Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-14, 15:28   #1
KRaikkonen

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 2
Smile Masina off-road sub 3000 euro

Salut,

Ma bate gandul sa-mi achizitionez un auto de off-road.
As vrea o masina care sa ma duca pe drumuri forestiere, prin paduri, pe munte si altele... nu pe drumuri extreme, care sa necesite un foarte mare efort finanmciar pentru o astfel de masina.
Vreau ceva micut, de preferat in 4 usi, dar o varianta in 2 usi nu mi-ar displacea.
As dori ca masina sa fie fiabila, sa fie ieftina la intretinere, dar sa-mi fac treaba cu ea.
Am incercat sa caut cateva modele, am gasit masini ca Suzuki Vitara sau Samurai, insa as vrea sa stiu daca gasesc si alte optiuni in banii astia.
Nu prea sunt familiar cu terminii de off-road si nu prea ma pricep la asta, deocamdata. Totusi, as vrea ca masina pe care o caut sa aiba reductor si diferential blocabil.

Vreau si eu niste sfaturi legate de cele descrise mai sus. Sunt nou pe forum, asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine.

Multumesc!

Last edited by KRaikkonen; 27-01-14 at 15:40.
KRaikkonen is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 15:49   #2
Superdragos35

Stage 4
 
Superdragos35's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 192
Default Re: Masina off-road sub 3000 euro

Quote:
Originally Posted by KRaikkonen View Post
Salut,

Ma bate gandul sa-mi achizitionez un auto de off-road.
As vrea o masina care sa ma duca pe drumuri forestiere, prin paduri, pe munte si altele... nu pe drumuri extreme, care sa necesite un foarte mare efort finanmciar pentru o astfel de masina.
Vreau ceva micut, de preferat in 4 usi, dar o varianta in 2 usi nu mi-ar displacea.
As dori ca masina sa fie fiabila, sa fie ieftina la intretinere, dar sa-mi fac treaba cu ea.
Am incercat sa caut cateva modele, am gasit masini ca Suzuki Vitara sau Samurai, insa as vrea sa stiu daca gasesc si alte optiuni in banii astia.
Nu prea sunt familiar cu terminii de off-road si nu prea ma pricep la asta, deocamdata. Totusi, as vrea ca masina pe care o caut sa aiba reductor si diferential blocabil.

Vreau si eu niste sfaturi legate de cele descrise mai sus. Sunt nou pe forum, asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine.

Multumesc!
http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro...-386-41-1.html
Ia vezi pe aici,ce gasesti..
Blocant..Mai greu,s-a pus de fabrica doar la Mercedes G,si aia costa,nu gluma..Cine zice ca are,minte,cel putin la masini sub 4-5000 eur.La frontera in nici un caz.
__________________
0722.246.245/YMS stoica.mdragos@yahoo.com
Superdragos35 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-14, 20:46   #3
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Masina off-road sub 3000 euro

In banii aia, cea mai ok e Vitara! Motor 1.6 8v. Un autodeblocant costa cam 1200 lei daca vrei obligatoriu blocant. Pe vitara mai gasesti destul de rar LSD pe puntea spate. E mult mai ieftina la intretinere fata de Frontera si alte asemenea.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -