Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-09, 13:34   #106
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Incinta e acordata undeva @ 35hz, suna binisor pentru volumul de care dispune sub`ul, "misca" putin scaunele.Va urma refacerea mochetei, prinderea amplifului(eventual ceva recablari), vopsirea portului, etc.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010120.JPG
Views:	98
Size:	3.21 MB
ID:	905298   Click image for larger version

Name:	P1010118.JPG
Views:	96
Size:	3.48 MB
ID:	905299   Click image for larger version

Name:	P1010130.JPG
Views:	120
Size:	2.99 MB
ID:	905300  

SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 20:04   #107
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Cum n-a mai postat nimeni pe-aici, ii fac un up, Supra a primit intre timp un 2Din pio, si un amplif audison, mai multe poate sa ne zica proprietarul.
__________________
If the weight won`t shift, e-brake it!
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 20:09   #108
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

HAI sa ma bag si eu. Am avut inainte un sony x-plod si niste difuri crapate. Acuma cu ajutorul lui SpeedBreaker am montat in golf un Alpine IDA-X300 si niste difuri pio f slabe.Daca imi gasesc de lucru o sa facem ceva frumosdin golf la capitolul sunet.
Mersi mult Speed!!
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 20:44   #109
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Quote:
Originally Posted by Keisuke View Post
Aaaaa ...sonorizare logan stock (trage la kil) Mp3 si vreo 4 difuzoare .(prefer sa car cu mine jantele cu gumele de scandal , decat woofer-ul)
Pe stoc am woofer din 2 clarioane de 10" (100W fiacare) sistem band pass (cred ca am scris bine) si statie Mac Audio.

P.S. Woofer-ul este facut de Tomi (Sound Division @ Kamikaze Racing Team)
Foarte tare partea aia!
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 21:29   #110
The MIG

Stage 5
 
The MIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 383
Member of:
[AUDI]
[2 Roti]
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Fratilor care stiti pe unde as putea sa trag un fir de plus de pe baterie in interior pentru o statie la un audi b5?poate ati lucrat careva cu asa ceva..ms mult
__________________
Audi.....das auto!!!

Yamaha....the king of japanese bikes!
The MIG is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 11:14   #111
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Quote:
Originally Posted by The MIG View Post
Fratilor care stiti pe unde as putea sa trag un fir de plus de pe baterie in interior pentru o statie la un audi b5?poate ati lucrat careva cu asa ceva..ms mult
Asta depinde unde iti este localizata bateria..oricum incearca pe la stalpul A. Trebuie sa fie o gaura pe acolo pe unde sa il treci in interior. Ce tip de cablu tragi??
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 11:56   #112
The MIG

Stage 5
 
The MIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 383
Member of:
[AUDI]
[2 Roti]
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Quote:
Originally Posted by Norbertinio View Post
Asta depinde unde iti este localizata bateria..oricum incearca pe la stalpul A. Trebuie sa fie o gaura pe acolo pe unde sa il treci in interior. Ce tip de cablu tragi??
poi bateria imi e partea din stanga..vreau sa trag un calbu destul de gros ca e puternica statia...am un cauciuc pe panoul de langa baterie pe care daca apesi cu degetul se simte o gaura...pe acolo as putea sa il trag undeva in torpedou?
The MIG is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 12:18   #113
Norbertinio
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 783
Member of:
[VW]
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Quote:
Originally Posted by The MIG View Post
poi bateria imi e partea din stanga..vreau sa trag un calbu destul de gros ca e puternica statia...am un cauciuc pe panoul de langa baterie pe care daca apesi cu degetul se simte o gaura...pe acolo as putea sa il trag undeva in torpedou?
Poti sa incerci si pe acolo, dar mai uitate imprejur sa vezi daca nu este alt loc pe unde sa il strecori.nu trebuie sa il tragi in torpedou..ci inainte de bord il lasi in jos pe sub mocheta, pe langa scaune si tot asa pana in spate sa nu se vada.
Daca zici ca e puternica statia sa ai cablu de alimentare de minim 25 mm in diametru.
Norbertinio is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 12:31   #114
The MIG

Stage 5
 
The MIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 383
Member of:
[AUDI]
[2 Roti]
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Quote:
Originally Posted by Norbertinio View Post
Poti sa incerci si pe acolo, dar mai uitate imprejur sa vezi daca nu este alt loc pe unde sa il strecori.nu trebuie sa il tragi in torpedou..ci inainte de bord il lasi in jos pe sub mocheta, pe langa scaune si tot asa pana in spate sa nu se vada.
Daca zici ca e puternica statia sa ai cablu de alimentare de minim 25 mm in diametru.
Asta e problema ca alt spatiu decat ala de langa baterie nu vadsper sa pot sa il trec pe acolo..cablu asa m'am gandit safie..cat de gros..
The MIG is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 15:10   #115
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Dimensionarea cablurilor este un lucru important intr-o linie car-audio, nu o neglija!
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 00:09   #116
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Mai oameni buni....incerc si eu timid...sper sa nu ma fac de ras ca-s boboc si neavizat...am si eu un DVD player JVC kw-avx 810 EXAD care cica e o scula bunicica chiar si fara statie... Cineva mi-a zis sa bag niste Mac-audio seria CFX pe el ca o sa fiu multumit la cat imi trebuie mie... Ma...am bagat...suna binisor! Da' am pus doar pe spate d-alea pe 13. Pe fata nu mai gasesc d-alea pe 16... Si ma oftic grav ca-mi place cum suna ghemotoacele ale de pe spate... SI VREAU SI PE FATZA D-ALEA PE 16!!! Am uitat! Am o Skoda Octavia 1 si fiind mai conservator nu prea vreau sa aduc modificari prin masina... Pe spate a fost simplu: le-am dat p-alea originale jos si le-am pus pe CFX-uri cu crossovere(in portbagaj pe sub mochete) si tweeterele alaturi, cu o f. mica modificare in policioara laterala. Dar pe fata se complica lucrurile ca amplasarea difuzoareleor originale(niste conserve de-altfel) cu un magnet f. mic se face un pic shui... Buzunarul din usa se continua cu zona mastii difuzorului dintr-o bucata si nu ma lasa sa bag un difuzor mai serios(cu un magnet mai de bun-simt) fara sa tai plasticul de la buzunar... E ceva de genul cum era la Dacii pe vremuri... Stiti vreun atelier serios sa-mi faca o modificare fina si profesionala? Si ce difuzoare imi recomandati la pret si calitate similare cu Mac-Audio CFX 2.16? ca de la Mac mi-am luat gandul ca nu se mai gasesc pe nicaieri... Sper sa reusesc sa pun niste poze ca sa ma fac inteles unde e buba...

Quote:
Originally Posted by SpeeDBreaker View Post
Haideti oameni buni prezentati ce aveti in masinute, inafara de adisoruc, nimeni nimic.Masina, sistemul(fie el si stock) si daca aveti poze..
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 16:54   #117
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Salut, si bine ai venit, legat de sistemul de difuzoare, Focal Access 165 A1 sau Hertz ESK165, ambele sisteme sunt ok(daca iti plac Mac Audio, poti lua Super Audio 2.16, aici e chestie de gusturi), iar legat de montaj, poti vorbi cu Johny de la Docom, dar numai cu el, ca restu....
P.S:Se pot lua in considerare si Hertz DSK165, care suna chiar bine direct pe HU.
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 17:34   #118
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Ok. S-a notat! Hertz-urile alea ESK arata chiar bine! Acum sa vad la ce ma hotarasc... Am o promisiune de prin Croatia cu un set de CFX-uri pe 16... Mi s-a spus sa astept pana vine persoana din Croatia(sapt. viitoare) si daca nu s-a rezolvat ma reorientez.... Intrebare: frecventele alea de lucru chiar sunt reale si se respecta de catre producator? Ca la capitolul asta Mac-Audio sta mult mai bine. Inca o intrebare: eu sunt din Buc. iar acea firma - Docom, este in cumva in Baia Mare ? Daca e in BM s-ar putea sa fie o problema cu distanta...
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 18:04   #119
SpeeDBreaker

Stage 5
 
SpeeDBreaker's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 526
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

Greseala mea, scuze, nu m-am uitat la oras, daca esti din Bucuresti, ti-l recomand pe domnul Relu(saxo pe forum), il gasesti in Tuning Corner, 12volti.
In vederea specificatiilor, nu pot sa ma pronunta, difuzoarele le poti asculta, inainte sa le cumperi, iti faci o idee, si cumperi ce iti place.

Last edited by SpeeDBreaker; 25-01-10 at 18:07.
SpeeDBreaker is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 18:36   #120
robertino2408

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: CAR-AUDIO/Prezentari sisteme/Consiliere achizitie, etc.

mersi mult.... dar ce reprezinta Tuning Corner, 12 volti? iar in lista de useri n-am gasit saxo....
robertino2408 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -