Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-10, 13:30   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Exclamation VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Odata cu lansarea Dacia Duster in Romania, au aparut si primele teste ale crossover-ului romanesc in teren. Noroaie, traversari de ape involburate, dealuri si chiar dune din Maroc. Cum se comporta Dacia Duster in realitate?

dacia duster off-road si noroi
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro



Dacia Duster in noroi
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro



Dacia Duster off-road
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro

Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 13:47   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

in primul filmulet se vedea omul cu lopata ... cine stie cat a dat el la lopata pe acolo pana au facut filmuletul asta
de la o masina 4x4 la a bate apropouri ca ar fi si masina potenta in offroad mi se pare prea mult
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 22:16   #3
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

frumos, da ces cu motorizarile alea doar cu 2x4, pentru ce mai e masina de teren daca nu e 4x4
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 00:10   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
in primul filmulet se vedea omul cu lopata ... cine stie cat a dat el la lopata pe acolo pana au facut filmuletul asta
de la o masina 4x4 la a bate apropouri ca ar fi si masina potenta in offroad mi se pare prea mult
Daaa..daca te iei dupa promo...ajungi sa spui (tipic romanesc) ca-i chiar mai potenta..decat x-trail din care provine,in ciuda faptului ca are motorizare mai..slaba ...Oricum...sunt tare curios cate versiuni vandute in romania,au macar lsd-uri pe diferentiale,asa cum avea unul (sau poate toate) din filmele de prezentare (offroad)...Oare de ce primul film e facut cu o structura agresiv usurata (fara geamuri si muulte alte repere)...asa se livreaza spre public,cu lsd-uri,1100kg ...?!

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
frumos, da ces cu motorizarile alea doar cu 2x4, pentru ce mai e masina de teren daca nu e 4x4
Asta e trendul,multi producatori de suv-uri urbane au si versiune low-cost...mai verifica inainte sa scrii ceva,nu scrie doar sa faci posturi ! In plus ..cine a spus ca-i masina de teren accidentat ?!...NU,e o masina de strada cu usoare aptitudini offroad (offroad este si un drum forestier)
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 08:21   #5
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Salut,
Eu m-am dat cu Dusterul si on si off road, si am ramas placut surprins. Am incercat ambele versiuni diesel 4x4 si 4x2 si isi merita banii. Este o masina cu care sa-ti faci treaba fara sa epatezi. Pe unde poti intra cu el nu poti intra cu honda crv, nissan qashqai, tucson, etc. De la nissan, la ora actuala de exemplu doar xtrail-ul pathfinder sau navara pot intra. Are un unghi bun de atac, o garda la sol bunisoara, consum mic, cutie etajata corect, spatiu interior suficient.

Si masina din primul film nu este usurata, nu-i lipseste nimic, are chiar un plus de greutate datorita hainutzelor antispion, nu are nici blocante, este o masina de serie care trebuie sa faca un numar de kilometri pentru a face omologarile de tip.
__________________
samurai 4x4

Last edited by yknot; 26-04-10 at 08:25.
yknot is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 17:41   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Sefu' ,am vazut/auzit un mesaj foooarte asemanator,intr-un clip promotional si in review-ul unuia din super-specializatii redactori auto ce isi doreste foarte tare probabil,sa ajunga f sus in cariera si pe scara sociala..
De unde stii atat de sigur ce se afla la acesta masina sub hainutele antispion ? de unde stii ca nu avea lsd ? (cine a spus de BLOCANTE ?!..eu nu...)
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 07:00   #7
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Hehehe... sefu'... nu am nici o legatura cu vre-o publicatie sau vreun dealer dacia, si nici n-am avut vreodata dacia. Daca ti s-a parut ca o ridic in slavi, imi cer scuze , pe mine m-a deranjat un pic oprobiul la care e supusa masina asta chiar din momentul nasterii. Sa asteptam si sa o vedem mai departe. Si da, ai dreptate, am scris blocante in loc de LSD, vina mea.
yknot is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 20:03   #8
Schumi1

Stage 4
 
Schumi1's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 196
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Faptul ca n-are reductor o face pe duster o masina care sa nu-si merite pretul.Faptul ca e facuta cu tabla masinilor de la remat o face iarasi slabuta comparativ cu pretul.
Schumi1 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 23:57   #9
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Maşina este un crossover cu un preţ fără concurenţă.

Am fost la un Test drive şi pot spune că merge onorabil.

Nu este de Bucovăţ, dar este pentru drumurile din Romānia
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 07:49   #10
Sobolanu*Original

Stage 5
 
Sobolanu*Original's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 586
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

parerea m-ea este un logan van anbunatatit un pic pe interior si un pic la caroserie, an rest este logan van.

Majotitatea pieselor de articulatie vorbind referitor la cel 4x2 e de van:


bascule
amortizoare
punte spate
tren fata (cadru motor)
varianta motor 1.6 16v,15dci.
mergea motorul 1.9 de pe platforma renault laguna,megane sedan 2

Nu am avut ocazia sa vad un duster 4x4 sa vad diferenta dintre ele.

Constatarea la varianta 4x2 am facut-o la locul de munca pe un elevator venind un client cu domnisoara sa vada mai detaliat ce sa afla sub ia.

ps Masina pt drumurile din Romania e buna si pt carat si pentru necesitatile fiecaruia.
Sobolanu*Original is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 20:32   #11
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: VIDEO - Adio asfalt! Primele filmari cu Duster in noroaie!

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Sefu' ,am vazut/auzit un mesaj foooarte asemanator,intr-un clip promotional si in review-ul unuia din super-specializatii redactori auto ce isi doreste foarte tare probabil,sa ajunga f sus in cariera si pe scara sociala..
De unde stii atat de sigur ce se afla la acesta masina sub hainutele antispion ? de unde stii ca nu avea lsd ? (cine a spus de BLOCANTE ?!..eu nu...)
Dupa ce am citit mesajul tau ..chiar m-am uitat atent in primul film ...si se vede exact faptul ca ii lipseste un diferential spate blocant ( LSD) ..roata ramasa fara aderenta datorita mutarii greutatii pe cealalta parte..patineaza excesiv...

Pe de alta parte se vede clar ca omul cu lopata este bucuros ca masina a trecut in sfarsit de gaura aia ..care nu e facuta pt un crossover ..e facuta pt un alt tip de masina..
__________________
New project GT Panda Group AP1 / S2
Project Uno turbo MK1 Group AP1 / S2

www.facebook.com/BR14WTF

The objects in the mirror are losing...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -