Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute > Starea curselor auto

Starea curselor auto analiza 4tuning a momentului... starea de fapt si de drept...

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-04, 10:26   #1
RebelYell

Stage 1
 
RebelYell's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 22
Default vreti curse legale in 2005? veniti cu sugesti! unde? cum?

sunt un ilustru necunoscut ... desi pana acum am stat deoparte, as vrea sa imi dau si eu cu parerea ...
de fapt, sa va cer parerea!
eu sunt sigur ca se vor organiza curse legale si in 2005 ... deci hai sa hotarati cum se vor desfasura ... pentru ca cine se inhama sa organizeze trebuie sa stie la ce sa se astepte.
va cer parerea!

unde?
votati orasele in care sa se desfasoare cursele! voi stiti cel mai bine unde ati reusit anii trecuti si unde nu ... unde spectatorii va asteapta si unde puteti fi siguri ca sponsorii au de ce sa va ajute ...
cum?
~ cate etape de indemanare? ... cate etape de viteza? ... si nu uitati ca sponsorii vor veni doar daca oferiti spectacol si atrageti oamenii si nu din alte motive (daca castiga un club sau altul, etc. etc.) ...
~ ce trebuie nou? ce ati dorii sa se mai intample in cadrul unei etape ... cum vedeti desfasurarea unei etape ... la ce sa se renunte ... ce nu a mers bine pana acum ... ce se intampla in alte tari si ati dori si la noi ...
~ vreti campionat intre cluburi? ... pentru ca masinile trebuie sa vorbeasca si nu oamenii ... indemanarea la sofat si nu cea oratorica ...

ca sa nu plictisesc va las acuma sa decideti voi ce vreti si cum vreti ... pentru ca cei ce vor sa organizeze cursele sa stie ce vreti... daca voi stiti ce vreti atunci vor stii si ei ... daca voi nu stiti atunci de ce ar sti ceilalti si de ce ar venii sponsorii?
RebelYell is offline   Reply With Quote
Old 28-12-04, 07:13   #2
TranceGirl

Stage 4
 
TranceGirl's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 204
Member of:
[Moderators]
Default

Frumoasa schema de intrebari, interesante subiecte de discutii. Asa se face posibila utilizarea voturilor in scop practic.. nu doar prezumtiv!
Vad ca nu s`a avantat nimeni, dar sunt sigura ca o vor face.. poate asa multi se gandesc mai serios la implicatiile pozitive pe care le are fiecare idee/parere in parte.. si stau s`o coaca mai mult .. insumarea acestor idei va fii net superioara si benefica pt. cei care vor sa coboare urechea si la altii.. kiar ei \"mai mici\".

Unde? fiecare prefera la el.. sa fie mai aproape si sa nu dea banii pe drum/stat
Dar normal ca se va lua in calcul posibilitatea alegerii unui loc optim, voturile publicului care va fii acolo.. si de ce nu o zona turistica agreabila.. ca omul sa vina din toate partile tarii si pt. peisaj/posibilitati de recreere/skimbare de aer si mediu intr`un mod benefic..
De ce sunt atat de multi pasionati care sunt prezenti la fiecare etapa de VTM/CNR la Brasov [desi e mai costisitor] si care au plecat in Buc doar o data sau de 2ori? Pt. ca una e sa pleci la munte.. aer, spirit de \"excursie, distractie, peisaj in care te`ai rataci cu masina de drag, ski, etc.. alta e sa te pierzi in traficu` din Buc, sa faci o ora intre 2 destinatii injurand \"compatriotii\" si pe cel care a proiectat bucurestiu` atat de intortocheat...
Deci, pentru cei care cred ca vor reusi ceva.. propun un cadru natural/mediu/ambianta placuta.. ar fii un plus de atractie si ofera si alte avantaje.
__________________
God, give our angels the necessary speed to follow us :>
TranceGirl is offline   Reply With Quote
Old 28-12-04, 07:26   #3
TranceGirl

Stage 4
 
TranceGirl's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 204
Member of:
[Moderators]
Default

Pt. ca vine iarna cred ca multi si`ar dori o etapa pe zapada.. oriunde!
Sunt multi pe care`i mananca talpa si mana dreapta la prima fulguiala.. care au un gol in stomac cand nu mai tine frana si proceseaza rpd la un loc unde \"sa se dea\".. care isi rod unghiile si spera la mai multa zapada, se uita`n sus la cer si spera ca prognozele cu caldura din ianuarie sunt inselatoare .. ce conteaza ca aluneca babele.. masinile pot aluneca pozitiv
Ar fii ffff. interesant.. dar si periculos.. dar si educativ pt. cei care invata/vor vrea sa invete sa`si controleze masina in momentele ei de evadare prin patinaj.. ca deh.. si masinile au nevoie de`o vacanta in care vor sa scape de sub control

Deci proiectul ar trebui sa fie f. complex si bine pus la punct.. oameni de zapada pe marginea pistei si platforme superioare pt. spectatori Da.. shtiu.. ma uit prea mult la desene animate
Stim.. zapada`i putina.. timpul scurt.. neincrederea mare.. curajul.. in rate.. sustinere.. cat de cat.. greutati gramada ramane fiecare pe cont propriu sau speram ca poate.. odata..

In rest, numar de curse indemanare - viteza? Multe si fifty - fifty sa impace pe toata lumea! Care-i mai usor de organizat aia sa fie prima! vrem actiune! asa ca tu de acolo care citesti fa ceva.. organizeaza, da cu parerea sau vezi unde poti sa ajuti si cu ce!
TranceGirl is offline   Reply With Quote
Old 28-12-04, 10:04   #4
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Din moment ce nimeni nu si-a exprimat dorinta de a organiza ceva, noi ne intrebam unde si cand? Nu e cam devreme? Mai bine sa putem raspunde inainte la intrebarea CINE si dup-aia respectivul se va preocupa si de UNDE si CUM.
Etapa pe zapada...cam riscant, mult prea riscant as zice. Nu toti soferii sunt Solberg pe zapada. Cum poti vedea cat de experimentat sau talentat e respectivul sofer care se inscrie? In cazul in care curajul depaseste ca importanta talentul, automat poate rezulta o tragedie(pierde unul controlul masinii si \"rade\" vreo 10-20 spectatori). Accidente din astea vedem si la WRC, CNR, VTM, etc. Intr-un cuvant, extrem de riscant si nimeni, deocamdata, nu-si poate asuma asemenea riscuri.
  Reply With Quote
Old 28-12-04, 16:00   #5
TranceGirl

Stage 4
 
TranceGirl's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 204
Member of:
[Moderators]
Default

Din cate am mai citit au fost persoane/cluburi care si`au exprimat intentiile.. incercarile. Daca unii le considera doar vorbe e alta pb.. dar prefer sa le acord incredere si incurajare decat sa fiu pesimista si sa plang cursele care s`au terminat si nu vor mai fii.
Multi au ceva in cap.. planuri, idei, variante posibile sau mai putin posibile, de ce sa nu`i ajutam inlaturand problema subiectului CINE.. pentru ca acel cineva inainte de a afirma o posibila organizare trebuie intai sa vada CE anume organizeaza si UNDE... are posibilitati unde ar fii mai bine sau e bine unde are posibilitati? Poate unii tac si fac.. se intereseaza, citesc, invata, calculeaza, se zbat .. cu sau fara publicitate/zarva, cu sau rezultat, vom vedea.
Pe zapada da, shtie toata lumea ca e f. greu si ca daca se va avanta cineva la planuri de genul asta ar fii nevoie de curaj, experienta, idei noi, posibilitati materiale maari si un gram de nebunie pt. a incerca ceva nou si greu, iar in acelasi timp o nebunie calculata pt. a elimina riscurile.. Unii le au pe aproape toate.. si poate candva va iesi ceva... momentan, din cauza anotimpului cred ca e imposibil sa nu visezi/speri si la asa ceva!
TranceGirl is offline   Reply With Quote
Old 28-12-04, 16:39   #6
celica

Stage 1
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 16
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TranceGirl\"
Frumoasa schema de intrebari, interesante subiecte de discutii. Asa se face posibila utilizarea voturilor in scop practic.. nu doar prezumtiv!
Vad ca nu s`a avantat nimeni, dar sunt sigura ca o vor face.. poate asa multi se gandesc mai serios la implicatiile pozitive pe care le are fiecare idee/parere in parte.. si stau s`o coaca mai mult .. insumarea acestor idei va fii net superioara si benefica pt. cei care vor sa coboare urechea si la altii.. kiar ei \"mai mici\".

Unde? fiecare prefera la el.. sa fie mai aproape si sa nu dea banii pe drum/stat
Dar normal ca se va lua in calcul posibilitatea alegerii unui loc optim, voturile publicului care va fii acolo.. si de ce nu o zona turistica agreabila.. ca omul sa vina din toate partile tarii si pt. peisaj/posibilitati de recreere/skimbare de aer si mediu intr`un mod benefic..
De ce sunt atat de multi pasionati care sunt prezenti la fiecare etapa de VTM/CNR la Brasov [desi e mai costisitor] si care au plecat in Buc doar o data sau de 2ori? Pt. ca una e sa pleci la munte.. aer, spirit de \"excursie, distractie, peisaj in care te`ai rataci cu masina de drag, ski, etc.. alta e sa te pierzi in traficu` din Buc, sa faci o ora intre 2 destinatii injurand \"compatriotii\" si pe cel care a proiectat bucurestiu` atat de intortocheat...
Deci, pentru cei care cred ca vor reusi ceva.. propun un cadru natural/mediu/ambianta placuta.. ar fii un plus de atractie si ofera si alte avantaje.
Nu mai abera ca la raliuri si vtm nu ai fos mai des ca mine, acolo fiind cam 20% maxim din ce e la liniute se compara cu indemanarea.
Tu la cate liniute ai fost si unde?
celica is offline   Reply With Quote
Old 28-12-04, 16:49   #7
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Celica... mai usor cu atacurile !!!!
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 28-12-04, 20:33   #8
piersi

Stage 1
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 18
Default

ce te enerveaza exact celica? ca trance are dreptate sau ca tu bati campii cu stil si gratie fiind inevitabilul gica contra care se gaseste pe orice topic?
piersi is offline   Reply With Quote
Old 28-12-04, 21:32   #9
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TranceGirl\"
Din cate am mai citit au fost persoane/cluburi care si`au exprimat intentiile.. incercarile. Daca unii le considera doar vorbe e alta pb.. dar prefer sa le acord incredere si incurajare decat sa fiu pesimista si sa plang cursele care s`au terminat si nu vor mai fii.
Multi au ceva in cap.. planuri, idei, variante posibile sau mai putin posibile, de ce sa nu`i ajutam inlaturand problema subiectului CINE.. pentru ca acel cineva inainte de a afirma o posibila organizare trebuie intai sa vada CE anume organizeaza si UNDE... are posibilitati unde ar fii mai bine sau e bine unde are posibilitati? Poate unii tac si fac.. se intereseaza, citesc, invata, calculeaza, se zbat .. cu sau fara publicitate/zarva, cu sau rezultat, vom vedea.
Pe zapada da, shtie toata lumea ca e f. greu si ca daca se va avanta cineva la planuri de genul asta ar fii nevoie de curaj, experienta, idei noi, posibilitati materiale maari si un gram de nebunie pt. a incerca ceva nou si greu, iar in acelasi timp o nebunie calculata pt. a elimina riscurile.. Unii le au pe aproape toate.. si poate candva va iesi ceva... momentan, din cauza anotimpului cred ca e imposibil sa nu visezi/speri si la asa ceva!
Eu cred ca esti mult prea optimista pt lumea asta. Cine ar fi in stare sa bage bani din buzuna pt o buna organizare? Cine e in stare sa umble dupa aprobari, sa gaseasca loc, sa se milogeasca de autoritati? Cine doreste sa sa organizeze lumea de la diverse cluburi, unele care se afla si in conflict? Cine ar vrea sa-si asume responsabilitatea unui eventual esec? Deci, problema majora este cine...Dupa care celelate se rezolva oarecum din mers. Deocamdata este pauza si nimeni nu se prea inghesuie. Este de inteles, e un lucru extrem de dificil, nu pocnesti din degete si gata organizarea, oricat de mult ai citi si ai calcula(mai ales in Romania). Si, deocamdata, in afara de NSL, nici un club nu are experienta de a organiza asa ceva. Cu totii ne dorim o surpriza placuta, insa viata ne-a dovedit ca ne rezerva multe neplacute. Si nu o zic pt ca sunt pesimist, ci pt ca imi place sa cred ca sunt realist.
  Reply With Quote
Old 04-01-05, 10:03   #10
RebelYell

Stage 1
 
RebelYell's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 22
Default

sa revenim la sugestii ... eu sunt optimist ... exista mai multe persoane interesate sa organizeze si in Romania la un nivel mult mai ridicat decat pana acum ... sponsorii sunt atrasi de popularitatea curselor mult mai mult decat credeti ... ce putem noi face este sa ii ajutam sa se hotareasca ... deci?
chiar daca au sa apara niste SF-uri pe aici, pot aparea si idei super care sa convinga ... sau locatii de care nu se prea stie sau la care nu se gandeste nimeni ...
RebelYell is offline   Reply With Quote
Old 24-01-05, 18:52   #11
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

AM SI EU O MARE INTREBARE DE PUS CELOR CE VOR ORGANIZA LEGALE IN ACEST AN SI IN VIITOR !!!!

In afara, masinile care participa, sunt majoritatea speciale pentru curse, pregatite, nefiind de strada. Deci sunt masini neinmatriculate, speciale pentru curse.

La noi, daca s-ar permite participarea masinilor neinscrise in circulatie, s-ar motiva mai mult oamenii participanti, pentru ca este mai usor sa faci o masina neinmatriculata competitiva, sau s-o gasesti ca atare, dar fara numere. Si daca ne-am lua dupa lege, multe masini care participa in ziua de azi nu ar avea voie sa fie pe strazi... O masina poate fi ori de strada, ori pentru pista. Unele pt amandoua, dar mai rar. Intrebarea mea este:

VOR PUTEA CONCURENTII CU MASINI NEINMATRICULATE SA PARTICIPE LA CURSELE LEGALE ???????
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 25-01-05, 02:42   #12
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

-Dupa cu stii la curse au participat si masini neimatriculate in Romania.
-Daca acea masina are actele de provenienta si vine pe o platforma sau in alt mod la curse, nu vad de ce sa nu participe.
-Si eu ma gandesc deja sa fac o masina de acest gen numai pentru curse.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 25-01-05, 04:24   #13
aR99bMw

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,856
Default

va fi anul asta in aprilie la Arad .... viteza si indemanare +tuning show
aR99bMw is offline   Reply With Quote
Old 25-01-05, 13:30   #14
RebelYell

Stage 1
 
RebelYell's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 22
Default

le multumesc celor ce au postat aici si le spun ca ne vom gandi la sugestiile lor ... prea putini au vrut insa sa se implice (cu idei) ... de aceea vom organiza cursele legale asa cum credem noi de cuvinta ... cine vrea sa participe sa participe ... binenteles ca acceptam sugesti si pe viitor dar numai cu argumente si fara presiuni ...
din cate stiu eu multe persoane incearca sa organizeze curse (ceea ce este benefic pasiunii noastre) ... din pacate fiecare incearca sa faca ceva in mod individual ... nu a existat o intalnire in care macar fiecare club (daca nu persoane) sa propuna un calendar sau un mod de desfasurare a curselor ...
va voi tine la curent cu ce vom organiza noi ... daca vom reusi in proiectele noastre ... doamne ajuta
PS: va exista cel putin o etapa pe zapada cu siguranta
RebelYell is offline   Reply With Quote
Old 25-01-05, 16:49   #15
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Quote:
de aceea vom organiza cursele legale asa cum credem noi de cuvinta ...
Hodoronc-tronc, o sa organizezi curse legale. Suna foarte frumos, dar... una este sa afirmi si alta este s-o demonstrezi. Un necunoscut va face curse legale. Te rugam foarte mult sa ne dai mai multe amanunte... Nu de alta, dar daca chiar esti necunoscut, ar cam trebui sa-ti formezi o credibilitate de pe acum.
Hondarul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -