Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-10, 14:30   #1
my life

Stage 3
 
my life's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 123
Default cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

https://www.220.ro/zjICi1oMbj/Winter-Off-Road
my life is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 14:52   #2
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

x5 rullzzzz q7 rulllllllzzzz ! Cele mai inutile masini ever! Cu astea nu o sa faci niciodata asa ceva!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 15:05   #3
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Daca ai avea idee care este target-ul unor SUV-uri ti-ai da seama ca nu pentru asta sunt facute, de aia nu exceleaza la offroad. Daca ar fi vrut aia sa le faca bune pentru offroad sa fii sigur ca ar fi putut sa le faca.

PS - echipate corespunzator si niste SUV-uri pot sa mearga prin zapada mai mare.

PS2 - cu un SUV nu o sa faci niciodata ce face un off roader dar nici cu un off roader nu o sa faci niciodata ce face un SUV pe sosea.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 07-02-10 at 15:09.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 15:08   #4
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca ai avea idee care este target-ul unor SUV-uri ti-ai da seama ca nu pentru asta sunt facute, de aia nu exceleaza la offroad. Daca ar fi vrut aia sa le faca bune pentru offroad sa fii sigur ca ar fi putut sa le faca.
atunci zi-mi si mie niste avantaje la un suv de genul : x5 .
iti zic eu dezavantaje:
consum: foarte mare
performante: foarte slabe
spatiu de depozitare: destul de mic pt cat de mare e masina
comfort: nu e trabant dar nici limuzina
tractiune 4x4: la ce ajuta? pai la NIMIC, ca nu poti sa mergi pe camp cu el, iarna nu prea urca...
Deci..la ce bun o masina SUV?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 15:18   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Eu nu stau acum sa iti explic la ce e bun un SUV. E bun la ce ii trebuie proprietarului. Nici eu nu ma omor dupa ele dar nici chiar asa.

Daca le pui cauciucurile care trebuie, eventual si pachetele offroad, se descurca bine in conditii de offroad usor. Ce zici tu acolo, camp, niste zapada, e pistol cu apa si pentru un sedan cu 4WD (https://www.youtube.com/watch?v=3rNvXGc79aY) deci clar un SUV poate mai mult.

Faptul ca SUV-urile nu sunt asa bune in offroad ca masinile adevarate este cu totul altceva, nici nu au vrut sa fie, nu asta e scopul lor dar nici masinile de offroad nu sunt asa bune pe asfalt ca SUV-urile, tocmai din acelasi motiv => nu au ca scop asta.. Trebuie sa intelegi asta inainte sa continui cu comparatii inutile.

Last edited by _anaconda_; 07-02-10 at 15:23.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 15:39   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Uite am asistat si eu la o chestie interesanta.
Am fost pe partie la clabucet, eu am avut incaltari pe fata de iarna si pe spate de vara..am urcat fara probleme pana la cabana. Un a6 quattro a urcat si el la fel, in schimb un Range Rover benzinar cu cauciucuri allseasons nu putea sa urce.
Suvul pt oras nu-i bun, pt offroad nu-i bun..la munte e acceptabil. Oare la ce-i bun? iti zic eu.
Sunt 2 categorii de oameni care cumpara SUV.
1. Fitosii, snobii, care cred ca se urca pe tine cu ditamai chiuuu lor .
2. Femeile care cred ele ca un SUV este masina cu siguranta sporita si vor sa aibe grija de copilas ( si defapt un sedan e mult mai sigur decat un suv ).
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 16:11   #7
titiDSN

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 308
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

sper sa nu gresesc dar si patrol-ul generatia 2006-2007 cu propulsorul de 3 l si 165 cp se descurca foarte bine in off road. repet..nu mai stiu exact ce puteri si motoare au acum dar stiti la care ma refer. patrol-ul la ce este incadrat ca sa spun asa? la suv sau off roader?
titiDSN is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 16:33   #8
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

chiar vazusem un documentar la televizor depre istoria suv-ului. erau de fapt niste sasiuri de camionete pe care s-au montat niste caroserii cu mai mult spatiu. au primit denumirea de sports u... pt a ocoli niste norme de poluare (california clean air act),oricum tot in california au inceput sa interzica accesul pe unele strazi a masinilor mai grele de 3.5 tone
si chiar ma hazardez in a spune ca un suv e la fel de periculos pt participanti la trafic ca o rabla(tonele alea de metal se opresc la fel de greu cum opreste o rabla)
__________________
Nu exista intrebari tampite, ci doar raspunsuri
dj_luchian is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 18:05   #9
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

O masina tare Y60-ul , insa sa iti raspund la intrebarea :
Quote:
cate suv-uri pot asa ?generatia de azi
Touareg, Cayenne, Range Rover, ML, GL, etc. , conteaza foarte multe anvelopele.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 18:40   #10
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by my life View Post
ala din film nu mi se pare o fi un suv
Racer_e30 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 18:47   #11
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Un a6 quattro a urcat si el la fel, in schimb un Range Rover benzinar cu cauciucuri allseasons nu putea sa urce.
Ai mers pana acum cu cauciucuri allseasons iarna sa vezi cat de bune sunt ? Iti zic eu ca ai aderenta pe zapada la fel ca cu cele de vara, poate un pic mai buna sa zicem, dar doar cu o idee.
Range Rover este o masina foarte buna, posibil sa fie chiar cea mai capabila masina 4x4 noua pe care poti sa o cumperi. Uite aici ce poate sa faca cu niste cauciucuri adecvate. https://www.youtube.com/watch?v=1eNxr...eature=related
__________________
Baby Six
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 21:26   #12
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

ce vorbesti straine? range rover posibil cea mai capabila masina 4x4 noua? huh

pai Mercedes G klasse, jeep wrangler, jeep rubicon, sa punem si discovery aici, etc etc astea ce-s?

range rover e la fel de bun ca un q7 sau un x5 adica tinde spre 0
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 23:05   #13
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Range Rover cea mai buna masina offroad? Defenderu e o porcarie pe langa RR )))))))))))))))
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 23:40   #14
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

Probabil facea referire la SUV-uri, unde este printre cele mai bune (varianta mare , nu sport) , Q7 si X5/X6 sunt cele care nu conteaza deloc in teren fiind comparabile cu Allroad sau Octavia Scout la capitolul asta.

https://www.youtube.com/watch?v=kGzpU...eature=related

Problema la SUV-uri in general, nu este echiparea tehnica (diferentiale, reductor, scuturi etc.) ci faptul ca fiind destinate rularii in mare pare a timpului pe asfalt, vin dotate din fabrica cu discuri de frana mai mari, astfel este destul de greu daca nu imposibil sa gasesti o combinatie optima de jante + cauciucuri.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 08:50   #15
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: cate suv-uri pot asa ?generatia de azi

E veche polemica SUV vs. Jeep (nu marca, ci masina 4x4 cu abilitati mai zdravene de off-road, ca cea din film).

Sunt masini complet diferite cu targeturi diferite. Avantaje si dezavantaje au ambele, e evident. Cu anvelope potrivite, un SUV gen Q7, X5, Cayenne, etc, te face mai linistit iarna sau daca vrei sa mergi la peste. Insa garda la sol mica, nu ii permite sa faca ce face Patrol-ul din film. La fel, neavand nicio punte rigida, ba chiar suspensii reglabile, poate prinde destul de lejer viteze mari, chiar si peste 250 km/h. Ceea ce, mai greu cu un Wrangler sau alt Gip Listele sunt lungi de avantaje si dezavantaje, depinde de fiecare ce doreste.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -