile din USA), ceea ce nu imi place, deci votez A8-ul.
__________________
Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 20V 200CP Q-Tronic
°SFC° is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 01:47   #367
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

sa nu uitam ca serie7 e aparut de ceva timp... asa ca degeaba aruncam cu k.. in bmw.eu unul daca ar fi sa aleg... ar fi cam asa :
S daca ar fi sa iau ceva nou.(desi am avut marea placere de a ma plimba cu un s8din 2006 tot fan s raman aici)
daca ar fi sa iau ceva second cred ca m`as orienta spre serie7.sa nu uitam ca atunci cand a aparut a facut ceva valva, si avea cevanoutati pe el care alte firme nici nu visau. asta e parerea mea
PS.oricum nici nu am bani de asa masini nici de intretinerea lor
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 02:08   #368
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
sa nu uitam ca serie7 e aparut de ceva timp... asa ca degeaba aruncam cu k.. in bmw.eu unul daca ar fi sa aleg... ar fi cam asa :
S daca ar fi sa iau ceva nou.(desi am avut marea placere de a ma plimba cu un s8din 2006 tot fan s raman aici)
daca ar fi sa iau ceva second cred ca m`as orienta spre serie7.sa nu uitam ca atunci cand a aparut a facut ceva valva, si avea cevanoutati pe el care alte firme nici nu visau. asta e parerea mea
PS.oricum nici nu am bani de asa masini nici de intretinerea lor
ce noutatzi avea 7`aru si altzi nu visau?
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 02:19   #369
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Sistemul I Drive, de unde Mercedes'ul s-a cam inspirat...
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 04:36   #370
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
ce noutatzi avea 7`aru si altzi nu visau?
parca valve hidraulice
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 07:08   #371
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Ba da unii sunt chiar batuti in cap. Intelegeam daca era vorba de Dacia, sa zica ca e slaba si alte alea, ca deh, ei n-au avut decat 1300 in care si-au trait copilaria. Dar cand e vorba de MB si BMW, si se fac afirmatii ca, nici pe moka nu as merge intr-una, atunci fratilor sunteti batuti in cap.
Prostu nu e prost destul, daca nu e si fudul...
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 12:08   #372
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Quote:
Originally Posted by aXeL.ZeY View Post
Sistemul I Drive, de unde Mercedes'ul s-a cam inspirat...
le-am testat pe amandoua si singurele asemanari sunt joystickul si ecranul central, in rest difera complet, poate s-au inspirat, dar macar e mult mai bine conceput , usor de folosit, parca si mmi-ul de la audi are mai multa logica.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 13:47   #373
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Quote:
Originally Posted by Evil Yuri View Post
Ba da unii sunt chiar batuti in cap. Intelegeam daca era vorba de Dacia, sa zica ca e slaba si alte alea, ca deh, ei n-au avut decat 1300 in care si-au trait copilaria. Dar cand e vorba de MB si BMW, si se fac afirmatii ca, nici pe moka nu as merge intr-una, atunci fratilor sunteti batuti in cap.
Prostu nu e prost destul, daca nu e si fudul...
Atitudinea ta imi da de inteles ca esti neutru din punct de vedere al masinilor si nu are rost sa iti raspund pentru ca oricum nu ai intelege mare lucru. Cat despre limbajul tau, este chiar de clasa aia unde se invata alfabetul. Mai stii si alte proverbe sau ala e singurul ?
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 20:56   #374
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Quote:
Originally Posted by aXeL.ZeY View Post
Atitudinea ta imi da de inteles ca esti neutru din punct de vedere al masinilor si nu are rost sa iti raspund pentru ca oricum nu ai intelege mare lucru. Cat despre limbajul tau, este chiar de clasa aia unde se invata alfabetul. Mai stii si alte proverbe sau ala e singurul ?
Nu sunt neutru, imi plac anumite masini mai mult decat altele, anumite masini le detest, altele imi face placere sa merg cu ele. Dar pana la a sustine pana in panzele albe ca marca de masina pe care o am eu e cea mai tare, e cale lunga.

Si asta pentru ca nu imi iese nimic, nu imi da BMW nici un cent daca eu ii sustin Seria 7 sau cine stie ce alt model. Ba mai mult, ma taxeaza cand imi iau masina de la ei, cu taxa pe "marca" (adica numele marcii).

Seria 7 este un model ce nu exceleaza la niciun capitol in clasa lui, in fata rivalilor sai principali. Dar asta nu inseamna ca e o masina proasta, si nicidecum ca BMW nu stie sa faca masini.

Te simti cumva lezat de postul meu, sau de ce te ataci ? Probabil ca faci parte si tu din acea categorie de oameni subiectivi peste limita, sau "cu ochelari de cal" (citez), altfel cei cu o viziune deschisa nu ar trebui sa se simta cumva jenati.
Zi si mie, ce sentiment iti inspira cand vezi o discutie pe forum ca decurge de genul:
-Audi cel mai tare !
-BMW e mai tare ca stiu eu ca am M3
-Mercedes e cel mai jmecher ca are tati.
-BMW nu stie sa faca masini.

In acest versus, chiar daca si mie imi place BMW ca marca, chiar daca Seria 7 imi place ca "atitudine" a masinii, trebuie sa recunosc ca S class este peste rivali la toate capitolele.
Repet, imi place Seria 7, dar nu pot sa ma apuc sa aberez pe aici, ca design-ul este unul nemaivazut prin liniile de pe usi si farurile triplu-xenon, motorul este derivat din Formula 1, sau ca are clima "bizonica" mai performanta decat la A8.

Punct.
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 04-03-08, 23:07   #375
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A8 vs S Klasse vs BMW seria 7

Quote:
Originally Posted by BAMBAKE View Post
1) S&seria 7, cu un mic plus pt mertz
2)...
3) A8
4)...

asa vad topul asta EVER din pct de vedere estetic, al performantelor, fiabilitatii...TOT...
Oare?sa le luam pe rand

Estetic este chestie pur subiectiva deci ce iti place tie poate nu imi place mie,insa Seria 7 a fost considerata de foarte multi o masina urata,desi asta nu te poate impiedica sa iti place designul ei deci sunt gusturi personale
Performante....Singurele la care ne putem raporta sunt cele in linie dreapta,masinile respective ne fiind chiar track car-uri

S320 CDI 0-100 7.5 secunde
Audi 3 TDI 0-100 7.8 secunde
730d 0-100 7.8 secunde

S420 CDI 0-100 6.6 secunde
Audi 4.2 TDI 0-100 5.9 secunde
745d 0-100 6.8 secunde

S600 0-100 4.6 secunde
S500 0-100 5.4 secunde
A8 6L/S8 5.2L 0-100 5.2/5.1 secunde

Deci 1)Mercedes 2)Audi la mici diferente 3)BMW,dar poate din unghiul din care ati privit dvs se vedea bmw mai rapid
BMW 760i 0-100 5.6 secunde
La fiabilitate iar nu poti fi foarte obiectiv,dar in ultimul timp(si o cautare pe anumite forumuri poate confirma asta) bmw nu prea straluceste la capitolul fiabilitate dar sa zicem ca sunt egale toate

La capitolul interior/finisari(cel mai important in clasa asta) nu cred ca ai pretentii sa fie bmw pe primul loc cu MB,interiorul ala fiind mai slab finisat decat aman2(lucru aratat de mai toate revistele) etc....
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -