Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-12, 14:05   #31
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post

3. Tot pomenesti (Catalin) de Jeep. Ies ocazional in teren cu un Grand Cherokee ZJ motor de 4.2 benzina + gaz de fabrica.
- in teren fierbe apa una doua in motor (asa e modelul nu e problema la masina)
- nu poti cupla/decupla 4x4 decat oprit pe loc bla bla ... foarte interesant; consumi degeaba combustibil ca trebuie sa mergi in 4x4 si pe 200-300 metri unde ai putea decupla
- grila fata daca o lovesti de-un pom/creanga in padure e meseriasa treaba tinand cont ca grila e de fapt si suport de faruri: dai grila jos nu mai poti monta farurile ... cool
- in teren consuma (sa fiu indulgent) cat vrea
- nu vreau sa intru in detalii gen pret placute frana, etc.
Hai sa lamurim putin treburile...pentru ca iei ca si standard o masina terminata
Pe ZJ nu s-a instalat niciodata 4.2 si nici atat gaz de fabrica. 4.0, 5.2 si 5.9 din ce merita mentionat.
Probleme de caldura sunt la 4.0, dar daca neglijezi masina o sa ti se para ca asa e modelul. Valabil pentru orice masina neglijata.

Nu poti cupla / decupla 4x4 decat oprit ? Inseamna ca e ceva stricat acolo. TOATE reductoarele de Jeep de generatia respectiva se pot schimba in mers de pe 2 High pe 4 High. Daca nu se poate schimba in mers are probleme.

Preturi la consumabile? Problemele cu preturile le au oamenii care nu stiu de unde sa cumpere piese.

Diferente de consum cu 4x4 vs 4x2 in teren ? Hai sa fim seriosi...
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 20:50   #32
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ce sa-mi iau?

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Preturi la consumabile? Problemele cu preturile le au oamenii care nu stiu de unde sa cumpere piese.

Sunt si fraieri care cumpara la suprapret din reprezentanta dar e cale lunga de aici si pana la a cumpara piese contrafacute ori de la diversi binevoitori.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 21:27   #33
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sa-mi iau?

Doar placutele le dau exemplu, pentru ca detin un Cherokee (aceeasi branza cu ZJ-ul pe dedesubt). Un set de EBC YellowStuff e ~400 ron. Nu mi se pare scump...O pereche de discuri Brembo e 400 de lei, cam pe acolo se invarte o pereche de discuri Brembo pentru Golf 4.

Problema e ca e masina americana si multi vorbesc din auzite... avea varu vecinului tovarasului cumnatului o americana obosita, chinuita si reparata cu piese de Aro, deci toate sunt naspa
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 21:35   #34
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

Da intr-adevar rectific: 4.0 benzina cu gaz din fabrica.

De problemele cu incalzitul in offroad nu am scapat decat dupa ce-am scos radiatorul de clima si am sudat vascocuplajul.

Treaba cu cuplajul 4x4 posibil sa fie cum zici. Stiu 2 cu aceeasi problema.

Ok, pe mine m-ai bagat in ceata. Zic de Grand Cherokee ZJ si tu-mi zici ca la Golf 4 e acelasi pret la placute. Ce-are una cu alta? La Grand Cherokee ZJ (cel 4.0 benzina) placutele au fost 500 lei. La Mitsubishi Pajero 3.0 V6 24v au fost 330 lei. Aceeasi marca (Ferodo daca are importanta). Sau sa nu spun ca pe Vitara mea 1.6 8v m-au costat 150 (TRW e adevarat).

Nu vreau sa dau exemplul cel mai recent si sa te rog sa verifici pret la fuzeta stanga fata (varianta cu ABS, nu stiu daca este varianta fara). Sau, sa zic de diferenta de pret intre un amarat de cap de bara vis-a-vis de cele 3 modele de masini enumerate si mai sus? Poti sa te interesezi sa vezi cum pe 1 cap de bara de GC iei 3 de Pajero (sau Vitara) si-ti mai da si rest. Aceeasi treaba si cu pivotii, etc, etc, etc. Sau imi vine in minte si diferenta de pret intre capataul de planetara ca deh folosim cauciucuri resapate si se duc si alea (GC = aproape 600 lei, Pajero = aproape 400 lei).

Poate pentru tine nu e sesizabila diferenta la buget dar personal consider destul de consistenta diferenta asa ca, comparand cu alte masini de teren din ~ acelasi an de fabricatie la Jeep Grand Cherokee ZJ sunt piesele scumpe.

Si ca o incheiere: da, diferente 4x4 vs. 4x2 in teren. Si da si mersul la pescuit tot offroad poti zice ca e dar nicidecum nu e la ce aveam eu in minte cand am zis de faptul ca consuma in teren dar fie cum vrei tu.

Hai sanatate maxima.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 21:53   #35
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sa-mi iau?

Comparatia era doar cu o masina considerata mai ok la intretinere.

Shop smart si preturile sunt ok. In momentul de fata nu am chef sa caut preturi, dar ai fi surprins de preturi in momentul in care nu trebuie sa ai piesa a doua zi. ZJ cu 4.0 este identic in partea din fata (punte, directie, suspensie) cu XJ si TJ. Are planetarele pacatoase, da, si poti sa-l sfatuiesti pe om sa isi puna planetare de XJ sau TJ, sunt cu cruci si potrivesc la marele fix.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 23:22   #36
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

Mersi de pontul legat de planetare. Daca e cum zici si potriveste e de un real folos informatia.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 07:44   #37
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ce sa-mi iau?

Si cauta sa fie generatie mai noua, dupa 93-94, este modelul cu cruci mai mari.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 30-04-13, 13:35   #38
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: Ce sa-mi iau?

Ori ce ti-ai cumpara, ia-o de la o reprezentanta de afara !
E stiut ca masinile facute pentru Germania de exemplu au o calitate mai buna a pieselor decat la cele facute pentru Romania !
__________________
Anvelope de vara sau iarna si Jante din aliaj sau tabla Orice autovehicul!
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 08:38   #39
tambourine_man

Stage 1
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 18
Default Re: Ce sa-mi iau?

asta cu calitatea pentru RO diferita de calitatea pentru alte piete e legenda.

Masinile se produc la fabrica, pe banda, si nu se aprinde un bec mare rosu, suna sirena, si vine maistrul sa spuna "Ba, asta e pt RO, baga-i planetare din alea najpa, alternator cu diode chinezarite de *** si pune-i si piele mai subtire pe volan!"

La fel, cele care se produc in varianta standard ajung in parcuri logistice (parcari imense unde sunt depozitate pana la comanda) si de acolo nimeni nu stie cine le va comanda. Poate o comanda reprezentanta din RO, poate o comanda reprezentanta din Belgia.
tambourine_man is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 08:44   #40
tambourine_man

Stage 1
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 18
Default Re: Ce sa-mi iau?

si pana la urma ce ai luat?
tambourine_man is offline   Reply With Quote
Old 26-10-13, 05:19   #41
fredo

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 30
Default Re: Ce sa-mi iau?

Cea mai buna masina de teren din toate timpurile a fost G-Classe
fredo is offline   Reply With Quote
Old 26-10-13, 14:32   #42
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Ce sa-mi iau?

Cine zice?
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 26-10-13, 17:07   #43
PurAlex

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 6
Default Re: Ce sa-mi iau?

G-ul nu e de neglijat la teren mai ales ca are punti drepte si totodata diferentialele din fabrica doar ca nici Toyota 70 cu motor de 4.2 ( parca aia cu 4.2 era Toyota 73 din cate imi amintesc ) nu e de neglijat , la fel cum nici Toyota 80 nu e rea , doar ca e mare si grea .

Referitor la baiatul cu SUV-ul

Daca nu cauti noua de ce nu te uiti si la Q7 , X5 , ML , XC90 ( motorul de 2,5 D5 e rupere , merge prea bine si nu consuma mult , pe S80 care l-am avut imi lua 7-8 in oras , acum la XC90 ma gandesc ca ia undeva la 9 ca e si AWD ) , Touareg . Sau clasa medie : Tiguan , Q5 , X3 , XC70 .

Ai de unde alege calalau .

Si iti dau niste sfaturi :

Q5 - 2.0 TDI
X3 - 2.0 TDI
XC70 - 2.5 D5
Tiguan - 2.0 TDI

sau

Q7 - 3.0 ( 11-12-13 in oras , am avut )
X5 - 3.0
ML
XC90 - 2.5 D5
PurAlex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -