Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-10, 12:02   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Exclamation Hummer inceteaza productia!

Anul trecut, parea ca salvarea brandului Hummer de la faliment sa fie compania chineza Tengzhong, care dorea achizitionarea acestuia. In urma nefinalizarii tranzactiei, General Motors a anuntat astazi inchiderea portilor fabricii Hummer.

Peste 3000 de angajati ai GM vor intra in somaj dupa inchiderea fabricii Hummer, anuntate astazi de reprezentantii gigantului american. In urma vanzarilor extrem de slabe, din 2009, mai exact numai 9046 de unitati vandute, Hummer nu mai reprezinta o investitie profitabila si nici o achizitie buna pentru compania chineza, care urma sa cumpere brandul. Vanzarea de 150 de milioane de dolari a esuat, din cauza trendului ascendent pentru motoare economice si "verzi", capitol la care Hummer nu a excelat niciodata. Prin urmare, GM, ramas cu brandul, a decis demararea procesului de inchidere a fabricii, asa cum s-a intamplat cu Saturn si Saab, alte branduri detinute de GM.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	hummer.jpg
Views:	139
Size:	59.9 KB
ID:	1332358  
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 13:12   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Hummer inceteaza productia!

atunci cand renunti la caracterul tau si la ceea ce te defineste,incercand sa fii si tu "ca altii", asta-i soarta ce te astepta....nu vei fi niciodata decat o copie ieftina,un surogat..cu viata scurta...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 22:34   #3
bano

Stage 5
 
bano's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 474
Default Re: Hummer inceteaza productia!

Daca nau montat si ei TDI de 3 litri ...
bano is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 00:14   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Hummer inceteaza productia!

Imi pare rau de oamenii care raman fara loc de munca ,dar marca si-a meritat soarta. A te alinia trendului economic nu inseamna ca-ti pierzi caracterul ,doar ca esti suficient de inovativ incat sa tii pasul.
Saab a avut noroc pentru ca si si lipsa marketingului eficient marca avea valoare si a fost recunoscuta de cei de la Spiker.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 00:39   #5
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Hummer inceteaza productia!

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Imi pare rau de oamenii care raman fara loc de munca ,dar marca si-a meritat soarta. A te alinia trendului economic nu inseamna ca-ti pierzi caracterul ,doar ca esti suficient de inovativ incat sa tii pasul.
Saab a avut noroc pentru ca si si lipsa marketingului eficient marca avea valoare si a fost recunoscuta de cei de la Spiker.
Las-o cu inovativul,ca nu sunt 100% sigur ca stii foarte bine despre ce vorbesti ...sper sa nu traiesti din povestile de marketing gen vw... ca o sa ne lum toata planeta passaturi foarte la fel frumoase si foarte economice fsi si tdi...pe planseta cu 30% mai economice si mai puternice decat generatiile precedente..in realitate,cu 0.5%... ...E parerea mea,bazata pe experienta personala si pe marturiile prietenilor ce pot privi obiectiv o stare de fapt...nu sunt nici impotriva VAG nici pentru americane...la VAG doar ma seaca designul pensionaresc si interioarele asemenea...mai au si pretentia ca fac si masini..sport printre ele(nu neg performantele in unele cazuri..insa deasemenea NET inferioare celor din timpurile "fara inovatii la minut")...
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 08:31   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Hummer inceteaza productia!

probabil pentru armata se vor face in continuare...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 23:26   #7
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Hummer inceteaza productia!

Nu vorbesc de vw, nici mie nu-mi plac. Gandul imi era la un model de Lexus suv, care desi e o namila de masina , e hibrid si consuma chiar mai putin decat un vw , desi are vreo 300 cp . Nu mai tin minte modelul exact sa intru in detalii.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 00:09   #8
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Hummer inceteaza productia!

NU intra in detaliile de pe NET...du-te la unul care-l are,urca-te in dreapta si verifica. Am eu unul aici la un prieten,insa doar benzina,nu hibrid....consuma putin rau supermodernul motor...13.2 buc-ploiesti si nu am depasit 160....in oras 15-24 in functie de graba... Putin,nu?
PS:masina este rx350 ...doar rx400 a fost hibrid...
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:57   #9
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Hummer inceteaza productia!

Eu zic de mere tu zici de pere. Ma refeream la modelul hibrid , si ca daca se vrea , se poate. Nu stiu de ce am eu impresia ca pana si lexus-ul pe care l-ai condus tu , consuma mai putin decat cea mai mica motorizare de la hummer.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 17:44   #10
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Hummer inceteaza productia!

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Eu zic de mere tu zici de pere. Ma refeream la modelul hibrid , si ca daca se vrea , se poate. Nu stiu de ce am eu impresia ca pana si lexus-ul pe care l-ai condus tu , consuma mai putin decat cea mai mica motorizare de la hummer.
Omule !! vorbeam de CONSUM DE BENZINA (in fapt..VorbeAI) ...pai pui in balanta o masina hibrida,adica una care nu consuma numai benzina?!..tu realizezi ce compari,in timp ce-mi spui..MIE ca as compara mere cu pere?=)) ... Poate erai obosit..deh.
Doi la mana...da,RX-ul despre care vorbeam eu..consuma mai putin decat un hummer... are adanci INOVATII tehnologice... Cateva sute de kg in minus(si -spatiu,evident) si o aerodinamica mai buna (aerodinamica buna nu e nicicum vreo "inovatie" de ultim moment-citroen CX avea coef mai bun...si nicicum una legata de motorizare/transmisie,subiectul discutiei noastre).
PS: am mers si cu h1 si cu h2 (cel al d-l V ,masina prezenta la 4tdays 2009)... h2 consuma fix cat rx300-le ala..ca fapt divers...
PS2: nu ai mentionat pe ce te bazezi in afirmatii,pe info din pliantele de promovare si din emisiuni tv? .. ...deh..pareri,pareri...zice si nea ion,ca si iel ie uom
O seara placuta,
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 19:59   #11
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Hummer inceteaza productia!

Se pare ca nu m-am facut inteles. Eu am pus accent pe faptul ca alte marci investesc in tehnologie noua, n-are nimic de-a face cu modelul 300 sau 350 . Era pur si simplu un exemplu !

Ma bazez pe informatiile care circula pe internet, diverse site-uri de specialitate + comunitati de useri posesori. Nu ma uit la emisiunile 'sponsorizate' de la tv unde obiectivitatea depinde de cati bani plateste o marca pentru reclama si nu cred nici fantasticele campanii de marketing pe care le scot majoritatea companiilor auto.

ps: multumesc la fel
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 17:58   #12
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Hummer inceteaza productia!

pacat, mie imi placeau hummer-urile. dar cum a mai zis unu, daca nau tdi (1.9 ) )
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -