Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-08, 18:15   #31
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Matizul are franele bune, dar motorul este greu pe fata, iar pe spate masina e fulg.
Rotile se blocheaza, dar masina se face sanie din cauza ca motorul o trage dupa ea. Principiul eficient de franare la Matiz in caz de urgenta ramene cu siguranta "ABS-ul manual", adica, fara exprimarea de "plastic", cuplat frana, eliberat, cuplat iar. Constatata pe carca mea pe conditii de traseu umed.
PS: Matizul are toata tabla facuta ca o foaie. Am avut un accident cu alt Matiz pe care l-am pupat in spate, direct in bara, iar eu am avut juma de masina facuta terci, ea a avut doar suportul de numar spart. Ma rog, terci: capota, un ochelar, semnal si traversa putin infundata. Astea la mirifica viteza de 15 la ora.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 10:22   #32
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by Mustang Mach One View Post
Matizul are franele bune, dar motorul este greu pe fata, iar pe spate masina e fulg.
Rotile se blocheaza, dar masina se face sanie din cauza ca motorul o trage dupa ea. Principiul eficient de franare la Matiz in caz de urgenta ramene cu siguranta "ABS-ul manual", adica, fara exprimarea de "plastic", cuplat frana, eliberat, cuplat iar. Constatata pe carca mea pe conditii de traseu umed.
PS: Matizul are toata tabla facuta ca o foaie. Am avut un accident cu alt Matiz pe care l-am pupat in spate, direct in bara, iar eu am avut juma de masina facuta terci, ea a avut doar suportul de numar spart. Ma rog, terci: capota, un ochelar, semnal si traversa putin infundata. Astea la mirifica viteza de 15 la ora.
Accident avut in vara asta cu un Matiz la intrare in Ploiesti pe DN 1

VW Sharan vs. Matiz vs. (BMW)

PE scurt:O baba era in mijlocul strazii, noi pe banda 2 (ce langa linia continua), am oprit sa nu busim baba, baba a trecut pe cealalta banda si cel cu VW-ul (care avea 8 copii in masina), a intrat in noi fara sa franeze, apoi am fost "aruncati" in acel BMW de pe trotuar. Concluzie=Baba s`a dus nu stiu unde, sigura care a scapat nevatamata, Matizul a ramas cu scaunele rupte, puntea nenorocita , janta stramba etc. Sharanul inca se putea deplasa

Eu eram chiar in spate pe locul unde a fost busit Matizul si m-am ales doar cu o mica durere de ceafa pentru 1-2 zile
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SP_A0818.jpg
Views:	449
Size:	156.6 KB
ID:	714051   Click image for larger version

Name:	SP_A0819.jpg
Views:	354
Size:	170.4 KB
ID:	714052   Click image for larger version

Name:	SP_A0820.jpg
Views:	407
Size:	231.9 KB
ID:	714053  

Click image for larger version

Name:	SP_A0817.jpg
Views:	379
Size:	138.7 KB
ID:	714054  
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 10:03   #33
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
daca e sa o luam asa poti muri in orice masina
cat despre masina din imagini parca a fost prins intre ceva
spunea cineva mai sus ca ar fi trebuit limitata la 70-80 la ora,pai ce e scuter?
apropo la 110-120 nici nu se simte,cat despre demaraj sa nu mai vb
tico are si plusuri si minusuri,dar nu o poti numi masina mortii
multe masini mici sunt in situatia ei
numai bine
https://www.youtube.com/watch?v=ju6t-yyoU8s

urmareste filmul asta despre o masina mai mica decat tico...vei vedea diferenta
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 18:40   #34
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by p3rv3r5ul View Post
https://www.youtube.com/watch?v=ju6t-yyoU8s

urmareste filmul asta despre o masina mai mica decat tico...vei vedea diferenta

stiu filmul
smartul la capitolul siguranta sta mult mai bine fata de multe masini
VDAN is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 11:13   #35
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Desi sunt ferm convins ca vor fi o gramada de tipete ale posesorilor de tico la adresa mea imi asum cuvintele si spun clar DA TICO ESTE MASINA MORTII mai ales pentru teribilistii care se cred in Porsche 911 Turbo si merg cu 150 pe A2 si fac liniute ca are demaraj. Sa nu uitam ca in multe orase Tico a fost interzisa ca masina de taxiu din motive de siguranta, sa nu uitam ca are roati ca de caruta si caroseria ca foaia de tabla zincata.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 13:39   #36
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

ca si fost conducator de tico stiu ce inseamna masina asta.
mi-am dat si eu seama ca tico-ul e o cutie de chibrituri pe roti. la capitolul demaraj sta destul de bine, si probabil eram si eu inconstient cand mergeam cu 142 pe drum national cu ea. am stiut ca nu e o masina sigrura dar nici chiar asa. am ramas socat putin cand am vazut pozele.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 18:40   #37
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Desi sunt ferm convins ca vor fi o gramada de tipete ale posesorilor de tico la adresa mea imi asum cuvintele si spun clar DA TICO ESTE MASINA MORTII mai ales pentru teribilistii care se cred in Porsche 911 Turbo si merg cu 150 pe A2 si fac liniute ca are demaraj. Sa nu uitam ca in multe orase Tico a fost interzisa ca masina de taxiu din motive de siguranta, sa nu uitam ca are roati ca de caruta si caroseria ca foaia de tabla zincata.
Nu sunt posesor de tico...dar fan sunt ...oricum...tot masina gama mini am...si iti dau perfecta dreptate!!! Asa e...pentru cei care ii dau cox la 140+...pentru cei care merg ca nebunii cu ea prin trafic ca "e mica si se strecoara"...pentru toti aia e o masina a mortii...(intrun final...)

Dar am vazut si oameni care merg cu tico cu cap si in 12 ani de cand au tico nu au patit nimic si nu au avut nici 1 accident pe sosea. Acum depinde fiecare cum conduce...tiam zis...iti dau perfecta dreptate dar imi sustin ideea...ca soferii fac masina "a mortii" si nu masina...caci in orice masina ai ffi...daca moartea te vrea...tot te ia...fie ea cu 100 sisteme de siguranta sau tico.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 23:14   #38
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

intr-adevar poti muri usor in orice masina dar parca mori mai repede si mai stupid in Tico daca se intampla ca in prima pagina.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 00:15   #39
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

oricum, cred ca ar fi mai bine daca toata lumea ar avea masini mini. poate asa le-ar fi mai frica, nu s-ar mai sui in q7-le lor si s-ar crede nemuritori. nenorocitu pamantului era sa ma faca praf ieri. s-a bagat el piele in depasire cand eu veneam de pe contrasens destul de aproape de el, a trebuit sa ies de pe drum ca sa nu ma omoare m-am uitat la cretin vorbea la telefon si nici nu cred ca a realizat ce era sa faca. cretin patentat, ar trebui facute teste psihologice inainte de cumpararea unui SUV. scuze, dar n-am putut sa ma abtin, asa de aproape de accident extrem de urat n-am mai fost. mentionez ca nici eu nu mergeam tocmai incet
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 00:28   #40
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Nu sunt posesor de tico...dar fan sunt ...oricum...tot masina gama mini am...si iti dau perfecta dreptate!!! Asa e...pentru cei care ii dau cox la 140+...pentru cei care merg ca nebunii cu ea prin trafic ca "e mica si se strecoara"...pentru toti aia e o masina a mortii...(intrun final...)

Dar am vazut si oameni care merg cu tico cu cap si in 12 ani de cand au tico nu au patit nimic si nu au avut nici 1 accident pe sosea. Acum depinde fiecare cum conduce...tiam zis...iti dau perfecta dreptate dar imi sustin ideea...ca soferii fac masina "a mortii" si nu masina...caci in orice masina ai ffi...daca moartea te vrea...tot te ia...fie ea cu 100 sisteme de siguranta sau tico.
Da mi se pare normal k asa nici cu tabantul dak nu faci accident nu ai cum sa mori. Da hai sa fim sinceri dak incepem acum sa laudam tico pentru siguranta e grav. Asa masina mica este si Aygo, C1, 107, Smart dar au resuit sa scoata 4 stele la crash test. Un tico ar scoate punctaj maxim pentru ca nu ar mai gasi masina in urma impactului.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 00:37   #41
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Da mi se pare normal k asa nici cu tabantul dak nu faci accident nu ai cum sa mori. Da hai sa fim sinceri dak incepem acum sa laudam tico pentru siguranta e grav. Asa masina mica este si Aygo, C1, 107, Smart dar au resuit sa scoata 4 stele la crash test. Un tico ar scoate punctaj maxim pentru ca nu ar mai gasi masina in urma impactului.
Nu o laud...am pus doar accentul si pe sofer ca poti avea tico de 12 ani si daca ai condus cu capul pe umeri nu ai patit nimic...poate e 1 caz dar eu cred ca sunt mii...si tiam zis mai sus...iti dau perfecta dreptate, nu te contrazic cu nimic.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 09:42   #42
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
stiu filmul
smartul la capitolul siguranta sta mult mai bine fata de multe masini
Desi cabina ramane intreaga, la un shock frontal la viteza aia iti zboara toate alea din tine Centura te tine, dar nu lasa forta de inertie sa se descarce, ar fi cam incredibil daca nu s-ar rupe coastele
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 15:30   #43
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
Desi cabina ramane intreaga, la un shock frontal la viteza aia iti zboara toate alea din tine Centura te tine, dar nu lasa forta de inertie sa se descarce, ar fi cam incredibil daca nu s-ar rupe coastele

asta cu forta de inertie e valabila si la masini mari si scumpe

on-topic: cam 75 % din posesorii de masini mici (gen tico) sunt constienti si nu le forteaza prea tare,din aceasta cauza nu prea vezi la stiri accidente cu tico din care sa rezulte morti.
asa daca te joci cu lumanarea si vrei sa ii dai la masina cat are pe bord e foarte probabil sa mori cam in orice masina
iar din cate vad eu la stiri mai degraba masina mortii este BMW
si inca ceva,spunea cineva mai sus ca e cam penibil sa mori in TICO
man fie ca mori in dacie,tico,ferari sau mai stiu eu ce masina tot fier e
numai bine
VDAN is offline   Reply With Quote
Old 12-01-09, 20:08   #44
Outrageous

Stage 5
 
Outrageous's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 318
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
Este destul de evident pentru oricine cu 2 ochi si IQ mai mare de 50 ca TICO nu este o masina sigura. Masina veche, mica, ieftina si destul de fiabila in comparatie cu alte troace.Singura protectie este bara de ranforsare din portiera.

Problema care nu o inteleg este chestia cu limitarea vitezei la 80. Fiecare circula cu viteza la care se simte in siguranta, daca cineva vrea sa mearga cu 150 e problema lui, eu unul nu am depasit 130 pe A2 pentru ca asta este viteza maxima la care ma simt eu in siguranta.Totul depinde de sofer, daca am conduce toti cu prudenta nu s-ar mai intampla atatea accidente.
Pana strang bani de o masina mai buna imi risc in continuare viata in fiecare zi cu TICO.
Outrageous is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 01:20   #45
InsaneMCM

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8
Default Re: TICO = Masina Mortii ?

Am citit toate mesajele voastre , lol tico = masina mortii , nu exista asa ceva ca masina mortii exista totusi inconstienta soferilor, ceea ce am vazut pe http://4lol.ru/cars/ m-a socat ... dar totusi asta este crudul adevar.

Spunea cineva ca se simte in siguranta intr-un bmw , lol, si daca da unu cu tiru in tine , altul ca ar limita tico la 80 kmh , lol daca vine ala cu bmw la 120 kmh ceea ce cred este ca , cu totii am avea nevoie de o educatie mai buna cand vine vorba de condus ... ehe si eu la randul meu am fost un pericol public , cu rusine si regret recunosc dar pretul pe care l-am platit a fost mic in comparatie cu altii. 2 masini stau in fata blocului distruse ... :P
Toti cand ne urcam la volan tre sa gandim ca totusi viata e o loterie indiferent in ce masina te aflii .. intotdeauna se va gasii unu cu o masina mai "mare" ca a ta.Multi nu vor invata asta , multi vor continua sa rupa in 2 pedala de acceleratie, eu unu am realizat ceva viata e mai de pret ca orice senzatie tare.
A btw e totusi in bucuresti o scoala pentru prevenirea accidentelor am inteles , parerea mea e ca ei ar trebui sa fie adevaratii instructori nu unchiu , tati si in unele cazuri si mami .

Si de final am si eu o intrebare voi ziceti tico = masina mortii dar ce parere aveti de o femeie instructor blonda si eleva ei tot blonda ... oare ce v-a iesii ??? clar PERICOL PUBLIC
InsaneMCM is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -