Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-10, 09:09   #1
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Sfaturi achizitie 4x4

Salut! De ceva vreme ma bate gandul sa cumpar un 4x4. Ideea e ca nu prea ma pricep la astfel de masini si as dori niste sfaturi de la cineva care a avut in posesie sau a mers cu masinile care le vreau. Bugetul de aproximativ 2000 euro ma cam obliga sa cumpar ceva cu volan pe dreapta, dar asta nu ma deranjeaza. Din ce cautari am facut, am vazut doua variante: Nissan Terrano si Mitsubishi Pajero. Mentionez ca vreau neaparat diesel si AC. Intrebari: ce stiti despre cele doua modele, care e mai ok? Cutiile hidramate de pe Pajero sunt problematice? 2,5-ul de pe Pajero e puturos? Recomandati 2,8-ul ? 2,7-le de pe Nissan am inteles ca ar avea o problema cu ungerea? Astept raspunsuri. Multumesc
Ps: daca aveti si alte solutii care se incadreaza in buget, nu ezitati.
__________________
4MOTION is the real "shit"

Asistenta rutiera non-stop !!!
0747 405 824
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 22:39   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

ceau. Strict dintre cele doua pajero ... Fiindca preferi diesel.
Acuma intreb eu la ce vei folosi acest 4x4? Ce ganduri ai cu masina? Modificari ceva sau ...
Daca se incadreaza in cerintele tale uita-te si la samurai sau vitara dar neaparat benzina astea 2.
Daca vrei offroad as alege cutia manuala ... Cu cea automata greu faci balans in noroaie cand ramai.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 00:27   #3
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Masina o vreau pentru placerea mea personala, off-road nu o sa fac des. Modificari nu vreau sa-i fac, singurele lucruri pe care o sa le vada masina o sa fie reviziile,gume si eventualele piese pe la articulatie care necesita inlocuire. Cu masina o sa merg cam zi de zi, dar nu fac multi km, in jur de 300 pe saptamana.
Pajero 2,8 e in 6 pistoane, e pretentios sau sensibil la anumite aspecte? Ce stiti despre cutiile hidramate, bube ale lor?
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 09:27   #4
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

ok atunci taiem de pe lista samuraiul daca va fi masina de zi cu zi ... samuraiul fiind destul de rigid (nu gasesti samurai pe elicoidale)

daca va fi masina de zi cu zi gandeste-te ca pe motoarele alea mari vei plati destul impozit cat si asigurare. consumul nu va fi extrem de mic prin oras.
daca poti sa treci cu vederea aceste aspecte si nu te vor deranja eu zic ca pajero e perfect. dar si terrano e mai mult decat ok. eu as alege pe cel care-l gasesti cel mai ok raport calitate-pret.

totusi ca masina de zi cu zi, cu taxe si impozite mici, consum decent (~10 prin oras) sugerez un suzuki vitara motor 1.6 16v (benzina da). motor fiabil, consum decent si daca insisti gasesti si cu cutie automata. cam singura lor buba e rugina.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 09:49   #5
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Masina va merge ori cu numere de Anglia ori de Bulgaria, deci taxele nu vor fi o problema prea mare. Consumul... motorina voi face rost din alte parti, sunt constient ca o sa am in jur de 15 consum in oras.
Vitara... imi place dar e prea mica. Eu am 2 metri inaltime si vreau sa stau confortabil in masina.
Deci, a avut cineva de aici Pajero 2,8 diesel hidramat?
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 10:54   #6
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

am inteles. pajero hidramat cam rare pe la noi deci nu stiu cine o sa iti poata da sfaturi pertinente. despre motorul de 2.8 pot sa zic ca e mult mai ok ca cel de 2.5 care cam are niste bube.
alegere buna dar te sfatuiesc daca poti sa mai pui niste sute de euro si sa iei cu volan pe stanga. prin oras totusi conteaza putin. ca masina de zi cu zi o sa fie mult mai ok daca tot te gandesti sa o inmatriculezi pe bulgaria.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 11:07   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Sunt si samurai cu elicoidale, dar mai rare.

Nici Nissan-ul terrani 2.7 diesel nu e rau. Motorul e tanc, transmisie pe pinioane, nu cade niciodata si trage bine. 2.5 diesel de Pajero - lene totala si consuma cam mult.

Cele doua masini propuse de tine sunt cam la fel, cam la acelasi nivel. Despre motoare, eu as merge pe Nissan. Nissan-ul e mai rigid, are si bare de torsiune, nu are arcuri. Cred ca de aici, depinde de preferinta si de ce gasesti mai bun. Eu le-as pune pe picior de egalitate. Acum depinde de masina pe care o gasesti, la banii astia. Ce masina gasesti mai buna, care necesita investitie cat mai mica, pe aia s-o iei.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 12:08   #8
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

http://auto vit.ro/mitsubishi-pajero-C12482629.html
Masina asta mi s-ar parea ok, sau cel putin din poze. Daca ar fi vorba de maxim 1000e diferenta intre volan pe dreapta si cel pe stanga, as face un efort pentru a cumpara ceva "normal", insa eu am vazut diferente de pret destul de mari.
Terrano am vazut unul pe autovit inscris pe BG la 4000, deci pentru a cumpara asa ceva mai trebuie sa strang niste bani.
Daca stiti voi vreun Terrano sau Pajero la bani putini, puteti da un link sau un nr de telefon ceva. Neaparat sa aiba AC, fara nici nu discut. Multumesc
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 12:30   #9
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Interesant acest Pajero. Nu stiu daca are suspensia reglabila electric. Eu sunt de parere ca un off-roader trebuie sa fie cat mai simplu, de aici nici nu as recomanda suspensia cu cele 3 reglaje de Pajero.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 13:32   #10
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=48919

asta e ce-am gasit eu acum rapid ... 2.5 td.

plusuri: inmatriculata, motor diesel cum vrei tu
minusuri din punctul tau de vedere: cutie de viteze manuala, fara AC.

pretul ei e acum din ce-am vazut 2400.

eu vreau sa zic doar ca as lua masina asta decat una cu volan pe dreapta. totusi e si inmatriculata aproape in banii tai.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 14:53   #11
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Suspensie cu 3 reglaje electrice la Pajero? Cum functioneaza aceasta? Detaliaza te rog.
Mersi pentru link, dar 2,5 si fara AC chiar nu vreau. Am mai vorbit zilele astea cu vreo doi fosti proprietari de 2,5 si recomandau 2,8-ul pentru cuplul mai mare. 2,5 e in 4 si 2,8 in 6, nu ?
Chiar rog daca a avut/are cineva 2,8 hidramat sa-mi spuna daca sunt probleme cu cutia ca nu vreau sa-mi cumpar ceva care se strica destul de des ...
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 16:17   #12
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Asta cu probleme la hidramata sunt zvonuri. Verifici usor daca schimba lin, fara sa bruscheze. Daca ai grija de ea, te tine toata viata.

Sunt Pajero care au suspensie reglabila pe rigididate, pe 3 niveluri. Vorbesc aici de Pajero 2, de care spuneai tu ca ai gasit.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 22:58   #13
chi79

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Buna!
As avea nevoie si eu de cateva sfaturi in legatura cu achizitionarea unui autoturism de teren. Imi trebuie pentru a merge pe un drum de tara de 3-4 km, care are ceva pante, dar nu foarte inclinate, un drum pe care circula de obicei doar tractoare. Bugetul e destul de redus. Am vazut cateva anunturi si ma dandeam la un Suzuki Vitara de prin 1993, cu volan pe dreapta, la 1200-1250 E. Precizez ca nu am nevoie de inscriere si nici nu ma deranjeaza volanul pe dreapta, neintentionand sa circul pe sosea. Ar face fata Vitara la ceea ce imi trebuie mie? Drumul de care spuneam are un pamant tare, batut, unde prea putin se fac balti sau noroaie mari.
Va multumesc!
chi79 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-10, 23:28   #14
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

daca am inteles bine descrierea ta atunci nu vad rostul sa iti recomand ceva cu motor mare caz in care recomand cu caldura o vitara (putin subiectiv fiind posesor de vitara si eu) sau de ce nu un SJ sau samurai.

Pe scurt orice masinuta cu 4x4 si reductor se descurca perfect la ce vrei tu. Daca cu timpul te bate gandul sa faci si alte trasee mai complicate putin (iau exemplu vitara) pui un kit de inaltare aprox 300 lei un scut 250 lei si 4 cauciucuri resapate profil simex la 300 lei bucata sau aprox 800 toate 4 dar second si te descurci pe trasee soft-medii linistit sa stii.
Cu samuraiul e aceeasi treaba ... Ridicatul e mai ieftin putin scut nu stiu cine face aftermarket iar cauciucurile sunt aceleasi.

Dintre vitara si samurai as alege dupa urmatorul criteriu:
vrei sa fie cat de cat confortabil parcursi cei 3-4km iei vitara ... Nu te intereseaza aspectul asta iei samurai.
Un pic subiectiv raspunsul meu dar preferabil e consumul mai mic de la 1.6 de vitara decat 2.5 sau mai mari de la alte masinute.

Succes! Vrem poze orice masina ai lua
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 12-05-10, 00:15   #15
chi79

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 2
Default Re: Sfaturi achizitie 4x4

Mersi mult de sfaturi!
chi79 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -