Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - PIESE, ACCESORII, CONSUMABILE, etc > Scule-Echipamente Service

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-11, 12:53   #1
mattydr67

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 275
Default Vand Interfata de diagnoza Vag Com/VCDS 11.11.0

Vand Interfata de diagnoza Vag-Com/VCDS 11.11.0

Interfata VAG-COM/VCDS contine chipul FT232BL care ii permite ca la aparitia de versiuni noi sa se poata reprograma cu noi versiuni cat si in cazul in care este stearsa licenta din cauza upgradarii accidentale.
Functioneaza cu softul original VCDS 11.11.0 ( nu cu softuri modificate. Interfata este rescrisa de mine nu este o interfata venita din China cu versiunea VCDS 11.11.0 care sunt niste fack-uri. Interfatele care vin la aceasta versiune din China nu functioneaza normal, pentru ca sunt defapt versini 11.2 modificate)
ATENTIE: Nu trebuie sa fiti conectati la internet in momentul instalarii.
Nu trebuie sa fiti conectati la internet in timpul diagnozei
In cazul in care folositi calculatorul la internet inafara timpului afectat diagnozei -trebuie sa folositi cele doua aplicatii pe care le veti avea pe cd-ul care insoteste interfata.
Pe cd-ul care insoteste interfata vor exista cele doua aplicatii care impiedica upgradarea accidentala.
Una din aplicatii este creata de mine si va protejeaza 100% iar cealalta am folosit-o de mai bine de 2 ani fara nici o problema. Crearea celei de-a doua a survenit din dorinta de o mai mare protectie.
Pe cd mai gasiti si manualul de utilizare si coduri de eroare in format pdf
Deasemeni pentru a nu mai folosii internetul pentru explicarea cosurilor de eroare cat si pentru a va orienta asupra procedurilor de codare si adaptare veti avea si aplicatia wiki.ross-tech ( practic pagina de internet cu acelsai nume in varianta off-line )
Diverse fisiere cu modalitati de codari si adaptari culese din diferite "locuri"
Interfatea este noua si testata de mine atat pe masini pe K line cat si pe masini cu CAN.
Deasemeni programul are o functie care care permite diagnosticarea masinilor cu protocol OBD II alte decat cele din gama VAG ( se comporta ca un program OBD II general )
ATENTIE:
PRETUL NU ESTE NEGOCIABIL.
Livrarea in alte localiati decat Bucurestiul se face numai cu Posta Romana ( in 2 zile )- 10 lei sau prin Priori Post ( in 24 ore ) - 20 lei cu ramburs
Softwear-ul VCDS 11.11.0 este release nu Beta si acopera si VW Crafter
Interfata functioneaza cu toate versiunile originale ale softului fie ele release sau beta
Nu trimit prin alti curieri.

Pret: 250 lei ( nediscutabil )
Transportul si rambursul nu sunt incluse in pret
Se trimite numai prin Posta Romana
- 2-3 zile 10 lei
sau priori Post
-1-2 zile - 20 lei


Nota:
Pentru cei care au interfate funmctionale cu chipul FT232BL sau BM si doresc un upgrade
- VCDS 11.11.0 - 100 lei
- VCDS 10.6.4 si 11.3 - 50 lei
( fara taxele de transport )
- adica eu doar upgradez licenta nu repar interfate cu defectiuni hardwear
Pentru contact s-au lamuriri va rog sa folositi:
-mesageria privata
- email: mateescu.dragso@gmail.com
- telefon: 0721260132
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	VCDS11.11.0.JPG
Views:	620
Size:	102.2 KB
ID:	2263021   Click image for larger version

Name:	VCDS 11.11.0.JPG
Views:	302
Size:	19.3 KB
ID:	2263022  
mattydr67 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 09:09   #2
ursus2

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 9
Default Re: Vand Interfata de diagnoza Vag Com/VCDS 11.11.0

Chipul FT232BL este cel care-ti permite trecerea de la comunicarea pe serial la comunicarea pe USB.Transforma mufa SERIAL in USB: http://www.ftdichip.com/Support/Docu...FT232BL_BQ.pdf

In lipsa acestui chip,interfata ta ar fi fost nevoita sa comunice,cu laptopul,prin mufa seriala.Reprogramarea sau upgrade-ul nu sunt asigurate de FT232.
ursus2 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 09:38   #3
mattydr67

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 275
Default Re: Vand Interfata de diagnoza Vag Com/VCDS 11.11.0

Este adevarat ce ati afirmat
Eu am spus ca interfata este cu FTDI FT232 BL si ca este reprogramabila
Pentru cei ce sunt in tema cu chesti asta stiu ca daca interfata este construita cu acest tip de chip de comunicare cu USB-ul, reprogramarea interfatei se face mai simplu si mai presus de aceasta ea functiona cu softurile originale
Chiar si interfatele construite cu FTDI FT232RL se poate reprograma, cum ati afirmat si dumneavostra, reprogramarea nu depinde de acest chip, dar acest tip de interfate nu pot functiona cu softul original ci trebuie un soft modificat, un loader.
Dea aceea am facut aceasta afirmatie in anunt.
Imi cer scuze daca aici postez anunturi pentru vanzari si nu pentru a da astfel de informatii.
Dar afirmatia dumneavostra este pertinenta si imi da ocazia sa explic si pentru cei neavizati care este diferenta dintre cele doua modele construite adica cel cu FTDI BL/BM si cel cu FTDI RL
Reprogramarea depinde de Atmega162 MCU
Sper ca am satisfacut curiozitatea multora care se intrebau de ce se scrie peste to ca interfatele sunt cu BL si reprogramabile
Va mutumesc pentru mingia ridicata la fileu, eu nu vroiam sa plictisesc cu informatii inutile care nu isi au locul in anunturi de vanzari ci mai degraba in partea tehnica a forumului
Cu deosebit respect.
mattydr67 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 07:10   #4
mattydr67

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 275
Default Re: Vand Interfata de diagnoza Vag Com/VCDS 11.11.0

Nu se mai comercializeaza versiunea VCDS 11.11.0
Anuntul inchis
Acum la vanzare versiunea VCDS 11.11.2
Nu se mai sterge deci nu mai cheltuiti bani pe rescrieri
Pret 250 lei
VCDS 11.11.2 in engleza si VCDS 10.6.4 ROJ in limba romana pe aceeasi interfata - 300 lei
Nu se mai sterge deci nu mai cheltuiti banii pe rescrieri
VCDS 10.6.4ROJ in limba romana - 250 lei
Nu se mai sterge deci nu mai cheltuiti banii pe rescrieri
mattydr67 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-12, 19:42   #5
mattydr67

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 275
Default Re: Vand Interfata de diagnoza Vag Com/VCDS 11.11.0

Doar pentru cei ce nu inteleg bine:
VCDS 10.6.4ROJ in limba romana 250 lei
VCDS 11.11.2 in limba engleza 250 lei
VCDS 11.11.2 in limba engleza si VCDS 10.6.4 in limba romana cu aceeasi interfata 300 lei
Interfata nu se sterge chiar daca folositi intrenetul pe calculatorul pe care aveti instalat programul/programele de diagnoza.
Deci nu mai cheltuiti bani pe rescrieri in cazul stergerii licentei
Transportul si rambursul nu sunt incluse in pret
Posta Romana 48 ore 10 lei
Priori Post 24 ore 20 lei ( depinde de locatie - maximum 36 ore )
mattydr67 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 15:43   #6
mattydr67

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 275
Default Re: Vand Interfata de diagnoza Vag Com/VCDS 11.11.0

Anuntul nu mai este valabil
Se poate inchide
mattydr67 is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -