Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 04-06-12, 11:00   #31
narcys.narcys

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 2
Default Re: masini anglia!!!

Salut.As putea gasi o masina la pretul de pana in 500-600 euro cu actele valabile si posibilitate prelungire (sa pot circula in Romania inca aproximativ un an).As prefera din urmatoarele marci VW Polo 1.0 (4 portiere) , VW Golf maxim 1.4 cmc (4 portiere), OPEL Corsa motor mic si cu 4 portiere , sau se poate si alte modele dar cu motor mic si dupa anul 1997 ?

Ma intereseaza daca as putea gasii o astfel de masina.
narcys.narcys is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 16:30   #32
dannyx90

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Smile Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by narcys.narcys View Post
Salut.As putea gasi o masina la pretul de pana in 500-600 euro cu actele valabile si posibilitate prelungire (sa pot circula in Romania inca aproximativ un an).As prefera din urmatoarele marci VW Polo 1.0 (4 portiere) , VW Golf maxim 1.4 cmc (4 portiere), OPEL Corsa motor mic si cu 4 portiere , sau se poate si alte modele dar cu motor mic si dupa anul 1997 ?

Ma intereseaza daca as putea gasii o astfel de masina.
la pretul asta nu exista masini mai ales marcile astea.gindeste-te ca masina are un pret,plus drumul pina in romania,plus partea mea caci munca de voluntariat nu mai fac de mult.actele de anglia nu expira niciodata asa ca revizuieste-ti bugetul daca vrei o masina de gen vw caci nici englezii astia nu sunt chiar prosti sa vinda masinile nemtesti pe nimic.cu bine
dannyx90 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 23:40   #33
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by dannyx90 View Post
la pretul asta nu exista masini mai ales marcile astea.gindeste-te ca masina are un pret,plus drumul pina in romania,plus partea mea caci munca de voluntariat nu mai fac de mult.actele de anglia nu expira niciodata asa ca revizuieste-ti bugetul daca vrei o masina de gen vw caci nici englezii astia nu sunt chiar prosti sa vinda masinile nemtesti pe nimic.cu bine

Poti sa detaliezi, te rog ?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 00:34   #34
plopyyy

Stage 5
 
plopyyy's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 857
Default Re: masini anglia!!!

O calibra Turbo, sau o Astra F GSI turbo, ceva preturi?

Last edited by plopyyy; 14-06-12 at 01:03.
plopyyy is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 01:36   #35
dannyx90

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Smile Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Poti sa detaliezi, te rog ?
spune-mi te rog ce sa iti detaliez si o voi face cu placere.
dannyx90 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 01:44   #36
dannyx90

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Smile Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by plopyyy View Post
O calibra Turbo, sau o Astra F GSI turbo, ceva preturi?
calibra de la 500 lire la 1500 lire iar astra gsi dupa 2003-2004 intre 2500 si 5000 de lire.acum,eu m-am uitat in graba dar po fi gasite si altundeva la preturi mai rezonabile,cred
dannyx90 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 21:08   #37
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by dannyx90 View Post
spune-mi te rog ce sa iti detaliez si o voi face cu placere.
Cred ca era evident ce am vrut sa detaliezi. Ai sustinut mai sus ca actele de anglia nu expira niciodata.

Mai exact ce acte nu expira?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 16:55   #38
narcys.narcys

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 2
Default Re: masini anglia!!!

Va rog frumos imi puteti aduce o masina la pretul pana in 1500-1600 euro ,dar in rate , sunt un om de incredere va vetti convinge?
narcys.narcys is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 17:09   #39
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Default Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by narcys.narcys View Post
Va rog frumos imi puteti aduce o masina la pretul pana in 1500-1600 euro ,dar in rate , sunt un om de incredere va vetti convinge?
=))))))))))))))
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 19-06-12, 14:24   #40
plopyyy

Stage 5
 
plopyyy's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 857
Default Re: masini anglia!!!

deci pana la urma o calibra turbo, la ce bani cu totul, eventual poze, eventual functionala, masina sa mearga pe roti?
plopyyy is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 16:07   #41
dannyx90

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by plopyyy View Post
deci pana la urma o calibra turbo, la ce bani cu totul, eventual poze, eventual functionala, masina sa mearga pe roti?
scuze de intirziere dar nu mai primesc pe mail nimic sa ma atentioneze ca am primit un mesaj aici pe 4tuning si din cauza asta nu am raspuns promt.pai am gasit ceva calibre dupa lungi cautari caci sunt tot mai rare dar nu am gasit prea multe calibra turbo ieftine.una nefiind turbo aunge acasa in jur de 1400 de euro iar una turbo sare de 2800 de euro caci englezii sunt nebuni in privinta masinilor sport si al celor vechi care au facut senzatie de-a lungul timpului.cu bine
dannyx90 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 16:14   #42
dannyx90

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Cred ca era evident ce am vrut sa detaliezi. Ai sustinut mai sus ca actele de anglia nu expira niciodata.

Mai exact ce acte nu expira?
scuze de intirziere dar nu mai primesc mail de atentionare ca am primit ceva aici pe 4tuning si nu am vazut mesajele.pai nu expira actul masinii in sine ca la alte tari iar numerele sunt valabile pe viata.se pierd doar daca dai masina la fier vechi.expira taxa de drum care oricum nu e valabila in romania si verificarea tehnica valabila pe un an de zile precum si asigurarea.in privinta asigurarii sunt alte modaliatati de a face-o,iar in privinta verificarii tehnice o poti face fara masina dar costa ceva sau mergi fara.cele bune
dannyx90 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 16:21   #43
dannyx90

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by Gabi TAZ View Post
ok. man nu caut ceva performant. doar sa ies iarna din curte cu ea. atat. a si trebuie sa fie utilitara in carte ca sa fie taxa de inmatriculare mica. sincer caut ceva pana in 1500eur cu tot cu transportul pana in tara.
am gasit ceva samurai chiar si un suzuki jimny din 2000 echipat off road adus in tara cam la 1600 de euro.daca mai esti interesat spune-mi.sau am acum un mitsubishi shogun 1997 cu diferential blocabil ,pilot automat in conditii foarte bune,dar la un pret mai mare .daca esti interesat spune-mi si iti pun poze.cele bune
dannyx90 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 22:29   #44
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by dannyx90 View Post
scuze de intirziere dar nu mai primesc mail de atentionare ca am primit ceva aici pe 4tuning si nu am vazut mesajele.pai nu expira actul masinii in sine ca la alte tari iar numerele sunt valabile pe viata.se pierd doar daca dai masina la fier vechi.expira taxa de drum care oricum nu e valabila in romania si verificarea tehnica valabila pe un an de zile precum si asigurarea.in privinta asigurarii sunt alte modaliatati de a face-o,iar in privinta verificarii tehnice o poti face fara masina dar costa ceva sau mergi fara.cele bune
Pai da, actul masinii, v5-ul nu expira si nici numerele....

Itp-ul nu se poate face decat cu masina intr-o statie itp, tot ce e facut altfel nu e valabil , sunt manarii si se poate verifica online, iar conducatorul acelui autoturism risca dosar penal

Asigurarea deasemenea se poate face online, dar cine isi permite strain fiind sa plateasca asigurare in uk? Mai ales la masini 4x4 .

Taxa de drum care expira, e adevarat,nu e valabila decat in uk, insa cand expira si nu o mai platesti masina trebuie radiata (SORN) altfel risti amenda . Daca inmatriculezi pe adresa ta nu cred ca o sa vrei sa platesti amenzi pentru x masini.

As vrea ca lumea sa stie toate detaliile pentru ca sunt multi care sunt creduli si merg la sigur ca masina lor e ok, si ca nu are nimeni ce sa le faca. Vremurile s-au schimbat si politia e la curent cu toate informatiile in ziua de azi.
Afirmasei ca actele de uk nu expira in veci ceea ce a fost vag si incorect, de unde si intrebarile mele.


Si inca ceva, ai deschis topicul pe subsectiunea 4x4, si acest topic ar trebui sa se rezume strict la acest tip de masini. Toate celelalte cereri as vrea sa le rezolvi prin mesaje private, sau sa iti faci un topic separat la bazar.

O zi buna.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 05:52   #45
dannyx90

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Wink Re: masini anglia!!!

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Pai da, actul masinii, v5-ul nu expira si nici numerele....

Itp-ul nu se poate face decat cu masina intr-o statie itp, tot ce e facut altfel nu e valabil , sunt manarii si se poate verifica online, iar conducatorul acelui autoturism risca dosar penal

Asigurarea deasemenea se poate face online, dar cine isi permite strain fiind sa plateasca asigurare in uk? Mai ales la masini 4x4 .

Taxa de drum care expira, e adevarat,nu e valabila decat in uk, insa cand expira si nu o mai platesti masina trebuie radiata (SORN) altfel risti amenda . Daca inmatriculezi pe adresa ta nu cred ca o sa vrei sa platesti amenzi pentru x masini.

As vrea ca lumea sa stie toate detaliile pentru ca sunt multi care sunt creduli si merg la sigur ca masina lor e ok, si ca nu are nimeni ce sa le faca. Vremurile s-au schimbat si politia e la curent cu toate informatiile in ziua de azi.
Afirmasei ca actele de uk nu expira in veci ceea ce a fost vag si incorect, de unde si intrebarile mele.


Si inca ceva, ai deschis topicul pe subsectiunea 4x4, si acest topic ar trebui sa se rezume strict la acest tip de masini. Toate celelalte cereri as vrea sa le rezolvi prin mesaje private, sau sa iti faci un topic separat la bazar.

O zi buna.
salut.nu vreau sa fiu inteles ca induc in eroare pe nimeni referitor la actele masinilor din marea britanie.daca inmatriculez masina cuiva pe adresa mea o fac pe numele persoanei respective ca sa figureze ca proprietar pe acte.daca expira taxa de drum si nu o declari SORN risti o amenda de 80 de lire.daca masina nu mai este in uk si o declari SORN,adica ca nu circula pe drumurile din marea britanie ce risti?iti spun eu nimic masina circulind in romania.cu masina in romania poti circula cu asigurare din marea britanie bineinteles daca iti permiti sa o platesti si nu e tocmai scumpa asa cum sustii la masinile de teren,depinde de mai multe criterii pe care nu ma apuc sa le insir acum.cit despre verificarea tehnica se poate face si fara sa fie masina in uk dar la un pret mai mare pt ca si englezii ca si noi romanii mai au masini care mai ruginesc pe dedesupt care mai au defecte minore si prefera sa plateasca mai mult ca sa treaca testul decit sa se apuce sa o repare ,sa o sudeze s.a.m.d.asta nu am decis-o eu asa se face si existi intr-o baza de date si poti fii controlat doar din marea britanie.
deci o presoana care vrea masina din marea britanie poate circula daca vrea cu sau fara taxa de drum,cu sau fara asigurare,cu sau fara verificare tehnica in romania este alegerea lui.eu locuiesc la londra si am masina in ro de teren de 8 ani si nu ii platesc taxa de drum aici doar verificarea tehnica si asigurare si asta e doar cea mai longeviva pe care o am pt ca am avut mai multe de-a lungul timpului.deci informatiile mele nu sunt vagi si incorecte.stii cite ceva dar nu tot despre pt ca si orice chestie are si portite care o fac legala.cine isi permite sa cumpere un off road sau 4x4 are si bugetul necesar sa isi faca asigurare si verificare tehnica,nu?
cit despre topic eu am adus 99% doar 4x4 sau off road de accea am postat aici fiind nou nu stiam ca trebuie sa specific ,,masini anglia 4x4 sau off road!!!''dar o voi face.oricum mersii pt observatie voi invata sa folosesc site-ul mai atent caci nu stiu unele lucruri legate de mesagerie s.a.m.d.o noapte minunata
dannyx90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -