Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-13, 20:57   #1
Direc

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 4
Unhappy Sunt un nesimtit

Asta seara am zgariat masina unuia in parcare, iar eu m-am ales cu o aripa infundata cat un pumn si o zgarietura cam mare. El avea decat plasticul de la bara zgariat.
Am plecat si nu am lasat nici un nr de contact sau vreun bilet, iar martori nu cred ca au fost. Era intuneric pe o alee si doar un cuplu cu un om batran treceau prin fata unui bloc, pe langa masini.
Acum regret ca am plecat asa. Presupunand ca asta e, se mai intampla, eu cad de jegos aici, cam ce este de facut? Nici nu mai stiu ce numar de inmatriculare avea. Asta s-a petrecut in alt oras, deci ar trebui sa ma duc inapoi sa il caut iar, dar daca nu mai e acolo.
Ce este de facut acum? Trebuie declarat la politie sau asigurator?
Direc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:10   #2
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Sunt un nesimtit

Quote:
Originally Posted by Direc View Post
Asta seara am zgariat masina unuia in parcare, iar eu m-am ales cu o aripa infundata cat un pumn si o zgarietura cam mare. El avea decat plasticul de la bara zgariat.
Am plecat si nu am lasat nici un nr de contact sau vreun bilet, iar martori nu cred ca au fost. Era intuneric pe o alee si doar un cuplu cu un om batran treceau prin fata unui bloc, pe langa masini.
Acum regret ca am plecat asa. Presupunand ca asta e, se mai intampla, eu cad de jegos aici, cam ce este de facut? Nici nu mai stiu ce numar de inmatriculare avea. Asta s-a petrecut in alt oras, deci ar trebui sa ma duc inapoi sa il caut iar, dar daca nu mai e acolo.
Ce este de facut acum? Trebuie declarat la politie sau asigurator?
Daca nu stii numarul la masina care ai lovit-o degeaba declari..poate daca declara si el ca a gasit masina lovita in parcare ... altfel nu are cum sa il gasesca. Acum ca tot ai comis`o...asta e..mergi pe burta. Data viitoare fii atent si daca mai faci ceva de genu...lasa numarul de telefon sub stergator. Ca nici tie nu ti ar prinde bine sa gasesti masina lovita in parcare.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:16   #3
Direc

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 4
Default Re: Sunt un nesimtit

Pai eu as merge pe burta, dar ce declar la asigurator sau politie? Si cand sa fac asta?
Direc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:18   #4
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Sunt un nesimtit

Quote:
Originally Posted by Direc View Post
Pai eu as merge pe burta, dar ce declar la asigurator sau politie? Si cand sa fac asta?
Ai casco la masina? Daca DA..te duci si declari ca ai gasit`o lovita in parcare.
Daca nu ai casco...o faci pe banii tai si nu mai trebuie sa declari la politie.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:20   #5
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sunt un nesimtit

Deci concluzia este ca incerci sa faci pe lupul moralist, dar grija ta este cum te scoti tu ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:25   #6
Direc

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 4
Default Re: Sunt un nesimtit

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Deci concluzia este ca incerci sa faci pe lupul moralist, dar grija ta este cum te scoti tu ?
Nu vreau sa o fac pe lupul moralist. Am facut o prostie, sunt constient de asta, dar acum incerc sa nu ma duc la fund si mai mult. Asta e, daca ma cauta o rezolv, probabil o sa-mi iau amenda si 30 de zile permis suspendat. E prea tarziu ca sa mai remediez situatia, deci singura chestie pe care o doresc e sa nu dau de alte probleme.

N-am casco, deci se poate merge la tinichigerie fara nici o autorizatie de reparatie sau ceva de genul?
Direc is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:29   #7
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Sunt un nesimtit

Quote:
Originally Posted by Direc View Post
Nu vreau sa o fac pe lupul moralist. Am facut o prostie, sunt constient de asta, dar acum incerc sa nu ma duc la fund si mai mult. Asta e, daca ma cauta o rezolv, probabil o sa-mi iau amenda si 30 de zile permis suspendat. E prea tarziu ca sa mai remediez situatia, deci singura chestie pe care o doresc e sa nu dau de alte probleme.

N-am casco, deci se poate merge la tinichigerie fara nici o autorizatie de reparatie sau ceva de genul?
Te duci la cineva care se ocupa cu tinichigerie..nu ai nici un prieten care cunoaste pe cineva care stie pe cineva si se ocupa cu asta?
Dai niste telefoane,trebuie sa iti recomande cineva un tinichigiu bun.

O poti repara fara dovada..nu toate iti cer dovezi. Le zici ca ai lovit`o in gard si nu te-ai mai dus la politie,sau orice alt motiv penibil.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 21:31   #8
Direc

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 4
Default Re: Sunt un nesimtit

Ok, am inteles, multumesc de sfaturi!
Direc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -