Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 15-11-12, 19:33   #1
robitel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 30
Default ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Salutare,
Scriu aceste randuri pentru a atentiona toti conducatorii auto moto. Se lucreaza la un proiect de lege in care de anul viitor daca esti implicat intr-un accident rutier si nu este vina ta iti vei repera dauna cu propria polita RCA. NU faceti RCA la Carpatica ASIG pentru ca sansele de a ramane cu masina nereparata sunt fffff mari! Desi e tentant ca sunt cei mai ieftin, este foarte mare riscul sa nu primiti nici un ban de la ei! Spun asta din propria experienta :

Eveniment: Circuland regulamentar pe drumul cu prioritate am fost lovit in roata din fata dreapta si proiectat intr-un gard de beton de catre un auto asigurat CARPATICA. Deoarece in urma impactului cu gardul de beton am spart parbrizul cu capul am sunat la 112 ptr salvare. La locul accidentului s-a deplasat un echipaj al politiei rutiere si unul al SMURDULUI. Dupa acordarea primului ajutor am decis sa nu merg la spital si sa fac o constatare amiabila (asta si la indrumarea polititiei). La 2 zile ne-am prezentat la sediul Carpatica de constatare, s-au facut toate pozele, s-a deschis dosarul si mi-au spus sa astept sa fiu contactat! La 5 zile m-am deplasat la sucursala din BD Unirii cu un deviz si poze facute de un service auto (valoarea devizului a fost 19.200 lei). Mi-au spus ca foarte bine am facut, sa astept sa se solutioneze dosarul. Am sunat saptamanal la ei timp de 4 saptamani, raspunsul era acelasi: ca voi fi contactat, bineineteles ca nu m-au contactat, am decis sa ma duc la ei la Unirii! Dosarul era solutionat se aprobase suma de 5400 ron! Ei imi aprobasera doar reparatia daunelor provocate in urma impactului cu celalalt autoturism, lovitura cu gardul nu era pusa in calcul! Am cerut explicatii si mi s-a spus sa fac o cerere de reanalizare a dosarului! Am fost cu 2 martori care au dat declaratii despre cum s-a intamplat accidentul. A venit si soferul implicat, a dat si el o declaratie in care si-a recunoscut vina!

SURPRIZA vine la 2 saptamani in momentul in care primesc raspuns scris de la CARPATICA:
"Dosarul in speta se respinge de la plata conform raportului de expertiza tehnica extrajudiciara,astel: Configuratia, forma si pozitionarea avariilor autovehiculelor X si Y, nu confirma probabilitatea unui contact mecanic"

Adica Carpatica merge pe sloganul: Iei ce iti dam noi sau nu iei nimic!



Inca odata: Aveti mare grija unde va faceti RCA de la anul!
robitel is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 19:47   #2
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

plangere la CSA,apeleaza la televiziuni si ii dai in judecata,dar mai intai ameninta-i cu astea.si eu am avut probleme cu ei acum vre-o 2 ani ca am ast 2,5 luni banii.
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 22:09   #3
robitel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 30
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Am apelat la cateva televiziuni, or sa apara cateva stiri despre procedurile Carpatica de a pacalii oameni !
CSAul este in plus! Sunt mana in mana cu asigurarile! E o institutie platita din bani publici degeaba.... nu vad rostul lor daca ptr asigurari nu conteaza ce zic ei, tot ce au decis ramane definitiv!
robitel is offline   Reply With Quote
Old 17-11-12, 16:37   #4
G.M.C.

Stage 2
 
G.M.C.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 29
Member of:
[DAEWOO]
Thumbs up Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Quote:
Originally Posted by robitel View Post
Salutare,
Scriu aceste randuri pentru a atentiona toti conducatorii auto moto. Se lucreaza la un proiect de lege in care de anul viitor daca esti implicat intr-un accident rutier si nu este vina ta iti vei repera dauna cu propria polita RCA. NU faceti RCA la Carpatica ASIG pentru ca sansele de a ramane cu masina nereparata sunt fffff mari! Desi e tentant ca sunt cei mai ieftin, este foarte mare riscul sa nu primiti nici un ban de la ei! Spun asta din propria experienta :

Eveniment: Circuland regulamentar pe drumul cu prioritate am fost lovit in roata din fata dreapta si proiectat intr-un gard de beton de catre un auto asigurat CARPATICA. Deoarece in urma impactului cu gardul de beton am spart parbrizul cu capul am sunat la 112 ptr salvare. La locul accidentului s-a deplasat un echipaj al politiei rutiere si unul al SMURDULUI. Dupa acordarea primului ajutor am decis sa nu merg la spital si sa fac o constatare amiabila (asta si la indrumarea polititiei). La 2 zile ne-am prezentat la sediul Carpatica de constatare, s-au facut toate pozele, s-a deschis dosarul si mi-au spus sa astept sa fiu contactat! La 5 zile m-am deplasat la sucursala din BD Unirii cu un deviz si poze facute de un service auto (valoarea devizului a fost 19.200 lei). Mi-au spus ca foarte bine am facut, sa astept sa se solutioneze dosarul. Am sunat saptamanal la ei timp de 4 saptamani, raspunsul era acelasi: ca voi fi contactat, bineineteles ca nu m-au contactat, am decis sa ma duc la ei la Unirii! Dosarul era solutionat se aprobase suma de 5400 ron! Ei imi aprobasera doar reparatia daunelor provocate in urma impactului cu celalalt autoturism, lovitura cu gardul nu era pusa in calcul! Am cerut explicatii si mi s-a spus sa fac o cerere de reanalizare a dosarului! Am fost cu 2 martori care au dat declaratii despre cum s-a intamplat accidentul. A venit si soferul implicat, a dat si el o declaratie in care si-a recunoscut vina!

SURPRIZA vine la 2 saptamani in momentul in care primesc raspuns scris de la CARPATICA:
"Dosarul in speta se respinge de la plata conform raportului de expertiza tehnica extrajudiciara,astel: Configuratia, forma si pozitionarea avariilor autovehiculelor X si Y, nu confirma probabilitatea unui contact mecanic"

Adica Carpatica merge pe sloganul: Iei ce iti dam noi sau nu iei nimic!



Inca odata: Aveti mare grija unde va faceti RCA de la anul!
imi pare rau de ce ai patit,dar ai noroc totusi ca nu au respins dosaru...stiu ce spun!!!un amic a pati-o cu ei si a trecut anu de cand si-a reparat singur paguba,nici o vorba de la carpatica=TEPARI ...si mai sunt firme dar e cea mai cunoscuta...mai exista euroins...
in cea ce priveste CSA-ul e normal!cum sa stai cu mana in prajitura si sa nu cunosti umplutura(aroma)...multa bafta in lupta cu astia...
G.M.C. is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 19:59   #5
kosasig

Stock
 
kosasig's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 9
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Cine ti-a spus tie sa faci constatare amiabila ? Politia ? Numai un incompetent a putut sa te indrume la asa ceva !
Pe de alta parte nici tu nu ai scuze ca ai fost deziformat . E si de datoria soferului sa cunoasca legile si normele legale in vigoare legate de tot ceea ce inseamna procedurile in caz de accident rutier !
CONSTATAREA AMIABILA SE FACE CAND EXISTA DOAR DOUA VEHICULE IMPLICATE IN ACCIDENT, FARA VICTIME SI FARA ALTE PAGUBE MATERIALE ! In cazul tau a exista si gardul, care nu se poate sa fie al nimanui , deci din punct de vedere legal exista inca o paguba !

Acum cred ca singura ta sansa ar fi un avocat , ceva bani si multa rabdare !
kosasig is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 21:29   #6
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Cum sa faci ma amiabila cand tu ai sunat la 112 pentru salvare ?!
In primul rand ca nu se poate sa faci asa ceva cand se intampla un accident cu victime, iar in al doilea rand nu stiu cum ai acceptat tu sa faci amiabil cand ala "era sa te omoare"... Pe bune vorbind... Hai ti-a sters o aripa, o bara... Dar nu si in cazul tau...
__________________
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 21:39   #7
kosasig

Stock
 
kosasig's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 9
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Ideea e ca autoritatile nu si-au facut cum trebuie meseria iar inspectorul de daune a fost si el un incompetent ! Nu trebuia sa deschida dosar de dauna, trebuia sa va indrume la Politie !
kosasig is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 22:12   #8
robitel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 30
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Quote:
Originally Posted by PrietenCuTine View Post
Cum sa faci ma amiabila cand tu ai sunat la 112 pentru salvare ?!
In primul rand ca nu se poate sa faci asa ceva cand se intampla un accident cu victime, iar in al doilea rand nu stiu cum ai acceptat tu sa faci amiabil cand ala "era sa te omoare"... Pe bune vorbind... Hai ti-a sters o aripa, o bara... Dar nu si in cazul tau...
Sincer sa fiu am vrut sa nu fac amiabil, dar politistul care era acolo ne-a spus ca nu are rost sa facem cu "politia" daca nu vreau sa depun plangere penala de vatamare corporala . Mai mult, chiar politistul ne-a dat foile de amiabil si ne-a zis ca e mai bine pe amiabil!

Problema cea mai mare este ca firma Carpatica zice ca accidentul nu a avut loc, desi am dovezi de la Politie, de la SMURD, declaratia soferului vinovat care recunoaste vina + inca 2 martori! Sunt curios acuma in instanta ce or sa zica cei de la Carpatica!
robitel is offline   Reply With Quote
Old 23-11-12, 22:28   #9
robitel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 30
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Quote:
Originally Posted by kosasig View Post
Ideea e ca autoritatile nu si-au facut cum trebuie meseria iar inspectorul de daune a fost si el un incompetent ! Nu trebuia sa deschida dosar de dauna, trebuia sa va indrume la Politie !

Asa este, politistul nu trebuia sa ma indrume catre amiabila si sa-si faca meseria, in loc de asta el a venit in duba la SMURD sa-si ia tensiunea ca bause cam multa cafea :

Politistul ma intreaba: vrei sa mergi la Spital, ai capul spart?
Eu: Nu am capul spart, dar am ameteli si mai devreme aveam greata!
Politistul: De la soc , nu e nimic, se intampla mereu, zi mergi la Spital ?
Eu: Nu am cu cine sa las masina ca nu se mai inchide!
Politistul: Pai atunci daca nu esti rau lovit o faceti pe amiabila, ca altfel ii iau permisul domnului care te-a lovit !
Eu: E vreo diferenta daca o fac pe amiabila sau cu dv?
Politistul: NU e, doar ca daca nu o faceti pe amiabila ii iau permisul domnului...
EU: Ok atunci, nu are rost sa ii luati permisul daca asta e diferenta intre cele doua variante!
Politistul catre doctorul SMURD: Imi iei si mie tensiunea ca am baut cam multa cafea azi!

Apoi,dupa ce i-a fost masurata tensiunea domnul politist s-a dus la masina si ne-a adus formuralul de amiabila, m-a pus sa semnez ceva.... nu stiu ce ca eram cam ametit!


Cam asta e toata intamplarea, eu nu am mai fost implicat in accidente sa stiu daca era bine sau nu ce am facut!
robitel is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 17:12   #10
kosasig

Stock
 
kosasig's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 9
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

E posibil ca vinovatul chiar sa il fi bonusat pe militian ca te-a vrajit sa mergi pe amiabila si astfel sa isi poata pastra permisul.

Mai exista varianta sa spui ca vrei ca vinovatul sa plateasca in fata legii si prin amenda sa contribuie la bugetul saracit al statului. Sunt curios ce replica ti s-ar da !
kosasig is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 18:20   #11
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

maestre ...... in cazul tau ) ai fost manevrat pe la spate !!! oamenii aia stiu ei de ce nu ti-au aprobat dosarul !! sunt mai multe reguli in filiala asigurarilor care nu stiu sa ii explic dar m-am lovit de ele !!

ca masina ta sa fie acoperita total de Carpatica , trebuia ca politia sa solutioneze cazul si sa ii suspende permisul celuilalt sofer pentru neeacordare de prioritate !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 15-03-14, 12:05   #12
barros

Stage 1
 
barros's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 16
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

pai si la cine sa faci frate asigurarea???? ce firma mai este corecta ?
barros is offline   Reply With Quote
Old 07-07-14, 22:16   #13
chiritamihai

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 2
Default Re: ATENTIE la cine faceti RCA!!! NU faceti la Carpatica! Sunt cei mai mari hotzi

Este foarte important asiguratorul la care incheiati polita de asigurare indiferent de tipul acesteia, rca, casco, locuinta, calatorie si multe altele. Nu doar Carpatica are probleme de plata ci si Euroins. Un asigurator bun va colabora cu service-uri bune, plata se va face rapid iar reparatia va fi una ireprosabila. Toti alegem asiguratori ieftini dar cand suntem victime si dam peste o persoana care are asigurare la fel ca noi ne blestemam zilele.
chiritamihai is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -